حقایق جالب در مورد دهلی

مینا رهبری
مینا رهبری پنجشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۵
حقایق جالب در مورد دهلی

دهلی، پایتخت هند و یکی از بزرگترین شهرهای جهان، نماد گذشته‌ی پرشکوه و دوران معاصر پررونق هند است. این کلان‌شهر در شمال کشور هند واقع شده و در آن ترکیبی از آثار باستانی و مدرن کنار هم قرار گرفته‌اند. در مورد دهلی حقایق جالبی وجود دارد که اگر دوست دارید بدانید، با کجارو همراه شوید. 

دهلی شهر رویاها است و بسیاری از افراد را به رویاهایشان نزدیک کرده و گاهی به آن‌ها رسانده است. دهلی تنها یک شهر نیست، برای خودش دنیایی است. در پس این شهر بزرگ و پرهیاهو حقایق جالبی نهفته است که در این مقاله به معرفی آن‌ها می‌پردازیم: 

۱. دهلی با دهلی نو فرق دارد! اگر فکر می‌کنید تفاوتی میان این دو وجود ندارد، در اشتباه هستید. دهلی نو که پایتخت هند است، در سرزمینی واقع در دهلی قرار دارد. دهلی نو محل استقرار دولت هند است.

۲. در دوران حکومت راج بریتانیا، کلکته پایتخت هند بود. در سال ۱۹۱۲ راج بریتانیا پایتخت هند را از کلکته به دهلی برد.

۳. بلندترین مناره‌ی آجری جهان یعنی «مناره‌ی قطب» با ۷۳ متر ارتفاع، در دهلی قرار دارد.

دهلی

۴.  بزرگترین بازار عمده‌فروشی آسیا در دهلی قرار دارد. بازار «آزادپور مندی» عنوان بزرگترین بازار میوه و سبزی آسیا را کسب کرده است.

۵. بزرگترین پروژه‌ی زیربنایی جهان در دهلی انجام خواهد گرفت. در این پروژه ۲۴ شهر هوشمند، ۲ نیروگاه برق، ۶ فرودگاه، ۲۳ مرکز صنعتی، ۲ بندر و یک بزرگراه ۶ لاینی به طول ۱۵۰۰ کیلومتر در حال ساخت است. بعد از تکمیل، این پروژه بزرگترین پروژه‌ی زیرساختی جهان خواهد شد که از دهلی نو آغاز شده و در ماهاراشترا به اتمام خواهد رسید. 

۶. دهلی بعد از نایروبی در کنیا، دومین شهر جهان است که غنی‌ترین گونه‌های پرندگان را در خود جای داده است.

۷.موزه‌ی بین‌المللی توالت‌ در دهلی قرار دارد! با این که عجیب به نظر می‌رسد اما موزه‌ی بین‌المللی توالت، یکی از جالب‌ترین موزه‌های این شهر است. اینجا مجموعه‌ای از تصاویر، حقایق و اشیای کمیابی وجود دارد که جزئیاتی از تکامل تاریخی توالت را از ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد تا به امروز را به نمایش گذاشته است.

موزه توالت دهلی

۸. بزرگترین بازار عمده‌فروشی ادویه‌ی آسیا در دهلی قرار دارد.

۹. دهلی شهری محصور میان دیوار بود. امروزه در این شهر می‌توانید ۵ دروازه پیدا کنید:ترکمن، آجمری، دهلی، لاهوری و کشمیری.

۱۰. شرکت حمل‌ونقل دهلی بزرگترین مجموعه‌ای است که از اتوبوس‌های سازگار با محیط زیست استفاده می‌کند و به همین دلیل این شهر بیشترین اتوبوس‌های دوستدار محیط زیست را در جهان دارد!

دهلی

۱۱. متروی دهلی دومین متروی شلوغ در جهان است.

۱۲. قبل از ورود انگلیسی‌ها و استعمار هند توسط آن‌ها، یک زن دهلی را اداره می‌کرد! از سال ۱۲۳۶ تا ۱۲۴۰ «راضیه سلطان» سلطان دهلی بود!

۱۳. معبد نیلوفر آبی تنها سازه‌ی آیین دروغین بهائیت، در دهلی قرار دارد.

معبد نیلوفر آبی دهلی

۱۴. متروی دهلی دومین متروی برتر جهان است.

۱۵. دهلی ششمین کلان‌شهر پرجمعیت جهان است.

۱۶. در ماه مه سال ۲۰۱۴، دهلی آلوده‌ترین شهر جهان اعلام شد.

۱۷. طبق بررسی‌های انجام شده توسط دولت هند، نزدیک به ۸۰ درصد زنان دهلی این شهر را برای خود امن نمی‌دانند؛ پس این شهر برای بانوان زیاد امن نیست.

۱۸. «مسجد جامع» که در سال ۱۶۵۶ در دهلی ساخته شد، بزرگترین مسجد هند است.

مسجد جامع دهلی

همیشه می‌توانید تورهای مختلف آژانس‌های مسافرتی را در صفحه اختصاصی کجارو برای تور دهلی مقایسه کرده و تور مناسب خود را بیابید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه