چگونه ویزای ترکیه بگیریم؟

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا یکشنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۲
چگونه ویزای ترکیه بگیریم؟

ترکیه یکی از مهم‌ترین مقصدهای سفر ایرانیان برای گردش، تجارت و تحصیل محسوب می‌شود و در اغلب ایام، شهرهای مختلف این کشور شاهد حضور بی‌شمار ایرانیان است؛ ولی از آنجایی که ترکیه مقصد خارجی به شمار می‌رود، آیا برای سفر به این کشور نیازی به دریافت ویزا وجود دارد؟

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۰۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ توسط نویسنده به‌روزرسانی شده است.

شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر، بدروم، کوش آداسی و... از جمله مقصدهای محبوب شهروندان ایرانی محسوب می‌شوند که در طول ایام سال مسافران به آن‌ها سفر می‌کنند؛ البته مانند سایر شهرهای جهان سفر به ترکیه نیز ملزم به دریافت ویزا از دولت این کشور است. طبق قوانین حاکم در این کشور، شرایط، مدت و مبلغ دریافت ویزا برای شهروندان کشورهای مختلف متفاوت است. در ادامه این مقاله از کجارو بیشتر درباره انواع ویزای ترکیه، شرایط درخواست، مدارک ویزای ترکیه می‌پردازیم. 

هرآنچه باید درباره ویزای ترکیه بدانید:

انواع ویزای ترکیه کدام است؟

ویزای ترکیه بر اساس هدف سفر به چند گروه تقسیم می‌شود؛

 • ویزای توریستی همان طور که از نام آن پیدا است، به‌منظور گردش و بازدید از شهرهای ترکیه در بدو ورود صادر می‌شود و اعتبار ان تا ۹۰ روز در بازه زمانی ۱۸۰ روزه است.   
 • ویزای تجاری این ویزا نیز شرایط مشابهی با ویزای توریستی دارد و به‌صورت یک بار ورود برای شرکت در جلسه‌‌ها، کنفرانس‌ها و... صادر می‌شود.
 • ویزای دانشجویی این ویزا برای دانش‌آموزان و دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در مدارس، دانشگاه‌‌ها یا موسسه‌های آموزش عالی ترکیه را دارند.
 • ویزای اقامت افرادی که قصد اقامت بیش از ۹۰ روز را در ترکیه دارند، باید برای ویزای اقامت درخواست کنند. اثبات تمکن مالی مهم‌ترین شرط دریافت این ویزا است.
 • ویزای کار افرادی به‌منظور اشتغال قصد سفر به ترکیه را دارند، باید برای ویزای کار اقدام کنند.

از دیگر ویزاهای ترکیه می‌توان به ویزای پژوهشی جهت حفاری‌های باستان‌شناسی، ویزای پزشکی و ویزای ترانزیت اشاره کرد.

شرایط اخذ ویزای توریستی ترکیه چیست؟

بر اساس توافق صورت گرفته میان دولت‌های ایران و ترکیه (در زمان آتاتورک و رضا‌خان)، شهروندان دو کشور برای ورود به خاک یکدیگر نیازی به دریافت ویزا ندارند و می‌توانند تا ۹۰ روز تمام (سه ماه) بدون ویزا در خاک این کشور حضور داشته باشند. البته باید خاطر نشان کرد که در هنگام ورود به این کشور گذرنامه فرد باید حداقل دارای ۶ ماه اعتبار بوده و مهر ورود در یکی از پایانه‌های مرزی (زمینی یا هوایی) در آن ثبت شود. همچنین، این ویزا برای شهروندان ایرانی رایگان است.

ویزای ترکیه

همچنین، در طول مدت اقامت با این نوع ویزا در ترکیه شهروندان ایرانی مجاز به فعالیت‌هایی مانند تحصیل، کار یا تجارت در این کشور نبوده و در پایان مدت اقامت ملزم به ترک خاک این کشور یا تمدید مدت اقامت هستند، زیرا در صورت اقامت بیش از حد مجاز با متخلفان به‌صورت قانونی برخورد می‌شود. در صورتی که با اهداف دیگری مانند تحصیل، کار یا تجارت قصد سفر به ترکیه را دارید، باید از طریق قانونی اقدام به دریافت مجوز اقامت در این کشور کنید.

ویزای ترکیه

چگونه می‌توان اقامت دائم ترکیه گرفت؟

شهروندانی که متقاضی دریافت ویزای کار برای اقامت در ترکیه هستند، در ابتدا باید به محل نمایندگی‌های کشور ترکیه در کشور خود مراجعه و مدارک لازم را برای تکمیل پرونده ارائه کنند. پس از این مرحله، مدارک به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال شده و در صورت تائید، مجوز صدور ویزا برای متقاضی از جانب اداره کار صادر شده و متقاضی می‌تواند در مدت ۹۰ روز ویزای خود را از نمایندگی مربوط دریافت کند. 

گفتنی است ویزای کار طبق قانون در ترکیه شامل اجازه کار مدت‌دار و نامحدود برای کارکنان وابسته، کارکنان مستقل و موارد استثنائی است. مدت اعتبار روادید مدت‌دار یک سال در شغل و محل کار مشخص بوده و پس از اتمام آن می‌توان برای همان شغل و محل کار تا مدت سه سال تمدید شود. در صورت پایان این دوره نیز امکان تمدید مجوز تا ۶ سال وجود دارد. همچنین، در صورتی که شهروند خارجی کلیه این دوره را بدون مشکل طی کند، می‌تواند اجازه کار دائم بدون محدودیت جغرافیایی در این کشور را دریافت کند.

سرمایه‌گذاری نیز از جمله راه‌های اخذ اقامت ترکیه و همچنین اخذ پاسپورت این کشور محسوب می‌شود که به دو طریق می‌توان انجام داد:

روش اول خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار است. روش دوم که منجر به اخذ اقامت و تابعیت این کشور می‌شود، سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در ترکیه است. لازم به ذکر است که در این شرکت باید حداقل پنج شهروند ترکیه استخدام شوند و سرمایه اولیه‌ای در حدود حداقل ۵۰۰ هزار دلار در حساب شرکت قرار گیرد و همچنین ارائه یک طرح تجاری قوی به اتاق بازرگانی این کشور از الزامات سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در ترکیه محسوب می‌شود.

ویزای ترکیه

ویزای تحصیلی نیز یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت ترکیه است؛ البته با توجه به علاقه دانشجویان ایرانی در سال‌های اخیر به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در مقطع تحصیلات تکمیلی، درخواست برای دریافت ویزای تحصیلی نیز افزایش یافته است. البته دریافت این نوع ویزا نیز دارای مراحل مختلفی است؛ به این ترتیب که پس از اخد پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه مورد نظر، باید به ایران مراجعه و گواهی پذیرش به نمایندگی کشور ترکیه برای دریافت ویزای تحصیلی ارائه شود. این روادید دارای اعتبار یک ساله است، ولی تا یک ماه پس ار ورود به خاک ترکیه، دانشجو باید به اداره امنیت مراجعه و دفترچه اقامت خود را دریافت کند.

شرایط نوبت دهی سفارت ترکیه برای ویزا چگونه است؟

از آوریل سال ۲۰۱۳، دولت جمهوری ترکیه امکان صدور ویزا را به‌صورت الکترونیکی از طریق وب‌سایت  www.evisa.gov.tr  را برای کلیه متقاضیان فراهم کرده است. البته امکان درخواست ویزا به‌شکل حضوری در سفارت‌ و نمایندگی‌های این کشور همچنان برای متقاضیان فراهم است. در حال حاضر، سفارت ترکیه در تهران مستقر بوده و در برخی از شهرها نیز کنسولگری‌های ترکیه دایر و مشغول به فعالیت هستند.

سفارت و کنسولگری‌های ترکیه در ایران

ویزای ترکیه

سفارت ترکیه

 • نشانی: تهران، خیابان فردوسی، پلاک ۳۳۷ / صندوق پستی: ۱۱۳۶۵-۸۷۵۸
 • تلفن: ۳۵۹۵۱۱۰۰ (۰۲۱)
 •  نمابر: ۳۳۱۱۷۹۲۸
 • وب‌سایت:  tehran.emb.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در مشهد

 • نشانی:  مشهد، بلوار سجاد، خیابان گلایل، پلاک ۴۵
 • تلفن: ۳۷۶۴۵۱۵۰ (۰۵۱)
 • نمابر: ۳۷۶۲۰۰۳۱
 • وب‌سایت:  meshed.bk.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در تبریز

 • نشانی:  تبریز، کوی ولیعصر، خیابان فروغی، فلکه همافر، کوچه فرهنگیان، پلاک ۸
 • تلفن: ۳۳۲۷۱۸۸۲ (۰۴۱)
 • نمابر: ۳۳۳۲۴۹۰۷
 • وب‌سایت:  tebriz.bk.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در ارومیه

 • نشانی:  ارومیه، خیابان شهید دکتر بهشتی، پلاک ۳۰
 • تلفن: ۳۳۴۷۸۷۷۰ (۰۴۴)
 • نمابر: ۳۳۴۶۹۵۹۵ 
 • وب‌سایت:  urumiye.bk.mfa.gov.tr

مطالب مرتبط:

دیدگاه