زیباترین مقاصد گردشگری ادبی؛ الهام‌ بخش رمان‌ های محبوب

صنم وفقی
صنم وفقی پنجشنبه، ۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
زیباترین مقاصد گردشگری ادبی؛ الهام‌ بخش رمان‌ های محبوب

روایت داستان‌ها هرچند در جغرافیای خیالی نویسندگان شکل می‌گیرد؛ اما همچنان می‌توان منشا بسیاری از آن‌ها را در واقعیت یافت. از پامپلونا «خورشید همچنان می‌دمد» تا جنگل اش‌دوان در «وینی پو»، با زیباترین مقاصد گردشگری ادبی؛ الهام‌بخش رمان‌های محبوب آشنا شوید.

شاید نه تمام کتاب‌دوستان؛ اما اغلب آن‌ها رویایی یکسان دارند: قدم زدن لابلای ورق‌های کتاب مورد علاقه و یافتن خود در سرزمین خیالی و پرشگفتی آن‌. پریدن درون نیویورک دهه ۱۹۲۰ و تجربه سرور و شادی جشن‌های مسرفانه «گتسبی بزرگ» یا رها کردن خود در کارخانه ویلی ونکا در «چارلی و کارخانه شکلات‌سازی»؛ فرقی نمی‌کند از کدام دسته خوانندگان باشید، هر یک از دوست‌داران کتاب فانتزی‌های خود را خواهند داشت.

از آنجا که شیرجه در سرزمین‌های خیالی تنها در مرزهای ذهنی باقی می‌ماند، بهتر است به دنیای واقعیت بازگردیم. خوشبختانه دیدنی‌های بسیاری در زمین وجود دارد که می‌تواند عطش علاقمندان به ادبیات و کتاب را سیراب کند؛ از کافه‌ای که جی.کی.رولینگ نوشتن رمان‌های هری پاتر را آغاز کرد گرفته تا «باغ اسرارآمیز». همراه ما باشید و با زیباترین مقاصد گردشگری ادبی که الهام‌بخش برخی از رمان‌های محبوب تاریخ بوده‌اند، آشنا شوید.

 

تالار بزرگ میتم در کنت؛ انگلستان

باغ اسرارآمیز

زیباترین مقاصد گردشگری ادبی

فرانسس هاجسون برنت در نوشتن «باغ اسرارآمیز» از آلاچیقی تماشایی که در زمین‌های اطراف خانه دوست‌داشتنی‌اش جای داشت، الهام گرفته است. او در میان چهار دیوار آلاچیق می‌نشست، می‌نوشت و سینه‌سرخی را می‌آموخت تا همراه او بنشیند؛ همان سینه‌سرخی که ماری لنوکس یتیم را لابلای ورق‌های کتاب سوی باغ اسرارآمیز رز‌های او هدایت می‌کرد.

 

پامپلونا؛ اسپانیا

خورشید همچنان می‌دمد

زیباترین مقاصد گردشگری ادبی

شاید سبک مدرن آثار ارنست همینگوی مورد علاقه همگان نباشد؛ اما برای دوست‌داران رمان پرحرارت «خورشید همچنان می‌دمد»، قدم زدن در خیابان‌های شهر اسپانیایی و محبوب همینگوی، پامپلونا قطعا جذاب خواهد بود. شهر در طول ۹۰ سال اخیر، از آن هنگام که همینگوی رمان خود را می‌نوشت، تغییرات چندانی را متحمل نشده و تنها به آن چندین مجسمه از این نویسنده بزرگ اضافه شده است؛ نویسنده‌ای که شهرتی بسیار برای آن به ارمغان آورد.

 

جنگل اش‌داون در ساسکس شرقی؛ انگلستان

وینی پو

زیباترین مقاصد گردشگری ادبی

کریستوفر رابین، پسر  آلن الکساندر میلن الگوی اولیه شخصیت همنام خود در وینی پو است

جنگل اش‌داون (Ashdown Forest) از جواهرات پنهان مانده در انگلستان است. هرچند اشاره چندانی به این موضوع نکرده‌اند؛ اما زیر درختان همین جنگل، آلن الکساندر میلن پسر مشهور خود، کریستوفر رابین را که الگوی اصلی شخصیتی همنام در وینی پو بود، بزرگ کرد. در جنگل اش‌داون، طرفداران «وینی پو» برای بار دیگر می‌توانند روی «پل ترکه‌های چوب پو» بازی ساده و دوست‌داشتنی ترکه چوب را برگزار کنند، «تله هفالومپ» را از نزدیک ببینند و در «مکان جادویی»، جایی که این داستان ارزشمند پایان یافت، اشک بریزند.

 

مزرعه گرین گیبلز در کاوندیش، جزیره پرنس ادوارد

آن در گرین گیبلز

زیباترین مقاصد گردشگری ادبی

لوسی ماد مونتگمری جزیره پرنس ادوارد را با مجموعه داستان‌های « آن در گرین گیبلز» شهرتی بسیار بخشید. طرفداران آن شرلی می‌توانند از خانه‌ای که مونتگمری ۳۷ سال آغازین زندگی‌اش را در آن گذارند، دیدن کنند و چشم‌انداز آشنایی را که در کتاب به تصویر کشیده است، به تماشا بنشیند: از مدرسه تا خانه دیانا و از آنجا تا نهری که آب قلقل‌کنان و وراج در آن جاری بود.

 

نارنی؛ ایتالیا

سرگذشت نارنیا

زیباترین مقاصد گردشگری ادبی

بعید به نظر می‌رسد که سی. اس. لوئیس واقعا از نارنی دیدن کرده باشد و به احتمال زیاد تنها نام این روستا الهام‌بخش او در خلق اسم سرزمین خیالی‌اش، نارنیا بوده است. درهرحال، اگر بخواهد قلمرویی جادویی ورای سرکش‌ترین رویاهای ما جای داشته باشد؛ آن سرزمین نارنیا خواهد بود. البته روستای نارنی به نوبه خود به‌شکلی نفس‌گیر زیبا و تاریخی است و طرفداران نارنیا با اندکی تخیل می‌توانند «اصلان» را در پیچ یکی از کوچه‌هایش تصور کنند.

 

غار مارک تواین در ایالت میزوری؛ ایالات متحده آمریکا

ماجراهای تام سایر

زیباترین مقاصد گردشگری ادبی

مشهور است که ساموئل کلمنس، با نام مستعار مارک تواین، در صحنه‌سازی «ماجراهای تام سایر» از این غار اسرارآمیز الهام گرفته بود؛ غاری که بعدها در افتخار او با نام نویسنده ثبت شد. اگر تصور تام سایر که در غار مارک تواین (Mark Twain Cave) می‌چرخد به‌ اندازه کافی هیجان‌انگیز نیست، بهتر است بدانید که امضای واقعی جسی جیمز، یاغی معروف آمریکایی نیز بر تن غار نقش بسته‌ است. 

 

مینفیلد؛ سوئیس

هایدی

زیباترین مقاصد گردشگری ادبی

منطقه‌ای دلپذیری که یوهانا اشپیری دوران کودکی خود را در آن گذارند، امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است و با نام «هایدی‌دورف» یا «روستای هایدی» (Heidi's Village) شناخته می‌شود. شاید این روستای کوچک و توریستی چندان چنگی به‌ دل نزند؛ اما چشم‌اندازهای خارق‌العاده و فراموش‌نشدنی کوه‌های آلپ ارزش بازدید را خواهد داشت.

مطالب مرتبط:

منبع bustle

دیدگاه