دوچرخه‌ سواری در بریتانیا با واقعیت مجازی

حمیده کریمی
حمیده کریمی شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۰
دوچرخه‌ سواری در بریتانیا با واقعیت مجازی

دوچرخه‌سواری از یک گوشه تا گوشه‌ی دیگر یک کشور، ممکن است برای بسیاری از افراد، کاری سخت‌ و طاقت‌فرسا باشد یا حتی غیرممکن به نظر برسد. اما اگر بتوانید همین مسیر را در محیط راحت خانه طی کنید و در عین حال دیدن مناظر و مسیرهای زیبا را از دست ندهید چطور؟ با کجارو همراه باشید.

آرون پوزی (Aaron Puzey) یک توسعه‌دهنده‌ی بازی است که به یک ایده‌ی ناب می‌اندیشید. او دوست نداشت که برای ورزش و دوچرخه سواری در خانه فقط روی یک دوچرخه ثابت بنشیند. در نتیجه تصمیم گرفت تا یک تمرین یکنواخت و خسته‌کننده را به یک تمرین هیجان‌انگیز و جالب تبدیل کند؛ دوچرخه سواری در شهر بدون نگرانی از آب‌و‌هوای نامساعد، ترافیک وحشتناک یا حشراتی که از این همه‌جا، مستقیم به سمت دهان دوچرخه‌سوار پرواز می‌کنند. در نهایت یه این نتیجه رسید: دوچرخه سواری در بریتانیا از طریق واقعیت مجازی.

آرون پوزی سال‌ها روزی نیم ساعت در خانه با دوچرخه‌ثابت تمرین می‌کرد. در نهایت، این تکرار او را خسته کرد و تصمیم گرفت مسافتی را از جنوب تا شمال بریتانیا دوچرخه‌سواری کند البته بدون خروج از خانه و با دوچرخه ثابت. برای رسیدن به این مقصود، او اپلیکیشنی را طراحی کرد که از تصاویر دریافت شده از گوگل استریت ویو (Google Street View) به عنوان منبع استفاده می‌کند.

واقعیت مجازی

گذشته از این، او یک نمایشگر توان‌سنج بلوتوث نیز به دوچرخه ثابتش متصل کرده است تا میزان RPM (دور بر دقیقه) را اندازه بگیرد. دور بر دقیقه، یکی از یکاهای اندازه‌گیری سرعت دورانی است. در نهایت با استفاده از یک هدست واقعیت مجازی و ارسال اطلاعات از نمایشگر توان‌سنج به هدست، او در حال تمرین روزانه‌ی دوچرخه‌سواری، از دیدن مناظر خیابان‌های بریتانیا لذت می‌برد.

 او سفر مجازی دوچرخه‌سواریش را از Lands End شروع کرده است و این سفر در John O’Groats به پایان می‌رسد. خواندن خاطرات و دیدن ویدیوهای این توسعه‌دهنده از رویدادهای سفر مجازی‌اش خالی از لطف نیست. او در وبلاگش، تجربیات و البته مشکلاتش را با مخاطبان به اشتراک می‌گذارد. یکی از این مشکلات مربوط به مسائل کیفی از قبیل زمان تاخیر و نادرستی اطلاعات است که به سایبرسیکنس (cybersickness) منجر می‌شود.

واقعیت مجازی

همان‌طور که در ویدیوی خلاصه‌ی سفر او از ابتدا تا کیلومتر صد عنوان شده، او درست در ابتدای سفرش مستقیما به سمت یک ساختمان دوچرخه‌سواری کرده است. یکی دیگر از تجربیاتی که او در این مدت به دست آورده این است که باید برای عبور از میدان‌ها از ۵ متر جلوتر برنامه‌ریزی کند.

با همه‌ی این مشکلات این توسعه‌دهنده عنوان کرده است که تا حدودی با کمک واقعیت مجازی توانسته حضور در خیابان‌های بریتانیا را تجربه کند. می‌توانید مسیر و ماجراهای سفر او را در وبلاگش دنبال کنید.

واقعیت مجازی

با این حال، ایده‌ی ترکیب واقعیت مجازی با تناسب اندام و ورزش، ایده‌ی جدیدی نیست. شرکت‌های متعددی مانند VirZOOM یا Holodia VR قبلا روی چنین اپلیکیشن‌هایی که فعالیت بدنی داخل خانه را جذاب‌تر می‌کنند، کار کرده بودند.

آرون پوزی در مصاحبه با The Verge گفته بود که من می‌خواستم با کمک واقعیت مجازی، کمی هیجان به ورزش روزانه‌ام اضافه کنم و تکنولوژی این فرصت را برای من فراهم کرد. او عنوان کرد که تصمیم دارد سفری مجازی به ژاپن ترتیب دهد. این نشان می‌دهد که سفر مجازی به گوشه‌و‌کنار دنیا چقدر می‌تواند راحت باشد.

ترکیب عناصر و ابزارهای ورزش و تناسب اندام با گردشگری مجازی فرصت‌های تازه‌ای در زمینه‌ی گردشگری فراهم می‌کند. تصور کنید که از این راه می‌توانید در خیابان‌های هر کدام از شهرهای دنیا که دوست دارید، دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی کنید. مسیرهای پیاده‌روی در گوشه‌وکنار دنیا را طی کنید بدون اینکه حتی از خانه خارج شوید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه