مقاصد محبوب گردشگری، از صد سال پیش تاکنون

مینا رهبری | یکشنبه, ۱۰ مرداد ۹۵ ساعت ۰۹:۰۰

آثار تاریخی و گردشگری جهان طی گذر زمان چه بر اثر عوامل طبیعی و چه به‌علت دستکاری‌های انسان تغییرات زیادی می‌یابند. برخی از آن‌ها در گذشته بی‌نام و ناشناخته بودند و پس از گذر ۱۰۰ سال به یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری جهان تبدیل شده‌اند. محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهان از جمله برج ایفل، بنای یابود لینکلن، کوه راشمور و مجسمه‌ی ابوالهول نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با کجارو همراه باشید تا نگاهی به گذر ۱۰۰ ساله‌ی تاریخ این آثار تاریخی بیندازیم.

آثار تاریخی گرا‌ن‌قدر و شهرهای سنتی، زمانی بسیار عادی و حتی مناظری ناآشنا بودند. این عکس‌های صدساله نگاه شگفت‌انگیز و گذرایی را به صد سال گذشته می‌اندازد.

کوه راشمور، سال ۱۹۰۵

کوه راشمور

این کوه قبلا «لاکوتا سیوکس» به معنی «شش پدربزرگ» نامیده می‌شد اما در سال ۱۸۸۵ به نام یک وکیل برجسته‌ی نیویورکی به نام «چارلز ای راشمور» تغییر نام داد. در سال ۱۹۲۷ ساخت‌وساز آن آغاز و در سال ۱۹۴۱ پایان یافت. در طول مدت زمان حکاکی هیچ کسی فوت نکرد اما بعد از مدتی چند کارگر پس از استنشاق گرد و غبار گرانیت به‌علت مشکلات ریوی مردند.

کوه راشمور، امروزه

کوه راشمور

تصاویر روسای جمهور جورج واشنگتن، توماس جفرسون، تئودور روزولت و آبراهام لینکلن روی این کوه کنده کاری شده‌اند.

بنای یادبود لینکلن، سال ۱۹۱۷

بنای یادبود لینکلن

در سال ۱۹۱۷ هیچ کسی تصور این را هم نمی‌کرد که در سال‌ ۲۰۰۰ میلادی به بعد، سالانه ۶ میلیون گردشگر از بنای یادبود لینکلن بازدید کند. در بنای یادبود که در نزدیکی «رودخانه‌ی پوتوماک» واقع شده، مجسمه‌ی بزرگ نشسته‌ی آبراهام لینکلن، «کتیبه‌ی نطق گتیسبورگ» و دومین متن سخنرانی افتتاحیه او قرار دارد. تالاب بعدها تبدیل به استخری دو هزار فوتی شد.

بنای یادبود لینکلن، امروزه

بنای یادبود لینکلن

بنای یادبود لینکلن؛ تظاهرات، سخنرانی‌ها و مناظره‌های زیادی به خود دیده است، مانند سخنرانی «من رویا دارم» مارتین لوتر کینگ.

مجسمه ابوالهول مصر، سال ۱۸۷۱

مجسمه ابوالهول

«اوت ماریت» و «امپراتور پدرو دوم» برزیل با چند تن دیگر در مقابل مجسمه‌ی ابوالهول در تصویر مشاهده می‌شوند.

مجسمه ابوالهول مصر، امروزه

مجسمه ابوالهول

در طول قرن‌ها قدیمی‌ترین تندیس تاریخی جهان آسیب دیده (بینی آن از دست رفته است)، کنده کاری شده و جاودانه شده است. مجسمه‌ی ابوالهول روی سنگ بستر فلات جیزه حکاکی شده است و در اوایل قرن ۱۹ توسط یک کاشف فرانسوی کشف شد. مشهورترین نظریه‌ای که برای هدف از ساختن این مجسمه ارائه شده است این است که این مجسمه برای به تصویر کشیدن «فرعون خفرع» ساخته شد که در سال‌های ۲۵۵۸ تا ۲۵۳۲ قبل از میلاد مسیح زندگی می‌کرد.

مجسمه‌ی مسیج نجات دهنده، سال ۱۹۲۴

مجسمه مسیح نجات دهنده

این مجسمه‌ با ۹۸ فوت ارتفاع، در ریودوژانیروی برزیل قرار دارد و از بتن مسلح و سنگ صابونی ساخته شده است. بزرگترین مجسمه‌ی مذهبی جهان تنها با پولی که از طرف جامعه‌ی کاتولیک برزیل اهدا شده بود، ساخته شد. ساخت‌وساز آن در سال ۱۹۲۲ شروع شد و بعد از گذشت ۶ سال ساخت مجسمه به پایان رسید.

مجسمه‌ی مسیح نجات دهنده، امروزه

مجسمه مسیح نجات دهنده

مجسمه مسیح دو بار مورد اصابت رعدوبرق قرار گرفته و در سال ۲۰۰۷ به لیست عجایب هفت‌گانه‌ی جدید جهان اضافه شده است. 

بازی‌های المپیک، سال ۱۸۹۶

بازی های المپیک

بازی‌های باستانی المپیک که قدمت آن به ۷۷۶ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد، قبلا به افتخار الهه‌ی آتنا برگزار می‌شد. بازسازی ویرانه‌های استادیوم باستانی یونان، «استادیوم پاناتناییک»، در آتن کاملا از سنگ مرمر ساخته شده و یکی از قدیمی‌ترین استادیوم‌های جهان است. این استادیوم در آوریل سال ۱۸۹۶ با حضور ۱۴ کشور، میزبان اولین دوره‌ی  بازی‌های بین المللی عصر مدرن بود.

بازی‌های المپیک، عصر جدید

بازی های المپیک

ژاپن بودجه‌ای معادل ۳ میلیارد دلار برای میزبانی بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۰ کنار گذاشته است. طراحی بسیار شیک استادیوم زیر زمینی توکیو میزبان حداقل ۶۸۰۰۰ نفر است. انتظار می‌رود بیش از ۲۰۰ کشور در این دوره از مسابقات شرکت کنند.

برج ایفل، سال ۱۸۸۷

برج ایفل

اصلا قرار نبود این برج برای همیشه بماند. طرح «گوستاو ایفل» به‌عنوان یک بنای آهنی غیرمحبوب برای نمایشگاه جهان در سال ۱۸۸۹ ساخته شد. سپس تصمیم بر این شد که آن را تخریب کنند. این پروژه توسط شهر بارسلونا، قبل از اینکه به پاریس انتقال یابد، رد شد. در سال ۱۹۴۰ زمانی که فرانسه از آلمان شکست خورد، مبارزان فرانسوی سیم‌های آسانسور برج ایفل را قطع کردند تا هیتلر مجبور شود برای افراشتن پرچم خود بالای این برج، تمام ۷۰۰ پله‌ی آن را پیاده بالا رود.

برج ایفل، امروزه

برج ایفل

امروزه برج ایفل بیشتر از هر جاذبه‌ی گردشگری دیگری، بازدیدکننده دارد. حداقل ۳۰ مدل از این برج در سراسر جهان وجود دارد.

سان فرانسیسکو، سال ۱۹۰۶

سان فرانسیسکو

در سال ۱۹۰۶ میلادی زلزله‌ای به بزرگی ۷.۸ ریشتر «منطقه‌ی خلیج سان فرانسیسکو» را لرزاند و باعث مرگ بیش از ۳۰۰۰ نفر در سان فرانسیسکو و اطراف آن شد که بعدها این شهر به نهمین شهر بزرگ آمریکا تبدیل شد. تقریبا ۸۰ درصد شهر بر اثر آتش‌سوزی از بین رفت و اکثر ساکنان آن به اوکلند و برکلی پناه بردند. خسارات ناشی از این فاجعه بیش از ۴۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

سان فرانسیسکو، امروزه

سان فرانسیسکو

امروزه تراکم جمعیت سان فرانسیسکو ۱۸۴۵۱ نفر در هر مایل مربع است و دومین شهر پرجمهیت آمریکا بعد از نیویورک سیتی محسوب می‌شود.

میدان تایمز، ۱۸۹۸

میدان تایمز

برای اولین بار در سال ۱۶۲۴ هلندی‌ها در «جزیره‌ی منهتن» مقیم شدند و مکانی که امروزه میدان تایمز نامیده می‌شود، مرکز بارگیری آن شد. زمین‌های اطراف آن که در آن اسب و چهارپایان اهلی نگه‌داری می‌شدند، به نام «لانگکر» شناخته شد. در سال ۱۹۰۴ روزنامه‌ی نیویورک تایمز به ساختمانی در خیابان چهل و دوم در میدان لانگکر نقل مکان کرد. خیلی زود یک ایستگاه مترو در این میدان ساخته شد و نام آن را به «میدان تایمز» تغییر دادند. سه هفته بعد اولین تبلیغ الکترونیکی در کنار یک بانک، در خیابان چهل و ششم و خیابان «برادوی» قرار گرفت.

میدان تایمز، امروزه

میدان تایمز

هر ساله حدود ۵۰ میلیون گردشگر برای بازدید به میدان تایمز می‌آیند و در روزهای اوج گردشگری بیش از ۴۶۰۰۰۰ نفر در خیابان‌های آن راه می‌روند.

بوستون، سال ۱۸۶۰

بوستون

این تصویر قدیمی‌ترین بازمانده از نماهای هوایی است. این عکس در ۱۳ اکتبر سال ۱۸۶۰ توسط یک آمریکایی به نام «جیمز والاس بلک» گرفته شده است. عکس از یک بالون هوایی و از ارتفاع ۲۰۶۶ فوتی در آسمان گرفته شده است. دو اثر تاریخی ملی بسیار معروف در این عکس بلک قابل‌مشاهده است: کلیسای قدیمی جنوب که به سبک احیای «گوتیک» ساخته شده و کلیسای اصلی «ترینیتی» که در سال ۱۸۲۷ در آتش سوزی بزرگ بوستون نابود و بعدها دوباره ساخته شد.

بوستون، امروزه

بوستون

در این شهر که در سال ۱۶۳۰ محل اسکان مهاجران پیورتین شد، اولین مدرسه‌ی عمومی کشور، اولین سیستم مترو و اولین پارک عمومی احداث شده است. اهالی بوستون ادعا می‌کنند که بالاترین میزان خیر و کارهای بشردوستانه را دارند و به اولین مرکز بین المللی آموزش عالی شهر افتخار می‌کنند.

کیوتو، سال ۱۸۸۶

کیوتو

خیابان «شیجو» و مناطق اطراف آن به یکی از  بزرگترین مقاصد گردشگری کیوتو تبدیل شده است. این شهر پر از مراکز خرید بزرگ با رستوران‌ها، جواهراتی با برندهای مشهور دنیا، لوازم آرایشی، مد، سوغاتی‌های منحصر به‌فرد و بسیار گران‌قیمت و لوازم به‌روز تکنولوژی است. مراکز خرید این شهر حتی با توکیو هم رقابت می‌کند. شیجو به معنی «خیابان چهارم» و بخشی از «هیان کیو»، یکی از نام‌های قدیمی کیوتو است.

کیوتو، امروزه

کیوتو

کیوتو به‌مدت هزار سال، از سال ۷۹۴ تا ۱۸۶۸ میلادی پایتخت ژاپن بود. با وجود اینکه از سال ۱۸۶۸ مرکز قدرت و پادشاهی ژاپن به توکیو انتقال یافته است، برخی از افراد هنوز هم کیوتو را پایتخت واقعی ژاپن می‌دانند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه