مکان هایی که می توان در چهارصدمین سالگرد مرگ شکسپیر دید

مریم حیدرشناس | سه شنبه, ۶ مهر ۹۵ ساعت ۰۹:۰۰

خانه شکسپیر در شهر آون انگلستان امسال در روز شنبه ۲۳ آوریل پذیرای هوادارانش بود. برنامه‌های زیادی از موسیقی زنده گرفته تا کارگاه‌های مختلف و در نهایت یک آتشبازی به تمام معنا از جمله برنامه‌های مراسم بزرگداشت بود. اما اگر شما هم جز آن دسته از هنر دوستانی هستید که این مراسم را از دست داده‌اید با کجارو همراه باشید تا با مکان‌هایی که هنوز از کارها و زندگی این شاعر و نمایشنامهنویس برجسته تجلیل می‌کنند، آشنا شوید.

ویلیام شکسپیر ملقب به «سخن سرای آون» شاعر و نمایشنامهنویس پرآوازه انگلیسی است که اکنون پس از گذشت ۴۰۰ سال از فوت او، همچنان سالگردش گرامی داشته می‌شود. شکسپیر که بسیاری او را بزرگترین نویسنده انگلیسی زبان دانسته‌اند، در سال ۱۵۶۴ در آون واقع در استراتفورد انگلیس متولد شد و در سال ۱۶۱۶ چشم از این جهان فرو بست. او در عمر کوتاه، اما پرمایه خود نمایشنامه‌های زیبایی همچون هملت و اتللو را خلق کرده است که هنوز هم الهامبخش هنرمندان هستند.

محل تولد شکسپیر

محل تولد شکسپیر

خانه‌ای که شکسپیر مشهور در آن زاده شده است، در شهر زیبای آون در خیابان هنلی واقع شده است. این خانه امروزه تبدیل به موزه شده است. درسال ۱۸۴۷ آمریکایی‌ها سعی در خرید خانه و حمل آن با کشتی به آمریکا داشتند اما گروهی از نویسندگان ازجمله چارلز دیکنز مانع این کار شدند. آن‌ها این خانه را به قیمت  ۳۰۰ پوند خریداری کردند تا در انگلستان باقی بماند. بازدیدکنندگان می‌توانند با دیدن اتاق نشیمن، سالن و اتاق خواب‌ها سبک معماری سال ۱۵۷۴ را درک کنند و در باغچه این خانه گیاهانی را از نزدیک تماشا کنند که شکسپیر در نمایشنامه‌های خود از آن‌ها سخن گفته است.

مدرسه شکسپیر

مدرسه پسرانه «شاه ادوارد ششم» در آون، جایی است که این شاعر گرانقدر در آن درس خوانده است. این مدرسه بین سال‌های ۱۴۱۸ و ۱۴۲۰ بنا شده است و اخیراً بازسازی اساسی بر روی آن صورت گرفته است. بازدید از این مکان و عمارت شهرداری در قرن ۱۵ که در کنار آن واقع شده است، برای عموم آزاد است. این مدرسه تنها مکان آن زمان بوده است که نمایش در آن اجرا می‌شده است، یعنی اولین جایی‌ که شکسپیر در آن تئاتر حرفه‌ای را تجربه کرده است. جالب است بدانید این مدرسه ۴۰۰ سال است که به عنوان مرکز زندگی شهری در قلب شهر تاریخی استراتفورد حفظ شده است و البته هنوز هم دانش آموزانی دارد که در آن درس می‌خوانند. بازدیدکنندگان از این مدرسه می‌توانند نگاهی اجمالی به زندگی شکسپیر به عنوان یک پسربچه مدرسه‌ای در آن دهه‌ها داشته باشند و از اتاق‌هایی دیدن کنند که شاید شکسپیر با درس خواندن در آن‌ها تبدیل به بزرگ‌ترین نمایشنامهنویس جهان شده است.

کلبه«آن هثوی»

کلبه«آن هثوی»

شکسپیر جوان در این کلبه زیبا به سوی آن هثوی (Anne Hathaway) و ازدواج با او شتافت. این خانه ساده کاهگلی در روستای «شوتری» حدود ۲ کیلومتری آون واقع شده است. خانه‌ای با باغچه‌ای خیرهکننده پر از شکوفه‌های معطر و درختچههای قدیمی در ماه‌های تابستان که بدون‌ شک رمانتیک‌ترین خانه شکسپیر بوده است. بازدید از این کلبه هم برای عموم آزاد است. در داخل این کلبه که در واقع خانه پدری همسر شکسپیر بوده است هنوز هم چیزهایی از وسایل خانه ازجمله تخت‌خواب هثوی با کندهکاری‌های ظریف خود باقی مانده است. حتی تشک او که با مجموعه‌ای از طناب‌ها در عرض تخت بسته شده است، همچنان باقی است. در اطراف این خانه حدود ۴ هکتار باغ بسیار زیبا وجود دارد که شاید هنگام قدم زدن در آن بتوانید عشق این زوج جوان را تصور کنید.

تئاتر گلوب

تئاتر گلوب

سالن تئاتر گلوب در سال ۱۵۹۹ توسط کمپانی شکسپیر ساخته شد. در سال۱۶۱۳ هنگام اجرای نمایش «هنری هفتم» در آتش سوخت اما در سال ۱۶۱۴ دوباره ساخته شد. پس از آن متاسفانه به مدت ۲۰ سال بسته شد. در سال ۱۹۹۷ برای سومین بار بازگشایی شد اما این بار «گلوب شکسپیر» نام گرفت.

در طول سال نمایشگاهی مداوم و تورهای گردشگری زیادی وجود دارند که با آن‌ها می‌توانید سفری به زندگی شکسپیر داشته باشید؛ در شهر لندن که این شاعر پرآوازه در آن زندگی کرده است، بچرخید و از تئاتر گلوب سال ۱۵۹۹ که نمایشنامه‌های شکسپیر در آن جان گرفته‌اند، دیدن کنید. همچنین می‌توانید با دیدن نمایش‌های شمشیر بازی، لباس‌های مربوط به زمانی‌ که همه لباس‌ها با دست دوخته می‌شد و تئاتر مدرن این روزها سرگرم شوید.

قلعه ویندزور

قلعه ویندزور

یکی دیگر از مکان‌های تجلیل از آثار شکسپیر قلعه ویندزور یعنی بزرگترین قلعه جهان است. این قلعه همواره محل اقامت خانواده‌های سلطنتی بوده است. شکسپیر به دستور ملکه الیزابت اول نمایشنامه «همسران خوش ویندزور» را نوشت. ملکه می‌خواست این نمایش در جشنی در این  قلعه اجرا شود. اجرای این نمایش مصادف شد با زمانی‌ که لورد هانسدم، پسر عموی ملکه، شوالیه گارتردر سال ۱۵۹۷ شده بود. اولین اجرای این نمایش برای عموم آزاد نبود و در تالار ویکار قصر به صورت خصوصی به اجرا درآمد.

جشنواره شکسپیر

شهر تاریخی روم بریتانیا در آلبانز جایی است که جشنواره شکسپیر تا پایان ژانویه در آن برگزار می‌شود؛ به طوری‌ که تمام ۳۷ نمایشنامه این سخنور برجسته را پوشش می‌دهد. جشنواره‌ای که درآن تئاتر، آواز دسته جمعی، موسیقی سمفونیک، شعر، کمدی ایستاده (استندآپ کمدی) و حرکات موزون زیادی می‌توان دید و لذت برد. البته شاید برجسته‌ترین بخش این جشنواره تفسیر نمایشنامه هملت باشد. همچنین با عضو شدن در تورهای گسترده این جشنواره می‌توانید از آلبانز دیدن کنید.

محل اقامتی در آون در استراتفورد

محل اقامتی در آون در استراتفورد

هتل مک دونالد آلوستون مانر با داشتن اتاق‌هایی مجهز، باغ‌ها و تراس‌هایی زیبا و اسپایی لوکس در نزدیکی آون بنا شده است؛ به‌ طوری‌ که تنها با ۵ دقیقه پیادهروی می‌توانید از آون به هتل برسید. گفته می‌شود اولین اجرای نمایشنامه «رویای شب نیمه تابستان» در این محل برگزار شده است. این هتل از کلبه آن هثوی هم تنها ۱۰ دقیقه پیاده فاصله دارد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه