شگفت انگیزترین خندق های جهان کدامند؟

رسول نوری
رسول نوری شنبه، ۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
شگفت انگیزترین خندق های جهان کدامند؟

خندق‌ها ساز‌ه‌هایی دفاعی و در واقع گودال‌هایی خشک یا پر از آب هستند که اغلب در اطراف قلعه‌ها و برای مقابله با مهاجمان و گاهی نیز برای کنترل سیلاب‌ها ساخته می‌شدند.

خندق‌ها اغلب در اطراف قصرها، قلعه‌‌ها و سایر سازه‌هایی که نیاز به سطوح دفاعی بالاتری دارند، ساخته می‌شوند. این بستر‌های آبی که عمارت‌های عظیم را احاطه می‌کنند، به‌عنوان یک لایه‌ی امنیتی اصلی سبب می‌شوند که سربازها و سایر نیروهای ستیزه‌جو نتوانند به‌راحتی وارد قلمروهای حفاظت شده شوند.

برخی از خندق‌ها بسیار عمیق حفر می‌شوند، در حالی که برخی دیگر از آن‌ها پر از ماهی‌هایی هستند که از گوشت انسان تغذیه می‌کنند. البته امروزه خندق‌ها بیشتر به‌عنوان افزونه‌ای به زیبایی و شکوه قصرها و قلعه‌هایی که زمانی نماد جنگ و ستیز بودند، محسوب می‌شوند. پس بیایید سری به این مکان‌های مشهور بزنیم و از ۲۵ مورد از شگفت‌انگیزترین خندق‌ها، بازدید کنیم.

قصر فگره؛ فگره، رومانی

قصر فگره

این دژ و خندق‌های اطرافش که در قرن شانزدهم و به دست فرمانروایان ترانسیلوانیایی خود ساخته شده است، برای قرن‌ها مقابل مهاجمان ایستادگی کرد و حتی یک بار هم از جانب متجاوزین فتح نشد. عامل سقوط آن، داخلی و به‌علت خیانت بود و سرانجام کنترل آن به دست کمونیست‌هایی افتاد که از آن به‌عنوان زندانی وحشتناک استفاده کردند.

قلعه اگسکوف؛ فونن، دانمارک

قلعه‌ی اگسکوف

به‌دلیل ناآرامی‌های ناشی از اصلاحات و جنگ کنت‌ها، این قلعه در کنار دریاچه‌ای ساخته شد که بتوان با آب آن یک خندق احداث کرد. این مکان به‌طرزی استراتژیک برای دفاع ساخته شده بود و اگر مورد هجوم قرار می‌گرفت، ساکنان آن به‌راحتی قادر به مقابله با مهاجمین بودند. این‌ مکان که حدود ۴۰۰ سال از عمرش می‌گذرد و خانواده‌های زیادی در آن ساکن شده‌اند، امروزه تبدیل به یک جاذبه‌ی گردشگری شده است.

قلعه اروبرو؛ اوربرو، سوئد

قلعه‌ اروبرو

گفته می‌شود که این قلعه در اواسط قرن سیزدهم میلادی ساخته شده است. این بنا روی جزیره‌ای که رودخانه‌ی سوارتان آن را احاطه کرده، ساخته شده و آن را تبدیل به یک مکان دفاعی ایدئال کرده است. این قصر در طول سالیان دراز و قبل از این‌که رو به زوال بگذارد، چندین بار گسترش یافته و محل سکونت پادشاهان زیادی بوده است.

قصر میکن؛ شهرستان مورهد، کارولینای شمالی

قصر میکن

این قصر متعلق به دوران جنگ‌های داخلی «آمریکا» که در بوگ بنکس با آب احاطه شده، به دست یک مرد جوان به نام «رابرت ای لی» (Robert E. Lee) مهندسی شده است. این مکان برای هر دو گروه مؤتلفه و متحده تبدیل به یک پایگاه دریایی اصلی شده بود تا این‌که پس از جنگ تبدیل به زندان شد.

قلعه دیل؛ کنت، انگلستان

قلعه‌ دیل

این قلعه که به فرمان پادشاه هنری هشتم ساخته شده، نمونه‌ای ناب از جنگاوری «تودور»ها است. در خندق‌های آن آب به‌کار گرفته نمی‌شود و دست‌ساز هستند. در واقع در طول فصل‌های بارانی این خندق‌ها بیش از حد از آب پر می‌شوند و خسارت‌های چشم‌گیری به‌بار می‌آورند.

قلعه اسکاتنی؛ کنت، انگلستان

قلعه‌ اسکاتنی

این روزها این قلعه که به دست «راجر اشبرنهام» (Roger Ashburnham) و در سال ۱۳۷۸ میلادی ساخته شده، بی‌شباهت به خرابه‌های قصه‌های پریان نیست. امروزه نمای زیبای این قلعه که درست روی آب خندق قرار گرفته تبدیل به یک جاذبه‌ی گردشگری شده است.

قلعه هرستمن‌زو؛ ساسکس شرقی، انگلستان

قلعه‌ هرستمن‌ زو

این قلعه که در قرن سیزدهم میلادی ساخته شده بود، سرانجام رو به ویرانی گذاشت و تا سال ۱۹۱۰ متروکه باقی ماند تا این‌که خریداری شد و به‌طور کامل مورد بازسازی قرار گرفت. این بازسازی شامل پر کردن خندق‌های اطرافش نیز می‌شد. هم‌اکنون این مکان محلی برای تحقیقات علمی و گردهمایی‌هایی انجمن‌های ستاره‌شناسی است.

دژ اشپاندائو؛ برلین، آلمان

دژ اشپاندائو

این قصر برای دفاع از شهر «برلین» ساخته شده بود و به لطف ساخت مستحکم و خندق اطرافش عملا غیرقابل نفوذ بود. امروز اینجا محل نگهداری و نمایش آثار هنری است.

قلعه هور؛ هور، انگلستان

قلعه‌ هور

برای ساخت این قلعه که در سال ۱۲۷۰ میلادی بنا شد و خانه‌ی تعدادی از قدرتمندترین خانواده‌های «انگلستان» بود، حدود ۸۰۰ نفر به کار گرفته شدند. آن‌ها دریاچه‌ی هور (Hever) را به‌عنوان یک دیوار دفاعی و چشم‌اندازی زیبا طراحی کردند.

آیتام موت؛ کنت، انگلستان

آیتام موت

این قصر به‌قدری قدیمی است که هیچ‌کس از هویت صاحب و سازنده‌ی اصلی آن آگاه نیست. طبق شایعات یکی از مستأجرهای این مکان اتاقی مخفی را کشف کرد که در آن یک اسکلت روی صندلی نشسته بود و با وجود تلاش‌هایی که برای گرم کردن این اتاق انجام می‌گرفت، دائما به‌شدت سرد می‌شد.

قلعه وو لو ویکومت؛ مینسی، فرانسه

قلعه‌ وو لو ویکومت

این ملک بزرگ را یک خندق خارق‌العاده احاطه کرده است. نیکولاس فوکه (Nicolas Fouquet)، سازنده و صاحب آن در زمان خودش به موفقیت‌های بزرگی دست یافت و به سرعت از نردبان جایگاه اجتماعی بالا رفت. او به‌قدری پیشرفت کرد که یک رقیب او را به اختلاس متهم کرد. او دستگیر شد و پس از یک محاکمه‌ی طولانی گناهکار شناخته شد و محکوم به سپری کردن سایر روزهای زندگی خود در زندانی شد که سرانجام در آن فوت کرد.

قلعه لیدز؛ کنت، انگلستان

قلعه‌ لیدز

ریشه‌ی این قلعه به سال ۱۱۱۹ میلادی بازمی‌گردد و در طول تاریخ «انگلستان» خانه‌ی بسیاری از پادشاهان بوده است. از آن زمان تاکنون، تغییرات زیادی در آن صورت گرفته، تعمیر شده و گسترش‌هایی از جمله احدث خندق در آن صورت یافته است.

خانه هرم طلایی؛ وادزوورت، ایلینوی

خانه‌ هرم طلایی

گفته می‌شود این خانه‌ی عجیب و غریب که خندقی آن را احاطه کرده است، با لایه‌ای از طلای ۲۴ عیار پوشیده شده و می‌تواند بزرگ‌ترین سازه در نوع خودش باشد.

قلعه لووستاين؛ پودروین، هلند

قلعه‌ لووستاين

این قلعه به‌صورت استراتژیک و از عمد در مکانی ساخته شده که رودخانه‌های ماس و وال به یکدیگر می‌رسند. این مسئله علاوه بر ایجاد خندق، مکانی مناسب را برای زیرنظر گرفتن رفت‌وآمد‌های رودخانه فراهم می‌کند.

قلعه کائرفیلی؛ کائرفیلی، انگلستان

قلعه‌ کائرفیلی

این قلعه‌ی قرون‌وسطایی نه‌تنها توسط یک خندق احاطه شده، بلکه دیواری نیز در مقابل خندق قرار گرفته که توانایی‌های دفاعی آن را تقویت می‌کند.

قلعه مونرو؛ فورت مونرو، ویرجینیا

قلعه‌ مونرو

این قلعه‌ی شش گوش که خندقی آن را احاطه کرده، تنها نمونه از نوع خود در «آمریکا» است. «جفرسون دیویس» (Jefferson Davis) پس از پایان جنگ داخلی به‌مدت یک سال در این‌ مکان حبس شده بود.

معبد باکونگ؛ سیم ریپ، کامبوج

معبد باکونگ

این بنای باستانی را که در قرن نهم میلادی ساخته شده، دو خندق احاطه کرده است.

قلعه بوماریس؛ جزیره انگلسی، انگلستان

قلعه‌ بوماریس

این قلعه که در قرن سیزدهم ساخته شده، از نظر فنی یکی از عالی‌ترین و متقارن ترین سازه‌های جهان است که بناهایی کمی با آن برابری می‌کنند.

کاستیو د سن مارکوس؛ سنت آگوستین، فلوریدا

کاستیو د سن مارکوس

این قصر و خندق آن به‌دلیل سیستم باستیون (نوعی از استحکامات نظامی) خود و موادی که در ساخت آن به‌کار گرفته شده، مشهور است. در ساخت آن از نوعی سنگ آهک به نام صدف سنگ استفاده شده است.

قلعه پلیسس بوری؛ ایکوییل، فرانسه

قلعه‌ پلیسس بوری

این قلعه‌ی فرانسوی از یک سیستم استحکامات گذرگاهی با دو تخته پل و یک خندق دفاعی ساخته شده است.

قلعه مایدرسلات؛ مایدن، هلند

قلعه‌ مایدرسلات

این قصر در سال ۱۲۸۵ میلادی و به فرمان یکی از کنت‌های «هلند» به نام «فلوریس پنجم در دهانه‌ی رود وکت ساخته شد. «فلوریس» طی یکی از شکارهای شاهینش دزدیده شد و به قتل رسید. قلعه‌ی او را به آتش کشیدند، اما سرانجام پس از مدتی بازسازی شد.

انگکور وات؛ انگکور، کامبوج

انگکور وات

این بنای باستانی مشهور و معبدی که نیاز به معرفی ندارد، در قرن نهم میلادی ساخته شد و یک خندق عظیم با عرض ۲۰۰ متر، محوطه‌ای به‌اندازه‌ی ۵ کیلومتر از اطراف آن را پوشش داده است.

قلعه کارلاوراک؛ دامفریس و گالووی، بریتانیا

قلعه کارلاوراک

با این‌که  امروزه از این قلعه چیزی جز ویرانه‌ای باقی نمانده است، روزگاری یکی از بهترین قلعه‌های «اسکاتلند» بوده است. بخش اعظمی از ویرانی‌های این قصر به‌خاطر نزدیک بودن آن به انگلستان و درگیری‌های با این کشور است.

قلعه بودیام؛ ساسکس شرقی، انگلستان

قلعه‌ بودیام

این قلعه که در سال ۱۳۸۵ میلادی به فرمان «سر ادوارد دالینگریگ» (Sir Edward Dalyngrigge) برای مقابله با حملات «فرانسه» طی جنگ‌های ۱۰۰ ساله ساخته شد، به‌طوری استثنایی و دقیقا طوری طراحی شده که کاملا با تصویر یک «قلعه» درون ذهن‌تان هنگام فکر کردن به این کلمه هم‌خوانی دارد.

خانه چارلز زیگر؛ میامی، فلوریدا

خانه‌ چارلز زیگر

این قلعه‌ی بزرگ که به دست معمار بزرگ «چارلز زیگر» (Charles Sieger) و در میامی «فلوریدا» ساخته شده، توسط یک خندق تقریبا بی‌نقص بیضی شکل احاطه شده است.

منبع عکس کاور: pinterest

مطالب مرتبط:

منبع List 25

دیدگاه