بازدید از موزه، بایدها و نبایدها

حمیده کریمی
حمیده کریمی شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰
بازدید از موزه، بایدها و نبایدها

بازدید از موزه مثل هر مکان فرهنگی دیگر، آداب خاصی دارد. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که در سفرها، بازدید از موزه‌های مختلف یکی از برنامه‌های اصلی سفرشان است، باید آداب آن را یاد بگیرید. در این مقاله با نکاتی درباره‌ی رفتار صحیح در موزه، آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

بازدید از موزه، آداب و قواعد خاصی دارد. بهتر است قبل از اینکه در موزه کسی این قوانین را به ما گوشزد کند، با آنها آشنا شویم تا علاوه بر اینکه خودمان از این تجربه‌ی فرهنگی لذت می‌بریم، به دیگران هم اجازه بدهیم از محیط موزه استفاده کنند و به عناوین مختلف مانع بازدید آنها نشویم.

البته بازدید از موزه قواعد و آداب زیادی دارد که بعضی از آنها به طور مستقیم به روش‌های مختلف به اطلاع بازدیدکنندگان می‌رسد و برخی از آنها در واقع قوانین و آداب پنهان بازدید از موزه هستند. این قوانین نانوشته که بسیاری از آنها بدیهی به نظر می‌رسند، گاهی بسیار مهم‌تر از قوانین کلی حاکم بر موزه‌ها هستند.

موزه‌ها مکان‌های فرهنگی عمومی هستند که یادگاری‌هایی از قرن‌ها تاریخ یک ملت را در خود حفظ کرده‌اند. با تماشای آثار به نمایش درآمده در موزه با گوشه و کنار زندگی پیشینیان آشنا می‌شویم. گاهی تاریخچه‌ی خود موزه‌ها نیز بسیار جالب توجه هستند. قوانین حاکم بر موزه‌ها و آداب بازدید از آنها نباید شما را دلسرد کند و از بازدید از این اماکن شگفت‌انگیز باز دارد. تنها کافی است بدانید که یک موزه با مرکز خرید و زمین بازی متفاوت است.

قوانینی که در موزه‌ها وضع شده‌اند فقط به خاطر استفاده‌ی بهتر و راحت‌تر بازدیدکنندگان از موزه هستند. همچنین این قوانین به موزه‌داران کمک می‌کنند تا بیشتر و بهتر از میراث ارزشمند موجود در موزه حفاظت کنند و آن را به نسل‌های آتی تحویل دهند.

در ادامه با برخی از آداب بازدید از موزه آشنا می‌شویم.

در محیط موزه ساکت باشید

شلوغ کردن، باعث آزار رساندن به بازدیدکنندگان دیگر موزه می‌شود. هیچ چیز بدتر از این نیست که در حالی که به آرامی در سکوت موزه در حل قدم زدن و تحسین آثار هنری هستید، ناگهان یک کودک جیغ بزند یا یک نفر با صدای بلند در مورد یک موضوع بی‌ربط با محیط موزه با سایر دوستانش صحبت کند. گالری‌ها و تالارهای موزه جای بلند صحبت کردن نیستند بنابراین یا با صدای آرام‌تری صحبت کنید یا برای حرف زدن به جای دیگری مثل کافه یا لابی موزه بروید.

قبل از رفتن به موزه، کیف‌های خود را تحویل دهید

بیشتر موزه‌ها نزدیک درب ورودی، مکانی برای بررسی و نگهداری لباس و کیف بازدیدکنندگان دارند بنابراین از این فرصت استفاده کنید. به همراه داشتن کیف‌های بزرگ و سنگین مانع بازدید شما می‌شود و اجازه نمی‌دهد به راحتی از همه قسمت‌های موزه دیدن کنید. همراه نداشتن کوله‌پشتی و کیف‌های حجیم از بروز اتفاقات ناخوشایندی مثل شکستن اشیا جلوگیری می‌کند.

