کدام شهرها بیشترین تعداد آسمانخراش را دارند؟

امیرعلی محمودی | چهار شنبه, ۲۷ مرداد ۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

تقریبا در هر شهر بزرگ و توسعه‌یافته‌ای، آسمانخراش‌هایی وجود دارد که از زمین و آسمان، نمای فوق‌العاده‌ای دارند. با این‌حال، تعداد آسمانخراش‌ها به‌طور قابل ملاحظه‌ای، از شهری به شهر دیگر متفاوت است. بیشترین تعداد این ساختمان‌های سر به فلک کشیده، در آسیا قد بر افراشته‌اند. حال سوال اساسی این است چرا ظهور این پدیده در آسیا ملموس‌تر است. رشد روز افزون اقتصادی و افزایش تعداد میلیونرها در آسیا، موجب سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش املاک در این قاره کهن شده است. در ادامه با کجارو همراه باشید.

ساخت آسمانخراش برای بسیاری از سرمایه‌گذاران به منزله‌ی افزایش ارزش دارایی‌ها و در نتیجه بازگشت سودهای کلان است. بسیاری از شهرهای آسیاییِ حاضر در فهرست ما، مانند هنگ‌کنگ، تراکم جمعیت بسیار بالایی دارند که به ساخت آسمانخراش‌های مرتفع برای نهایت استفاده از زمین‌هایشان منجر شده است. از سوی دیگر، برخی کشورهای آسیایی اراضی بسیار نامناسب و بدی دارند که معمولا اجازه ساخت‌و‌ساز ساختمان‌های بلند در آنجا صادر نمی‌شود. همین موضوع باعث می‌شود ساختن آسمانخراش‌های بلند در مناطقی که امکانش وجود دارد، تبدیل به امری رایج و معمول شود. برخی شهرهای دیگر نیز برای خودنمایی در زمینه‌ی معماری و فناوری، دست به احداث آسمانخراش می‌زنند تا نگاه دولت و سرمایه‌گذاران را به سمت خود جلب کنند. چند کشور خاص اروپایی و آمریکایی وجود دارند که ساخت و ساز آسمانخراش را به منظور حفظ اراضی و مناظر ممنوع کرده‌اند تا بین آسمانخراش‌های دیگر فاصله‌ی مناسب وجود داشته و هر یک نمای خود را داشته باشند. شهرهای آسیایی با رشد اقتصادی، افزایش جمعیت و ظهور سرمایه‌گذاری‌های نو به سرعت در حال احداث آسمانخراش‌های متعدد بیش از هر نقطه‌ی دیگر در این کره خاکی هستند. با در نظر داشتن نکات گفته شده و دیگر جوانب پیچیده‌ی بر سر راه، فهرستی از شهرهایی که بیشترین تعداد آسمانخراش را دارند، برایتان تهیه کرده‌ایم.

۱۰. شنژن، چین؛ ۷۴ آسمانخراش

شنژن

این شهر، نقش مهمی در اتصال زمین‌های چین و هنگ‌کنگ دارد. شنزن، کلان‌شهری پویا است که اقتصاد رو به رشدی دارد. این شهر همچنین به‌سبب مراکز خریدی که در میان آسمانخراش‌هایش دارد، یکی از مقاصد اصلی گردشگری هم محسوب می‌شود. شنزن نیز مانند اغلب شهرهای چین، برخلاف رشد روز افزون جمعیتش، برای ساخت و ساز آسمانخراش و ساختمان‌های بلند با محدودیت کمبود زمین مناسب مواجه است.

۹. شهر سنگاپور، سنگاپور؛ ۷۵ آسمانخراش

سنگاپور

سنگاپور که در ابتدا، اقتصادی در حال توسعه داشت، اکنون به یکی از قدرت‌های اصلی اقتصاد آسیا تبدیل شده است. اقتصاد این شهر که از تکنولوژی و فناوری بالا نشأت گرفته، با طراحی و معماری بی‌نظیر در ساختمان‌های سطح شهر نمود پیدا کرده است. بیشتر جمعیت سنگاپور را مهاجران آسیایی تشکیل می‌دهند، که خودِ این موضوع نیز در نقش و طراحی‌های متفاوت و متنوع ساختمان‌های شهر منعکس شده است. سنگاپور نیز مانند بسیاری دیگر از شهرهای فهرست ما، از محدودیت زمین برای ساخت و ساز رنج می‌برد. همین موضوع، موجب احداث ساختمان‌ها به‌صورت عمودی و رو به آسمان شده که نتیجه‌اش به‌وجود آمدن تعدادی از زیباترین آسانخراش‌های دنیا شده است.

۸. چونگ کینگ، چین؛ ۸۱ آسمانخراش

چونگ کینگ

چونگ‌کینگ چهارمین شهر بزرگ و به لحاظ اقتصادی نیز یکی از مهم‌ترین شهرهای چین محسوب می‌شود. زمین‌ها و اراضی داخلی چونگ‌کینگ به‌طور نامتوازن و ناصاف گسترده شده‌اند، اما این شهر دارای منابع طبیعی غنی و زیادی است. این شهر به‌خاطر سرعت روزافزون اقتصادی‌اش، به یکی از مهم‌ترین شهرهای چین تبدیل شده است. چونگ‌کینگ با حفظ منابع طبیعی و محیط زیستش توانسته به این رشد اقتصادی دست یابد. رسیدن به این موفقیت با ساخت و توسعه‌ی آسمانخراش‌های متعدد به‌منظور جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و رودخانه‌های طبیعی حاصل شده است. از حق نگذریم، رشد این شهر بسیار قابل ملاحظه بوده است. جمعیت این شهر در زمان شکل‌گیری جمهوری خلق چین به یک میلیون نفر می‌رسید که با گذشت پنج دهه با افزایشی ۳۰ برابری همراه شده است.

۷. گوانگ جو، چین؛ ۹۲ آسمانخراش

گوانگ ژو

گوانگ‌‌جو نیز که با مشکلات مشابه دیگر شهرهای آسیایی در زمینه‌ی ساخت و ساز دست و پنجه نرم می‌کند، با احداث آسمانخراش‌های متعدد، تمهیدات جدی برای حل مشکل اسکان‌دهی جمعیت شهر اندیشیده است. گوانگ‌جو که فاصله‌ی زیادی با دریای جنوبی چین، هنگ‌کنگ یا ماکائو ندارد، با احداث آسمانخراش‌های مرتفع در حومه‌ی «رود پرل»، خود را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق چین معرفی می‌کند.

۶. توکیو، ژاپن؛ ۱۱۶ آسمانخراش

توکیو

ژاپن که به سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی فناورین نوین معروف است، با ساخت آسمانخراش‌های کوچک و بزرگ توانسته خود را در عرصه‌های بین‌المللی به‌عنوان یک مدعی به جهانیان معرفی کند. توکیو، پایتخت ژاپن جمعیت بسیار زیادی دارد و زمین‌های محدودش برای ساخت خانه و مسکن پاسخگوی نیازهای مردم نیست. این مشکل با نامساعد بودن شرایط زمین‌های توکیو برای ساخت و ساز دو برابر می‌شود که چاره‌ای جز احداث ساختمان به‌صورت عمودی یا همان آسمانخراش برای حل مشکل این شهر باقی نمی‌گذارد. دلیل قد برافراشتن ساختمان‌های توکیو بر فراز آسمان، عمدتا کمبود اراضی مناسب برای ساخت و ساز عنوان می‌شود.

۵. شیکاگو، آمریکا؛ ۱۱۶ آسمانخراش

شیکاگو

شیکاگو نسبت به دیگر شهرهای آمریکا، بزرگ‌ترین و بیشترین تعداد ساختمان و آسمانخراش را دارد. از میان دوازده ساختمان بلند مسکونی در آمریکا، هفت مورد از آن‌ها در شیکاگو قرار دارند. این موضوع از آنجا نشأت می‌گیرد که شیکاگو خاستگاه بسیاری از نوآوری‌های معماری بوده است. همچنین رقابتی هم در زمینه‌ی ساخت و ساز بین نیویورک و شیکاگو وجود دارد که موجب افزایش سرمایه‌گذاریِ طلایه‌دارانِ اقتصادی و تجاری این شهر در بخش توسعه‌ی مسکن شده است.

