حمل و نقل عمومی در استانبول؛ ترکیه

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۰
حمل و نقل عمومی در استانبول؛ ترکیه

در سفر به استانبول، اگر به هر دلیلی هتل مورد نظر شما امکانات لازم برای حمل‌ونقل را مهیا نکرده باشد، استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی فرودگاه نیاز به آشنایی و شناخت دارد و در غیر این صورت می‌تواند دردسر ساز باشد.

اگر قصد دارید برای تعطیلات بعدی، سری به جاذبه های استانبول بزنید، بهتر است درباره وسایل نقلیه عمومی آن بیشتر بدانید. فرودگاه بین‌المللی آتاتورک، دارای چندین نوع سیستم حمل‌ونقل است که دسترسی به تمام نقاط استانبول از جمله مناطق توریستی و پربازدید مثل محله‌ی سلطان‌احمد (Sultanahmet) یا خیابان بی‌اوغلو (Beyoğlu) بین محلات تکسیم (Taksim) و جهانگیر (Cihangir) را میسر می‌کند. با مطالعه‌ی این مقاله، به‌راحتی قادر خواهید بود راه رسیدن به این مناطق را پیدا کنید.

راهنمایی‌های عمومی

همراه داشتن مقداری لیر جدید ترکیه به‌صورت نقد

اگر قبل از رسیدن به فرودگاه موفق به تبدیل پول خود به پول رایج ترکیه نشده‌اید، می‌توانید از صرافی‌های فرودگاه مقداری لیر بگیرید. هیچ‌کدام از سیستم‌های حمل‌ونقلی که در ادامه معرفی می‌شوند، کارت اعتباری، پول خارجی یا لیر قدیمی را قبول نمی‌کنند. هنگام استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی حتما مقداری اسکناس ۵، ۱۰، ۲۰ و حداکثر ۵۰ لیری به‌همراه داشته باشید.

 آدرس هتل

حتما آدرس دقیق و تلفن هتل محل اقامت خود را در جایی یادداشت کنید یا پرینت بگیرید. استانبول شهر بسیار بزرگی است و تعداد زیادی هتل در آن وجود دارد. حتی ساکنان این شهر نیز همه هتل‌ها را نمی‌شناسند و به همین دلیل همراه داشتن آدرس دقیق بسیار ضروری است. حتی راننده‌های تاکسی در استانبول گاهی برای پیدا کردن آدرس با هتل تماس می‌گیرند یا از دیگران سؤال می‌کنند که البته جای نگرانی نیست چراکه نهایتا شما را به مقصد خواهند رساند.

تاکسی استانبول

رایج‌ترین وسیله‌ی حمل‌ونقل از فرودگاه، تاکسی فرودگاه است که اگر به‌صورت گروهی (حداکثر چهار نفر) اجاره کنید، هزینه‌ی آن تقریبا با اتوبوس‌های ویژه‌ی فرودگاه برابر خواهد بود. فقط کافی است از فرودگاه خارج شوید و بدون توجه به چرب‌زبانی مسافربرهای شخصی، یکی از تاکسی‌های رسمی فرودگاه را که با نظم در جلوی آن صف کشیده‌اند، بگیرید. تاکسی‌های فرودگاه با دریافت ۴۰ لیر در مدت نیم ساعت (بدون محاسبه ترافیک احتمالی) شما را به محله‌ی سلطان‌احمد می‌رسانند. برای رسیدن به محله‌ی تکسیم فقط چند دقیقه طول می‌کشد و ۵۰ لیر هزینه دارد. البته همیشه می‌توانید به‌صورت آنلاین کرایه‌ی مجاز تاکسی‌ها را مشاهده کنید.

اتوبوس‌های سریع‌السیر فرودگاه یا سرویس هاواتاش (Havataş)

هاواتاش

علاوه بر تاکسی می‌توانید از سرویس اتوبوس‌های سریع‌السیر هاواتاش زیر نظر شهرداری استانبول استفاده کنید که در ردیف دوم رو‌به‌روی فرودگاه آتاتورک توقف می‌کنند. ساعت کاری اتوبوس‌های هاواتاش از ۴ صبح تا ۱ شب است که با فاصله‌های نیم‌ساعته حرکت می‌کنند و آخرین ایستگاه آن‌ها رو‌به‌روی هتل پوینت (Point)، از بهترین هتل های میدان تکسیم، است. کرایه‌ی اتوبوس به‌ازای هر نفر ۱۴ لیر (به‌همراه کرایه بار) است و بسته به حجم ترافیک حدودا در مدت ۴۰ دقیقه به مقصد می‌رسد. تنها مشکل این است که اتوبوس‌ها به محله سلطان‌احمد نمی‌روند و اگر هتل شما در این منطقه قرار دارد، باید ادامه مسیر را با وسیله‌ی دیگری طی کنید. البته فاصله آخرین ایستگاه اتوبوس تا میدان تکسیم زیاد نیست و از طریق پارک گزه (Gezi) می‌توانید این مسافت را پیاده طی کنید. در آنجا با استفاده از قطار شهری شماره ۱  از میدان تکسیم به کاباتاش (Kabataş) رفته و در ادامه با استفاده از تراموای شماره ۱  کاباتاش به باگ‌چیلار (Bağcılar)، در ایستگاه محله‌ی سلطان‌احمد پیاده شوید. راه دیگر برای دسترسی به سلطان‌احمد، پیاده شدن از اتوبوس فرودگاه در ایستگاه آکسارای (Aksaray) و ادامه‌ی مسیر به‌وسیله‌ی تاکسی‌های شهری است.

وسایل نقلیه‌ی عمومی

متروی استانبول

گزینه‌ی دیگر استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی است که البته کیفیت آن‌ها به‌اندازه‌ی موارد قبلی نیست. این گزینه با وجود اینکه ارزان‌تر از بقیه است ولی استفاده از آن مشکلاتی به‌همراه دارد.

به‌عنوان مثال مجبورید چندین بار وسیله‌ی نقلیه خود را عوض کنید و چند دفعه از پلکان‌های نسبتا طولانی بالا و پایین بروید. علاوه بر این ساعت کاری وسایل نقلیه‌ی عمومی از ۶ صبح تا ۱۲ شب است. استفاده از این گزینه تنها در صورتی توصیه می‌شود که لوازم کمی به‌همراه دارید و سبک‌بار سفر می‌کنید. کرایه‌ی وسایل نقلیه‌ی عمومی در استانبول به‌صورت بلیط یا استانبول کارت (Istanbul Kart) و به‌ازای هر نفر حدود ۱.۵ لیر پرداخت می‌شود. قدم اول سوارشدن در متروی مسیر زیتین‌بورنو (Zeytinburnu) در ایستگاه زیرزمینی فرودگاه آتاتورک است. در مرحله بعد سوار تراموای شماره ۱ باگ‌چیلار به کاباتاش شده و اگر هتل شما در محله‌ی سلطان‌احمد است، در ایستگاه مربوطه پیدا شوید. درصورتی‌که مقصد شما محله‌ی تکسیم است در ایستگاه کاباتاش (آخرین ایستگاه) پیاده شده و به‌وسیله‌ی قطار شهری شماره ۱ کاباتاش به تکسیم، به میدان تکسیم بروید.

خدمات حمل‌ونقل اختصاصی هتل

دولموش

بیشتر هتل‌ها در صورت درخواست، خدمات حمل‌ونقل اختصاصی در اختیار مشتری‌های خود می‌گذارند که به‌ندرت رایگان است و از همه موارد ذکرشده در بالا گران‌تر تمام می‌شود که البته با توجه به‌راحتی و لوکس بودن، مسئله‌ی عجیبی نیست. اگر مشکلی با هزینه‌ی بیشتر ندارید، این راه بهترین حالت ممکن است.

دولموش

دولموش

دولموش نوعی مینی‌بوس و یکی دیگر از وسایل نقلیه عمومی در ترکیه و استانبول است. دولموش‌ها در ایستگاه‌های مشخصی می‌ایستند تا ظرفیت مسافران تکمیل شود و دولموش پر شود، سپس در مسیر مشخصی حرکت می‌کنند تا به مقصد برسند. جالب است بدانید در زبان ترکی، دولموش به معنی «پر» است.

مقصد دولموش‌ها روی شیشه نوشته شده است. مسافران با دست تکان دادن برای راننده می‌توانند دولموش بگیرند. همچنین زمانی که قصد پیاده شدن داشته باشند معمولا با گفتن inecek var (به این معنی که مسافری قصد پیاده شدن دارد) به راننده اعلام می‌کنند که پیاده شوند.

کرایه دولموش‌ها متفاوت است و زمانی که سوار دولموش می‌شوید باید آن را پرداخت کنید. کرایه‌ها معمولا مشابه کرایه اتوبوس‌های شهری است.

این مینی‌بوس‌ها معمولا به‌اندازه‌ی تاکسی راحت هستند، شب‌ها مدت زمان بیشتری سرویس‌دهی دارند و عموملا در مسیرهایی کار می‌کنند که اتوبوس‌ها یا سایر وسایل نقلیه عمومی در آن مسیرها فعال نیستند.

ممکن است به‌عنوان گردشگر، کمتر برای شما اتفاق بیفتد که مسیری را با دولموش طی کنید. اما در مسیرهای Kadıköy–Taksim, Kadıköy–Üsküdar, Beşiktaş–Harbiye و اطراف ساحل بسفر می‌توانید دولموش‌ها را پیدا کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه