کیپ تاون در یک نگاه

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی یکشنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
کیپ تاون در یک نگاه

کیپ تاون به‌واسطه‌ی جاذبه‌های متعدد گردشگری، مناطق بکر، سواحل چشم‌نواز، فرهنگ و تاریخ غنی و... از معروف‌ترین شهرهای آفریقای جنوبی برای گردشگری به شمار می‌آید.

کیپ تاون، دومین شهر پرجمعیت آفریقای جنوبی، همچنین پایتخت استان کیپ غربی (Western Cape) و محبوب‌ترین مقصد جهانگردان در قاره آفریقا است. پارلمان آفریقای جنوبی در این شهر قرار دارد و در نتیجه پایتخت قانون‌گذاری آفریقای جنوبی به حساب می‌آید. این شهر در ساحل خیلج تیبل (Table Bay) قرار دارد و قدیمی‌ترین منطقه شهری در آفریقای جنوبی به شمار می‌رود.

نام کیپ تاون از ابتدا کیپ تاون نبوده و از آن به‌عنوان سرزمین طوفان‌ها یاد شده است. در بسیاری از افسانه‌های محلی این شهر به‌عنوان شهری خروشان شناخته شده که دریای آن همیشه مواج و بادهای سهمگین در حال وزش است. پس از گذشت چندین قرن کیپ‌ تاون با نام شهر امید خوانده می‌شد و دلیل این نام‌گذاری وجود قلعه امید در قرن ۱۷ بوده است. 

کیپ تاون

این شهر ساحلی در سال ۱۷۹۵ تحت استعمار انگلیس قرار گرفت و در سال ۱۸۰۳ هلند این شهر را استعمار کرد. سرانجام در دهه ۱۹۰۰ آفریقای جنوبی توانست استقلال کیپ تاون را به دست بیاورد. کیپ تاون اولین شهر خارج از اتحادیه اروپا است که به‌دلیل کیفیت بالای آب، امکانات مناسب سواحل، ایمنی و پاکیزگی نشان پرچم آبی‌رنگ بنیاد آموزش محیط ‌زیست را دریافت کرد. این نشان در دسامبر ۲۰۱۶ به سواحل کیپ تاون اهدا شد.

جمعیتی بالغ بر ۳٫۷۵ میلیون نفر در مساحت ۲,۴۵۴٫۷۲ کیلومتر مربع کیپ تاون زندگی می‌کنند. زبان رسمی مردم، آفریکانس، زبان خوسایی و انگلیسی و واحد پول‌شان راند است. دین غالب مردم، مسیحیت است. در سال ۲۰۱۴، دهمین شهر پرجمعیت آفریقای جنوبی محسوب می‌شد و ۶۴ درصد از جمعیت کیپ غربی در این شهر زندگی می‌کردند. در همین سال نیویورک تایمز و دیلی تلگراف، این شهر را به‌عنوان بهترین نقطه جهان برای بازدید معرفی کردند.

کیپ تاون علاوه بر طبیعت، از نظر هنر و طراحی شهری هم بی‌نظیر است. ساختمان‌هایی با نماهای رنگارنگ و نقاشی‌های دیواری رستوران‌ها و کافه‌ها و طراحی‌های بی‌نظیر ساختمان‌ها و خیابان‌های مختلف شهر، همگی گواه این مدعا است. تنوع فرهنگی و فرهنگ بومی از دیگر دلایل جذابیت کیپ تاون است. در این شهر از هر دین و آیین و از هر نژادی از سراسر دنیا، کسانی زندگی‌ می‌کنند که فرهنگ و آداب و سنن‌شان تاثیری غیرقابل‌انکار بر شهر گذاشته است.

کیپ تاون

کیپ تاون آب و هوای گرم مدیترانه‌ای دارد. زمستان‌های معتدل و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک از ویژگی‌های آب و هوایی آن است. بهترین زمان سفر به کیپ تاون از اواخر ژانویه تا اوایل آوریل است و تقریبا زمانی که تابستان‌ها گرم و خشک شهر پایان می‌یابد. فاصله‌ی زمانی بین دسامبر و فوریه محبوب‌ترین زمان برای تعطیلات ساحلی است.

از دیدنی های کیپ تاون می‌توان به کوه تیبل (Table)، آسیاب ماسترت (Mostert's Mill)، ساحل ویکتوریا و آلفرد (Victoria and Alfred Waterfront)، قلعه گودهپ، ساحل مویزنبرگ، باغ ملی گیاه شناسی کریستن بوش، چرخ و فلک کیپ ویل (Cape Wheel)، تالار اصلی کیپ تاون (Cape Town City Hall)، مزرعه کروکودیل ها (Crocodile Farm)، موزه دیسکریت سیکس (District six)، آکواریوم تو اوشنز (Two Oceans Aquarium)، ساحل کمپس بی (Camps Bay) و ساحل بلودرز (Boulders Beach) اشاره کرد که می‌توانید در تور کیپ تاون از آن‌ها دیدن کنید.

در سفر به این شهر می‌توانید وسایلی نظیر اشیای منبت‌کاری شده چوبی با طرح‌های آفریقایی، تخم شترمرغ تزیین شده، هنرهای دستی سیمی، سنگ قیمتی تانزانیت، چای رویبوس (Rooibos) و کنسرو میبوس (Mebos) را به‌عنوان سوغاتی برای عزیزان خود خریداری کنید.

گالری عکس‌های کیپ تاون

مطالب مرتبط:

منبع wikipedia kojaro

دیدگاه