ساختمان های نمادینی که در افق هنگ کنگ به چشم می‌خورند

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی یکشنبه، ۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
ساختمان های نمادینی که در افق هنگ کنگ به چشم می‌خورند

از ساختمان‌های نمادینی که در افق هنگ کنگ دیده می‌شوند می‌توان به مرکز تجارت بین‌المللی،‌ برج بانک چین، مرکز نمایشگاهی و قرارداد هنگ کنگ و جاردین هاوس اشاره کرد.

برخی از فوق‌العاده‌ترین سازه‌های معماری را می‌توان در هنگ کنگ مشاهده کرد که خط افق نمادین این شهر را تشکیل داده و آن را به یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجاری دنیا تبدیل کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا تعدادی از این ساختمان‌های نمادین را به شما معرفی کنیم.

مرکز تجارت بین‌ المللی

هنگ کنگ

«مرکز تجارت بین‌المللی» (International Commerce Centre)، یک برج ۴۸۴ متری با ۱۱۸ طبقه است که در وست کولون قرار دارد. این مرکز در سال ۲۰۱۰ به‌عنوان چهارمین ساختمان بلند جهان محسوب می‌شد، اما اکنون در رتبه دهم قرار دارد، هرچند که همچنان بلندترین سازه‌ی هنگ کنگ به حساب می‌آید. علاوه‌بر مرکز خرید المنتس، ریتز-کارلتن هنگ کنگ و سه رستوران ستاره‌دار میشلن، سکوی اسکای ۱۰۰ نیز در مرکز تجارت بین‌‌المللی به چشم می‌خورد که مناظر فوق‌العاده‌ای از بندر را پیشکش مهمانان می‌کند.

برج بانک چین

هنگ کنگ

برج «بانک چین» (Bank of China) با ۳۱۵ متر ارتفاع و ۷۲ طبقه، در سال ۱۹۹۰ از شیشه و آلومینیوم ساخته شد. در زمان ساخت آن، اولین سازه‌ با ارتفاع بیشتر از ۳۰۴ متر بود که در خارج از ایالات متحده ساخته شد و تا سال ۱۹۹۲ نیز به‌عنوان بلندترین سازه هنگ کنگ محسوب می‌شد. طراحی نامتقارن این ساختمان شباهت زیادی به ریشه‌های یک بامبوی در حال رشد دارد و همین نقطه‌ی تمایز آن و نماد زندگی و رشد است. سکوی تماشای این ساختمان در طبقه‌ی ۴۳ قرار دارد که استفاده از آن برای عموم مردم امکان‌پذیر است.

دو مرکز مالی بین‌ المللی

هنگ کنگ

«مرکز دارایی بین المللی» (Two International Finance Centre) با ارتفاع ۴۱۵ متر در سال ۲۰۰۳ تکمیل شد و آن را با نام IFC می‌شناسند. این سازه دومین ساختمان بلند هنگ کنگ و بلندترین ساختمان جزیره هنگ کنگ به‌شمار می‌رود. ساختار شیشه‌ای بالای آن، ظاهر آن را بلندتر کرده است. این ساختمان ۸۸ طبقه دارای ۲۲ طبقه تجاری است که این اعداد در فرهنگ مردم چین، خوش یمن هستند. تعدادی از معروف‌ترین موسسات مالی هنگ کنگ نیز در این مرکز فعالیت دارند.

جاردین هاوس

هنگ کنگ

«جاردین هاوس» (Jardine House)، یک ساختمان ۵۲ طبقه است که بیش از ۱۷۰۰ پنجره‌ی مدور دارد. این ساختمان در سال ۱۹۷۲ تکمیل شد و با ارتفاع حدود ۱۷۸ متر،‌ بلندترین ساختمان‌ آسیا محسوب می‌شد. زمین این ساختمان با قیمت ۲۵۸ دلار هنگ کنگ از دولت خریده شد تا به این ترتیب هیچ ساختمان دیگری در جلوی آن ساخته نشود و منظره‌ی بندر ویکتوریا حفظ شود.

مرکز نمایشگاهی و همایشی هنگ کنگ

هنگ کنگ

«مرکز نمایشگاهی و همایشی هنگ کنگ» (Hong Kong Convention and Exhibition Centre)، سازه‌ای غول پیکر ساخته شده از شیشه و فلز است که در نواحی سواحلی وانچای قرار دارد. طراحی این سازه، یک مرغ دریایی در حال پرواز را به تصویر می‌کشد و سقف آلومینیومی آن نماد بال‌های باز شده این پرنده است. این مرکز بیش از ۸۳ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی و کاربردی داشته و میزبانی برخی از بزرگ‌ترین قراردادها، جشن‌ها و کنسرت‌های شهر را برعهده دارد.

سنترال پلازا

هنگ کنگ

«سنترال پلازا هنگ کنگ» (Central Plaza)، یک سازه بتنی است که در منطقه تجاری شمال وانچای قرار دارد. این سازه بلند، ۷۸ طبقه دارد و نمای آن از ۵۰ هزار متر مربع شیشه تشکیل شده است. این ساختمان که در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶، بلندترین ساختمان آسیا بود، در حال حاضر سومین سازه بلند شهر هنگ کنگ به حساب می‌آید. قطعات نئون روشن در نمای آن که هر ۱۵ دقیقه تغییر رنگ داده و زمان را نشان می‌دهد، باعث تمایز این سازه شده است. علاوه‌براین، اسکای لابی در طبقه ۴۶ این ساختمان برای استفاده عموم مردم باز است و نمایی ۳۶۰ درجه از بندر را به رایگان پیشکش آنها می‌کند.

مطالب مرتبط:

منبع theculturetrip

دیدگاه