حمل و نقل عمومی در سنگاپور؛ راهنمای گردشگران (قسمت دوم)

زهره زرشکیان
زهره زرشکیان یکشنبه، ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۵
حمل و نقل عمومی در سنگاپور؛ راهنمای گردشگران (قسمت دوم)

شبکه حمل و نقل عمومی در سنگاپور یکی از کارآمدترین و گسترده‌ترین شبکه‌های حمل و نقل عمومی در آسیا است که استفاده از آن برای مردم محلی و همچنین گردشگران، بسیار اقتصادی و ارزان است. برای آشنایی با این سیستم حمل و نقل همراه کجارو باشید.

سیستم حمل و نقل عمومی در سنگاپور بسیار گسترده و مناسب است. برای مسافرانی که همه روزه در این شهر تردد می‌کنند، مترو و اتوبوس‌ها گزینه‌های اقتصادی و سریع محسوب می‌شوند.

با استفاده از شبکه وسیع مترو و اتوبوس در سنگاپور، تقریبا می‌توانید به هر مکانی در این شهر بروید. این دو شبکه حمل و نقل عمومی، اکثر دیدنی‌ها و نقاط مهم شهری را که یک گردشگر به آن نیاز دارد پوشش می‌دهند.

حمل و نقل عمومی در سنگاپور

در صورتی که مقصد شما با اتوبوس‌ها یا مترو قابل دسترسی نیست، می‌توانید از تاکسی‌ها استفاده کنید. در بخش قبلی با متروی سنگاپور آشنا شدیم. در این بخش در مورد تاکسی‌ها و اتوبوسرانی در سنگاپور خواهید خواند.

تاکسی در سنگاپور

تاکسی در سنگاپور

زمانی که مکان‌های مورد نظر شما با اتوبوس یا مترو قابل دسترسی نیستند می‌توانید از تاکسی‌های سنگاپور که بسیار راحت و کارآمد هستند استفاده کنید. تاکسی‌ها در سنگاپور از تاکسی‌متر برای محاسبه کرایه استفاده می‌کنند. اما بسته به اینکه چه زمانی، به چه مقصدی و از کدام شرکت تاکسی گرفته‌اید، ممکن است لازم باشد اضافه بها پرداخت کنید. برای اینکه دید دقیق‌تری از کرایه‌های تاکسی به دست بیاورید می‌توانید از راننده بخواهید در پایان سفر به شما رسید بدهد.

تاکسی در سنگاپور

در اکثر خیابان‌ها می‌توانید تاکسی بگیرید. در مراکز خرید، هتل‌ها و جاذبه‌های گردشگری در مناطق مختلف سنگاپور هم می‌توانید در صف تاکسی‌ها بایستید و تاکسی بگیرید.

اگر می‌خواهید تاکسی رزرو کنید، از تاکسی تلفنی استفاده کنید. می‌توانید با شماره (۶۳۴۲-۵۲۲۲) تماس بگیرید. تماس شما به یکی از مراکز تاکسیرانی متصل خواهد شد.

معمولا کرایه کردن تاکسی در ساعات اوج شلوغی (دوشنبه تا جمعه از ساعت ۷:۰۰ صبح الی ۹:۰۰ صبح و دوشنبه تا شنبه از ساعت ۱۷:۰۰ تا ۲۰:۰۰) و همچنین در روزهای بارانی بسیار دشوار است.

تاکسی در سنگاپور

اگر در هتل هستید، از دربان بخواهید برای شما تاکسی بگیرد. اگر بیرون از هتل هستید و به تلفن همراه دسترسی دارید، با تاکسی تلفنی تماس بگیرید، به این ترتیب مدت زمانی که در انتظار تاکسی خواهید بود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کمتر خواهد شد. اگر می‌توانید سعی کنید در ساعات ازدحام از مترو یا اتوبوس‌ها در سنگاپور استفاده کنید.

اگر لازم است بعد از ساعات ازدحام به فرودگاه برسید، حتما از قبل تاکسی رزرو کنید تا به موقع به پروازتان برسید.

اگر لازم است بعد از ساعات ازدحام به فرودگاه برسید، حتما از قبل تاکسی رزرو کنید تا به موقع به پروازتان برسید.