۴. شانگهای، چین؛ ۱۲۷ آسمانخراش

شانگهای

رشد سریع اقتصادی، تراکم جمعیت و محدودیت اراضی موجب ظهور آسمانخراش‌هاش بزرگ در شهر شانگهای چین شده است. این شهر برای مقابله با مشکلات موجود در زمینه‌ی مسکن به احداث آسمان‌خراش و ساختمان‌های بلند روی آورده است. افزایش روزافزون تعداد میلیونرهای شانگهای نیز میزان ساخت و ساز در این شهر را وارد عرصه‌ی جدیدی کرده است. این موضوع، شانگهای را در زمره‌ی یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان به لحاظ تعداد آسمانخراش قرار داده است. بسیاری از شهرهای آسیایی برای جذب سرمایه‌گذاران در حال رقابت با یکدیگرند. نمایش طراحی و معماری‌های ساختمان‌های خود، روش مناسبی برای دستیابی به این امر است.

۳. دبی، امارات متحده عربی؛ ۱۴۹ آسمانخراش

دبی

از زمانی‌ که امارات متحده عربی شروع به توسعه اقتصادی کرده، سرمایه‌گذاران بسیاری را به سمت خود جذب کرده که این شهر را به یکی از قطب‌های اقتصادی مهم منطقه و جهان تبدیل کرده است. دبی چند مورد از زیباترین آسمانخراش‌های جهان را دارد که به‌واسطه‌ی آن، معماری پیشگام خود را به نمایش گذاشته است. سرمایه‌گذاران دبی دارایی‌های خود را عمدتا از صنعت نفت و پتروشیمی به‌دست آورده‌اند و در تلاشند این شهر را به یکی از مقاصد مهم گردشگری دنیا تبدیل کنند. دبی نیز از کمبود زمین برای ساخت و ساز رنج می‌برد که موجب افزایش آسمانخراش‌ها در این شهر شده است. سرمایه‌گذاران دبی برای رسیدن به اهداف جاه‌طلبانه راهی جز ساخت و توسعه‌ی آسمانخراش‌ها ندارند.

۲. نیویورک، آمریکا؛ ۲۳۸ آسمانخراش

نیویورک

نیویورک که نمادی از بلندترین شهرهای جهان است، جایگاه دوم فهرست ما را از آن خود کرده است. نیویورک، به‌عنوان یکی از پویاترین شهرهای آمریکا و نیز جهان، میزبان چندین مرکز تجاری و مهم دنیاست. این شهر چندین مولتی‌میلیونر دارد که همواره برای سرمایه‌گذاری، به‌ویژه در بخش ساخت و ساز مسکن، اعلام آمادگی می‌کنند. از آن‌جایی‌که نیویورک برای توسعه و احداث ساختمان‌های جدید با کمبود زمین مواجه است، بسیاری از بناهای این شهر از جمله آسمانخراش‌هایش سر به فلک کشیده‌اند. چندین هتل، آپارتمان و ساختمان اداری به‌دلیل کمبود عراضی و نیز استفاده‌ی مفید و موثر از زمین‌های این شهر در چندین طبقه و با ارتفاع بلند ساخته شده‌اند. همچنین نیویورک به‌علت بهبود شرایط اقتصادی و نیز نیاز قشر مرفه جامعه، با افزایش ساخت و ساز آسمانخراش مواجه شده است.

۱. شهر هنگ کنگ، هنگ کنگ؛ ۳۱۰ آسمانخراش

هنگ کنگ

هنک‌کنگ نیز به‌ علت کمبود عراضی و زمین برای ساخت ساختمان‌های جدید به احداث آسمانخراش‌های مرتفع روی آورده است. این موضوع در پی افزایش جمعیت و نیز روند رو به رشد وضعیت اقتصادی در این شهر به‌ وجود آمده که نیازمند ساخت تعداد زیادی خانه و مسکن است. تکامل معماری نوین که احداث چنین ساختمان‌های بلندی را ممکن می‌سازد، از دیگر دلایل افزایش آسمانخراش‌های این شهر تلقی می‌شود. به‌ همین سبب، سیاستی از سوی دولت مبنی بر ساخت آسمانخراش‌های بلند برای حل مشکل کمبود زمین اتخاذ شده است. امروز، هنگ‌کنگ در میان شهرهایی قرار دارد که بزرگ‌ترین آسمانخراش‌های دنیا را دارند. همچنین این شهر، جلوه‌گر برخی از تحسین‌برانگیزترین طراحی‌های معماری عصر معاصر است و البته یک مقصد گردشگری تمام و کمال برای کسانی که قدر این‌گونه هنرها را می‌دانند.

مطالب مرتبط:

منبع worldatlas

دیدگاه