حقایق جالب در مورد قونیه، ترکیه

مینا رهبری
مینا رهبری دوشنبه، ۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۰
حقایق جالب در مورد قونیه، ترکیه

قونیه مرکز استان قونیه در کشور ترکیه است. این شهر به سبب وجود آرامگاه مولانا، شاعر فارسی‌زبان، در بین ایرانیان شهرت زیادی دارد. به همین دلیل است که گردشگران ایرانی تمایل زیادی برای سفر به این شهر تاریخی نشان می‌دهند. 

قونیه شهری است تاریخی و در آن یادگاری‌های زیادی از گذشتگان، به‌خصوص دوران سلجوقی وجود دارد. این شهر رنگ و بوی مولانا را دارد و در هر سوی آن، نشانه‌ای از ادبیات، عرفان و مذهب به چشم می‌خورد؛ به همین دلیل نیز از مقاصد محبوب برای ایرانیان به شمار می‌آید. در ادامه جالب‌ترین حقایق این شهر کهن را به شما معرفی می‌کنیم:

۱. نام شهر قونیه قبلا ایکونیون (Iconion) بود که به معنی شمایل است. بر اساس آنچه که در اساطیر یونان آمده، بر این شهر اژدهایی چیره شده بود که گاهی به شهر حمله می‌کرد و برخی از زنان و دختران را می‌بلعید. «پرسیوس» که پسر ژوپیتر بود، این اژدها را می‌کشد و مردم را از شر آن رها می‌کند. مردم شهر هم برای قدردانی از این کار پرسیو، تصویری از او را به یکی از دروازه‌های شهر می‌آویزند و به همین مناسبت، به زبان یونانی این شهر را ایکونیون (شمایل) می‌نامند. 

قونیه

۲. قونیه یکی از قدیمی‌ترین مراکز شهری جهان است. کاوش‌هایی که در تپه‌ی علا‌الدین در مرکز این شهر صورت گرفته، نشان می‌دهد که ۳ هزار سال قبل از میلاد، مردمانی در این مکان زندگی می‌کردند. 

۳. خوی (آذربایجان غربی)، نیشابور (خراسان رضوی) و بستان‌آباد (آذربایجان شرقی) خواهرخوانده‌های قونیه هستند. 

۴. قونیه در ابتدا تحت فرمان هیتی‌ها بود. از آثار این حکومت در قونیه می‌توان به پینار افلاطون اشاره کرد که روی چشمه‌ای بنا شده است. گفته می‌شود مزار افلاطون در قونیه قرار دارد (یاقوت حموی در کتاب معجم‌البلدان به این نکته اشاره کرده است).

پینار افلاطون قونیه

عکس از: travelatelier.com

۵. یکی از حواریون حضرت مسیح به نام «پائولوس» در زمان آغاز دعوت وی به دین خود، در قونیه اقامت کرد و این امر باعث شهرت و اعتبار این شهر شد.

۶. قونیه از سال ۴۷۰ هجری تا سال ۷۰۰ هجری قمری پایتخت سلجوقیان آسیای صغیر بود. در این مدت ۱۶ شاه سلجوقی در قونیه حکومت کردند. 

۷. در گذشته قونیه را «دارالمعرفه»، «دارالارشاد» و «دارالموحدین» می‌نامیدند. 

۸. سیله یک روستای کوچک در نزدیکی قونیه است. این روستا یکی از معدود روستاهایی است که تا سال ۱۹۲۲ در آن مردم به زبان یونانی کاپادوکیه سخن می‌گفتند. در دهکده‌ی سیله یونانیان زندگی می‌کردند که بیش از ۸۰۰ سال مسالمت‌آمیز کنار ترک‌های قونیه می‌زیستند. دلیلی این همزیستی مسالمت‌آمیز مولانا بود، کسی که شاهد اعجازی بود که در نزدیکی صومعه‌ی مسیحی ارتدکس «سنت چاریتون» روی داد. مولانا از این صومعه مسجدی ساخت.

روستای سیله قونیه

۹. مجموعه‌ای که آرامگاه شاعر و عارف قرن ۱۳ ایرانی، مولانا در آن واقع شده نمادی از قونیه است که رقص چرخان سماع صوفی را بنیان نهاد. این موزه در داخل باغ بسیار زیبای رز قرار دارد و می‌توانید از دیدن دروازه‌ی درویش‌ها (Dervisan Kapisi) لذت ببرید.

۱۰. اگرچه چاتال‌هویوک قونیه جای بسیار بزرگی نیست و دیدنی‌های زیادی ندارد، اما این تپه یکی از مهم‌ترین محل‌های حفاری‌شده در جهان است. اینجا به گفته باستان‌شناسان بزرگترین جایی است که مربوط به دوران نوسنگی بوده و تاکنون کشف شده است. گفته می‌شود قدمت این مکان تقریبا به ۹ هزار سال پیش بازمی‌گردد.

۱۱. پشمک که در ایران هم بسیار طرفدار دارد، یکی از شیرینی‌های اصلی قونیه است که اغلب به شکلی توپی عرضه می‌شود. 

پشمک

۱۲. از آنجایی که قونیه یک شهر مذهبی محسوب می‌شود، مغازه‌هایی در این شهر خواهید دید که فقط خرما یا خرما و شیرینی می‌فروشند. چون پیغمبر اسلام روزه‌ی خود را با خرما باز می‌کردند، این خوراکی مغذی را بیشتر مذهبی تلقی کرده و مردم برای باز کردن روزه از آن استفاده می‌کنند. 

۱۳. فرودگاه قونیه مرکز فرماندهی منطقه سوم نیروی هوایی ترکیه است و برخی اوقات توسط نیروهای ناتو (NATO) نیز استفاده می‌شود.

۱۴. مشتاقان و علاقه‌مندان «احمد عزت کویون‌اوغلو» یکی از اعضای قدیمی‌ترین خانواده‌های قونیه، پس از مرگش مجموعه‌ای از عجیب‌ترین و جالب‌ترین اشیای هنری، اشیای قوم‌نگاری، اقلام زمین‌شناسی و وسایل ساده‌ی او را وقف کردند و به شهر قونیه اهدا کرده و به نمایش گذاشتند. این موزه که از این مجموعه تشکیل شده، به یکی از دیدنی‌های قونیه تبدیل شده است. این ساختمان گنجینه‌ای از نمایشگاه اشیای عجیب و غریب و شگفت‌انگیز است؛ از نقاشی‌های نادر، نسخه‌های خطی و فرش گرفته تا اسباب‌بازی‌هایی به‌شکل حیوانات (پر شده از پوشال، دانه‌ها، پنبه و مواد مشابه) و انواع ساعت‌ها.

عکس کاور از : travelatelier.com

مطالب مرتبط:

منبع wikipedia

دیدگاه