سفر ۴۲۰ میلیون تومانی من به دور دنیا (قسمت اول)

محمد میرافشاری | پنجشنبه, ۲۴ دی ۹۴ ساعت ۱۲:۰۰

سفر کردن انواع مختلفی دارد ولی شاید بسیاری از آدم‌ها دوست داشته باشند حداقل برای یک‌بار هم که شده، سفرهای تجملی را تجربه کنند. سفری که در آن تمام هماهنگی‌ها توسط دیگران صورت می‌گیرد. در این مقاله که در دو بخش تهیه شده، سفرنامه فردی را می‌خوانیم که برای سفر ۲۴ روزه خود، ۴۲۰ میلیون تومان هزینه کرده است. حس یک سفر تجملی چگونه خواهد بود؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال با کجارو همراه باشید.

 

تعطیلات ۱۲۰ هزار دلاری(حدود ۴۲۰ میلیون تومانی) من:

هر مسافری از سراسر دنیا به لطف بوئینگ ۷۵۷ اختصاصی هتل فور سیزن (four season) می‌تواند دور دنیا را بگردد. در این مقاله قصد داریم در مورد این سفر صحبت کنیم. به لطف سفر ۲۴ روزه‌ی هتل فور سیزن که همه چیز آن اختصاصی است، شما می‌توانید یک سفر مجلل را به دور دنیا داشته باشید و از تعطیلات خود بدون تمامی موانع و زحمت‌هایی که به طور معمول در هر سفری وجود دارد، نهایت لذت را ببرید. بدون شک این یک سفر محسوب می‌شود، اما آیا واقعاً چنین سفرهایی از همه لحاظ لذت بخش هستند؟

در هتل فور سیزن سلطان احمد اتاقی به من داده شده بود که در آن مشغول به استراحت بودم و با تلفن با یکی از دوستانم صحبت می‌کردم. کارکنان هتل برای خوشامدگویی شکلات و راحت‌الحلقوم ترکیه‌ای آورده بودند. لای کتابی که بر روی میز جا گذاشته بودم نشانی قرار داده بودند تا فراموش نکنم که تا کجای آن را مطالعه کرده‌ام. اولین روزی که وارد هتل شدم پادری حمام را خیس کردم و به همین خاطر اواسط روز مجبور به تعویض آن شدند. حتی دست‌نوشته‌های من را برای این سفرنامه که به شکلی نامرتب رو میز پخش‌شده بود را مرتب کرده بودند. در همین حال زنگ در به صدا درآمد، آن را نشنیده گرفتم و به مکالمه‌ی تلفنی خود ادامه دادم. چند بار دیگر زنگ در به صدا در آمد و بعد از مدت کوتاهی، کارمند هتل با دست به در کوبید.

درنهایت مجبور شدم در را باز کنم. یک جوان زیبا با لباس‌هایی مرتب جلوی من ایستاده بود، سعی کردم به خاطر اصرار بیش از حدش برای در زدن شکایت کنم اما با یک لبخند از کنارم رد شد. در حال تماشای او بودم که به سمت دیگر اتاق رفت و سعی کرد خود را مشغول انجام کارها کند. یک نوشیدنی تازه در سطل یخ و یک سینی پر از انجیر را روی میز وسط هال اتاقم قرار داد.

من هم دوباره به سمت تلفن رفتم و شروع به صحبت کردم. او نیز به اتاقی دیگر رفت، از صداهایی که از اتاق می‌شنیدم به نظرم فهمیده بود که آجیل‌ها در ظرف آجیل‌خوری به خوبی مرتب نشده است یا چیزی در اتاق مرتب نیست و سعی در درست کردنش داشت. پیشخدمت تلاش می‌کرد خود را مشغول انجام کاری نشان دهد و از دید من پنهان بماند. من به عنوان عضوی موقت از یک گروه ۵۲ نفری وارد ترکیه شده بودم و همان‌طور که اشاره کردم در هتل فور سیزن اقامت داشتم. این یک تور ۲۴ روزه به دور دنیا بود. در این‌گونه سفرها، تنها کاری که شما باید انجام بدهید پرداخت ۱۲۰ هزار دلار آمریکا است (معادل ۴۲۰ میلیون تومان) و ۱ پرواز ۲۴ روزه به سراسر جهان از طریق یک هواپیمای اختصاصی هتل فور سیزن خواهید داشت. پرواز از شهر سیاتل (شهری در ایالات‌متحده آمریکا) آغاز می‌شود و توقف آن در مکان‌های مختلفی همچون توکیو، پکن، مالدیو، سنت پترزبورگ، مراکش و نیویورک انجام می‌گیرد. من روز پانزدهم به این تور پیوستم که مرا از استانبول به سنت پترزبورگ می‌برد و قرار بود از آنجا نیز به نیویورک برگردم. اگر ماژلان (دریانورد پرتغالی که به پادشاه اسپانیا خدمت می‌کرد. او اولین فردی بود که با کشتی یک دور کامل به دور کره زمین زد و تنگه ماژلان در آمریکا جنوبی نیز به افتخار وی نام‌گذاری شده است.) یک بوئینگ ۷۵۷ شخصی داشت و صبحانه مجللی مانند ما نیز برایش تدارک دیده می‌شد، حتماً سفری شبیه به سفر ما را تجربه می‌کرد.

