بزرگترین هزارتوی عمودی جهان، دستاورد جدید معماری در دبی

نگین توکلی
نگین توکلی دوشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
بزرگترین هزارتوی عمودی جهان، دستاورد جدید معماری در دبی

با یک رکورد جهانی دیگر در دبی، بزرگ‌ترین شهر امارات متحده عربی آشنا شوید؛ تجربه‌ای بی‌نظیر در بزرگ‌ترین هزارتوی عمودی جهان!

دبی با وجود پروژه‌ای عظیم ساخت و ساز، آوازه‌ای به‌عنوان شهری پیشرو در طراحی و توسعه برای خود کسب کرده است. آخرین دستاورد دبی در امارات متحده عربی، یک آسمان‌خراش ۵۷ طبقه به نام برج هزارتو است که در خیابان شیخ زاید قرار دارد.

این ساختمان در ژانویه ۲۰۱۲ تکمیل شد و یک طراحی شگفت‌انگیز هزارتو را به نمایش می‌گذارد که تقریبا تمام نمای جلو و پشت ساختمان را پوشانده است. این طراحی منحصر به فرد، ساختمان و گروه معماری ال رستمانی، عنوان بزرگ‌ترین هزارتوی عمودی جهان را از رکوردهای جهانی گینس دریافت کرده است.

بزرگ ترین هزارتوی عمودی در دبی

این هزارتو که از سنگ ساخته شده، در حقیقت مجموعه‌ای از بالکن‎های بهم‌پیوسته برای واحدهای مسکونی و ادارات مختلف در ساختمانی با طراحی به شکل هزارتو است. این هزارتو به تنهایی دارای یک الگوی احتمالی نیست، بلکه یک پازل واقعی با طراحی آدریان فیشر، طراح تحسین شده هزارتو است. شب‌ها، چراغ‌های ال‌ای‌دی رنگارنگ، هزارتو را روشن می‌کنند و از «چشم هزارتو»، یک دیوار ویدئویی دایره‌ای شکل هشت متری در بالای ساختمان، برای به نمایش گذاشتن تصاویر، استفاده می‌شود.

آقای حسن عبدالله ال رستمانی، نایب رویس گروه معماری ال رستمانی و ایده‌پرداز مفهوم هزارتو، گفت:

سنگ‌های طبیعی استفاده‌شده در ساخت برج هزارتو برای اینکه زیبا و طبیعی به نظر برسند، دستچین شده‌اند. سنگ‌های یکسانی از رودخانه ریو ورده در شهر برزیلی باهیا در نمای بیرونی برج به کار گرفته شده‌اند.

رنگ سبز تیره‌تر به کار گرفته‌شده در گوشه‌های ساختمان، با استفاده از جت‌های آبی که یک سطح مات را خلق می‌کنند، به وجود آمده است. رنگ روشن‌تر به کار گرفته‌شده برای برجسته کردن هزارتو نیز با استفاده از یک تکنیک شعله که با زبرکردن سطح، یک رنگ روشن‌تر و سطحی صیقلی خلق می‌کند، ایجاد شده است.

ما همیشه می‌خواستیم که این هزارتو با بازی دائم با نور و سایه، به نظر ساختمانی تراشیده شده در یک تکه بزرگ سنگ بیاید و جلوه‌ای واقعی برای تماشاچیان داشته باشد.

دبی هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ رکورد جهانی گینس دارد.

مطالب مرتبط:

منبع amusingplanet

دیدگاه