۱۰ دلیل منطقی برای استفاده از آژانس ‌های مسافرتی

نسیبه گودرزی
نسیبه گودرزی شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۵
۱۰ دلیل منطقی برای استفاده از آژانس ‌های مسافرتی

خیلی‌ها می‌گویند که آژانس‌های مسافرتی گزینه گران‌قیمتی برای سفر است،‌ اما ۱۰ دلیل ساده ثابت می‌کند که استفاده از ‌آن‌ها اتفاقا یکی از ارزان‌ترین روش‌های سفر است.

آژانس‌های مسافرتی از مهم‌ترین بازیگران صنعت گردشگری هستند که خدمات متنوعی را به مشتریان بخش گردشگری عرضه می‌کنند. این خدمات شامل برنامه‌های حمل‌و‌نقل، بسته‌های گردشگری، خدمات بیمه و اقامتگاه می‌شود. 

روند شکل‌گیری و کارکرد آژانس‌های مسافرتی

آژانس‌های مسافرتی بیشترین استفاده را در صنعت گردشگری دارند. یک آژانس مسافرتی بابت فروش هر یک از محصولات کارمزدی را دریافت می‌کند که میزان این کارمزد به نوع محصول فروخته شده بستگی دارد. ارائه پکیج‌های تعطیلاتی با انقلاب صنعتی و ساخت ریل‌های قطار شروع شد. در جولای ۱۸۴۱ توماس کوک، کابینت‌سازی که عضو کلیسای پروتستان بود، برای سفر یک گروه ۵۰۰ نفره از شهر لیسستر به شهر لافبورو بلیط قطار رزرو کرد و این نقطه شروعی بود برای شکل‌گیری آژانس‌های مسافرتی مدرن در دنیایی امروزی. امروزه رقابت چشمگیری در بازار آژانس‌های مسافرتی وجود دارد.

مشکلات برای ورود به بازار کاهش یافته است؛ در نتیجه، آژانس‌های بسیاری به بازار آمده‌اند. این مسئله به‌خصوص درباره بخش در حال رشد آژانس‌های آنلاین بیشتر قابل‌توجه است. آژانس‌های مسافرتی قدیمی مستقل نه‌تنها از طرف آژانس‌های الکترونیکی تحت فشار هستند، بلکه فروش‌های مستقیم توسط برگزارکنندگان تور نیز آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد. بنابراین آژانس‌های گردشگری که رویکردی سنتی داشتند، سعی می‌کنند متفاوت عمل کنند و جهت توجیه خود در زنجیره ارزش و حفظ سهم بازار، ارزش بیشتری برای محصول خود تعیین کنند. آژانس‌های مسافرتی ۴ وظیفه متمایز درباره سیستم توزیع شرکت دارند که عبارت‌اند از شبکه توزیع و فروش، رزروها و فروش بلیط، ارائه اطلاعات و مشاوره مسافرتی و طرح برنامه‌های مسافرتی فردی.

با وجود مزایایی که آژانس‌های مسافرتی به سیستم توزیع عرضه می‌کنند، ورود ابزارهای توزیع جدید و ارزان‌تر مانند اینترنت، نقش آتی آژانس‌های مسافرتی را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. به همین دلیل، تعداد زیادی از آژانس‌های مسافرتی جهت حفظ جایگاه خود در بازار گردشگری به‌دنبال راهبردهای جایگاه‌سازی جدید هستند. در دهه گذشته، بیشتر خطوط هواپیمایی کارمزدهای پایه آژانس‌های مسافرتی را حذف کردند؛ بنابراین، بسیاری از آژانس‌ها هزینه خدمات را از مشتریان دریافت می‌کنند. در گذشته، آژانس‌های مسافرتی ۱۰% از میزان فروش بلیط‌های خطوط هوایی را دریافت می‌کردند و به‌طور تقریبی یک سوم از هزینه آژانس از فروش بلیط‌های زمان‌بندی شده تعرفه‌ای تامین می‌شد. آژانس‌های مسافرتی علاوه بر دریافت هزینه از مشتریان به‌دنبال روش‌های دیگری برای جبران کارمزدهای پرداخت نشده توسط خطوط هوایی هستند. این روش‌ها شامل فروش پکیج تورها، سفر با کشتی‌های بزرگ یا کروزها و تمرکز بر ارائه تخصص خود می‌شوند.

در حالی که آژانس‌های هوایی سنتی به‌دلیل خریدهای آنلاین سهم خود را در بازار از دست داده‌اند، مشاوره تخصصی به‌عنوان خدمتی حیاتی جایگاه خود را در بازار گردشگری حفظ کرده است. هرچند ممکن است هزینه‌های استفاده از آژانس‌های گردشگری در نگاه اول غیر معقول به نظر برسد، اما از زاویه دید گردشگران بنا به ۱۰ دلیل مهم، استفاده از تورها و خدمات آماده آژانس‌های گردشگری نه‌تنها هزینه اضافی نیست، بلکه می‌تواند یک راه مقرون به‌صرفه و اقتصادی برای سفر کردن باشد. یکی از تصورات غلط بزرگ که مردم را در استفاده از یک آژانس مسافرتی منصرف می‌کند، هزینه بالای آن است. با این‌حال، مردم متوجه نمی‌شوند که آژانس‌های مسافرتی پول خود را با روش‌های مختلفی به‌دست می‌آورند و در واقع می‌توانند برای مسافران تعطیلات بهتر با هزینه‌ی کمتر را فراهم کنند، حتی کمتر از اینکه خود گردشگران رزروها را آنلاین بکنند. این ۱۰ دلیل به شرح زیر هستند.

آژانس‌ها به آن مقدار که شما فکر می‌کنید، سود نمی‌کنند

آژانس مسافرتی

کمیسیون‌ها و هزینه‌های آژانس‌های مسافرتی می‌تواند متفاوت باشد، اما نکته در این است که بهترین آژانس‌ها سود خود را از حق کمیسیون‌ در رزرو هتل‌ها، استراحتگاه‌ها، خطوط کروز و غیره به‌دست می‌آورند، نه از شما. به احتمال زیاد‌، هر هزینه‌ای که شما در نهایت به آژانس پرداخت می‌کنید، به‌صورت یک ارزش افزوده در روش‌های بی‌شمار به شما برمی‌گردد.

وقت طلا است

آژانس مسافرتی

بزرگترین هدف آژانس‌های مسافرتی صرفه‌جویی در هزینه‌ی شما از طریق صرفه‌جویی در زمان شما است. شما ممکن است در رزرو آنلاین حرفه‌ای شده باشید، اما آژانس‌های گردشگری ساعت‌ها زمان صرف کرده‌اند و تلاش می‌کنند با استفاده از سایت‌های مرتبط و حرفه‌ای، زمان‌ها و خطوط هوایی مختلف را بررسی و بهترین را انتخاب کنند. با این کار آژانس‌های گردشگری در زمان صرفه‌جویی زیادی می‌کنند. هر چقدر سفر پیچیده‌تر باشد، نیاز است تا زمان بیشتری صرف شود تا اطلاعات به‌روز درباره مسیرها و هزینه‌ها توسط شما جمع‌آوری شود،‌ ولی آژانس‌های مسافرتی با داشتن این اطلاعات در زمان صرفه‌جویی کرده و مستقیما به سراغ مرحله‌ی رزرو بلیط‌ها می‌روند.

دور کردن شما از اشتباهات

در مورد برنامه‌های مختلف تحت پوشش بیمه‌های مسافرتی چه می‌دانید؟ دانش شما از مراحل اداری و الزامات تهیه ویزای مختلف، مقررات ایمن‌سازی یا روش‌های گمرکی چقدر است؟ آیا به یک واسطه ماهر نیاز ندارید؟ بهترین مکان برای مبادله ارز کجا است؟ زندگی در حال حاضر با یک دسته از ناشناخته‌ها سر و کار دارد. داشتن یک فرد حرفه‌ای در بحث مسافرت، درست در زمانی که شما باید در تعطیلات آرامش داشته باشید، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ی شما خواهد شد. به‌ویژه که برای تهیه ویزا نیازی به مراجعه مکرر به سفارت‌خانه‌های مختلف نخواهید داشت.

دانش قدرت است و باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود

آژانس مسافرتی

دنیا جای بزرگی است و همیشه چیزهای زیادی وجود دارد که ما در مورد آن‌ها نمی‌دانیم. آژانس‌های مسافرتی اغلب در انواع مختلف سفر و مکان‌ها متخصص شده‌اند. فرض کنید شما می‌خواهید به فلان ساحل بروید؟ ممکن است جایگزین ارزان‌تر و در واقع بهتری وجود داشته باشد. خیلی دوست دارید یک شهر در اروپا را ببینید، به احتمال زیاد هتل‌های بی‌نظیری و ارزان‌تری در حومه شهر مورد نظر شما وجود دارد که استفاده از آن‌ها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ی شما خواهد شد.

زمان‌بندی اصل و اساس کار است

کارکنان آژانس‌های مسافرتی نه‌تنها برای جایی که مسافرت می‌کنید آموزش دیده‌اند، بلکه حتی در زمان‌بندی مسافرت شما متخصص شده‌اند. اگر تاریخ‌های شما انعطاف‌پذیر است، کارکنان آژانس‌ها می‌توانند برنامه سفر را نه‌تنها با تمام مشخصات مورد نظر شما، بلکه می‌توانند آن‌را برای زمانی از سال که متناسب با بودجه شما است، رزرو کنند. با این روش شما می‌توانید هزینه‌های سفر را تا حد خیلی زیادی کم کنید و تعداد سفرهای شما در سال بیشتر شود.

مزیت‌های بی‌شمار و روابط کاری زیاد

آژانس‌های مسافرتی روابطی دارند که مسافران به‌راحتی نمی‌توانند آن‌ها را داشته باشند. گاهی اوقات این یک ارتباط شخصی است زیرا آژانس‌ها، دفعات زیادی سفر می‌کنند و روابطی را برای اطمینان از کیفیت بالای خدمات ارائه‌شده ایجاد می‌کنند. در زمان‌های دیگر آژانس‌های مسافرتی با آژانس‌ها یا شرکت‌های اقامتی در مقصد مورد نظر قرارداد همکاری امضا می‌کنند که از این طریق شما می‌توانید با امکانات خاص نظیر وای‌فای یا اینترنت، مزایا، غذای مکمل، نوشیدنی و غیره دسترسی رایگان یا خیلی ارزانی داشته باشید. شما می‌توانید در طول سفر خودتان مانند یک ستاره‌ی سینما رفتار کنید، بدون اینکه بخواهید هزینه‌ی اضافی پرداخت کنید. این کاری است که یک آژانس مسافرتی می‌تواند انجام دهد.

کشتی کروز و افزایش مدت اقامت

آژانس مسافرتی

یکی از رایج‌ترین امتیازات دفاتر مسافرتی می‌تواند صرفه‌جویی در هزینه‌های اضافی در محل اقامت شما به‌ویژه در هنگام استفاده از سفرهای دریایی یا کشتی کروز باشد. قراردادهای تجاری عمده قراردادهایی هستند که ممکن است فقط یک معامله تجاری باشد و تنها آژانس‌های مسافرتی از آن اطلاع داشته باشد و اصلا نیازی نیست که شما از جزییات آن مطلع شوید یا خود را درگیر آن کنید. بنابراین، آن‌ها قادر هستند که شما را در جهت درست هدایت کنند. فراموش نکنید برخی از خدمات یا مسیرهای ترددی فقط در دسترس یک نماینده مسافرتی قرار می‌گیرد که در این صورت شما مجبور خواهید بود با آن وارد معامله شوید، ولی در صورتی که از طرف آژانس مسافرتی این کار را انجام دهید،‌ آن‌ها از قبل تفاهم‌نامه‌ای را با نماینده مورد نظر امضا کرده‌اند و تخفیف‌های لازم در این خصوص را هم از قبل گرفته‌اند.

راضی کردن همه با کمترین هزینه

مشکلات ناخواسته در تعطیلات یک چیز واقعی است و می‌تواند پرهزینه باشد. مخصوصا اگر در گروه‌های بزرگ‌تر سفر کنید، احتمال بروز مشکلات و سوتفاهم‌های زیادی وجود دارد که ممکن است سفر شما را خراب یا با خاطرات بدی همراه و مهم‌تر اینکه هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای را به شما تحمیل کند. آژانس‌های مسافرتی همه چیز را از قبل برنامه‌ریزی و همه جوانب کار را بررسی می‌کنند. بنابراین، برنامه سفر شامل هر تعدادی با هر نوع سلیقه‌ای که باشد، طبق برنامه پیش می‌رود و هزینه‌های آن هم با بودجه شما مطابقت دارد و بعدا شما مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی‌تر نخواهید شد. در صورت استفاده از آژانس‌های گردشگری تنها وظیفه‌ی شما لذت بردن از تعطیلات‌تان است و هرگز تعطیلات «ارزان» شما تا به یک تعطیلات گران تبدیل نخواهد شد.

پکیج‌های آماده و قدرت خرید بالا

آژانس مسافرتی

آژانس‌های مسافرتی در بیشتر موارد با شرکت‌های مختلفی در زمینه پکیج کلی تعطیلات (حمل‌و‌نقل، محل سکونت، تورها و...) قراردادهایی امضا می‌کنند و می‌توانند این کار را با هزینه کمتر از سایت‌های آنلاین یا به‌صورت شخصی انجام دهند. این موضوع باعث می‌شود که آژانس‌ها امکان ارائه قیمت‌های باورنکردنی را داشته باشند و انتخاب‌های زیادی را برای هر تعطیلات به شما پیشنهاد دهند که در حالت عادی ممکن است شما حتی از وجود آن‌ها بی‌اطلاع باشید

امکان پرداخت با شرایط مختلف

آیا پول جمع کردن برای تعطیلات رویایی‌تان هنوز امری دور از ذهن است؟ آژانس‌های مسافرتی در عملی شدن آرزوهای شما کمک بزرگی می‌کنند. تعداد زیادی از آژانس مسافرتی روی برنامه‌ریزی سفر شما زمان می‌گذارند و حتی مدل‌های پرداختی مالی متفاوتی را طراحی می‌کنند که با شرایط هر کسی می‌تواند سازگاری داشته باشد. در بسیاری از موارد شما نیازی به پرداخت مبلغ به‌طور یک‌جا ندارید یا مجبور به استفاده از خدماتی که مورد دلخواه شما نیست، نیستید که این موضوع می‌تواند به شما کمک بزرگی در پرداخت یا کاهش‌ هزینه‌های سفر کند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه