با زیباترین جنگل های جهان آشنا شوید

موسی معتمدی | سه شنبه, ۵ مرداد ۹۵ ساعت ۲۱:۳۰

فضای خاص و افسونگری جنگل‌ها هر کسی را به دل جنگل فرا می‌خواند. هوای تازه و مناظر خاص و زیبا باعث می‌شود دوستداران طبیعت دیدن آن‌ها را از دست ندهند. با کجارو همراه باشید و از راهنمای تصویری برخی جنگل‎های جذاب و دیدنی جهان لذت ببرید.

جنگل مُسی (Mossy) (جنگلی پر از خزه)

جنگل مُسی

ارتفاعات کامرون، مالزی

بهترین مسیر رانندگی برای رسیدن به این جنگل: تانا راتا (بزرگ‎ترین بخش درون شهری کامرون است.)، جایی که محققان می‎توانند روزها اطراف کوه‎های آن به بررسی و تحقیق بپردازند و برای تغذیه‎ی خود ظرف غذای گرم و چای محلی داشته باشند.

بهترین مسیر پیاده‎روی: تورهای مخصوص پیاده‎روی در این جنگل به ماجراجویان کمک می‎کنند تا در زمان‌هایی که بخشی از زمین لغزنده است و خاک زمین نرم بوده و ردپای عمیق روی آن باقی می‌ماند، در کمتر از یک ساعت بتوانند زیبایی‎های این جنگل را از نزدیک ببینند.

گیاهان کوزه‎ای شکل گوشت‎خوار (حشره‎خوار) و گل‎های ارکیده‎ی ظریف در میان خزه‎های سبز اسفنجی که درختان این جنگل را پوشانده‎اند مقاومت کرده و باقی مانده‎اند. راهی پرپیچ‌وخم که گردشگران را از مکانی پر از تپه‎ها و مزارع چای سبز عبور می‎دهد و سپس آن‎ها را به قله‎ی کوه‎های مه‌آلود مالزی می‎رساند. فراموش نکنید اگر به این حوالی رفتید حتما به قله‎ی گانانگ برینگچانگ (Gunung Brinchang) بروید زیرا از آنجا همه جای شهر را می‎بینید. همچنین چکمه‎های خود را به‌همراه داشته باشید، رد پای شما روی خزه‎ها باقی مانده و پس از گام برداشتن شما ردپای‌تان پر از آب می‎شود.

پارک ملی هامبولت رِدوودز (Humboldt Redwoods)

پارک ملی هامبولت رِدوودز

کالیفرنیا

بهترین مسیر رانندگی به‌سمت این پارک: مسیر معمولی برای رسیدن به این پارک، رانندگی در جاده‌ی ۳۲ مایلی Avenue of the Giants  است. در این منطقه، درختان کهن زیادی وجود دارد و شما در میان این درختان مانند حشره‎ای کوچک (مورچه) خواهید بود.

مسیر پیاده‌‏روی: در حالی‌ که راهنمای مسیر Founders Grove Nature Trail برای بررسی ارتفاعات این مکان تحسین برانگیز بسیار شناخته شده و معروف است، حلقه‎ی راکفلر واقع در مسیر پارک Bull Creek Flats با وجود جمعیت کمتر نسبت به مورد قبلی قوی‎تر عمل کرده است.

اگر در فکر دیدن درختان کهن و بسیار بزرگ هستید، حتما از جنگل رِدوودز کالیفرنیا بازدید کنید که احتمالا بهترین مکان برای شما است. پارک ملی هامبولت رِدوودز یکی از بهترین مکان‎ها در دل جنگل ایالتی رِدوود است و سه مورد از ۱۰ درخت بلند جهان در پارک Bull Creek Flats هستند. بله همین طور است، اگر واقعا به دیدن درختان غول‎پیکر علاقه دارید باید به‌سمت همین جنگل رانندگی کنید، فقط بدانید که نمی‎توانید درختان را به آغوش بکشید، مگر اینکه دستان شما به‌طرز شگفت‎انگیزی بلند باشد.

پارک ملی گریت اُتوِی (Great Otway)

پارک ملی گریت اُتوِی

ویکتوریا، استرالیا

بهترین مسیر رانندگی به‌سمت این پارک: جاده‎ی گریت اوشن که از غرب ملبورن در تورکی آغاز می‌شود.

بهترین روش برای پیاده رفتن به این پارک: مسیر پیاده‎روی دِ میتس رِست (The Maits Rest) کوتاه‎ترین و آسان‎ترین راه برای پیاده رفتن به این پارک بوده و دارای چشم‌اندازهای باشکوهی است، اقلیم داخل گریت اُتوِی هم یک جنگل انبوه و معتدل است.

در مسیری که از سمت جاده‎ی مشهور گریت اوشن استرالیا به‌سمت جنگل انبوه و فوق‌العاده‎ی پارک ملی گریت اُتوِی می‎رود، توده‎ای از درختان سرخس و ماهی‎خوارهای استرالیایی کوکابورا دیده می‎شود. وجه تشخیص این جنگل انبوه آبشارهایی معروف مانند اِرسکین (Erskine) و هندرسون (Henderson) است و در بخش جنوبی پارک، درختان اکالیپتوس مارپیچی (نوسان‌دار) دیده می‎شود، همچنین اگر در طول جاده‎ی اُتوِی لایت هاوس حرکت کنید روی درختان آن کوآلاهای تنبل  زیادی خواهید دید.

جنگل انبوه آمازون

جنگل آمازون

آمریکای جنوبی

بهترین مسیر رانندگی به‌سمت این جنگل: شهر ايكيتوس (در شمال خاورى كشور پرو) یکی از بهترین مکان‎ها برای رسیدن به جنگل آمازون است.

بهترین مسیر پیاده‎روی به‌سمت جنگل آمازون: اکثر تورهای بازدید از آمازون از سمت رودخانه‎ی آن پیاده‎روی می‎کنند، اما چندین لُژ (lodges) (هتلی در مکان‎های ييلاقي و گردشگری) نزدیک شهر ایکیتوس در مسیر پیاده‎روی کانوپی (canopy walkway) قرار دارند که با طی این مسیر می‎توان این جنگل را از بالا به پایین بازدید کرد.

آمازون بزرگ‎ترین جنگل انبوه کره‎ی زمین که وسعت آن  بیش از ۱/۴ میلیارد جریب است (جریب: واحد اندازه گيرى زمين معادل ۴۰۴۷ مترمربع). این جنگل با پدیده‎ی طبیعی حاصل‎خیز شده و نحوه ی بارور شدن آن از طریق گرد و غبار بیابان صحرای آفریقا (Africa’s Sahara) است و همچنین زیستگاهی برای پلنگ‎ها، دلفین‎های صورتی، توكان (انواع پرندگان منقار بزرگ و رنگين پر تيره‎ى Ramphastidae ـ بومي امريكاى استوايي) و sloths (تنبل :پستاندار بومی آمريكاى مركزى و جنوبی از تيره‎ى Bradypodidae از جنس‎هاى Bradypus و Choloepus) است. این را هم باید افزود که در این جنگل قبایلی زندگی می‎کنند که بسیار خوش شانس هستند، زیرا نمی‎دانند فیس بوک (فضای مجازی) چیست.

آراشیاما بامبو گِرو (Arashiyama Bamboo Grove)

آراشیاما بامبو گِرو

کیوتو، ژاپن

بهترین مسیر رانندگی به‌سمت این جنگل:  اینجا جنگل خیزران (نی هندى: از زير تيره‎ى Bambusoideae) است؛ برای رفتن به آنجا می‎توان به‌راحتی از وسایل نقلیه ی عمومی کیوتو مانند اتوبوس و مترو استفاده کرد.

بهترین مسیر پیاده‎روی به‌سمت جنگل: تنها مسیری که به‌طور مستقیم شما را به بامبو گِرو می‎رساند، استراحتگاهی با اتاق بسیار کوچک داشته که احتمالا بلد نبودن زبان شما را بیازارد.

پیشرفتی که در  بامبو گِرو دیده می‎شود تحسین برانگیز است. از آنجا که اشتراک‎گذاری تصاویر در شبکه‎های اجتماعی دلیل اصلی سفر به این جنگل است، شاید میزان شانس اینکه شما برای دیدن این بیشه به ژاپن سفر کنید، صفر باشد، ولی مسیر پیاده‎روی سبزپوش و دیدن ساقه‎های بلند بامبو و سایر جذابیت‎های ماورایی این بیشه می‎تواند دلیل قابل انکاری برای بازدید از آن باشد. اگر در این بیشه سکوت را رعایت کنید می‎توانید صدای برخورد باد با ساقه‎های بامبو را بشنوید که بسیار شگفت‎انگیز است.

جنگل سیاه

جنگل سیاه

آلمان

بهترین مسیر رانندگی به‌سمت این جنگل: شهر بادن بادن در حاشیه‎ی غربی جنگل سیاه. این مسیر با جاذبه‎ی طبیعی آبگرم‎ها آغاز شده و در همان روز می‎توان به جنگل رسید.

بهترین مسیر پیاده‎روی به‌سمت جنگل: این مسیر به خاطر فاصله‎ی زیاد برای پیاده‎روی معروف است ( مسیر معروف وِست وِگ (Westweg) به فاصله حدود ۲۰۰ مایل)، ولی از شهر بادن بادن با طی مسیری که قلعه‎ی شگفت انگیز Hohebaden در آن قرار دارد در کمتر از یک ساعت می‎توان به جنگل رسید.

اگر شما فکر می‎کنید پیاده‎روی نوعی نوآوری محسوب می‎شود، پس باید بگوییم پیاده‎روی از همین مسیر جنگل سیاه شروع شده است. اما این منطقه که در داستان‎های افسانه‌ای برادران گریم هم آورده شده، برای تمامی محققان که به‌دنبال محلی واقعی برای این داستان افسانه‎ای بودند؛ شگفت‌انگیز بود. برای رفتن به جنگل سیاه مسیرهای زیادی وجود دارد که یکی از بهترین آن‎ها مسیر رستوران “vesperstuben” است، آلمانی‎ها در این رستوران میان‌وعده‎های بی‎نظیری مانند کیک کرم کارامل و همبرگرهای معروف به گردشگران و بازدیدکنندگان  جنگل سیاه می‎فروشند.

جنگل ابری تاندیاپا (Tandayapa)

جنگل ابری تاندیاپا

اکوادور

بهترین مسیر برای رفتن با ماشین: شهر كيتو (پايتخت كشور اكوادور) دو ساعت با جنگل ابری فاصله دارد و همچنین در جنوب آن قرار دارد. چندین هتل بین راهی با اتاق‎هایی برای پذیرایی مناسب از مسافران در این جنگل وجود دارد.

بهترین مسیر پیاده‎روی: منطقه‎ای به نام نیر مایندو (Near Mindo) که خانه‌ی زرد Casa Amarilla معروف در آن قرار دارد و از بازدیدکنندگانی پذیرایی می‌کند که از این مسیر می‎خواهند با صرف هزینه‎ی خیلی کم از جنگل مه‌آلود دیدن کنند. پرندگان رنگارنگ، گیاهان و حشرات زیادی در این جنگل مرطوب و کوهستانی زندگی می‎کنند. باید مواظب مرغ‎های مگس خوار باشید، همچنین گیاهان توکان، ارکیده و سایر گیاهان مانند گیاهان مناطق شهری وجود دارد. همچنین در این جنگل بِرد واچر یا عکاس پرنده زیادی دیده می‎شود که لحظات جذابی از زندگی پرندگان را ثبت می‌کنند.

جنگل کِلپ (Kelp) در Monterey Bay Aquarium (جنگلی در آکواریوم خلیج مونتری)

جنگل کِلپ

کالیفرنیا

بهترین مسیر رانندگی به‌سمت این جنگل: خلیج مونتری، کالیفرنیا، مسیری است که چندین مغازه‎ی زیردریایی هر روز در دسترس افراد قرار دارد.

بهترین مسیر برای غواصی: بخش موج‎شکن در ابتدای این جنگل محبوب‌ترین بخش غواصی بوده و برای رسیدن به ساحل نوسانی جنگل کِلپ (kelp) و دیدن گوساله آبی بازیگوش و سمور آبی بهترین مسیر محسوب می‎شود. همچنین مسیر دیگری به نام پوینت لوبوس (Point Lobos) هم وجود دارد.

اقیانوس آرام مواج زمانی که موج‎های خود را به سواحل کالیفرنیا می‎فرستد، مواد مغذی مناسبی را برای جنگل سریع الرشد کِلپ (kelp) فراهم می‎آورد که می‎تواند رشد ۱۰ تا ۱۲ اینچی فقط در یک روز را برای گیاهان این جنگل آکواریومی فراهم کند و موجب تشکیل جنگلی متراکم در امتداد سواحل خلیج مونتری شده است. اگر شما از اسکوبا استفاده نکنید (SCUBA: دستگاه دمزنی زيرآب؛ براى غواصان) کارتان سخت است، زیرا آکواریوم معروف خلیج مونتری که مکانی برای تشکیل جنگل سرسبز کِلپ (kelp) شده است، جایی است که زیستگاه جاندارانی همچون ماهی ساردین، کوسه‎های پلنگی و مار ماهی‎ها محسوب می‎شود. اگر شما درون این آب‎ها غواصی کردید دیدن شیردریایی تقریبا حتمی است.

زیستگاه ساحلی Sian Ka’an

زیستگاه ساحلی Sian Ka’an

مکزیک

بهترین محل دسترسی به این جنگل: شهر تولوم Tulum، تورهای شرکتی در کشور همسایه‎ی مکزیک (Cancun) سفر یک‌روزه‌ای را به Sian Ka’an ترتیب می‎دهند، ولی اکثر ماجراجویان ممکن است بتوانند از طریق ورودی Muyil با سیستم حمل و نقل عمومی به این جنگل بروند.

مسیر‌هایی برای پیاده رفتن به این جنگل ساحلی: علاوه بر چندین راه پیاده‎روی کوتاه، برای رسیدن به جنگلی که در کناره‎ی اقیانوس وجود دارد تورهای قایقی هم ترتیب داده شده است.

اگر تصمیم بگیرید که به‌سمت ورودی Muyil رفته و در آنجا سوار قایق شوید، وقتی به کانال Mayan-dug رسیدید، اگر روی قایق راه بروید و پس از مدتی بنشینید و به نوک انگشتان پای خود نگاه کنید حتما رد گیاهان mangrove (كرنا: انواع درختان و درختچه‎هاى كرانه‌زى و حاره‌اى كه زيستگاه بچه ماهي‎ها، ميگو و غيره هستند) را در سرانگشتان خود خواهید دید. آب‎های این منطقه، زیستگاه مخصوص سوسمارهاست، از آنجا که آب‎های این کانال کریستالی و شفاف است، اکثر تورها چه در هنگامی که سوار قایق هستند و چه در زمانی که افراد در این آب‎ها شنا می‎کنند با هیجان بسیاری مواجه می‎شوند. می‎توانید در این آب‎ها دلفین‎ها و لاک‎پشت‎های دریایی را ببینید که در میان درختان کرنا مخفی شده‎اند، اما در طول این تور نباید انتظار دیدن پنج گونه‎ی گربه‎های وحشی را داشته باشید که این منطقه زیستگاه آن‎ها هم محسوب می‎شود، زیرا این گربه‎ها در طول شب در این منطقه دیده می‎شوند.

پارک ملی Tsingy de Bemaraha

پارک ملی Tsingy de Bemaraha

جزيره ماداگاسكار (در اقيانوس هند و ساحل جنوب‎شرقی آفريقا)

بهترین مسیر رانندگی برای رسیدن به این پارک: شهر Morondava، با هشت ساعت رانندگی  در بدترین جاده‎ای که می‎توانید تصور کنید!

بهترین مسیر برای پیاده رفتن: هر پیاده‎رویی که برای رسیدن به بخش Big Tsingy وجود دارد همراه با راهنمایی است که اجازه نمی‎دهد گم شوید، تحت خطر مرگ قرار گرفته یا از گرفتاری در میان صخره‎ها وحشت زده شوید.

خیلی خب حتما در تصاویر هم می‎بینید که این جنگل بیشتر جنگل صخره‌هاست! شهرت بیشتر Tsingy به خاطر وجود سنگ آهک‎های قدیمی و محکمی است که برای پوشاندن ۲۳۰ مایل مربع از بخش ساختمان یونسکو به کار برده شده است. سفر یک‌روزه با گاری در این منطقه‎ی غار مانند که روی صخره‎های آن شکاف‎های زیادی وجود دارد و رشته کوه مانندهای سنگی زیادی دیده می‎شود که زیستگاه ۱۱ گونه میمون، گونه‎های مختلف پرندگان و آفتاب‎پرست یا حرباسات (تيره‎ى Chamaeleontidae  مارمولك‎هاى دم دراز و درخت‌پيما كه می‌‎توانند رنگ بدن خود را تغيير داده و با محيط جور كنند) ، باید در این سفر حتی مواظب گام برداشتن خود هم باشید.

مطالب مرتبط:

منبع Thrillist

دیدگاه