هواپیمای 757 بوئینگ

«داخل هواپیمایی اختصاصی بوئینگ ۷۵۷» 

کار من تهیه گزارشی از نکات مثبت و منفی این سفر «همه چیز از پیش تعیین شده» و «رویایی» بود. اگر شما صبح خود را در تانزانیا (کشوری در آفریقا) آغاز کنید و سپس شام خود را در یک کشتی دریایی زیبا در مسیر تنگه «بوسفروس» (Bosphorus، تنگه‌ای در دریایی سیاه و متعلق به کشور ترکیه) میل کنید، سپس با هواپیمای اختصاصی خود چند روز بعد به کاخ کاترین کبیر (Catherine the Great) در روسیه سر بزنید، واقعاً می‌توانید ادعا کنید که دور دنیا را دیده‌اید؟ آیا این یک تفریح و بیشتر شبیه به یک بازی پرهزینه نیست؟ آیا چنین سفری می‌تواند تمامی انتظارات شما را برآورده کند؟ آیا این یک سفر بیش از حد مجلل محسوب نمی‌شود؟

تجملات ممکن است به هر شکلی وجود داشته باشد. تجمل نعمت، تجمل اضافی و یا حتی تجمل در ارائه خدمات نیز وجود دارد. مثلاً کارکنان مختلف در کنار شما وجود داشته باشند و مواظب تمامی اتفاقات اطراف باشند تا شما بتوانید به راحتی به چیزهای دلخواه خود فکر کنید. این سفر نیز دارای تجملات بسیاری است. زمانی که من تور را ترک کردم و به زندگی واقعی خود برگشتم، باید لایه‌های امنیتی متعدد که برای حفاظ از اعضا تور در نظر گرفته شده بود، تأخیر غیرقابل توضیح و توقف ۴ ساعته هواپیمای اختصاصی در فرودگاه کازابلانکا (بزرگ‌ترین و گردشگری‌ترین شهر مراکش) را تحمل می‌کردم.

سفر با کشتی کروز

«سفر با قایق تفریحی در تنگه بوسفروس» 

زمانی که شما در تور دور دنیا فور سیزن حضور پیدا می‌کنید، می‌توانید تمامی کارها را به دیگران بسپارید. این افراد به خوبی از عهده تمامی وظایف خود بر می‌آیند. شما چمدان مسافرتی خود را در اتاق هتل می‌گذارید و در نهایت شب به هنگام صرف شام در مقصد دیگری آن را تحویل می‌گیرید، بدون اینکه شخصا نگران مراقبت از وسایل خود باشید. کارکنان هتل تمامی برگه‌های موردنیاز را خودشان پر می‌کنند و اصلاً نیازی نیست شما به خودتان زحمت بدهید و این برگه‌های خسته‌کننده را پر کنید. یک خودروی ون شما را به بخش مهمانان ویژه (VIP) فرودگاه منتقل می‌کند. در این قسمت کنترل‌های امنیتی موردنیاز صورت می‌گیرد و در نهایت وارد هواپیما می‌شوید. در داخل هواپیما ۱۵ خدمه با لباس‌های زیبا و مرتب در حالی که لبخند بر لب دارند و می‌توان آن‌ها را مهربان‌ترین افراد در تاریخ انگلستان نامید، در تمام طول سفر جلوی شما خواهند ایستاد تا سفارش‌های شما را برطرف کنند. هر زمان که شما (تمامی مسافران این تور) آماده باشید هواپیما پرواز خواهد کرد. این تور همان‌طور که قبلاً نیز گفتم یک سفر ۲۴ روزه به سراسر دنیاست، اما اگر شما هزینه و بودجه‌ی کافی داشته باشید می‌توانید این سفر ۲۴ روزه را به یک سفر ۹۰ روزه تبدیل کنید و از مناظر و قسمت‌های بیشتری از سراسر جهان بازدید کنید و در نهایت لذت ببرید.

فور سیزن و شریک تجاری آن که یک شرکت مسافرتی هواپیمای شخصی با نام سفرهای جهانی تی.سی.اس (TCS World Travel) است، سعی خواهند کرد تمامی معیارهای لازم را در نظر بگیرند و تا حد امکان از توشه سفری که به آن نیاز خواهید داشت، کم کنند. زمانی که شما وارد یک شهر جدید می‌شوید، یک پاکت نامه به همراه پول رایج آن شهر یا کشور به شما داده می‌شود تا بتوانید موارد مورد نیاز یا سوغاتی دلخواه خود را خرید کنید. یک تیم ویژه استقبال متشکل از افراد محلی نیز در اطراف خودروهای ون وجود دارد که به شما در این کار کمک می‌کند. بنابراین نیازی نیست که زبان تمامی مقاصدی که به آن سفر می‌کنید را به خوبی بدانید. یک هواپیمای بوئینگ ۷۵۷ به صورت تقریبی می‌توانید ۲۵۰ مسافر را در خود جای دهد؛ بنابراین وجود ۵۲ مسافر در آن بدین معنی است که هر کدام از آن‌ها فضای بیشتری برای نشستن دارند. برای هر مسافر در این هواپیما یک صندلی چرمی بزرگ در نظر گرفته شده که بسیار نرم و راحت است. نوشیدنی‌ها و تنقلات مختلفی نیز به طور دائم سرو می‌شود. در طول سفر نیز مسافران معمولاً با هم آشنا می‌شوند و در مورد زندگی شخصی خود صحبت می‌کنند.

کاخ تپوکی استانبول

«کاخ تپوکی استانبول ترکیه»

دومین چیزی که در این سفر ۲۴ روزه و با این هزینه گزاف به دست می‌آورید، کوله باری از تجربه است. بازدید اول با یک تور از موزه ایالتی آرمیتاژ (Hermitage Museum) در اوایل صبح آغاز می‌شود تا تجمع و ازدحام کمتری در موزه وجود داشته باشد. سپس شام در کاخ روسیه (Russian palace) به همراه مراسم اپرا و باله سرو می‌شود. برای روز بعد بالون‌سواری بر فراز سرنگتی (Serengeti، نام یک منطقه و نوعی پوشش جغرافیایی در آفریقا) نیز در برنامه وجود دارد. نهار را در یک رستوران ترکیه‌ای در محله‌ای معروف که مریم مقدس چند سال آخر عمر خود را در آن گذرانده است، سرو خواهید کرد. البته اعتقادات درباره این مکان، باور عموم است و هیچ مدرک مستندی برای آن وجود ندارد. در آخر شام نیز در نزدیکی دیوار بزرگ چین خورده می‌شود.

کشور مالدیو

«کشور مالدیو»

سرعت این سفر بسیار زیاد است، به طوری که در عرض یک روز به سه مکان مختلف سر زده می‌شود. هر صبح که از خواب بیدار شوید گزینه‌های مختلفی پیش رو خواهید داشت که می‌توانید از میان آن‌ها یکی را به دلخواه انتخاب کنید. انتخاب اول بازدید از مدرسه باله روسیه، انتخاب دوم تور خرید از مغازه‌های خیابان نوسکی (Nevsky Prospekt) و انتخاب سوم بازدید از موزه‌ی فابرژه (Fabergé) است. افرادی که در این تور هستند معمولاً از تجربه‌های خود راضی و خشنودند. آن‌ها مشتریانی هستند که از این سفر نهایت لذت را برده و بسیار راضی آن را به پایان رسانده‌اند؛ اما آیا آن‌ها توانسته‌اند از تمامی مواردی که‌ این تور ظرفیت ارائه آن را دارد نهایت استفاده را ببرند؟ به خاطر وقت کم و تفاوت در سلیقه‌ها، به طور معمول گزینه‌های مختلفی در طول یک روز گنجانده می‌شود. از تور ویژه ایا صوفیه (Hagia Sophia، که با نام Ayasofya نیز شناخته می‌شود و مسجدی در قلب استانبول است) گرفته تا تور ویژه بازدید از بازار مرکزی مراکش (کشوری گردشگر پذیر در شمال غرب آفریقا). زمانی که از افراد در مورد محبوب‌ترین مکانی که از آن بازدید کرده بودیم، سؤال پرسیدم، بیشتر آن‌ها مالدیو (Maldives) را به عنوان پاسخ خود انتخاب کردند. علت این انتخاب هم مناظر بسیار زیبای ساحلی بود که می‌توانستند لحظاتی را به دور از هر دغدغه‌ای استراحت کنند.

موزه آرمیتاژ

«موزه آرمیتاژ» 

 ادامه دارد...

منبع: نیویورک تایمز

مطالب مرتبط:

دیدگاه