خانه مینیاتوری سلطنتی؛ محل بازی دوران کودکی ملکه الیزابت

شاهین قربانعلی نیا
شاهین قربانعلی نیا دوشنبه، ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۵
خانه مینیاتوری سلطنتی؛ محل بازی دوران کودکی ملکه الیزابت

یک خانه‌ مینیاتوری محل بازی دوران کودکی ملکه الیزابت و چند نسل از فرزندان خانواده سلطنتی بوده است و اکنون در پارک بزرگ ویندسور نگهداری می‌شود.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۷ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۱۵ به‌روزرسانی شده است.

در باغ «منزل سلطنتی» در «پارک بزرگ ویندسور» در شهرستان «برکشایر» (Berkshire) انگلستان و به دور از دید عموم، کلبه‌ای کوچک با سقف گاه‌گلی و دیوارهای سفید وجود دارد. طی هشت دهه‌ گذشته، این کلبه که به نام «خانه‌ کوچک» (the Little House) شناخته می‌شود، محلی برای بازی کردن «شاهدخت الیزابت» و چند نسل از فرزندان خانواده سلطنتی بوده است.

انتقال خانه کوچک

«خانه‌ کوچک» در حال انتقال از کاردیف به لندن در اوایل دهه ۱۹۳۰ 

این خانه‌ بازی در ماه مارس سال ۱۹۳۲ از طرف مردم ولز به مناسبت تولد شش سالگی «شاهدخت الیزابت»، به او و خواهرش «شاهدخت مارگارت» اهدا شد. در آن زمان پدر و مادر «الیزابت»، دوک و دوشس «یورک» (York) بودند که هرگز در خط رسیدن به تخت پادشاهی قرار نداشتند؛ اما وقتی برادر بزرگ‌تر «شاهزاده آلبرت» تخت پادشاهی را رد کرد، «آلبرت» با بی‌میلی اجازه داد که او را به‌عنوان شاه انگلستان تاج‌گذاری کنند که این مهری بر سرنوشت «الیزابت» کوچک بود.

خانه کوچک

این خانه‌ مینیاتوری توسط معماری به نام «ادموند ویلمات» (Edmund Willmott) طراحی شده بود که دارای یک آشپزخانه، یک اتاق نشیمن، یک اتاق خواب و یک حمام با تمام امکانات رفاهی آن زمان مانند شیر آب سرد و گرم، برق و حتی یک حوله خشک‌کن برقی بود؛ اما همه چیز دو سوم سایز یک خانه واقعی بود. در اتاق نشیمن مبل، یک کمد از جنس چوب بلوط، یک رادیوی کوچک، یک ست چینی مینیاتوری به رنگ آبی و طلایی، یک قفسه کتاب پر از کتاب‌های «بئاتریکس پاتر» (Beatrix Potter)، پرده‌های کوچک و فرش‌های آبی رنگ وجود داشت که همگی در مقیاس سفارشی ساخته شده بودند. درون آشپزخانه یک چراغ خوراک‌پزی، یک یخچال کوچک و چند قابلمه و تابه کوچک وجود داشت. حتی تلفن مینیاتوری نیز کار می‌کرد. این خانه، باغچه‎ جلویی مخصوص خود با بوته‌هایی در مقیاس کوچک و مرزبندی گل نیز داشت.

الیزابت خانه کوچک

«شاهزاده الیزابت» و خواهرش ساعت‌ها صرف نظافت و مرتب کردن «خانه‌ کوچک» خود کردند. به‌خصوص «الیزابت» که گزارش شده شهرتی برای تمیز بودن استثنایی پیدا کرد. بعد از آن، بچه‌های او و سپس نوه‌هایش نیز از بازی در «خانه‎ کوچک» لذت بردند. در سال ۲۰۰۴، زمانی که «شاهزاده اندرو» و خانواده‌اش به «منزل سلطنتی» نقل مکان کردند، «خانه‌ کوچک» زیر نظر دختر او یعنی «شاهدخت بئاتریس» مورد بازسازی قرار گرفت.

خانه ملکه

پادشاه جورج ششم همراه با «شاهدخت الیزابت» کنار پنجره و «شاهدخت مارگارت» روی سکو

مطالب مرتبط:

منبع amusingplanet

دیدگاه