۱۰ دهکده مناسب برای ماهیگیری در دریای مدیترانه‎

محبوبه رستمی | جمعه, ۳۱ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۶:۰۰

به مدت چند هزار سال، ماهیگیری منبع اصلی درآمد مردم منطقه مدیترانه‌ بوده است. تعداد فراوانی دهکده‌ی قدیمی ماهیگیری وجود دارند که تاکنون معماری‌های تاریخی و اصالت خود را حفظ کرده‌اند. امروزه این مقصد‌های محبوب گردشگری علاوه بر زیبایی‌های طبیعی و معماری‌های تاریخی، غذاهای خوب و تفریحات متنوع را برای داشتن یک سفر عالی فراهم کرده‌اند. در ادامه با کجارو همراه باشید.

۱۰. ناکسوس (Naxos)، یونان

ناکسوس یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین جزیره‌های مجمع الجزایر «سیکلیدز» در دریای «اژه» است که در امتداد سانتورینی و میکونوس قرار دارد. ناکسوس در قیاس با همسایه‌های مشهور خود گردشگران کمتری را جذب می‌کند، اما این موضوع چیزی از ارزش‌های آن کم نکرده‌ است. علت این امر وجود باغ‌های زیتون، تجارت ماهیگیری و شگفتی‌های باستان‌شناسی موجود در جزیره است. این جزیره تنوع زیادی دارد. در آن می‌توان از تماشای کوه‌های مرتفع، معادن سنگ مرمر، دره‌های حاصل‌خیز و سواحل زیبا لذت برد. به طور کلی موارد زیادی برای کشف کردن در اینجا وجود دارد. فعالیت‌های تفریحی بی‌شماری از جمله پیاده‌روی، کایت سواری و ورزش‌های آبی نیز بر ارزش این مکان افزوده‌اند.

ناکسوس یونان

۹. کودییرو، آستوریاس، اسپانیا

 «کودییرو» روستای کوچک اما زیبایی در ساحل شمالی اسپانیا است که گفته می‌شود وایکینگ‌ها آن را ساخته‌اند. با این وجود، ریشه‌ی واقعی نهفته پشت آن نامشخص است. کودییرو برای قرن‌ها یک روستای ماهیگیری بود و امروزه یکی از شاخه‌های اقتصادی صنعت گردشگری در اسپانیا است. کوچه‌های باریک باستانی با مسیرهای مختلف، نماهای فوق‌العاده‌ای از اقیانوس اطلس فراهم می‌کنند. همچنین نقاط دید بی‌شماری روی تپه وجود دارد که امکان تماشای سراسر کودییرو در یک نگاه و تحسین این روستای تاریخی را فراهم می‌کنند.

کودییرو اسپانیا

۸. لِوانزو، ایتالیا

«لوانزو» کوچک‌ترین جزیره‌ی ایگداین (Aegadian Islands) در غرب سیسیل است که آب‌های شفاف فیروزه‌ای از ویژگی‌های بارز آن به شمار می‌رود. لوانزو تنها ۵.۸۲ کیلومترمربع وسعت دارد و به خاطر طبیعت بکر و دست نخورده‌اش جاذبه‌های زیادی در آن به چشم نمی‌خورد. بندر جزیره شلوغ‌ترین ناحیه‌ی آن به‌شمار می‌رود و به سختی حمل و نقل ماشینی یا موتوری در آن صورت می‌گیرد. برخلاف اندازه‌ی کوچک، بوانزو با ارزش‌ترین میراث تاریخی جهان را دارد. غار گروتا دل ژنووز (Grotta del Genovese) با نقاشی‌های باستانی که قدمتشان به ۵ تا ۶ هزار سال قبل باز می‌گردد جواهر ارزشمندی در دل این جزیره است. گردشگرانی که به این مکان سفر می‌کنند، معمولا عاشق میل کردن غذاهای تازه‌ی دریایی در رستورانهایی مشرف به دریای مدیترانه هستند. از دیگر فعالیت‌های تفریحی جزیره می‌توان به تورهای غواصی و ماهیگیری، پیاده روی به علاوه‌ی شنا کردن درون دریای بی‌کران اشاره کرد.

لوانزو

۷. ستارا (Cetara)، کامپانیا، ایتالیا

«ستارا» یکی دیگر از شهرهای کوچک در ساحل نمادین «آمالفی» است که توسط ساراسین‌هایی که در اینجا ساکن شدند تاسیس شده (ساراسین یا سَرَسِن نامی بود که اروپاییان در سده‌های میانه برای مسلمانان عرب و پس از آن برای اشاره به همهٔ مسلمان‌ها به‌کار می‌بردند). از ویژگی‌های بارز این شهر می‌توان به یک برج تاریخی رومی به نام Erchie اشاره کرد که روی صخره‌ای مشرف به آب‌های شفاف دریای تیرنی قرار دارد. ستارا در واقع دهکده‌ی ماهیگیری کوچکی محسوب می‌شود که به خاطر ماهی تن‌اش شهرت دارد. این مکان همچنین برای غذاهایش زبانزد است. در اینجا می‌توانید در سه رستوران با کیفیت جهانی به نام‌های «ال کانونتو»، «اِل سان پیترو» و «اِل آسکوا پازا» غذاهایی بسیار خوشمزه میل کنید. نیازی به گفتن نیست که مواد اولیه‌ی این رستوران به صورت تازه از ماهیگیران خریداری می‌شود. همچنین می‌توانید با بازدید از این رستوران‌ها، یک بطری سس محلی ماهی کولی به عنوان سوغات هدیه بگیرید.

۶. پولیگنانو اِ ماره (Polignano a Mare)، پولیا، ایتالیا

«پولیگنانو اِ ماره» یکی از محبوب‌ترین نقاط ایتالیا به شمار می‌رود. این مکان، خیلی خیره کننده یا باشکوه نیست، اما دهکده‌ی ماهیگیری بسیار زیبا و ممتازی در دریای آدریاتیک است که در میان گردشگران خارجی محبوبیت بالایی دارد. هر آنچه برای تعطیلاتی به یاد ماندنی نیاز دارید در این جا برایتان فراهم است، یک خط ساحلی خیره کننده، دریا، شهری تاریخی و غذاهای تازه از جمله‌ این امکانات به‌ شمار می‌رود. در اینجا غذاهای  ایتالیایی به همراه روغن زیتون محلی و ماهی تازه سرو می‌شوند. علاوه بر شهر کوچک قدیمی توریست‌ها علاقه‌ی زیادی به بازدید از کاستلانا گروته (Castellana Grotte) دارند. این شهر که دارای غارهای تاثیر گذار است تنها ۱۵ کیلومتر دور تر قرار دارد. همچنین می‌توانید از هنرمند بومی به نام Peppino Campanello که فانوس‌های دستی شگقت انگیزی می‌سازد دیدن کنید. در نهایت تعداد زیادی هتل یا ویلا درون بناهای تاریخی نیز سفری خوش را برایتان تضمین می‌کند.

پولیگنانو اماره

۵. اسکیلا (Scilla)، کالابریا (Calabria)، ایتالیا

اگر به ایتالیا سفر کردید، برای یک‌ بار هم که شده از دهکده‌ی ماهیگیری و باستانی «اسکیلا» دیدن کنید. این شهر کوچک زیبا، در میان توریست‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار است. اسکیلا به دو بخش عمده تقسیم می‌شود، یکی مرکز شهر که معماری‌های تاریخی در آن به چشم می‌خورد، و دیگری کنار آب و خط ساحلی که اغلب اوقات مملو از گردشگر است. در این خلیج، همچنین هتل‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های زیادی قرار دارند که همه‌ی امکانات مورد نیاز برای سپری کردن یک روز تعطیل و آرامش‌بخش را فراهم می‌کنند. آشپزهای محلی، غذاهای دریایی خوشمزه‌ای را طبخ می‌کنند که احتمالاً بهترین آن‌ها خوراک شمشیر ماهی است.

اسکیلا

۴. جزایر آیولین، ایتالیا

مجمع الجزایر آتش‌فشانی آیولین در دریای «تیرنی» واقع در شمال سیسیلی پراکنده شده‌اند. این ناحیه تابستان‌ها در میان گردشگران خارجی از محبوبیت بالایی برخوردار است. تعجبی ندارد که این جزایر مناظری به واقع شگقت انگیز، دریای آبی بیکران و دهکده‌های ماهیگیری قابل اعتمادی را ارایه می‌دهند. در حقیقت مجمع الجزایر یاد شده در لیست میراث جهانی یونسکو  قرار دارد. موارد زیادی برای دیدن و تفریح کردن در این منطقه فراهم است. از میراث فرهنگی، زیستگاه‌های خوشه‌ای شایان ستایش روی صخره‌ها گرفته تا سواحل بزرگ و غذاهای محلی، همه و همه تجربه‌ای فراموش نشدنی را برایتان رقم می‌زنند.

آیولین

۳. پروچیدا، ایتالیا

پروچیدا یکی  از زیباترین جزیره‌های مجمع الجزایر Phlegraean در جنوب ایتالیا واقع در استان ناپل است. این جزیره از دوران باستان مسکونی شده، بنابراین مانند هر نقطه‌ی دیگر ایتالیا، تاریخی طولانی و میراث فرهنگی غنی دارد. ماهیگیری منبع اصلی درآمد این ناحیه به شمار می‌رود که البته معرفی کننده‌ی چشم اندازهای آن هم محسوب می‌شوند. گردهمایی صدها قایق در بندر اصلی و جلوه‌ی خانه‌های رنگی در کنار آب از جمله این مناظر زیبا هستند. گشت و گذار در شبکه‌ای از خیابان‌های باریک و کوچک که امکان تحسین و تماشای مرکز شهر و معماری‌های زیبا را فراهم می‌کند کاری لذت بخش محسوب می‌شود. «پروچیدا» جزیره‌ای کوچک است که هرگز شلوغ نمی‌شود، بنابراین برای کسانی که به دنبال تعطیلاتی به یاد ماندنی در محیطی آرام هستند مناسب است.

پروچیدا

۲. پوئرتو دو موگان (Puerto de Mogán)، اسپانیا

روستای «پوئرتو دو مورگان» یکی از خوش منظرترین نقاط تفرجگاه جزیره‌ای گران کاناریا (Gran Canaria) به شمار می‌رود. به دلیل تعداد زیاد کانال‌های آب کوچکی در بندرگاه، نام «ونیز کوچک» را به این روستا داده‌اند. دهکده‌ی ماهیگیری و رستوران‌های خوبی دارد که در آن ماهی تازه سرو می‌کنند و روزهای جمعه هم بازار ماهی برپا می‌شود که فروشندگان زیادی از سراسر جزیره را به خود جذب می‌کند. باغ‌ها و تراس‌های روستا نیز مملو از گیاهان معطر و درختان نخل است که زیبایی خاصی به آن بخشیده‌اند. ساحل شنی طلایی جزیره بسیار خاص است، شن‌های این ساحل از صحرای بزرگ آفریقا به این مکان آورده شده. ساحل مذکور مکانی تمام عیار برای حمام آفتاب، شنا و غواصی با لوله‌ی تنفسی به شمار می‌رود، چرا که آب‌هایی شفاف دارد که گونه‌های ماهی متنوعی در آن زندگی می‌کنند. همچنین کسانی که به جت اسکی، ماهیگیری و تماشای دلفین‌ها علاقه دارند می‌توانند تجربه‌ای فراموش نشدنی برای خودشان رقم بزنند.

پوئرتو

۱. کاموگلی (Camogli)، ایتالیا

«کاموگلی» دهکده‌ی ماهیگیری کوچکی در استان «جنوا» است که در میان بومی‌های ایتالیا مقصد توریستی محبوبی به شمار می‌رود. این روستا در ریوریای ایتالیایی قرار دارد و در فاصله دو ساعتی (با ماشین) میلان واقع شده است. یک ساحل بزرگ، خانه‌های رنگی زیبا و مسیرهای پیاده روی از ویژگی‌های این مکان محسوب می‌شوند. روستای کاموگلی در میان گردشگران خارجی کاملا ناشناخته است، اما نقطه‌ای دنج و عاشقانه‌ای است که ارزش سفر کردن را دارد.

کاموگلی ایتالیا

مطالب مرتبط:

دیدگاه