سفر با تور یا شخصی؟ کدام را انتخاب کنیم؟

تیم کجارو
تیم کجارو شنبه، ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۰۰
سفر با تور یا شخصی؟ کدام را انتخاب کنیم؟

سفر با تور و سفر شخصی، هرکدام دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است که افراد را با تیپ‌های شخصیتی مختلف، به خود جلب می‌کند.

ماجراجو و صبور هستید یا ایدئال‌گرا و راحت‌طلب؟ می‌پرسیم چون نوع سفری که انتخاب می‌کنید، مستقیما با روحیه گردشگری شما مرتبط است و تجربه سفرتان را رقم می‌زند. سفر با تور شخصی برای مسافری پرجرئت، سازگار و ماجراجو مناسب است؛ در حالی که سفر جمعی با تور به مسافران عجله‌ای، کم‌طاقت و کمال‌گرا پیشنهاد می‌شود. به خواندن مقاله ادامه دهید تا با تفاوت‌های این دو بیشتر آشنا شوید. 

مزیت‌های سفر شخصی 

در ادامه نگاهی به برخی از مهم‌ترین مزیت‌های سفر شخصی می‌اندازیم. 

۱. سفر به‌دور از تمام قید‌و‌بندها 

خیلی‌ها سفر می‌کنند که آزاد و رها باشند. مدتی به‌دور از تمام بایدها و نبایدها، خود تصمیم بگیرند چه‌کار کنند، کجا بروند، چه‌ساعتی بخوابند، چه‌ ساعتی غذا بخورند و خلاصه، خودشان باشند و خودشان. برای این افراد سفر شخصی بهترین گزینه است چون خبری از نگرانی، مسئولیت و تعهد نیست. فرد مقصد را انتخاب می‌کند، بین راه تصمیم می‌گیرد چند روزی اطراف شهر پرسه بزند یا مدت‌زمان سفر را کم ‌و ‌زیاد کند. در سفر شخصی هیچ محدودیتی وجود ندارد و کنترل کامل به‌دست مسافر است. 

این آزادی عمل درمورد فعالیت‌های سفر هم صدق می‌کند. می‌توانید هر لحظه بخوانید، بنویسید، بنوازید یا فقط بنشینید و ستاره‌ها را تماشا کنید. جای این آزادی در تورهای مسافرتی با برنامه مشخص، کاملا خالی است. از طرفی در سفرهای انفرادی مسافر فرصت کافی برای پذیرش و قدردانی از خود دارد. به‌دور از شلوغی و همهمه زندگی روزمره، می‌بیند و درک می‌کند که نشستن کنار پنجره و غرق‌شدن در افکار خود چه آرامش لذت‌بخشی دارد. 

۲. امکان کم‌کردن هزینه‌ها 

در سفر با تورهای مسافرتی بیشتر اوقات دو دو تا چهار تای مسافر با مسئول تور فرق می‌کند. برای همین کنترل هزینه‌ها نسبت به سفر شخصی سخت‌تر است. اما وقتی تنها سفر می‌کنید، اینکه در یک هتل مجلل اقامت می‌کنید یا هاستل بین‌راهی، غذای لاکچری می‌خورید یا ساندویچ‌های بازاری، خودرو رنت می‌کنید یا سراغ وسایل نقلیه عمومی می‌شوید، تصمیم با شما است. در ضمن می‌توانید از هنر چانه‌زنی‌تان استفاده کنید. بومیان منطقه به یک مسافر تنها راحت‌تر تخفیف می‌دهند تا یک گروه توریستی. در این سفر ارزان از هزینه‌های پنهان هم خبری نیست. اقدام به درخواست رزرو اتوبوس با ارزان ترین قیمت می‌کنید و تمام.

۳. تجربه‌های جدید و منحصر‌به‌فرد  

سفر با تور برنامه مشخصی دارد که هر بار تکرار می‌شود. این‌طوری اگر یک بار با تور به کیش، اصفهان یا شیراز سفر کنید، بار دوم و سوم عملا جذابیتی برایتان ندارد، در حالی که سفر شخصی فرصت خوبی برای تجربه‌های جدید و منحصربه‌فرد ایجاد می‌کند. می‌توانید با هر سفر مکان‌های ناشناخته را کشف کنید، با بومیان منطقه بُر بخورید و در سرگرمی‌های گروهی آنان شرکت کنید. 

مزیت‌های تورهای مسافرتی 

طبیعت گردی

مهم‌ترین مزیت‌های سفر با تورهای مسافرتی عبارت‌اند از: 

۱. سفر آگاهانه با راهنمای تور 

اگر خیلی اهل اتفاقات غیرمنتظره در طول سفر نیستید و ترجیح می‌دهید همه‌چیز سازمان‌یافته باشد، پیشنهاد می‌کنیم با تور راهی سفر شوید؛ به‌خصوص در اولین سفر به مقاصد ناشناخته. بهتر است کسی باشد که از قبل درمورد آن مکان اطلاعات کافی داشته و راهنمایی‌تان کند. در این سفرها راهنمای تور همیشه همراه شما است و اطلاعات خوبی درباره هر مقصد به شما می‌دهد و با دست پر به خانه برمی‌شد. انگار که عمری در آن منطقه زندگی کرده باشید. 

۲. سفر امن و مطمئن با تور  

وقتی تنها عازم سفر می‌شوید، باید خطرهای راه و مقصد را بشناسید و برای آن‌ها آماده باشید؛ به‌خصوص اگر به یک کشور خارجی سفر می‌کنید. آزارواذیت بومیان منطقه، گم‌کردن راه و بیماری‌های مختلف خطراتی هستند که شاید نتوانید بلافاصله برای آن‌ها کمک بخواهید، در حالی که تور مسافرتی امنیت و کمک فوری را تضمین می‌کند. در صورت بروز مشکل می‌توانید با راهنمای تور یا همسفران خود تماس بگیرید و اگر در طول سفر بیمار شوید، همیشه دست کمکی هست که به‌سویتان بلند شود. 

۳. برنامه‌ریزی برای محل اقامت 

مسافران تورهای مسافرتی نگران یافتن بهترین محل اقامت یا بهترین رستوران‌های شهر نیستند. شرکت تور مسافرتی که انتخاب می‌کنند این مسئولیت را تمام‌و‌کمال می‌پذیرد. شما می‌توانید قبل از ثبت‌نام در تور، با توجه به بودجه و انتظاری که از سفر دارید، از میان گزینه‌های مختلف (اقتصادی تا مجلل) یکی را انتخاب کنید. حتی بعضی از پکیج‌های مسافرتی امکانات خوبی مثل ترانسفر و امکانات رفاهی موردنیاز مسافران را نیز پوشش می‌دهند. 

۴. وجود برنامه سفر 

وقت‌تان تنگ است و هیچ برنامه‌ریزی قبلی برای یک سفر ایدئال ندارید؟ برای شما هم سفر با تور مسافرتی انتخاب بهتری است. به‌جای آنکه فرصت کوتاه سفر را صرف جست‌و‌جوی مسیر و جاذبه‌های شهر کنید، می‌توانید با تورهای حرفه‌ای همراه شوید که برای تمام ساعت‌های سفر برنامه قبلی دارند. می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بیشترین تفریح و سرگرمی را داشته باشید و از فرصت کوتاه سفر نهایت لذت را ببرید. 

۵. امکان دوست‌یابی و تعامل اجتماعی  

سفر جمعی یک مزیت برجسته دارد و آن امکان دوست‌یابی فوری است. این دوستی و تعامل خوب از اولین لحظه سفر آغاز می‌شود و ممکن است سال‌ها پایدار بماند. چراکه تجربه‌های مشترک افراد را به هم نزدیک می‌کند. در حالی که برقراری ارتباط با دیگران برای مسافر تنها همیشه سخت‌تر است و مدت‌زمان طولانی‌تری طول می‌کشد. 

راهکارهایی برای تجربه بهتر سفر شخصی 

وسایل سفر

اگر همچنان روی انتخاب خود یعنی سفر شخصی مانده‌اید، ذهنتان را باز کنید و با انتظار چالش‌های ریزودرشت اقدام به خرید بلیط اتوبوس پایانه ها کنید.  ظرفیت سازگاری، انعطاف‌پذیری و آمادگی برای تغییر از بایدهای مهم سفرهای شخصی است. این چند نکته را با دقت بخوانید. 

 • در هاستلی با خوابگاه مشترک اقامت کنید تا فرصت بیشتری برای تعامل اجتماعی داشته باشید؛ 
 • دوستانه و صمیمی باشید. حرف بزنید و آدم‌ها را به تجربه‌های مشترک دعوت کنید؛ 
 • برای ملاقات با بومیان و هم‌سفران بیشتر در تورهای پیاده‌روی، کلاس‌های آشپزی و غیره ثبت‌نام کنید؛ 
 • برای تضمین امنیت سفر، برنامه سفرتان را با یکی از عزیزان خود در میان بگذارید؛ 
 • فضاهای شاد و فعالیت‌های مفرح مقصد را بشناسید، احتمال تضعیف روحیه در سفرهای شخصی زیاد است؛ 
 • برای انجام فعالیت‌های مدیریتی مثل رزرو پرواز، استعلام بلیط اتوبوس یا پیداکردن محل اقامت زمان کافی در نظر بگیرید؛ 
 • قبل از سفر برنامه‌های تاکسی اینترنتی و مسیریابی فعال در مقصد را روی تلفن همراه خود نصب کنید.

راهکارهایی برای سفر بهتر با تور مسافرتی 

حالا که تصمیم گرفتید به‌جای سفر شخصی با تور عازم سفر شوید، برای تجربه بهتر چند نکته را مدنظر داشته باشید. درست است که شرکت مسافربری مسئولیت تصمیمات سخت مثل انتخاب اقامتگاه، محل غذاخوری و فعالیت‌های سفر را برعهده می‌گیرد، اما تصمیم سخت‌تر، یعنی انتخاب تور، با شما است. باید بتوانید با تحقیق و بررسی کافی بهترین تور مسافرتی را انتخاب کنید. می‌توانید برای تصمیم‌گیری بهتر با مشاوران گردشگری صحبت کنید، شرح سفر را دقیق بخوانید و قبل از ثبت‌نام این سوالات را بپرسید: 

 • کجا اقامت می‌کنیم؟ هتل؟ خوابگاه یا در چادر اسکان؟ 
 • وعده‌های غذا را خودمان درست می‌کنیم یا مسئول آشپزی تور؟ تحت چه شرایطی به رستوران‌ها دسترسی داریم؟ 
 • در طول سفر غذای محلی منطقه را می‌خوریم یا کنسروهای آماده؟ 
 • بیشتر وقت خود را در مرکز شهر سپری می‌کنیم یا روستاهای حومه؟ 
 • در هر مقصد چند روز اقامت داریم؟ 

 

مطالب مرتبط:

دیدگاه