این نکته را هم بدانید که بسیاری از رانندگان تاکسی در سنگاپور، اگر نخواهند شما را به مقصد مورد نظرتان برسانند، کرایه شما را برمی‌گردانند. البته این کار غیرقانونی است، مگر آن‌که راننده مورد نظر بتواند دلیل منطقی برای این کار بیاورد، یا پیش از اینکه تاکسی بگیرید مسیرش را مشخص کرده باشد.

اضافه بهایی که برای گرفتن یک تاکسی در سنگاپور می‌پردازید، کرایه بسیار زیادی را به نرخ کرایه اصلی تاکسی اضافه می‌کند و حتی در بعضی موارد می‌تواند از کرایه اصلی هم بیشتر شود.

در ساعات شلوغی، اضافه بهای تاکسی‌ها ۳۵٪ مبلغ کرایه‌ای است که با تاکسی‌متر محاسبه شده باشد. رزرو تاکسی از صبح تا ساعت ۲۳:۰۰، ۳/۵ دلار و بعد از آن ۲/۵ دلار است. اضافه بهای کرایه تاکسی هنگام شب هم ۵۰٪ کرایه تاکسی‌متر است.

جهت رانندگی در سنگاپور چپ است. هنگام سوار شدن ماشین در سنگاپور، بستن کمربند برای سرنشینان جلو و عقب اجباری است.

اتوبوس در سنگاپور

اتوبوس در سنگاپور

سیستم اتوبوسرانی سنگاپور، شبکه گسترده‌ای از جاده‌ها و خیابان‌ها را در بر دارد که بیشتر مکان‌ها در سنگاپور را پوشش می‌دهد. به این ترتیب اقتصادی‌ترین شیوه برای رفت و آمدهای درون‌شهری است و در عین حال می‌توانید مناظر زیبایی از سنگاپور را هم ببینید.

برای پرداخت کرایه تاکسی در سنگاپور از کار بلیط‌های اعتباری EZ-Link یا بلیط گردشگری سنگاپور استفاده کنید.

برای پرداخت کرایه تاکسی در سنگاپور می‌توانید از کار بلیط‌های اعتباری EZ-Link یا بلیط گردشگری سنگاپور استفاده کنید.

کافی است هنگام سوار شدن، کارت را روی دستگاه کارت خوانی که در کنار راننده نصب شده بزنید. فراموش نکنید که پیش از پیاده شدن نیز باید در قسمت کارت خوان موجود در خروجی عقبی اتوبوس نیز کارت بزنید.

اتوبوس در سنگاپور

البته می‌توانید کرایه اتوبوس را به صورت نقدی هم پرداخت کنید، اما باید مبلغ کرایه را به طور دقیق همراه داشته باشید.

بیشتر اتوبوس‌ها در سنگاپور مجهز به تهویه هوا هستند که در هوای استوایی سنگاپور بسیار مناسب و کارآمد است.

راهنمایی‌های مهم

یکی از آسان‌ترین شهرها برای تردد و رفت و آمد درون شهری در آسیا، سنگاپور است. نقشه‌هایی که موقعیت کنونی شما را به همراه مکان‌های اطراف نشان می‌دهند، در تمامی ایستگاه‌های مترو وجود دارند و شیوه‌ای بسیار عالی برای یافتن راه خروج هستند.

اپلیکیشن «Go There» که روی تلفن‌های هوشمند نصب می‌شود به شما کمک می‌کند که از مبدا تا مقصدتان، گزینه‌های مختلفی از حمل و نقل عمومی را پیدا و انتخاب کنید. همچینین این اپلیکیشن می‌تواند راهنمای خوبی برای محاسبه کرایه تاکسی‌ها باشد. برای دانلود این اپلیکیشن و مشاهده اپلیکیشن‌های بیشتر برای استفاده در هنگام سفر به سنگاپور می‌توانید به این وب‌سایت مراجعه کنید.

همیشه می‌توانید تورهای مختلف آژانس‌های مسافرتی را در صفحه اختصاصی کجارو برای تور کوالالامپور - سنگاپور مقایسه کرده و تور مناسب خود را بیابید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه