چگونه تکنولوژی، سفرهای هوایی را راحت‌تر می‌کند؟

علی  کماسی
علی کماسی جمعه، ۱۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۰
چگونه تکنولوژی، سفرهای هوایی را راحت‌تر می‌کند؟

پیشرفت تکنولوژی در حوزه‌های مختلف از امنیت پرواز تا پذیرش مسافران باعث شده تا سفرهای هوایی راحت‌تر و با کیفیت‌تری را تجربه کنیم. 

شرکت تکنولوژی خط هوایی SITA اعلام کرده است که در سال جدید به لطف پیشرفت تکنولوژی مسافران شاهد پروازهای راحت‌تری خواهند بود.

متیس سرفونتین (Matthys Serfontein)، نایب رییس شرکت SITA می‌گوید:

وقتی خطوط هوایی مشکلات معمولی را که باعث استرس مسافران می‌شود حل کند، فرودگاه‌ها کارآمدتر خواهند شد.

در ادامه با این تکنولوژی‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

۱. استفاده از برچسب سامانه شناسایی با امواج رادیویی روی چمدان‌‌ها

تکمولوژی RIDF

سامانه شناسایی با امواج رادیویی یا RFID، تکنولوژی جدیدی نیست. سرفونتن می‌گوید:

فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ و فرودگاه بین‌المللی مک کرن (McCarran) در لاس وگاس سال‌ها است که از این طرح موفقیت‌آمیز استفاده می‌کنند. تفاوت آن در سال ۲۰۱۷ این است که فرودگاه‌های بین‌المللی بزرگ نیز از این طرح در کنار شبکه‌های خود استفاده خواهند کرد.

خطوط هوایی دلتا اخیرا خبر داده است که ۵۰ میلیون دلار روی سیستم RFID در ۳۴۴ شعبه خود در سراسر جهان سرمایه‌گذاری کرده است تا ۱۲۰ میلیون چمدانی که جا به جا می‌کند را بتواند مسیریابی کند. در آینده خطوط هوایی بیشتری در این کار سرمایه‌گذاری می‌کنند. در حال حاضر، دلتا اپلیکیشن خود را آپدیت کرده تا از طریق گوشی‌، رویدادها را به مسافران گزارش کند.

۲. پیش‌بینی و به حداقل رساندن زمان انتظار

پیش‌بینی و به حداقل رساندن زمان انتظار

در سالی که گذشت، انتظار در صف بازرسی امنیتی باعث سردرد‌های شدید برای مسافران آمریکایی شد. اما تکنولوژی در سال جدید این صف‌ها را قابل مدیریت‌تر خواهد کرد.

سرفونتین می‌گوید:

فرودگاه‌ها امروزه از تکنولوژی پیچیده‌ای برای بررسی و پیش‌بینی صف‌های انتظار در فرودگاه‌ها استفاده می‌کنند. چیزهایی مانند سنسور بلوتوث و وای فای، دوربین‌ها و سیستم بررسی فرودگاه و خط هوایی، در کنار هم قرار می‌گیریند تا با استفاده از الگوریتمی پیچیده، زمان انتظار در صف‌ها را پیش‌بینی کنند. حالا شما می‌توانید به فرودگاه بروید و بدانید که چقد طول می‌کشد تا از محل‌های بازرسی عبور کنید.

همچنین این تکنولوژی به خطوط هوایی و فرودگاه‌ها در برنامه‌ریزی برای کوتاه نگه داشتن صف‌ها کمک می‌کند.

برای مثال، هنگامی که سیستم پیش‌بینی می‌کند که زمان انتظار زیاد است، می‌توان تعداد بیشتری مامور امنیتی مستقر کرد. تکنولوژی پیش‌بینی زمان انتظار صف‌ها یک نتیجه برد - برد برای مسافران است و این مربوط به آینده نیست، بلکه در حال حاضر دارد استفاده می‌شود. فرودگاه بین‌المللی اورلاندو (Orlando) و فرودگاه بین‌المللی فونیکس اسکای هاربر (Phoenix Sky Harbor)، دو فرودگاهی هستند که از این طرح موفقیت‌آمیز استفاده می‌کنند.

۳.  بالا بردن امنیت

بالا بردن امنیت پرواز

امن نگه داشتن پروازها نباید به معنی سفری خسته کننده‌تر باشد. چالش اصلی این است که چگونه تعادل بین سفری آرام برای مسافران و امنیت عالی برقرار کنیم. گسترش استفاده از پاسپورت‌های الکترونیک باعث شده تا میزان سواستفاده افراد سودجو و کلاه بردار کمتر شود و در حال حاضر مسافران می‌توانند با استفاده از این پاسپورت‌ها که تکنولوژی تشخیص بیومتریک در آن‌ها به کار رفته، راحت‌تر و امن‌تر از ایست‌های بازرسی امنیتی عبور کنند.

SATA، سیستم اسمارت پچ (Smart path) را که به مسافران اجازه می‌دهد مسیر فرودگاه به هواپیما را به راحتی و با چک کردن بیومتریک از فرودگاه به هواپیما بروند، طراحی کرده است.

اطلاعات بیومتریک مسافران توسط یک اسکنر چهره در ابتدای ورود، دریافت می‌شود. اطلاعات ذخیره شده برای بررسی مدارک و پاسپورت مسافران کنترل و یک ژتون امنیتی برایشان ساخته می‌شود. سپس در هر مرحله از بازرسی فرودگاه، مسافران به راحتی و فقط با اسکن چهره و بدون نشان دادن پاسپورت، از بازرسی‌های امنیتی عبور کنند.

۴. check-in توسط مسافر

check in توسط مسافر

فرودگاه‌ها و خطوط هوایی روی مکانیزه شدن سرمایه گذاری کرده‌اند تا مسافران بجای خط check-in به صورت مستقیم از مغازه و رستوران‌ها خرید کنند. بیش از ۹۰ درصد فرودگاه‌ها باجه‌ی check-in دارند. امروزه انجام این کار توسط خود مسافر، محبوب‌تر شده است. ۶۱ درصد فرودگاه‌ها به مسافر در تحویل چمدان‌ها کمک می‌کند اما بیش از یک چهارم فرودگاه‌ها اجازه می‌دهند تا همه‌ کارها را خود مسافر انجام دهد. انجام دادن کارها توسط خود مسافر سریع‌تر انجام می‌شود و دیگر نیازی ندارند که زمان زیادی برای کمک یکی از کارکنان فرودگاه منتظر بمانند. در سال ۲۰۱۷ استفاده از این سرویس در حال افزایش است و تحقیقات SITA نشان می‌دهد که بیش از ۷۲ درصد فرودگاه‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند که تا پایان سال ۲۰۱۹ این سرویس را ارائه دهند.

۵. اطلاعات مسافران

اطلاعات مسافران

فرودگاه‌ها و خطوط هوایی، در حال افزایش استفاده از تکنولوژی برای ارسال اطلاعات شخصی‌سازی شده در مورد پرواز مسافران به آن‌ها هستند.

در حال حاضر، ما می‌توانیم در هرزمان از طریق تلفن‌ها و ساعت‌های هوشمند خود و با استفاده از اپلیکیشن‌های خطوط هوایی، مسنجر یا اپلیکیشن‌هایی مانند کجارو به روز باشیم.

چیزی که مسافران می‌خواهد اطلاعات است که باید دقیق و در زمان مناسب باشد. امروزه خطوط هوایی و فرودگاه‌ها می‌توانند اطلاعات مربوط به چمدان‌ها، زمان انتظار در صف و اطلاعات پرواز را در لحظه در اختیار مسافران قرار دهد. SITA اطلاعات زیادی در این موارد، در اختیار سازندگان اپلیکیشن‌ها که بر روی طراحی اپ برای فرودگاه‌ها کار می‌کنند، قرار داده است. این سرویس وقتی که با تکنولوژی بیکن (Beacon) ادغام می‌شود این قابلیت را به فرودگاه‌ها می‌دهد تا به مسافران اطلاعات مفید را بسته به جایی که در فرودگاه ایستاده‌اند بدهد.

 اگر به‌دنبال خرید بلیط هواپیما هستید، می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو، ارزان‌ترین بلیط هواپیما به مقصد مورد نظرتان را یافته و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

مطالب مرتبط:

منبع travel+leisure

دیدگاه