با خطرناک ترین مناطق جهان برای گردشگران آشنا شوید

سینا غرباوی | چهار شنبه, ۲۶ خرداد ۹۵ ساعت ۲۱:۳۰

سیاره ما پر از مکان‌های دیدنی و خارق‌العاده است که دیدن زیبایی این مناطق یک نعمت برای انسان به شمار می‌رود؛ اما متأسفانه به‌دلیل زیاده‌خواهی و جاه‌طلبی آدم‌ها، بعضی از این مکان‌ها غیرقابل دسترس شده‌اند. از جنگ‌ها و گروه‌های تروریستی گرفته تا حکومت‌های دیکتاتوری و مستبد، همگی باعث شدند تا فقط تعداد اندکی از گردشگران جرأت سفر به این مناطق را داشته باشند. در ادامه همراه کجارو باشید تا با بعضی از خطرناک‌ترین نقاط دنیا آشنا شوید.

مقاله‌های مرتبط:

نیجریه

خطرناک ترین مناطق

نیجریه یکی از بکرترین کشورها روی کره زمین است. طبیعت سرسبز و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری آن مقصدی جذاب برای گردشگران به شمار می‌رود، ولی اکثر مناطق روستانشین این کشور تحت تصرف نیروهای شبه نظامی خودسر هستند که زندگی مردم محلی را مختل کرده و اموال آن‌ها را به غارت می‌برند. البته شهرهای اصلی این کشور هم وضعیت بهتری از روستاها ندارند و نرخ روبه‌رشد جرم و جنایت و دولت فاسد روی کار آمده، وضعیت کشور را رو به وخامت گذاشته است.

خطرناک ترین مناطق دنیا

خوارز؛ مکزیک

خطرناک ترین مناطق دنیا

همان‌قدر که کشور مکزیک جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد، به همان اندازه هم می‌تواند خطرناک و بی‌رحم باشد؛ به‌خصوص شهرهای مرزی این کشور که «خوارز» هم یکی از آن‌ها است. این شهر یکی از مهم‌ترین مناطق قاچاق انسان و مواد‌مخدر در کل دنیا است که عمده این قاچاق‌ها به ایالات متحده صادر می‌شود. تقریبا تمام افراد بالغ این شهر برای حفاظت از خود در برابر گروه‌های مافیایی، یک اسلحه کمری با خود حمل می‌کنند. اگر قصد سفر به مکزیک را دارید خوارز را در انتهای لیست خود قرار دهید.

خطرناک ترین مناطق دنیا

بغداد؛ عراق

خطرناک ترین مناطق دنیا

در جایی از شهر بغداد روی یک دیوار نوشته شده است:

«مهم نیست از چه نژاد یا قومی باشید، از چه کشوری آمده‌اید یا چه دینی دارید؛ در بغداد حتما کسی پیدا می‌شود که دشمن شما باشد.»

وضعیت حال حاضر این شهر نگون‌بخت در جمله بالا به‌خوبی تصویر شده است. بغداد سالیان درازی است که در جنگ به سر می‌برد. از حمله آمریکایی‌ها در زمان حکومت صدام حسین گرفته تا قدرت گرفتن گروه «داعش»، همگی باعث شده تا پایتخت کشور عراق که روزگاری یکی از جاذبه‌های منطقه خاورمیانه بود، به یک ویرانه جنگ‌زده تبدیل شود که هر قسمت آن در اختیار گروهی نظامی قرار دارد.

خطرناک ترین مناطق دنیا

خطرناک ترین مناطق دنیا

یانگون؛ میانمار

خطرناک ترین مناطق دنیا

اگر بخواهیم از لحاظ خطر جانی برای گردشگران شهرهای نامبرده را دسته‌بندی کنیم، شهر «یانگون» رتبه پایین‌تری به دست می‌آورد. یانگون که بزرگ‌ترین شهر «میانمار» محسوب می‌شود، معمولا آمار جرایم بالایی دارد، اما وضعیت برای گردشگران چندان بد نیست. البته باید این را اضافه کرد که در میانمار از عابربانک استفاده نمی‌شود و شما مجبور به حمل پول نقد هستید؛ به این ترتیب همیشه یک هدف عالی و بدون دفاع برای سارقان و جیب‌برها محسوب می‌شود.

خطرناک ترین مناطق دنیا

خطرناک ترین مناطق دنیا

کره شمالی

خطرناک ترین مناطق دنیا

اجازه دهید در یک جمله تمام حرف‌ها را خلاصه ‌کنم:

«تحت هیچ شرایطی به کره شمالی سفر نکنید.»

منظور را اشتباه برداشت نکنید؛ کره شمالی کشوری زیبا و سرسبز و همراه با جاذبه‌های دیدنی فراوان است اما متأسفانه این زیبایی را حکومتی دیکتاتوری اداره می‌کند. در واقع، قوانین کره شمالی به‌سختی اجازه زندگی کردن به مردم این کشور را می‌دهد. البته اکثر محدودیت‌های طاقت‌فرسا در زندگی روزمره، شامل حال گردشگران و خبرنگاران خارجی نمی‌شود، ولی فضای به‌شدت امنیتی حاکم بر کل کشور، باعث شده توریست‌ها اجازه دیدن مکان‌های بسیار محدود شده‌ای را داشته باشند. این مکان‌ها آن‌قدر محدودند که به‌طور مثال اگر به‌طور اتفاقی از جایی که سیم‌کشی شده باشد رد شوید، ممکن است در دادگاه تا ۱۰ سال زندان محکوم شوید.

خطرناک ترین مناطق دنیا

کلمبیا

خطرناک ترین مناطق

در اقصانقاط کلمبیا جاذبه‌های گردشگری متفاوتی یافت می‌شود و مردم این کشور هم بسیار خون‌گرم و مهمان‌نواز هستند اما همه این موارد دلیلی بر واهمه نداشتن از وجود «کارتِل»های مواد‌مخدر نیست. این کارتل‌ها از دزدی و آدم‌ربایی افراد و گرفتن مبالغ هنگفت از خانواده‌های آن‌ها یا دولت در ازای آزادسازی گروگان‌ها هیچ ترسی ندارند. طبق گفته‌های مقامات رسمی، دولت کلمبیا از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون مبارزات گسترده‌ای با گروه‌های مافیایی آغاز کرده که امنیت مردم و به‌ویژه گردشگران را تأمین کند، ولی در حال حاضر این اقدامات کافی نبوده است.

آبخازیا؛ گرجستان

خطرناک ترین مناطق دنیا

این منطقه (که توسط یک دولت خودگردان اداره می‌شود) مرز میان اروپا و آسیا است. این کشور سال‌ها است که توسط جنگ‌های داخلی تکه‌تکه و ویران شده است. «تفلیس» پایتخت این کشور، شهر نسبتا آرامی به شمار می‌رود، اما مناطق مورد مجادله حتی بعد از گفتگوهای صلح و آتش‌بس، هنوز جزو منطقه جنگی بین دولت و جدایی‌طلبان محسوب می‌شود. این مکان زمانی برای توریست‌ها بیش از پیش خطرناک می‌شود که گروهک‌های در حال جنگ با دولت، هر از گاهی بعضی گردشگران خارجی را به گروگان می‌گیرند تا هم بتوانند اهرم فشاری در مذاکرات داشته باشند و هم خود را به صدر اخبار جهان بیاورند.

خطرناک ترین مناطق دنیا

 کاراکاس؛ ونزوئلا

خطرناک ترین مناطق دنیا

ونزوئلا چهل و سومین کشور پرجمعیت دنیا است، اما در آمار جرم و جنایت رتبه دوم را دارد. همین آمار نشانه‌ای از وخامت اوضاع در این کشور دارد. حتی در مناطق گردشگری، قتل و دزدی مثل یک ویروس در حال افزایش است. دزدی‌های مسلحانه، آدم‌ربایی و البته تظاهرات مردم در خیابان‌های «کاراکاس» که باعث تعطیلی‌های مکرر این شهر می‌شود، همگی باعث ضربه به صنعت توریسم کلمبیا شده است. در کنار این آمار فاجعه بار هم باید اضافه کرد طبق گزارش‌ها مقامات دولتی، ۸۰ درصد جنایات در این کشور به‌صورت گزارش نشده باقی می‌ماند.

خطرناک ترین مناطق دنیا

خطرناک ترین مناطق دنیا

مصر

خطرناک ترین مناطق دنیا

شاید دیدن نام این کشور در این لیست تعجب‌آور باشد. کشوری با یکی از کهن‌ترین تمدن‌های تاریخ بشر و جاذبه‌های گردشگری بی‌شماری از جمله «اهرام ثلاثه» چگونه می‌تواند خطرناک باشد؟ متأسفانه با عوض شدن حکومت آن هم دو بار در طول چند سال اخیر، این کشور از ثبات لازم و امنیت کافی برای توریست‌ها برخوردار نیست. جدای از مشکلات داخلی، روند رو به رشد قدرت گرفتن گروه داعش هم در مصر مشکلات زیادی را در بر داشته است.

خطرناک ترین مناطق دنیا

هندوراس

خطرناک ترین مناطق دنیا

در سال‌های اخیر دولت «هندوراس» تمام تلاش خود را به کار بسته تا بار دیگر امنیت را به شهرهای این کشور بیاورد، ولی به‌دلیل قوانین ناقص این کشور، هر روزه صدها متهم از چنگ قانون فرار می‌کنند و دوباره کارهای خود را از سر می‌گیرند. البته نبود امنیت تنها مشکل این کشور نیست و فقر مالی و فرهنگی مردم هم باعث شیوع گسترده انواع بیماری‌های مسری و خطرناک در سراسر کشور می‌شود.

هند

خطرناک ترین مناطق

هند کشوری با فرهنگ غنی و مردمانی مهمان‌نواز است که یکی از مقاصد اصلی گردشگری برای کشورهای غربی محسوب می‌شود. همین دلیل باعث شده که این کشور مستعد حمله‌های تروریستی باشد و گروهک‌های مختلف شبه نظامی، عملیات مخرب خود را در قسمت‌های لوکس و توریستی شهرهای هند انجام دهند.

سومالی شمالی

خطرناک ترین مناطق دنیا

اگر قصد سفر به این کشور را دارید انتظار دیدن حوادثی مانند آدم‌ربایی، بمب‌گذاری، قتل، سد معبرهای غیرقانونی، راه‌زنی و... را داشته باشید. این کشور در حال حاضر در شرایطی بحرانی به سر می‌برد و نظام واحدی بر آن تسلط ندارد. حتی شهرهای امن‌تر آن مانند «موگادیشو» نیز زیر نظر گروه «القاعده» است و زندگی بدون پایبند بودن به قوانین آن‌ها تقریبا غیرممکن است. سومالی قطعا مکان مناسبی برای گذراندن تعطیلات تابستانی نیست.

خطرناک ترین مناطق دنیا

خطرناک ترین مناطق دنیا

دیترویت؛ آمریکا

خطرناک ترین مناطق دنیا

شاید تعجب کنید؛ مگر می‌شود شهری در آمریکا جزو خطرناک‌ترین مقاصد برای گردشگران باشد؟ پاسخ مثبت است. این شهر در ایالات متحده به نام «جهان-سوم آمریکا» شناخته می‌شود. تقریبا نیمی از مناطق مسکونی «دیترویت» بدون برق‌کشی و آب شرب سالم هستند. طبق آمار در سال ۲۰۱۵، میانگین مدت زمان واکنش پلیس بعد از تماس مردم برای کمک اضطراری بیش از ۱ ساعت بوده است. سرانه قتل و جنایت در این شهر  حدود به ۱۰ برابر بیشتر از بقیه شهرهای آمریکا است و به همین دلیل به «بهشت قاتلان» شهرت دارد. ایالات متحده شهرهای بسیاری برای گردش و بازدید دارد که به‌طور حتم دیترویت یکی از آن‌ها نیست.

خطرناک ترین مناطق

مطالب مرتبط:

دیدگاه