گوی طلایی در پرتگاه؛ عبادتگاهی برای بوداییان

کسری مجیدی
کسری مجیدی شنبه، ۳ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۵
گوی طلایی در پرتگاه؛ عبادتگاهی برای بوداییان

میانمار از سرزمین‌های پر رمز و رازی است که یکی از ویژگی‌هایش معبدهای کوچک و بزرگش است. همراه کجارو باشید تا معبدی عجیب در این کشور که به صورت یک صخره‌ی طلاگون در لبه‌ی پرتگاه است، آشنا شوید.

از جاذبه‌های کوچک و بزرگ میانمار همواره سخن گفته‌ایم. جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌پایانی که دریچه‌ای است به فرهنگ این منطقه. یکی از همین جاذبه‌ها، معابدی هستند که در گوشه و کنار این سرزمین پر رمز و راز جای گرفته‌اند. دیدنی‌هایی که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توان با اعتقادات مردم میانمار آشنا شد.

یکی از معابد این منطقه، صخره‌ای از جنس طلا است که روی قله‌ای در طبیعت این کشور میخکوب شده است! در ادامه توجه شما را به مشخصاتی از این معبد طلایی جلب می‌کنیم.

صخره طلایی بر قله

در سواحل جنوبی میانمار، در ارتفاع یک کیلومتری از سطح دریا، روی یکی از قله‌های این منطقه، معبد «کیایکتیو» (Kyaiktiyo Pagoda) قرار گرفته است. این معبد یک تفاوت اساسی با دیگر معابد میانمار دارد، چرا که شکل و شمایلی کاملا از جنس طلا دارد.

این صخره‌ی طلاگون با ارتفاعی نزدیک به ۸ متر و با قطر ۱۵ متری خود، در بلندای آسمان می‌درخشد. همین مشخصات کافی است تا این معبد را به یکی از جاذبه‌های مهم میانمار تبدیل شود. کیایکتیو علاوه‌بر عبادتگاه پیروانش، هر ساله با خیل عظیمی از گردشگران روبه‌رو می‌شود. طبق آمار، این معبد سومین جاذبه‌ی دیدنی این کشور در نزد گردشگران محسوب می‌شود.

مشخصات صخره طلایی

این صخره‌ی طلایی که به صورت کاملا مستقل از زمین، روی آن قرار گرفته است، پرستشگاه بوداییان به شمار می‌رود. راه رسیدن به این معبد به دلیل مسیرهای کوهستانی قدری سخت است، تا جایی که طی کردن یک کیلومتر منتهی به معبد، تنها با پای پیاده امکان‌پذیر است؛ اما این امر مانع بوداییان و گردشگران برای رسیدن به آن نمی‌شود. بر اساس برخی از تحقیقات، این گوی طلایی در ابتدا بخشی از کوه بوده است و به مرور زمان از آن جدا شده و به خودی خود و بدون هیچ تکیه‌گاهی روی آن قد علم کرده است.

تکیه گاه صخره طلایی

در گوشه و کنار این صخره دخیل‌های رنگارنگی به وسیله‌ی مریدان و حتی گردشگران بسته شده‌اند. طبق اعتقادات بوداییان، این صخره‌ی طلاگون روی تار موی بودای بزرگ قرار گرفته است و به موجب آن در لبه‌ی قله دوام آورده است.

دخیل های صخره طلایی

همچنین آن‌ها اعتقاد دارند که با سه مرتبه بازدید از این عبادتگاه در سال، به خوشبختی و برکت دست خواهند یافت.

بوداییان در صخره طلایی

در ماه‌های پربازدید سال، دسترسی از نزدیک به این گوی طلایی توسط حصارها ممنوع می‌شود و حتی بازدیدکنندگان قبل از ورود، تفتیش می‌شوند تا ابزار تیز و برنده را با خود همراه نداشته باشند. جلوه‌ی زیبایی از شمع‌های روشن و چشم‌انداز شگفت‌انگیزی از طبیعت منطقه، فضایی محصورکننده را در این عبادتگاه طلایی به وجود می‌آورد.

مردم در کنار صخره طلایی

به هر ترتیب چه به وسیله‌ی تار موی بودای اعظم و چه به واسطه‌ی یک پدیده‌ی نادر طبیعی، این گوی طلایی به یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های میانمار تبدیل شده است که پذیرای بسیاری از علاقه‌مندان است.

مناظر صخره طلایی

در انتها نیز توجه شما را به تایم لپسی کوتاه از این پدیده‌ی زیبا جلب می‌کنیم.

مطالب مرتبط:

دیدگاه