فرودگاه اینچئون؛ سئول، کره جنوبی

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا یکشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
فرودگاه اینچئون؛ سئول، کره جنوبی

فرودگاه بین المللی اینچئون-سئول بزرگ‌ترین فرودگاه کشور کره جنوبی و در عین حال یکی از بزرگ‌ترین و پرترددترین فرودگاه‌های جهان است. برای آشنایی بیشتر با این فرودگاه در ادامه همراه کجارو باشید.

فرودگاه بین المللی اینچئون با نام رسمی فرودگاه بین المللی اینچئون – سئول (Seoul–Incheon International Airport) بزرگ‌ترین فرودگاه کشور کره جنوبی است که در سال ۲۰۰۵ به جایگاه بهترین فرودگاه جهان دست یافته است. همچنین این فرودگاه از طرف اسکای‌ترکس (Skytrax) به عنوان پاکیزه‌ترین فرودگاه جهان و برترین فرودگاه جهان در زمینه ترانزیت بین المللی برگزیده شده است.

فرودگاه سئول

در سال ۲۰۱۵ این فرودگاه با آمار ۴۹ میلیون نفر مسافر در جایگاه هشتم پرترددترین فرودگاه آسیا از نظر مسافران بین المللی و جایگاه چهارم را از لحاظ ترافیک باری به دست آورد. البته اغلب پروازهای این فرودگاه به پروازهای داخلی اختصاص دارد.

مشخصات فرودگاه | پایانه‌های فرودگاه | موقعیت جغرافیایی | راه‌های دسترسی | اطلاعات پرواز

مشخصات فرودگاه

نوع فرودگاه: همگانی (مسافری)

کد یاتا: ICN

کد ایکائو: RKSI

ارتفاع از سطح دریا: ۷ متر

قطب اصلی خطوط هوایی: ایشیانا ایرلاینز (Asiana Airlines)، ججو ایر (Jeju Air)، کريین ایر (Korean Air) و پولار ایر کارگو (Polar Air Cargo)

فاصله هوایی تا تهران: ۸ ساعت و ۴۰ دقیقه – ۶۵۶۶ کیلومتر

پایانه‌های فرودگاه

فرودگاه سئول

فرودگاه سئول دارای یک پایانه اصلی است و طبق پیش بینی‌ها پایانه جدید فرودگاه در سال ۲۰۱۷ به بهره‌برداری خواهد رسید. این پایانه دارای دو بخش «پایانه ۱» و «پایانه ۲» است.

در حال حاضر، پایانه اصلی دارای ۴۴ باجه پذیرش است که به تازگی به سیستم آنلاین نیز مجهز شده‌اند و مسافران برخی خطوط هوایی مانند ایشیانا ایرلاینز، چاینا ساترن (China Southern) و کریین ایر می‌توانند از این سیستم استفاده کنند.

فرودگاه سئول

همچنین، پایانه این فرودگاه به لحاظ برخورداری از ۱۲۰ باجه کنترل گذرنامه (ورودی)، ۵۰ باجه کنترل امور گمرکی، بیش از ۲۵۰ باجه پذیرش و ۱۲۰ باجه کنترل گذرنامه (خروجی) در کنار سایر امکانات رفاهی مانند شعبه‌های بانکی، سونا و جکوزی، فوریت‌های پزشکی، بخش مخصوص افراد سیگاری، پیست اسکیت، سالن سینما، موزه فرهنگ کره، عکاسی، عینک فروشی، آرایشگاه، هتل، حمام، فضای بازی کودکان، اتاق استراحت، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های متنوع در فودکورت است.

علاوه بر این، بخش پروازهای ورودی در طبقه دوم قرار دارد و گیت‌های ۱۰۱ تا ۱۳۲ به این پروازها اختصاص دارند.

موقعیت جغرافیایی

فرودگاه سئول در ۳۰ مایلی (۴۸ کیلومتری) غرب سئول – بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کره جنوبی – قرار دارد.

راه‌های دسترسی به فرودگاه

کرایه خودرو: در صورتی که گواهینامه‌ بین المللی در اختیار دارید می‌توانید از باجه های کرایه خودرو در فرودگاه خودروی مورد نظر را کرایه کرده و در طول مدت اقامت در سئول برای تردد از آن استفاده کنید.

فرودگاه سئول

اتوبوس: شرکت‌های حمل و نقل بسیاری در فرودگاه اتوبوس‌های خود را برای انتقال مسافران به شهرهای مختلف کره مستقر کرده‌اند. اغلب این اتوبوس‌ها در مقابل خروجی طبقه اول در بخش پروازهای ورودی توقف کرده‌اند. همچنین بخش دیگری از اتوبوس‌ها برخی دیگر از خطوط اتوبوسرانی در مقابل خروجی طبقه سوم قرار دارند.

این اتوبوس‌ها به چهار دسته شهری، بین شهری، لیموزین (استاندارد) و لیموزین (دلوکس) تقسیم می‌شوند.

فرودگاه سئول

قطار ایرپورت اکسپرس (AREX): این قطار بی‌وقفه از ایستگاه واقع در فرودگاه در مدت ۴۵ دقیقه مسافران را به ایستگاه قطار سئول منتقل می‌کند.

نوع دیگری از قطار نیز در این ایستگاه وجود دارد که در مدت ۵۵ تا ۶۰ دقیقه با توقف در ایستگاه‌های مختلف مسافران را از مبدا به مقصدهای دلخواه انتقال می‌دهد.

علاوه بر این، قطار پرسرعت کره (KTX) از فرودگاه به سمت سایر شهرهای کره در حرکت است.

فرودگاه سئول

تاکسی: برخلاف سایر فرودگاه‌ها، فرودگاه سئول دارای طیف متنوعی از تاکسی‌ها برای انتقال مسافران است که در نقاط مختلف فرودگاه مستقر هستند.

تاکسی‌های بین المللی، ناحیه 4D

تاکسی جمبو دلوکس، 5C

تاکسی سئول، 7C

تاکسی دلوکس، 8C

همچنین مسافرانی که دارای شرایط خاص هستند باید از قبل برای رزرو تاکسی اقدام کنند.

سرویس‌های درون فرودگاهی: برای انتقال مسافران در داخل فرودگاه به قسمت‌های مختلف سرویس‌های خاصی در نظر گرفته شده است.

قایق: مسافران می‌توانند از طریق دریا و با استفاده از تاکسی‌های دریایی نیز به / از فرودگاه مراجعه کنند، البته باید در نظر داشت که اسکله در مسافت قابل توجهی از فرودگاه قرار دارد.

اطلاعات پرواز

فرودگاه سئول

در حال حاضر، هیچ یک از خطوط هوایی داخلی دارای پرواز مستقیم به مقصد سئول در برنامه خود نیستند و مسافران باید از خطوط هوایی خارجی مانند ایرآسیا، الاتحاد و ... برای تهیه بلیط اقدام کنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه