بهترین سالن‌های تئاتر تهران کدامند؟

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۰
بهترین سالن‌های تئاتر تهران کدامند؟

تهران را می‌توان قطب تئاتر کشور دانست؛ چراکه سالن‌های تئاتر زیادی نظیر تئاتر شهر و تالار وحدت در این شهر فعالیت می‌کنند و به تبع آن نمایش‌های متعددی نیز به روی صحنه می‌روند.

شهر تهران،‌ صحنه‌های تئاتری چشمگیری دارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، هرچند تئاترهای زیادی مورد تحسین جوامع بین‌المللی و منتقدان بوده‌اند. از اجراهای تجربی نمایش‌ها تا تئاترهای هیجان‌انگیز مذهبی می‌توان تلفیق مدرنیته و سنت را در بسیاری از نمایش‌های پایتخت مشاهده کرد. در این مقاله قصد داریم تعدادی از بهترین سالن‌های تئاتر، سنت‌ها و فرصت‌های موجود برای لذت بردن از هنرهای نمایشی ایرانی را به شما معرفی کنیم.

تئاتر شهر

بهترین سالن‌های تئاتر تهران

تئاتر شهر بزرگ‌ترین مجموعه‌ی نمایش تئاتر ایران است که در وسط پایتخت قرار دارد و در سال ۱۳۴۶ توسط مهندس علی سردارافخمی طراحی شد که ساخت آن پنج سال به طول انجامید. این محل شاهد جشنواره‌های هنری مختلفی در طول سال است و آثار تولید ایران کل جدول زمانی پخش این مجموعه را به خود اختصاص داده‌اند. سالن اصلی آن گنجایش بیش از ۵۰۰ تماشاچی را دارد و صحنه‌ی گردان فوق‌العاده‌ای نیز در آن به‌چشم می‌خورد. مجموعه‌ی تئاتر شهر که در ابتدا تنها برای اجرا در تالار اصلی ساخته شده بود، در حال حاضر با پنج تالار فعالیت می‌کند. تئاتر شهر همچنین، دارای یک کتابخانه تخصصی هنر است که هنرمندان، متخصصان و دانشجویان تئاتر و هنرجویان کارگاه‌های نجاری و خیاطی از آن استفاده می‌کنند. اینجا محلی برای ایرانی‌های خلاق و جوان است که اغلب به اجراهای نمایش‌های خیابانی در محوطه‌ی اطراف تئاتر شهر می‌پردازند.

ساختمان استوانه‌ای این مجموعه از معماری زیبایی برخوردار است، محوطه سنگ‌فرش وسیع و زیبایی دارد و جزو میراث فرهنگی کشور محسوب می‌شود. ساختمان مدور و خیمه‌گونه‌ی آن معماری تماشاخانه‌های ایرانی را در ذهن تداعی می‌کند. شاید ویژگی مهم دیگر تئاتر شهر در پلان دایره‌ای شکل آن باشد. این پلان ترکیبی از معماری یونان و روم قدیم و بناهای مربوط به نمایش، مانند پانتئون و کولوسئوم است.

 • تلفن: ۰۲۱۶۶۴۶۰۵۹۲
 • آدرس: تهران، چهارراه ولی عصر (تقاطع خیابان انقلاب و خیابان ولی عصر)، در مجاورت پارک دانشجو
 • وب‌سایت: teatreshahr.com

تئاتر ایرانشهر

بهترین سالن‌های تئاتر تهران

تماشاخانه‌ی ایرانشهر یکی دیگر از قطب‌های صنعتی فعالیت نمایشی در ایران است که در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع در مجاورت خانه‌ی هنرمندان ایران در باغ هنر قرار دارد. طرح این مجموعه در سال ۱۳۸۱ زیر نظر شهرداری تهران تصویب شد، ولی ساخت آن به‌طور جدی از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و در تیر ۱۳۸۸ به‌طور رسمی افتتاح شد. این مجموعه دارای دو سالن تئاتر به نام‌های «استاد سمندریان» و «دکتر ناظرزاده کرمانی» مزین است که در خرداد و تیرماه سال ۱۳۸۸ افتتاح شدند و تقریبا هرروز هفته در آن نمایش‌هایی اجرا می‌شوند.

کافه‌ی طبقه‌ی دوم این مجموعه محل مناسبی برای ملاقات با هنرپیشه‌ها و صحبت پیرامون جدیدترین نمایش‌ها و نمایشنامه‌های مطرح به‌حساب می‌آید. اقتباس از نمایشنامه‌های غربی نظیر شکسپیر متداول است، هرچند اکثر تولیدات آن آثار بومی هستند. اینجا نیز همانند تئاتر شهر مکان مهمی برای برگزاری جشنوراه‌های تئاتر به‌خصوص جشنواره‌ی بین‌المللی فجر است که هر سال برگزار می‌شود.

 • تلفن: ۰۲۱۸۸۸۱۴۱۱۵
 • آدرس: خيابان طا‌لقانی، خيابان موسوی شمالی (فرصت)، باغ هنر، تماشاخانه ایرانشهر
 • وب‌سایت: www.tamashakhaneh.ir

تالار وحدت

بهترین سالن‌های تئاتر تهران

تالار وحدت یکی دیگر از میراث معماری و فرهنگی پیش از انقلاب است که تنها تالار اپرای پایتخت نیز به‌حساب می‌آید. تالار وحدت که تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، تالار رودکی نام داشت، در تاریخ ۳ آبان ۱۳۴۶ فعالیت خود را آغاز کرد. این تالار چندمنظوره برای اجرای نمایش‌های باله، اپرا و کنسرت‌های موسیقی ایرانی و اروپایی و بر اساس سالن «اپرا هال» وین ساخته شد که در آن زمان یکی از معروف‌ترین خانه‌های اپرا در جهان بود. مجموعه تالار رودکی در اصل شامل دو تالار می‌شد که بعد از انقلاب ۵۷ تالار بزرگ‌تر را به تالار وحدت و تالار کوچک‌تر را به تالار رودکی تغییر نام دادند و در این تالار بیشتر کنسرت‌های موسیقی و نمایش‌های تئاتر اجرا می‌شود. تالار اصلی گنجایش بیش از ۱۰۰۰ تماشاچی را دارد و با اینکه نمایش باله یا اپرا در آن اجرا نمی‌شود، اما مرکز مهمی برای هنرهای نمایشی و همین طور ارکستر سمفونیک تهران است.

 • تلفن: ۰۲۱۶۶۷۰۵۱۰۱
 • آدرس: تهران،‌خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار
 • وب‌سایت: www.talarvahdat.com

زورخانه آیت ‌الله طالقانی

بهترین سالن‌های تئاتر تهران

سنت باستانی زورخانه در زمره‌ی بخش‌های عرفانی شیعه به‌حساب می‌آید و شبیه به کشتی و ژیمناستیک و شیرین‌کاری به نظر می‌رسد. شرکت‌کنندگان در یک گودال دایره‌ای می‌ایستند و یک سری ورزش‌ها نظیر شنای زورخانه‌ای و چرخاندن میل‌های سنگین را انجام دهند، اغلب تماشاچیان نیز از سکوی بالاتر نظاره‌گر آن‌ها هستند. آغاز این مراسم با ضرب‌های مرشد زورخانه است که اشعاری را هم‌زمان با ضرب‌زدن می‌خواند. حرکت ورزشکاران این رشته بسیار شبیه به سنت چرخیدن درویش‌های ترکیه است. زورخانه‌ی آیت ‌الله طالقانی چیذر یکی از بهترین نمونه‌های این سنت باستانی در تهران است. این مرکز ورزشی فضای سرپوشیده‌ای حدود ۳۰۰ متر مربع را در بر می‌گیرد و در آن حرکات و فنون مختلف ورزش باستانی ایران نظیر میل، کباده، سنگ، شنای زورخانه‌ای، چرخ باستانی، میل بازی (هنرهای فردی و شیرین‌کاری) اجرا و آموزش داده می‌شود. زورخانه آیت‌الله طالقانی یکی از معدود مکان‌های موجود در شمیران است که سعی در زنده نگاه داشتن ورزش زورخانه‌ای دارد و به همین دلیل، مطمئناً یکی از نقاط دیدنی برای ورزش دوستان و علاقه‌مندان به آداب و رسوم باستانی ایران به شمار می‌رود.

 • تلفن: ۰۲۱۲۲۲۱۱۰۷۱
 • آدرس: محله چیذر، ميدان ندا، خيابان هاشمی عليا، جنب امامزاده علي اكبر، پلاک ۷۹

سایر هنرهای نمایشی سنتی

بهترین سالن‌های تئاتر تهران

هنرهای نمایشی قدمتی طولانی در تاریخ ایران دارند و بسیار انواع سنتی آن گاهی اوقات همچنان در سطح شهر اجرا می‌شوند. خیمه شب بازی،‌ از نمایش‌های عروسکی ایران است که در اتاق یا صندوقی کوچک و با صحبت بین عروسک،‌ راوی و یک نوازنده اجرا می‌شود. نقالی نیز که یک اجرای نمایشی داستان‌گویی است را می‌توان یکی دیگر از هنرهای نمایشی دانست که راوی همراه با موسیقی و حرکات بدن به بیان داستان می‌پردازد.

تعزیه یک نوع هنر نمایشی در دنیای اسلام است که اغلب به آن نمایش احساسی شیعه می‌گویند. این نمایش نوعی نمایش مذهبی و سنتی ایرانی-شیعی و بیشتر درباره شهادت امام حسین بن علی (ع) و مصائب اهل بیت است. هنر تعزیه از یک‌سو به بالندگی تئاتر در ایران کمک کرده و از سوی دیگر، نشانی هنری از مذهب شیعه است. این هنر پس از انقلاب اسلامی به دوران شکوفایی خود بازگشت و در طول ماه محرم که مصادف با زمان شهادت امام حسین (ع) است،‌ برای عموم مردم اجرا می‌شود. از مکان‌های معروف اجرای آن می‌توان به بازار بزرگ تهران، بازار تجریش، پارک دانشجو اشاره کرد، هرچند خیابان‌ها و میادین زیادی در سطح شهر نیز در این ایام به صحنه‌ی نمایش تبدیل می‌شوند.

علاوه بر سالن‌های تئاتر تهران که همگی از ویژگی‌های خاصی برخوردارند، جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی‌‌ تهران نیز هر یک به‌نوعی گردشگران را به خود جذب می‌کند. برای سفری برنامه‌ریزی شده و بازدید از تک تک جاذبه‌های مشهور تهران می‌توانید از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر که با کجارو همکاری می‌کنند، قیمت تورهای تهرانگردی را مقایسه و سفرتان را با هزینه کمتری آغاز کنید.

عکس کاور: Sara.khani

مطالب مرتبط:

دیدگاه