سمی ترین حیوانات جهان را بشناسید

حامد شاه‌محمدی | سه شنبه, ۴ خرداد ۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

وقتی صحبت از حیوانات سمی و خطرناک می‌شود، مارها و عنکبوت‌ها اولین حیواناتی هستند که به ذهن خطور می‌کنند، ولی گستره‌ی زیادی از موجودات وجود دارند که از سم خود برای شکار، دفاع یا حتی جفت‌یابی استفاده می‌کنند. دانشمندان برای دست یافتن به طبیعت کشنده‌ی این حیوانات و همچنین برای استفاده از زهرشان برای مصارف دارویی به مطالعه روی آن‌ها پرداخته‌اند. با کجارو همراه باشید.

ماهی سنگی (Stonefish)

ماهی سنگی از جانورانی است که به خوبی استتار می‌کند و همین ویژگی، این ماهی را به یکی از خطرناک‎ترین موجودات استرالیا تبدیل کرده است. شاخک‌های تیز پشت او، دارای سمی با دوز بالا است که در صورت تماس با آن ابتدا باعث دردی شدید در محل تماس، آسیب بافت و سپس اختلال در تنفس می‌شود و اگر رسیدگی پزشکی صورت نگیرد، در نهایت موجب حمله‌ی قلبی می‌شود. البته بعد از کشف پادزهر در سال ۱۹۵۹، هیچ انسانی در استرالیا توسط این حیوان جان خود را از دست نداده است.حیوانات خطرناک

عقرب دث‌تاکر یا قاتل (Deathstalker Scorpion)

حیوانات خطرناک

این عقرب آمریکایی، خطرناک‌ترین نوع از گونه‌ی عقرب‌ها است. نیش این عقرب حتی اگر زهر را با دوز پایین انتقال دهد، می‌تواند کشنده باشد. البته از زهر این عقرب برای ساختن داروهایی برای کاهش پیشروی تومورها نیز استفاده می‌شود.

عروس دریایی

حیوانات خطرناک

عروس دریایی با نیش قدرتمند و دردناک خود هر انسانی را که به سرعت مداوا نشود از پای در می‌آورد.

هشت‌پای حلقه آبی (Blue Ring Octopus)

حیوانات خطرناک

این گونه از هشت‌پاها که در استرالیا وجود دارند، زهری به نام سرزهر (Cephalotoxin) تولید می‌کنند که از آنزیم بزاق دهان آن‌ها گرفته شده است. این زهر با جلوگیری از عبور و هدایت رشته‌های عصبی و عضلانی، قربانی را فلج می‌کند. مطمئنا در صورت مداوا نشدن فربانی خواهد مرد. معمولا این نیش بی‌درد خواهد بود و قربانی وقتی متوجه درد خواهد شد که کار از کار گذشته است.

قورباغه نیزه سمی (Poison Dart Frog)

حیوانات خطرناک

این نوع قورباغه از آشناترین گونه‌های قورباغه است و زهری چربی دوست، از گروه آلکالویید زیر پوست آن جریان دارد. این زهر در آمریکای جنوبی برای سمی کردن نوک نیزه‌ها استفاده می‌شد و اسم این نوع قورباغه نیز در پی همین حرکت نام‌گذاری شده است. رنگ روشن پوست این قورباغه زنگ خطری برای بقیه حیوانات است.

موش کور اروپایی (European Moles)

حیوانات خطرناک

احتمالا فکر می‌کنید که یک موش نمی‌تواند سمی باشد، ولی این حیوان با بزاق سمی خود کرم‌ها را فلج می‌کند.

ماهی پف‌کننده (Puffer Fish)

حیوانات خطرناک

این نوع ماهی مقام دوم را در سمی‌ترین مهره‌داران دارد. این ماهی هنگام احساس خطر بسیار خطرناک خواهد بود.

پیتوهوی (Pitohui)

حیوانات خطرناک

این نوع پرنده نیز همانند قورباغه نیزه سمی، در پوست خود زهر حمل می‌کند.

پروانه سمی (Milkweed Butterfly)

حیوانات خطرناک

این پروانه با تولید سمی ملایم هر پرنده‌ای که فکر خوردنش را کند، دور می‌کند.

پلاتیپوس نر (Male Platypuses)

حیوانات خطرناک

این حیوان نیز از آن دسته از حیوانات است که به او نمی‌خورد سمی باشد، ولی جنس نر او، در پاهای عقبی خود نیش زهرآلودی دارد که در صورت اصابت، درد شدید و در حیوانات کوچک مرگ را به همراه دارد. نکته‌ی جالب این است که زهر این حیوان فقط در فصل جفت‌گیری فعال می‌شود و در پی تحقیقات صورت گرفته، محققین به این نتیجه رسیده اند که پلاتیپوس برای رقابت با حریف خود بر سر پلاتیپوس ماده از این زهر استفاده می‌کند.

لوریس آهسته (The Slow Loris)

حیوانات خطرناک

این پستاندار بامزه که اندکی شبیه میمون لمور (lemur) نیز هست، گاز دردناکی دارد. گاز این حیوان کوچک و آهسته می‌تواند باعث به وجود آمدن آلرژی شود.

حلزون مخروطی (Cone Snails)

حیوانات خطرناک

این حلزون حیوانی درنده و پیچیده است، هر چند که اصلا به او نمی‌خورد. برای شکار ماهی، حلزون مخروطی دندانی به شکل نیزه پرتاب می‌کند که بسیار زهرآلود هست. به تازگی کشف شده که زهر این حلزون شامل مقدار زیادی انسولین است که با کاهش قند خون، ماهی را به شوک فرو ‌می‌برد.

نظر شما در رابطه با این حیوانات چیست؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع Allday

دیدگاه