۱۰ پاسپورت کم‌ارزش دنیا

سیما احدی | پنجشنبه, ۵ آذر ۹۴ ساعت ۰۹:۰۰

پاسپورت برخی کشورها از برخی دیگر کم ارزش‌ترند. با استفاده از این پاسپورت‌ها و بدون ویزا، به کشورهای کمتری می‌توان سفر کرد. این بدان معنی است که صاحبان چنین پاسپورت‌هایی باید پیش از سفر به اکثر نقاط دنیا به سفارت آن کشورها مراجعه کرده و ویزا دریافت کنند. با کجارو همراه باشید تا با برخی از این پاسپورت‌ها آشنا شوید.

لازم به ذکر است که در نقشه‌های زیر رنگ‌ها به‌صورت زیر کدگذاری شده‌اند:

سبز: بدون نیاز به ویزا، زرد: ویزا به‌محض ورود، قرمز: نیازمند اخذ ویزا از قبل

۱۰. اریتره

Eritrea-passport این کشور مجموعه‌ای از پادشاهی‌ها، امپراتوری‌ها و ایالات سابق اتیوپی و عثمانی است. در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی، اریتره برای استقلال خود از اتیوپی جنگید و دوباره در پایان این دهه نیز وادار به جنگ با همین کشور شد. اریتره با جیبوتی، کشور همسایه‌ی خود هم درگیری داشت. تعجب‌آور نیست که پاسورت اریتره برای بسیاری از کشورها ویزا ارائه نمی‌دهد. ویزای شما فقط برای ۳۸ کشور آزاد است.

eritrean-visa

۹. لیبی

Libya_Passport سرزمین دیکتاتوری سابق معمر قذافی در طی ۲ جنگ داخلی سال‌های اخیر از هم گسیخته شد، افراط‌گرایان رادیکال برای به‌دست آوردن قدرت در پی جنگ و خشونت بودند. شهروندان لیبی با پاسپورت این کشور تنها می‌توانند به ۳۸ کشور سفر کنند. libyan-visa البته در بین این ۳۸ کشور نیز اختلاف وجود دارد، روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۴  این محدودیت‌ها را اندازه‌گیری کرده‌اند، که با توجه به وضعیت بی‌ثبات این کشور، شرایط پاسپورت آن متغیر  است.

۸. جمهوری سودان

Sudan_passport مواردی که در مورد اریتره گفته شد در مورد سودان هم صدق می‌کند. درگیری‌های داخلی و قومی و جنگ منطقه‌ی دارفور از  جمله‌ خشونت‌هایی است که مردم این کشور متحمل شده‌اند. عدم رعایت حقوق بشر، پناهندگان و مجرمین این جنگ‌های داخلی، مشخص می‌کند که چرا پاسپورت این کشور برای سفر به بسیاری از کشورهای جهان نیازمند ویزا است. شهروندان این کشور می‌توانند بدون نیاز به ویزا، به ۳۸ کشور سفر کنند. sudanese-visa

۷. سوریه

Syria-passport کشور دیگر درگیر با جنگ‌های داخلی و افراط‌گرایی سوریه است که شهروندان آن بی‌ثباتی شدیدی را متحمل هستند. دولت اسلامی عراق و شام (ISIS - داعش) خشن‌ترین گروه‌های تروریستی دنیا در حال حاضر هستند. شهروندان این کشور هم بدون ویزا فقط اجازه‌ی سفر به ۳۸ کشور را دارند. syrian-visa

۶. نپال

Nepal-passport یک دهه جنگ داخلی طولانی‌مدت میان شورشیان کومونیست و سلطنت‌طلب نپال صورت گرفت. خشونت‌ها در حال حاضر از بین رفته و مذاکرات به‌آرامی در حال پیشرفت است و به سوی لغو سلطنت پیش می‌رود. نپال در بین دو کشور هند و چین قرار گرفته است و ملت بسیار ضعیفی دارد. کشوری توسعه یافته به حساب نمی‌آید و به همین دلیل مهاجران اقتصادی به‌دلیل اجازه‌ی سفر بدون ویزا به تنها ۳۷ کشور نگرانی‌های زیادی دارند. nepali-visa

۵. سرزمین فلسطین

Palestinian-passport این سرزمین درگیری‌ها و مذاکرات بسیاری با همسایه‌ی خود اسرائیل دارد. فلسطین کشوری ناپایدار است و پاسپورت این کشور برای شهروندان فلسطینی بسیار محدود است و فقط ۳۵ کشور را پوشش می‌دهد. palestinian-visa تعداد کل کشورهای تحت پوشش، بسیار کمتر از تعداد رسمی در محدودیت‌های جهانی است.

۴. پاکستان

Pakistan_Passport پس از واقعه‌ی ۱۱ سپتامبر، کشورهای بسیار کمی اقدام به صدور ویزا برای کشوری کردند که اوسامه‌بن‌لادن سال‌ها آن را عقب افتاده نگه داشته بود. به این معنا که اتباع پاکستان فقط برای ۳۲ کشور نیاز به ویزا ندارند. pakistani-visa تعداد کل کشورهای تحت پوشش این کشور، بسیار کمتر از تعداد رسمی محدودیت‌های جهانی است.

۳. سومالی

SOMALIA-passport جنگ‌های داخلی،‌ افراط‌گرایان اسلامی و مبارزان به‌علاوه‌ی دزدان دریایی با ربودن کشتی‌های بزرگ در آب‌های آزاد و غرامت‌های سنگین، سومالی را از از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ به یکی از کشورهای بد در دنیا تبدیل کرده است. به همین دلیل سفر بدون ویزا برای اتباع این کشور هم به ۳۲ کشور محدود شده است. somali-visa ویزای سومالی به احتمال زیاد دوباره مورد بررسی قرار می‌گیرد بنابراین برای گرفتن ویزای مورد نظر باید به سفارت‌خانه‌ی مربوطه مراجعه شود.

۲. عراق

Iraqi_Passport کشور عراق که در جریان جنگ‌های داخلی و خارجی زیادی (از جمله جنگ با ایران، حملات آمریکا و اکنون تصرف بخش‌هایی از این کشور توسط گروه تروریستی داعش) بوده است، شرایط چندان باثباتی ندارد. این عدم ثبات، بدین معنا است که شهروندان عراقی فقط می‌توانند بدون ویزا به ۳۱ کشور سفر کنند. iraqi-visa تعداد کل کشورهای تحت پوشش این کشور ۳۱ است که بسیار کمتر از تعداد رسمی محدودیت‌های جهانی است.

۱. افغانستان

Afghanistan-passport جای تعجب ندارد که این کشور با وجود ۱۰ سال جنگ‌های داخلی و درگیری‌های مذهبی از هم پاشیده باشد. افغانستان قرن‌هاست از بی‌ثباتی، شورش و درگیری‌ها رنج می‌برد و به همین دلیل در جایگاه شماره‌ی یک این لیست قرار گرفته است. پناهندگان به‌طور مداوم از مرزهای این کشور در حال عبور به کشورهای همسایه هستند. فهرست کشورهای بدون ویزا برای این کشور ۲۸ است که کمترین تعداد در کل جهان است. afghani-visa تعداد کل کشورهای بدون ویزا بسیار محدود است، در اینجا هم مانند عراق باید برای گرفتن ویزای مورد نظر به سفارت‌خانه‌ی مربوطه مراجعه کنند. منبع: immigroup

مطالب مرتبط:

دیدگاه