باهوش ترین حیوانات دنیا را بشناسید

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی شنبه، ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۰۵
باهوش ترین حیوانات دنیا را بشناسید

حیوانات باهوش‌ زیادی مانند اورانگوتان، فیل، موش و... در طبیعت وجود دارند که هر یک هوش خود را به روش‌های منحصربه‌فردی نشان می‌دهند.

بقا برای بسیاری از گونه‌های جانوری،‌ بدون هوش کافی ممکن نیست. حفظ‌کردن مسیرها و نقاط مختلف در زیستگاه‌ها، به بسیاری از حیوانات کمک می‌کند تا به مناطق امن قدم بگذارند و غذای خود را پیدا کنند. برخی از آن‌ها باید راهکارهایی برای فرار و فریب شکارچیان داشته باشند تا به یک وعده غذایی تبدیل نشوند.

سطح هوش حیوانات به یک اندازه نیست و گونه‌هایی در طبیعت وجود دارند که عنوان باهوش‌ترین حیوانات حیات‌وحش را از آن خود کرده‌اند. در ادامه مقاله با تعدادی از آن‌ها آشنا خواهید شد.

۱۰. موش

بی‌دلیل نیست که دانشمندان برای سال‌ها از موش‌ها به‌عنوان حیوانات آزمایشگاهی استفاده کرده‌اند. آن‌ها مغزهای کوچکی دارند؛ اما ذهنشان بسیار شبیه انسان عمل می‌کند. این حیوانات می‌توانند مسیرهای مختلف را به خاطر بسپارند و از پس کارهای پیچیده چندمرحله‌ای به‌خوبی برآیند. این حیوانات اجتماعی، وقتی تنها می‌مانند، علائم افسردگی و تنهایی را از خود نشان می‌دهند.

موش تیره کوچک

منبع عکس: theguardian.com (عکاس: نامشخص)

دو موش مشغول غذاخوردن

منبع عکس: a-z-animals.com (عکاس: نامشخص)

دو موش خاکستری

منبع عکس: britannica.com (عکاس: نامشخص)

۹. کبوتر چاهی

کبوترهای چاهی ثابت کرده‌اند که می‌توانند تصویر خود را در آینه تشخیص دهند؛ موضوعی که خودآگاهی بالای آن‌ها را به رخ می‌کشد. آن‌ها توانایی شناخت افراد و مکان‌های خاص را پس از ماه‌ها و حتی سال‌ها دارند؛ به همین دلیل است که این پرندگان برای قرن‌ها به‌منظور انتقال پیام در فواصل دور مورد استفاده بودند. کبوترها می‌توانند تمام حروف الفبای انگلیسی را شناسایی کنند و حتی تفاوت بین دو نفر را در یک تصویر متوجه شوند.

پرتره کفتر چاهی

منبع عکس: countrylife.co.uk (عکاس: نامشخص)

پرواز کفتر چاهی

منبع عکس: britannica.com (عکاس: نامشخص)

عکس کبوتر چاهی

منبع عکس: iflscience.com (عکاس: نامشخص)

۸. کلاغ

کلاغ‌ها از گونه‌های جانوری بسیار باهوش به حساب می‌آیند؛ به همین دلیل، آن‌ها همانند کبوترها به‌عنوان پیام‌رسان استفاده می‌شدند. این پرندگان در هنگام نبرد با حیوانات دیگر از تاکتیک‌های گروهی پیچیده مانند «حمله از جهت‌های مختلف» استفاده می‌کنند. این موجودات باهوش می‌توانند الگوی مهاجرت خود را تغییر دهند تا از مناطق خطرناک در امان بمانند. کلاغ‌ها دارای بزرگ‌ترین مغز در میان گونه‌های پرندگان هستند و توانایی تشخیص چهره انسان‌ها را دارند.

کلاغ روی شاخه درخت

منبع عکس: rspb.org.uk (عکاس: نامشخص)

پرتره کلاغ

منبع عکس: scientificamerican.com (عکاس: نامشخص)

کلاغ سیاه از نمای نزدیک

منبع عکس: rspb.org.uk (عکاس: نامشخص)

۷. خوک

در حالی که هوش سگ‌ها با کودکی نوپا قابل‌مقایسه است، خوک‌ها از سطح هوش بسیار بالاتری برخوردار هستند. آن‌ها توانایی تولید حدود ۲۰ صدای مختلف را دارند که از آن‌ها برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند؛ جالب اینکه خوک‌های مادر هنگام تغذیه فرزندان، برایشان آواز می‌خوانند. خوک‌ها به احساسات پاسخ می‌دهند و حتی همدلی می‌کنند که ویژگی بسیار نادری در قلمروی حیوانات به شمار می‌رود.

خوک روی نرده‌های مزرعه

منبع عکس: kids.nationalgeographic.com (عکاس: نامشخص)

پرتره خوک

منبع عکس: a-z-animals.com (عکاس: نامشخص)

خوک در مزرعه

منبع عکس: worldanimalprotection.org.au (عکاس: نامشخص)

۶. هشت پا

هشت‌پا تنها حیوان بی‌مهره‌ای است که در فهرست باهوش‌ترین حیوانات جهان قرار دارد. هشت‌‌پاهایی که در تله می‌افتند، با برنامه‌ریزی دقیق می‌توانند از اسارت فرار کنند. آن‌ها با تغییر رنگ و بافت پوست، از نظرها پنهان می‌شوند و بدون جلب‌توجه حرکت می‌کنند. این حیوانات با کمک حافظه بلندمدت خود قادر هستند که پس از سفرهای طولانی، مسیرشان به خانه را پیدا کنند.

هشت پای بزرگ در دریا

منبع عکس: bristolaquarium.co.uk (عکاس: نامشخص)

هشت پای غول پیکر

منبع عکس: newatlas.com (عکاس: نامشخص)

هشت پا از نمای نزدیک

منبع عکس: kids.nationalgeographic.com (عکاس: نامشخص)

۵. کاسکو

کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی جزو باهوش‌ترین پرنده‌های دنیا به شمار می‌رود. این طور به نظر می‌رسد که هوش طوطی‌های خاکستری به‌اندازه انسانی پنج‌ساله است. آن‌ها می‌توانند تا صدها کلمه یاد بگیرند؛ اشکال و رنگ‌ها را تشخیص ‌دهند و درباره رابطه بین مفاهیم بزرگ‌تر و کوچک‌تر، متفاوت و مشابه و غیره آموزش ببینند.

طوطی خاکستری از نمای نزدیک

منبع عکس: kidszoo.org (عکاس: نامشخص)

پرتره طوطی خاکستری

منبع عکس: a-z-animals.com (عکاس: نامشخص)

طوطی خاکستری با بال قرمز

منبع عکس: ویکی مدیا (عکاس: Papooga)

۴. فیل

فیل‌ها اغلب به‌خاطر حافظه بلندمدتشان شناخته می‌شوند؛ ضمن اینکه از باهوش‌ترین موجودات طبیعت هستند. این حیوانات ساختار اجتماعی پیچیده‌ای دارند؛ به‌عنوان مثال، برای مرگ اعضای خانواده‌شان سوگواری می‌کنند. آن‌ها می‌توانند خود را درمان کنند؛ به این شکل که برای درمان بیماری‌ها و حتی تسریع در زایمان، برگ گیاهان خاصی را می‌خورند!

عکس چه فیل

منبع عکس: kids.nationalgeographic.com (عکاس: نامشخص)

بچه فیل و مادرش

منبع عکس: idausa.org (عکاس: نامشخص)

فیل مادر در کنار فرزندش

منبع عکس: wildtomorrow.org (عکاس: نامشخص)

۳. شامپانزه‌

۹۸ درصد دی‌ان‌ای شامپانزه‌ها با انسان‌ها مشترک است. آن‌ها اساتید ساخت ابزار با وسایل در دسترس هستند. این میمون‌های بزرگ با کمک تکنیک‌های روان‌شناختی، سایر شامپانزه‌ها را برای انجام فعالیت‌های خاص مدیریت می‌کنند. همچنین شامپانزه‌های بالغ می‌توانند زبان اشاره را به فرزندان خود آموزش ‌دهند.

شامپانزه بالغ

منبع عکس: earth.com (عکاس: نامشخص)

شامپانزه در حال استراحت روی درخت

منبع عکس: worldwildlife.org (عکاس: نامشخص)

دو شامپانزه در کنار هم

منبع عکس: worldwildlife.org (عکاس: نامشخص)

۲. دلفین‌ بینی‌بطری 

دلفین‌های بینی‌بطری، بزرگ‌ترین اندازه مغز را در میان هم‌نوعان خود دارند و از حافظه‌ فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند. این دلفین‌ها به‌راحتی آموزش می‌بینند؛ می‌توانند چهره‌شان را در آینه بشناسند و تصاویر برنامه‌های تلویزیون را تشخیص دهند. آن‌ها زبان خاصی دارند؛ اما برای ارتباط با سایر گونه‌های دلفین، از زبان مشترک استفاده می‌کنند.

دلفین روی آب

منبع عکس: newatlas.com (عکاس: نامشخص)

سه دلفین در زیر آب

منبع عکس: boattoursjohnspass.com (عکاس: نامشخص)

پرتره دلفین بینی بطری

منبع عکس: nationalgeographic.com (عکاس: نامشخص)

۱. اورانگوتان

 حدود ۹۷ درصد از دی‌ان‌ای اورانگوتان‌ها با انسان‌ها مشترک است. ‌آن‌ها می‌توانند از ابزارهای مختلف استفاده کنند؛ زبان اشاره را بیاموزند و ساختارهای اجتماعی پیچیده‌ای داشته باشند. آنچه این حیوانات را در صدر باهوش‌ترین موجودات حیات‌وحش قرار می‌دهد، حافظه بلندمدت (مشابه انسان) و توانایی تشخیص علت یک اتفاق یا عمل است.

دو اورانگوتان در کنار هم

منبع عکس: nationalzoo.si.edu (عکاس: نامشخص)

اورانگوتان مادر در کنار فرزندش

منبع عکس: worldwildlife.org (عکاس: نامشخص)

پرتره اورانگوتان

منبع عکس: worldwildlife.org (عکاس: نامشخص)

این حیوانات باهوش شما را نیز شگفت‌زده کردند؟ کدام‌یک از حیوانات خارق‌العاده حیات‌وحش برایتان جذابیت بیشتری داشت؟ حتما دیدگاه خود را با همراهان ارزشمند کجارو در میان بگذارید.

منبع عکس کاور: thesprucepets.com (عکاس: نامشخص)

مطالب مرتبط:

منبع a-z-animals

دیدگاه