حقایق جالب در مورد کلیسای سن پل لندن

سودا سلیمی
سودا سلیمی جمعه، ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۰
حقایق جالب در مورد کلیسای سن پل لندن

کلیسای سن پل یکی از آثار تاریخی و جاذبه‌های بی‌نظیر لندن است که در جنبه‌های مختلف تکرار نشدنی است.

یکی از کلیساهای معروف جهان که در معماری بی‌نظیر است و سالانه گردشگران زیادی برای دیدن این بنای تاریخی به لندن سفر می‌کنند، کلیسای جامع سن پل است که در ادامه حقایق جالبی در مورد این کلیسا را خواهید خواند.

۱. کلیسای سن پل یکی از بزرگترین کلیساهای جهان است که روی بلندترین نقطه‌ی لندن، یعنی تپه‌ی لودگیت هیل (Ludgate Hill) بنا شده است.

۲. این کلیسا شاهکار معمار معروف بریتانیایی آقای کریستوفر ورن (Sir Christopher Wren) است و در سال ۱۶۷۵ تا ۱۷۱۰ میلادی ساخته شده است. بعدها قسمتی از کلیسا در آتش‌سوزی بزرگ لندن خراب شد و ساخت آن در سال ۱۶۹۷ میلادی از سر گرفته شد.

کلیسای سن پاول

۳. مراسم‌های مهمی در این کلیسا برپا شده که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره شده است.

  • مراسم تشییع جنازه‌ی لرد نلسون (Lord Nelson) که دوک ولینگتون بود و مراسم تشییع جنازه‌ی وینستون چرچیل (Winston Churchill) و مارگارت تاچر (Margaret Thatcher)
  • مراسم تاج‌گذاری ملکه ویکتوریا
  • مراسم عروسی پرنس چارلز ولز و لیدی دیانا اسپنسر (Diana Spencer)

۴. کلیسای سن پل تا سال ۱۹۶۲ میلادی بلندترین ساختمان لندن بود.

۵. گنبد کلیسا، با ۱۱۰ متر ارتفاع، دومین گنبد بزرگ کلیساهای جهان است و برای رفتن به گنبد باید ۲۶۰ قدم برداشت.

کلیسای سن پاول

۶. در تالار نجوا (Whispering Gallery) اگر رو به دیواری آرام صحبت کنید، می‌توانید صدا را ۳۰ متر دورتر در نزدیکی دیوار روبه‌رو بشنوید.

کلیسای سن پاول

۷. در سال ۱۶۹۸ میلادی ویلیام سوم، زنگوله‌های کلیسای سن استفان را به کلیسای سن پل داد. بزرگترین این زنگوله‌ها تام بزرگ (Great Tom) نام دارد.

۸. این کلیسا در فیلم‌های زیادی نشان داده شده است، مانند ماری پاپینز (Mary Poppins)، شرلوک هولمز (Sherlock Holmes) و یکی از فیلم‌های هری پاتر.

کلیسای سن پاول

۹. اولین شخصی که در کلیسای سن پل دفن شد آقای کریستوفر ورن بود. بزرگترین مجسمه‌ی یادبود کلیسا متعلق به دوک ولینگتون است که او را روی اسبی نشان می‌دهد.

۱۰. سردابه‌ی این کلیسا بزرگترین سردابه‌ی اروپای غربی بوده و در زیر سراسر کلیسا کشیده شده است. بیش از ۲۰۰ یادبود در سردابه وجود دارد.

کلیسای سن پاول

۱۱. بیش از ۵۳۰ قدم لازم است تا به تالار طلایی کلیسا برسید. از این محل می‌توان افق لندن امروزی را به‌خوبی دید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه