با شگفت‌انگیزترین صومعه های جهان آشنا شوید

احمدرضا فرهبد
احمدرضا فرهبد دوشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
با شگفت‌انگیزترین صومعه های جهان آشنا شوید

در  نقاط دوردست هند، یونان، گرجستان، بوتان، مونته نگرو و میانمار چندین صومعه تاریخی وجود دارد که با موقعیت مکانی ویژه‌ای دارند و جزو جاذبه‌های گردشگری این کشورها هستند.

بدون تردید صومعه‌ به اندازه کلیسا جذاب نیست و در آن‌ها خبری از سازه‌های عظیم، پیچیده، زیبا و نقوش متنوع و زیبا نیست؛ اما برخی از آن‌ها به خاطر ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود در جذب گردشگر موفق هستند. کلیساها ساختار کاملا پیچیده‌ای دارند و برخی از آن‌ها به حدی پیچیده‌اند که ساخت برخی از آن‌ها سال‌ها طول کشیده است.  جالب است بدانید که ساخت کلیسای ساگرادا فامیلیا که یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی بارسلونا محسوب می‌شود، از سال ۱۸۸۲ تاکنون در حال ساخت است و پیش‌بینی می‌شود که ساخت آن تا پایان سال ۲۰۲۶ نرسد. کلیسای سنت باسیل مسکو نیز که شبیه سبدی از تخم‌مرغ‌های زیبای عید پاک به نظر می‌رسد، به قدری معماری زیبایی دارد که پس از تکمیل آن معمار آن را نابینا کردند تا دیگر نتواند نظیر این شاهکار را خلق کند

در مقابل صومعه‌ها ساختار ساده‌ای دارند و بیشتر با پیروی از اصول معماری پایه و ساده ساخته شده‌اند و بسیار کمتر از کلیسا در کانون توجه هستند؛ با این وجود صومعه‌هایی در نقاط دوردست جهان وجود دارند که با موقعیت ویژه مکانی خود (از بالای صخره‌ها گرفته تا بالای آتشفشان) توانسته‌اند به یک جاذبه گردشگری منحصر‌به‌فرد تبدیل شوند. در ادامه شما را با ۶ مورد از این صومعه‌ها آشنا می‌کنیم.

صومعه هولی ترینتی، یونان

صومعه هولی ترینتی

صومعه هولی ترینتی (Holy trinty Monastery) که به معنای تثلیث مقدس است. این صومعه که در قرن پانزدهم ساخته شده، روی قله‌ای ماسه‌سنگی موسوم به مِتِئورا (Meteora) واقع شده‌اند و به دره پِنیس (Peneas Valley) مشرف هستند.

صومعه هولی ترینتی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است

این صومعه یکی از ۶ صومعه فعال قله متئورا در میان ۲۴ صومعه قله متئورا بوده و در میان این ۶ صومعه تنها صومعه‌‌ای است که به ثبت میراث فرهنگی جهانی یونسکو رسیده است. سنگ‌نگاره‌ها و نقاشی‌های دیواری متعلق به قرن هفدهم موجود در صومعه، ارزش بالایی دارد و به خوبی حفظ شده‌‌اند. 

صومعه هولی ترینتی

برای دیدن این صومعه‌‌ها باید از ارتفاع ۳۲۴ متری و ۱۴۰ پله بالا بروید که کمی دشوار است؛ اما مطمئن باشید که دیدن صومعه‌ها و مناظری که از بالای قله شاهد آن‌ها خواهید بود، ارزش این دشواری را دارد.

صومعه کاتکسی پیلار، گرجستان

صومعه کاتکسی پیلار

صومعه کاتکسی پیلار (Katskhi Pillar) که روی قله‌ای به همین در غرب گرجستان ساخته شده، صومعه‌ای بی‌ریا  و کاملا معمولی است. قله کاتکسی پیلار که ارتفاع آن درحدود ۳۹٫۶ است که تا قبل از تاسیس این صومعه در قرن هفدهم (مدتی پس از گرایش رسمی ملت گرجستان به دین مسیحیت) محلی مقدس برای کفار بود.

کاتکسی پیلار تا قرن‌ها به یک مخروبه تبدیل شد تا اینکه در اوایل دهه ۲۰۰۰ راهبه‌ای به نام ماکسیم کاوتارادزه کاوتارادزه به آنجا نقل مکان کرد و با شروع موج جدیدی از فعالیت‌های مذهبی خود، این صومعه را نیز بازسازی کرد. وی اکنون با استفاده از یک نردبان از قله پایین و بالا می‌رود؛ البته امکان بازدید عموم مردم از این صومعه وجود ندارد.

صومعه مونت پوپا، میانمار

صومعه منت پپا

قله مونت پوپا (Mount Popa) آتشفشانی خاموش بوده که صومعه منت پوپا (Mount Popa Monastery) را بر فراز خود جای داده است. این صومعه با گنبدهای طلایی و درخشان خود مانند گنبدهای معابد بودایی خودنمایی می‌کند. طبق افسانه‌های روایت شده، این صومعه جایگاه ارواح مقدسی است که در میانمار پرستش می‌شوند و به آن‌ها nats گفته می‌شود. این صومعه در بالای کوهستان واقع شده؛ اما مامن میمون‌های ماکاک است که به این سو و آن سو می‌روند. برای بازدید از این صومعه باید از ۷۷۷ پله بالا بروید و قبل آن هم باید سفری یک روزه از شهر باگان (Bagan) به این مکان داشته باشید.

صومعه پپا

شهر باگان که شهری باستانی بوده و معابد زیادی را در خود جای داده ، یکی دیگر از جاذبه‌های جذاب کشور میانمار است که مکانی ایده‌آل برای بالون‌سواری نیز محسوب می‌شود.

صومعه پارو تاکشانگ، بوتان

صومعه پارو تاکشانگ

صومعه پارو تاکشانگ (Paro Taktsang Monastery) که به لانه ببر نیز شهرت دارد، در دامنه‌ای صخره‌‌ای با ارتفاع تقریبی ۳۰۴ متر از سطح دریا که در میان دره تاریخی پارو (Paro Valley) قرار گرفته، واقع شده است و یکی از مقدس‌ترین مکان‌های کشور بوتان است.

صومعه پارو تاکشانگ

چندین مسیر کوهستانی برای رسیدن به این صومعه وجود دارد که همه آن‌ها مسیرهای دشواری هستند؛ اما زمانی که بالای قله رسیدید، می‌توانید علاوه بر صومعه از چهار معبد، حیاط خلوت، چرخ دعا (چرخ دعا که ستونی استوانه شکل است و روی یک محور قرار دارد، در میان پیروان برخی از ادیان مقدس بوده و نقوش و نوشته‌های مذهبی در اطراف آن چشم می‌خورد)، غارهای مدیترانه‌ای و نقاط دیگر اطراف صومعه که در واقع یک مجموعه تاریخی هستند، بازدید کنید.

در سالنی به نام هال اف تازند بودا (Hall of thousand buda) در مسیر خود به مجسمه یک ببر برخورد می‌کنیم که دلیل نام‌گذاری صومعه به نام خانه ببر است.

صومعه سنت جرج، مونته نگرو

کلیسای سنت جرج

صومعه سنت جرج (St. George Monastery) مکانی مقدس در جزیره‌ای بسیار کوچک در میان خلیج کوتور (Kotor Bay) است. بخشی از این صومعه به گورستانی برای مردم پراست تبدیل شده و در بخشی دیگری از آن چند ردیف درخت سرو دیده می‌شود که راهبان پس از ساخت صومعه در قرن دوازدهم در آن کاشته‌اند. امکان بازدید از این صومعه برای گردشگران وجود ندارد؛ اما آن‌ها می‌توانند از دور از زیبایی‌ آن لذت ببرند.

صومعه کی، هند

صومعه کی

صومعه کی (Key Monastery) که متعلق به پیروان آئین بودا بوده، در یکی از نقاط دوردست منطقه تبت در دره اِسپیتی ولی (Spiti Valley) در ایالت هیماچال پرادش که دروازه‌ای به سمت هیمالیای غربی در شمال هند است، قرار دارد. این صومعه در ارتفاعی در حدود ۴۱۱۱ متر واقع شده و تاریخ ساخت آن حداقل به قرن یازدهم باز می‌گردد. در طبقه سوم این بنا مجموعه‌ای از تصاویر بودا، نقاشی‌ها و نوشته‌های باستانی دیده می‌شود. صومعه کی هنوز هم پذیرای راهبه‌های بودا که پیرو مکتب نوظهور گلاگ (Gelug) در آئین بودا هستند، است.

مطالب مرتبط:

منبع matadornetwork

دیدگاه