سفر به آلانیا؛ فرودگاه قاضی پاشا

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا سه شنبه، ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۵
سفر به آلانیا؛ فرودگاه قاضی پاشا

آلانیا یکی از شهرهای تاریخی ترکیه است که در سال‌‌های اخیر به‌دلایل متعددی مورد توجه شهروندان ایرانی قرار گرفته است و تعدادی بی‌شماری سالانه رهسپار آلانیا می‌شوند. اگر شما نیز در در آینده‌ای نزدیک قصد سفر به آلانیا را دارید، برای آشنایی با فرودگاه این شهر همراه کجارو باشید.

آلانیا از جمله شهرهای تاریخی و گردشگری ترکیه است که در استان آنتالیا و منطقه آک‌دنیز (Akdeniz) قرار دارد و دارای آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای است. علاوه بر آب‌وهوای مناسب، آلانیا دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی است که درمجموع فضای بسیار مناسبی را برای اقامت و تفریح گردشگران فراهم شده است.

با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر این شهر در کانون توجه گردشگران خارجی و از جمله شهروندان ایرانی قرار گرفته و تعداد بی‌شماری سالانه برای اهداف تفریحی و تجاری راهی آلانیا می‌شوند. برای مثال، در حدود ۲۵ درصد از تخت‌های هتل‌های استان آنتالیا به هتل‌های لوکس و مدرن بین‌المللی این منطقه تعلق دارد. ازاین‌رو، فرودگاه آلانیا با نام کامل فرودگاه قاضی پاشا آلانیا (Gazipasa Airport) از سال ۲۰۱۲ اقدام به برقراری پروازهای بین‌المللی از سایر کشورها کرده است. البته این فرودگاه از سال ۱۹۹۷ کار خود را برای انتقال مسافران به آلانیا و سایر شهرهای استان آنتالیا از جمله قاضی پاشا، آنامور و ... آغاز کرده است.

دانلود ویدیو

فرودگاه آلانیا دارای ظرفیت پذیرش ۱,۵۰۰,۰۰۰ مسافر در سال در پایانه‌ای به مساحت ۶,۷۰۰ مترمربع و پارکینگ اختصاصی و امنی با طرفیت ۱۰۵ خودرو برای نگهداری خودروهای شخصی مسافران در برابر پرداخت هزینه است؛ البته بهای خودرو با توجه به‌مدت توقف در پارکینگ و همچنین نوع خودرو متفاوت است.

فرودگاه آلانیا

همچنین مراکز خدماتی دیگری نظیر بخش نمازخانه، اشیای گمشده، مرکز فوریت‌های پزشکی، دستگاه بسته‌بندی چمدان، شعبه خدمات بانکی و تبدیل ارز برای ارائه خدمات به مسافران فراهم شده‌اند.

فرودگاه آلانیا

علاوه بر این فروشگاه‌ها و شعبه رستوران‌های مختلف در پایانه‌های فرودگاه وجود دارند و مسافران می‌توانند برای صرف غذا و گذران وقت پیش از پرواز از آن‌ها استفاده کنند.

موقعیت جغرافیایی و راه‌های دسترسی

فرودگاه آلانیا در مسافتی نزدیک به شهر آلانیا (در حدود ۳۰ دقیقه رانندگی) در مقایسه با فرودگاه آنتالیا، در حدود ۱۲۰ کیلومتر و زمان دو ساعته برای رانندگی قرار دارد.

سرویس فرودگاه

فرودگاه آلانیا

شرکت حمل‌ونقل مسئولیت جابه‌جایی مسافران در بیشتر فرودگاه‌های ترکیه بر عهده دارد و در فرودگاه آلانیا نیز اتوبوس‌های شرکت آماده انتقال مسافران به مرکز شهر هستند. این اتوبوس‌ها حداکثر ظرف مدت ۲۵ دقیقه پس از فرود پرواز در مقابل خروجی حاضر شده و در مدت ۶۰ دقیقه مسافران را در ایستگاه‌های بین مسیر پیاده می‌کنند.

تاکسی فرودگاه

فرودگاه آلانیا

تاکسی‌های فرودگاه تحت نظارت واحد تاکسیرانی فرودگاه قاضی پاشا بوده و دارای کرایه ثابتی برای هر یک از مقصدها هستند که می‌توان به لیر ترکیه یا یورو پرداخت کرد.

کرایه خودرو

فرودگاه آلانیا

با توجه به نزدیکی مسافت شهرهای ساحلی آنتالیا این امکان برای گردشگران وجود دارد تا با کرایه خودرو به گردش در این ناحیه بپردازند. همچنین در اختیار داشتن خودرو این امکان را فراهم می‌کند تا فرصت بازدید از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی را از دست ندهند. به همین منظور، امکان کرایه خودرو در فرودگاه در بدو ورود برای گردشگران فراهم شده است.

پروازهای فرودگاه

فرودگاه آلانیا

با توجه به جایگاه آلانیا در صنعت گردشگری ترکیه بیشتر سفرها به این مقصد در ایام تعطیلات انجام می‌شود و ازاین‌رو، اغلب پروازهای بین‌المللی  این فرودگاه به‌صورت فصلی انجام می‌شود. در این رابطه، شرکت هوایی پگاسوس (Pegasus) دارای پرواز فصلی از فرودگاه امام به فرودگاه قاضی پاشا را برای گردشگران ایرانی دایر کرده است. البته در سایر ایام سال مسافرانی که قصد سفر به این ناحیه را دارند می‌توانند با استفاده از پروازهای مستقیم به یکی از فرودگاه‌های استانبول مراجعه کرده و به‌صورت زمین یا از طریق خطوط هوایی ترکیه نظیر ترکیش ایر به آلانیا سفر کنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه