زیباترین شهرها و روستاهای تاریخی دنیا که هنوز مسکونی هستند (قسمت اول)

حمیده کریمی
حمیده کریمی پنجشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۰
زیباترین شهرها و روستاهای تاریخی دنیا که هنوز مسکونی هستند  (قسمت اول)

بسیاری از دهکده‌های قدیمی دنیا هنوز مسکونی هستند و گردشگران از آن‌ها دیدن می‌کنند. در ادامه با تعدادی از آن‌ها آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

اگر از شلوغی شهرهای بزرگ خسته شده‌اید، سفر به یکی از این دهکده‌ها و شهرهای زیبا را امتحان کنید. طبق گزارشی که توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر شده است، ۵۴ درصد از جمعیت دنیا را شهرنشینان تشکیل می‌دهند که از سال ۱۹۶۰، این عدد ۳۴ درصد افزایش پیدا کرده است. این آمار نشان می‌دهد که از میان جمعیت ۷ میلیارد نفری دنیا، ۴ میلیارد نفر در شهرهای بزرگ و شلوغ زندگی می‌کنند. اما هنوز هم کسانی هستند که زندگی در مناطق خلوت که کمتر نشانی از زندگی مدرن دارد، ترجیح می‌دهند. در ادامه با ۱۱ روستا و شهر کوچک قدیمی دنیا آشنا می‌شویم که در طول سال‌ها متروکه نشده‌اند و هنوز هم ساکنانی دارند. این روستاها به دلیل زیبایی خیره‌کننده و محیط آرام، جزو مقاصد محبوب گردشگری هستند.

هر کدام از این روستاهای زیبا به خاطر ویژگی‌های منحصربه‌فردشان در دنیا شناخته‌شده هستند.

اگر زندگی در محیط‌های کوچک و آرام را دوست دارید ولی به دلیل شرایط زندگی، این کار برای‌تان امکان‌پذیر نیست، می‌توانید یکی از این دهکده‌ها را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید و چند روزی را در آرامش سپری کنید و به آرزوی دیرینه‌ی خود برسید.

شیراکاواگو (Shirakawa-go)، ژاپن

شیراکاواگو

این روستای تاریخی که اکنون در حدود ۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد، در قرن نوزدهم ساخته شده است. شیراکاواگو در مرکز ژاپن، نزدیک قله‌ی کوه هاکو (Haku) و در رشته‌کوه ریوهاکو (Ryohaku) واقع شده است. این روستا به همراه روستای گوکایاما یکی از اماکن ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو در ژاپن است. شیراکاواگو به خاطر خانه‌هایش مشهور است که به سبک مینکا (نوعی از خانه‌های سنتی ژاپنی) ساخته شده‌اند. ویژگی این خانه‌ها، سقف‌های کاه‌اندود و شیب‌دار آن است که شبیه دو دستی که به دعا برداشته شده‌اند، طراحی شده است. این سقف‌ها به اندازه‌ی کافی محکم هستند که می‌توانند در مقابل بارش شدید برف در فصل زمستان، مقاومت کنند.

این دهکده یک روستای کوهستانی است و ۹۵/۷ درصد از وسعت آن را کوهستان جنگلی پوشانده است. در میان این کوه‌ها و ارتفاعات، رود Sho جریان دارد. این دهکده اقلیم قاره‌ای مرطوب دارد.

تالین (Tallinn)، استونی

تالین

در قلب پایتخت استونی، دهکده‌ای محصور در دیوار واقع شده است که با عنوان شهر قدیم تالین شناخته می‌شود. در میان بناهای تاریخی و دیدنی این منطقه، یک برج ۶۴ متری وجود دارد که قدمت آن به قرن سیزدهم میلادی بر می‌گردد. این بخش قدیمی شهر که منطقه‌ای تجاری در کنار دریای بالتیک بوده، تمام ویژگی‌های شهرها و دهکده‌های قرون وسطایی شمال اروپا را دارد. شهر تالین در سال ۲۰۱۱، به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شده است. از این رو این شهر و بخش تاریخی آن، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی متعددی برای تماشا دارند. میدان زیبای Town Hall بیش از ۸ قرن است که محل تجمع اهالی شهر است. این میدان که با مغازه‌های مختلف احاطه شده است، در فصل تابستان به مکانی برای تفریح و سرگرمی و گذراندن وقت در کافه‌ها تبدیل می‌شود. این میدان هنوز هم قلب اجتماعی شهر و مکانی برای برگزاری اجراهای زنده‌ی موسیقی است و بازارهای سنتی مختلفی برای ارائه‌ی انواع محصولات و صنایع دستی در این میدان برپا می‌شود.

باردیو (Bardejovاسلواکی

باردیو

یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی در اسلواکی، باردیو است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو می‌درخشد. معماری این دهکده، سبک‌های مختلفی از قرن‌های سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم را در بر می‌گیرد. انواع کلیساها، بناهای تاریخی و خانه‌های قدیمی، بافت تاریخی این منطقه را تشکیل می‌دهند که بسیار دیدنی و جذاب است. قدمت قلعه‌ها و حصارهای شهر به قرن چهاردهم و پانزدهم باز می‌گردد. هر آنچه که از یک دهکده و شهر تاریخی انتظار دارید در باردیو وجود دارد. در ۲/۵ کیلومتری باردیو شهر اسپای Bardejovske Kupele واقع شده است که به خاطر اسپاهای معدنی شهرت دارد.

این شهر تاریخی کوچک که به خوبی حفظ و نگهداری شده است، نمونه‌ای کامل از شهرهای محصور قرون وسطایی است.

آلبروبلو (Alberobelloایتالیا

آلبروبلو

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، آلبروبلو است. این شهر کوچک در جنوب ایتالیا قرار دارد و در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده است. این شهر به خاطر سبک خاص معماری و خانه‌های منحصربه‌فردش که ترولو نام دارد، شهرت دارد. ترولو که در جمع ترولی خوانده می‌شود، کلبه‌های سنتی آپولیایی از جنس سنگ هستند که سقف‌های مخروطی شکل دارند. این خانه‌های دیدنی و متفاوت امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا تبدیل شده‌اند و توسط یونسکو محافظت می‌شوند.

ساکنان این منطقه هنوز در ترولو زندگی می‌کنند و البته بسیاری از آن‌ها را به گردشگران اجاره می‌دهند. این ساختمان‌ها معمولا مربع هستند و دیوارهای سنگی ضخیمی دارند و بدون ملات ساخته می‌شوند. البته مهم‌ترین فعالیت تفریحی گردشگران در آلبروبلو، قدم زدن در کوچه‌های پرپیچ و خم و تماشای ترلوها است اما موزه‌های کوچک و تعدادی مغازه هم برای خرید سوغات و امتحان کردن محصولات محلی وجود دارد. مرکز آلبروبلو شبیه بیشتر شهرهای کوچک ایتالیا، ساختمان‌های معمولی دارد و تعدادی ترولو هم در میان آن‌ها دیده می‌شود اما در بخش‌های قدیمی‌تر شهر، همه‌ی ساختمان‌ها را ترولو ها تشکیل می‌دهند.

جوزکار (Júzcarاسپانیا

جوزکار

شهر دیدنی جوزکار، یک ساعت با ماشین از دریای مدیترانه فاصله دارد. این شهر زیبا از خانه‌های کوچکی تشکیل شده که همگی به رنگ آبی رنگ‌آمیزی شده‌اند. جمعیت فعلی این منطقه در حال حاضر کمتر از ۳۰۰ نفر است. جوزکار یکی از شهرهای سفید اندلس بوده است. شهرهای سفید اندلس شهرهایی هستند که در منطقه‌ی Cadiz در جنوب اسپانیا قرار دارند و خانه‌های آنها سفیدرنگ است.

در بهار سال ۲۰۱۱، ساختمان‌های این شهر، حتی کلیساها و سنگ قبرها توسط شرکت سونی پیکچرز (Sony Pictures) به رنگ آبی رنگ‌آمیزی شدند. این کار به خاطر نمایش انیمیشن اسمورف‌ها انجام شد. برای این کار از ۴۰۰۰ لیتر رنگ استفاده شد. در دسامبر سال ۲۰۱۱ شرکت سونی پیشنهاد کرد که دوباره خانه‌ها را به رنگ سفید رنگ‌آمیزی کند اما ساکنان شهر ترجیح دادن که رنگ خانه‌ها به همین شکل باقی بماند. زیرا در این شش ماه در حدود ۸۰ هزار گردشگر از این شهر بازدید کرده بودند. در حالی که این شهر معمولا سالی ۳۰۰ توریست داشت.

مطالب مرتبط:

دیدگاه