اطراف یک اثر هنری، تجمع نکنید

حتی اگر در زمینه‌ی هنر و تاریخ آن تازه‌کار و کم‌اطلاع باشید اما مطمئنا درباره‌ی هنرمندان بزرگ و آثار هنری برجسته‌ی آنها شنیده‌اید و  تابلوی مونا لیزای داوینچی یا شب پرستاره‌ی ونسان ون گوگ را می‌شناسید. گرچه شاید بارها کپی این آثار را همه جا دیده باشید اما زمانی که نسخه‌ی اصلی این شاهکارهای هنری را می‌بینید، طبیعی است که هیجان‌زده شوید. فراموش نکنید که آثار بزرگ هنری نرده‌های امنیتی دارند و تجمع کردن در مقابل آنها و تجاوز کردن از این حد و حدود می‌تواند به آنها آسیب بزند. برای حفظ این آثار، تدابیر امنیتی شدیدتری اتخاذ می‌شود. برای نزدیک شدن به این آثار و قرار گرفتن جلوی جمعیت، دیگران را هل ندهید.

مانع بازدید سایر بازدیدکنندگان نشوید

بازدید از موزه

البته شما می‌توانید از جلوی آثار هنری عبور کنید و دقایقی آنها را تماشا کنید و لذت ببرید، اما باید چند قدمی دورتر بایستید تا بازدیدکنندگان دیگر هم بتوانند آثار را مشاهده کنند. لازم به تذکر نیست که از جلوی فردی که در حال بازدید یک اثر هنری است رد نشوید و برای نزدیک‌تر شدن به آن اثر، مانع بازدید دیگران نشوید.

تماس تلفنی برقرار نکنید

تلفن کردن در حین تماشای آثار موزه نه تنها باعث آزار دیگران می‌شود بلکه سبب می‌شود شما نیز نتوانید به اندازه‌ی کافی از حضور در این مکان فرهنگی، لذت ببرید. اگر مجبور هستید با دنیای بیرون از موزه ارتباط برقرار کنید یا می‌خواهید موقعیت خود را به اطلاع دوستانتان برسانید، اس‌ام‌اس دادن بهترین راه است. موزه‌ی متروپولیتن نیویورک به هیچ بازدیدکننده‌ای اجازه نمی‌دهد که در تالارها و راهروهای اصلی موزه، تماس تلفنی برقرار کند. در این موزه، اگر می‌خواهید با کسی تماس بگیرید باید به لابی بروید.

ارسال عکس جدید در اینستاگرام را به زمان دیگری موکول کنید

بازدید از موزه

برای فرستادن عکس‌های موزه در اینستاگرام عجله نکنید. بعد از اینکه به یک مکان مناسب مثلا نیمکت لابی موزه رسیدید این کار را انجام دهید. بازدید از تمام قسمت‌های موزه و لذت بردن از آن، در حالی که دائم مشغول انتخاب فیلتر مناسب و نوشتن کپشن باشید، ممکن نیست. منتظر ماندن برای زمان مناسب آپلود عکس در اینستاگرام، حسن دیگری هم دارد. برای شما این فرصت را فراهم می‌کند تا عکس‌های بهتری بگیرید و بهترین عکس را برای به اشتراک گذاشتن با دیگران انتخاب کنید؛ عکسی که همه‌ی دنبال‌کنندگان‌‌تان آن را تحسین کنند.

هنگام عکاسی از فلاش استفاده نکنید

بازدید از موزه

اگر در موزه‌ای که اجازه‌ی عکاسی به بازدیدکنندگان می‌دهد مشغول عکاسی هستید، اطمینان حاصل کنید که فلاش دوربین و گوشی‌تان خاموش است. نور فلاش می‌تواند به مواد تشکیل‌دهنده‌ی آثار هنری آسیب بزند و آنها را تخریب کند. حتی در بعضی از موزه‌ها مثل موزه‌ی متروپولیتن، برخی آثار هنری پرده‌ای جداگانه دارند که آنها را پوشش می‌دهد و برای بازدید از این آثار باید پرده را کنار بزنید چرا که نور ضعیف گالری نیز برای آنها زیاد است و ممکن است آسیب ببینند.

 از سلفی استیک استفاده نکنید

یک روز در ماه ژانویه به سلفی‌های گرفته شده در موزه اختصاص دارد. این روز باعث تشویق مردم به حضور در موزه‌ها می‌شود. سلفی‌های هنری با آثار تاریخی می‌تواند به خوبی خلاقیت شما در عکاسی را نشان دهد اما مراقب باشید که این کار باعث آسیب زدن به آثار موجود در موزه نشود. مواظب اطراف باشید و از مونوپاد استفاده نکنید. این وسیله می‌تواند غفلتا به آثار هنری آسیب بزند و برای سایر بازدیدکنندگان در موزه مزاحمت ایجاد کند.

از همه‌ چیز عکس نگیرید

بازدید از موزه

نیازی نیست تا از تمام اشیای موجود در موزه و گوشه و کنار آن عکس بگیرید. فقط از آثاری که توجه‌تان را جلب می‌کنند برای نمونه عکس بیندازید. اگر دائم به فکر عکس انداختن باشید، نمی‌توانید به خوبی از بازدیدتان لذت ببرید و بخش‌های مختلف موزه را ببینید. گاهی اوقات می‌خواهید از توضیحات اثر و اطلاعات مربوط به هنرمند آن برای بعد عکس بگیرید اما نیازی به این کار نیست. این اطلاعات به راحتی از وبسایت موزه یا کاتالوگ‌های آنلاین، قابل دسترسی است.

مراقب راه رفتن‌تان باشید

هنگام راه رفتن در موزه مراقب خطوط امنیتی رسم شده اطراف آثار هنری و نرده‌های مختلف حفاظتی باشید، به خصوص زمانی که یک اثر روی زمین قرار دارد. همواره دو قدم با اشیا و افراد حاضر در موزه، فاصله داشته باشید. به دقت مراقب اطراف باشید. یک حرکت نادرست می‌تواند منجر به ایجاد یک دومینو و شکستن یک گلدان ارزشمند شود.

سرعت خود را با دیگران هماهنگ کنید

بازدید از موزه‌های کوچکی که اتفاقا جمعیت زیادی از آن استقبال می‌کنند، کمی سخت‌تر است. در این اوضاع شما باید با شرایط هماهنگ شوید. در موزه‌های شلوغ نمی‌توانید تمام توضیحات آثار هنری و نوشته‌های روی دیوار را بخوانید. در این شرایط می‌توانید از تورهای صوتی استفاده کنید. برخی از موزه‌ها اپلیکیشن‌هایی دارند که می‌توانید آن‌ها را روی دیوایس شخصی خود نصب کنید و از آن استفاده کنید. در این صورت دیگر نیازی نیست برای راهنمای تور هزینه کنید.

توقع نداشته باشید که همه‌ی آثار موزه، شما را شگفت‌زده کند

این حقیقت وجود دارد که همه‌ی آثار موجود در موزه توجه همه‌ی بازدیدکنندگان را جلب نمی‌کند. شاید اثری که توجه بازدیدکننده‌ی دیگر را به خود معطوف کرده، برای شما چندان جذابیتی نداشته باشد. البته برخی از موزه‌ها هستند که آثار شگفت‌انگیزی به نمایش می‌گذارند اما اگر در مقابل اثری، احساس خاصی نداشتید در عین حال که دیگران به آن توجه خاصی نشان می‌دهند، نگران نباشید. بازدید از موزه را ادامه دهید تا آن اثر چشم‌نواز و جذاب مدنظرتان را پیدا کنید.

بازدید از موزه

به هیچ چیز دست نزنید

این مورد اگرچه یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین قوانین موزه‌ها است اما هنوز هم هستند کسانی که این قانون را رعایت نمی‌کنند و اشیای مهم و ارزشمند را لمس می‌کنند. یک اثر هنری حتی اگر هیچ حفاظی ندارد و در محیط آزاد قرار گرفته یا آویخته شده است، باز هم بخشی از آثار ارزشمند موزه است و نباید دستکاری شود.

به دیوارها تکیه ندهید

طبیعتا دیوارهای زیادی در موزه وجود دارند اما برای تکیه دادن شما طراحی نشده‌اند. گرچه بازدید از موزه ممکن است خسته‌کننده باشد اما از تکیه دادن به دیوارهای آن، چه شامل اثر هنری باشند و چه نباشند، خودداری کنید. اگر خسته شدید و توانایی ایستادن ندارید، یک نیمکت در لابی پیدا کنید و کمی استراحت کنید.

خوردن، آشامیدن و سیگار کشیدن ممنوع!

هر چقدر هم که مراقب باشید، ممکن است اتفاقی ناخواسته، به آثار هنری آسیب بزند. مدت‌ها است که خوردن و آشامیدن در موزه‌ها ممنوع شده است. بخار حاصل از استفاده از سیگارهای برقی نیز می‌تواند به نقاشی‌ها و آثار هنری موجود در محیط بسته آسیب بزند. امروه بیشتر موزه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های خوبی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته‌اند و فضاهای بازی در اطراف موزه وجود دارند که برای انجام این فعالیت‌ها مناسب‌تر هستند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه