عمارت تچر؛ شکوه معماری هخامنشی در خانه ایرانی

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی سه شنبه، ۲۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۰۲
عمارت تچر؛ شکوه معماری هخامنشی در خانه ایرانی

کاوه دادگر، معمار خلاق ایرانی، خانه‌ای را با الهام از معماری هخامنشی و نقش رستم طراحی کرده است.

حکومت هخامنشیان که با نام کوروش بزرگ پیوند خورده، یکی از امپراتوری‌های باستانی ایران است که از سال ۵۵۰ تا ۳۳۰ پیش از میلاد بر سر قدرت بود. آثار و بناهای باستانی متعددی از این امپراتوری به جا مانده است که منشور کوروش، نقش رستم، مجموعه پاسارگاد، کتیبه بیستون، تخت جمشید و... معروف‌ترین آن‌ها هستند و جزو جاذبه‌ های گردشگری استان فارس محسوب می‌شوند. این سازه‌های ارزشمند همواره الهام‌بخش هنرمندان بوده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به کاوه دادگر اشاره کرد.

کاوه دادگر که فارغ‌التحصیل دانشگاه کنت انگلستان است و در انجمن معماران سلطنتی بریتانیا عضویت دارد، در ۱٫۵ سال گذشته به‌سراغ طراحی خانه‌های ایرانی با هوش مصنوعی رفته است. این هنرمند، سازه‌ای موسوم به «خانه تچر» را با الهام از حجاری‌ها و معماری نقش رستم، دوره عیلامی، ساسانی و هخامنشی طراحی و در صفحه اینستاگرام kaveh__dadgar@ منتشر کرد. او درباره اثر خود می‌گوید:

می‌دانستید که شاهنشاهی هخامنشی برای ۲۰۰ سال، بزرگ‌ترین امپراتوری و ابرقدرت جهان بود؟ خانه تچر مرودشت یکی از دوست‌داشتنی‌ترین کارهایم است و به یادم می‌اندازد که اجدادمان چه کسانی بودند. در واقع، با این طرح‌ها به‌دنبال زنده‌کردن میراث فراموش‌شده‌ای هستم که در تاریخ جا مانده است.

ورودی خانه تچر مرودشت

نشیمن خانه تچر با تزیینات حجاری

اتاق خواب خانه‌ای با تزیینات حجاری سنتی

حوض آب در خانه‌ای با معماری هخامنشی

آشپزخانه‌ای با تزیینات نقش برجسته

تزیینات نقش برجسته روی دیوارهای خانه‌ای مدرن

معماری و تزیینات هخامنشی در خانه ای مدرن

استخر کوچکی در حیاط خانه‌ای با معماری هخامنشی

 با تماشای این تصاویر چه حسی به شما دست داد؟ دوست دارید که خانه‌ای با این معماری و تزیینات داشته باشید؟ حتما دیدگاه خود را با کاربران کجارو در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه