دست بافته های شگفت انگیز از دنیای زیر آب

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی دوشنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۰۲
 دست بافته های شگفت انگیز از دنیای زیر آب

هنرمندی پرتغالی با الهام از اقیانوس، دست‌بافته‌های متفاوت و زیبایی خلق می‌کند.

«ونسا باراگائو» (Vanessa Barragao) هنرمندی پرتغالی است که آثارش تلاقی جذاب هنر و طبیعت را نشان می‌دهند. او از تکنیک‌هایی مانند قلاب‌بافی، گل‌دوزی، نمددوزی، مکرومه و گولبن در خلق کارهای هنری خود استفاده می‌کند و دنیای زیر آب را به تصویر می‌کشد. بافت‌های چندوجهی این هنرمند شامل صخره‌های مرجانی، استخرهای سنگی (استخر کم‌عمقی از آب دریا)، شگفتی‌های گیاهی و... می‌شود.

صنعت نساجی منبع قابل‌توجهی از آلودگی برای محیط ‌زیست، به‌ویژه اقیانوس‌ها به حساب می‌آید. ونسا باراگائو با استفاده از مواد بافتنی بازیافتی و استفاده مجدد از آن‌ها، این موضوع را در آثار خود برجسته کرده است. در واقع، روش‌های تولید سازگار با محیط زیست برای این هنرمند در اولویت قرار دارد. او می‌گوید:

اقیانوس همیشه به من انگیزه زیادی داده است؛ شاید به این دلیل که در شهری ساحلی بزرگ شده‌ام. آثارم نه‌تنها زیبایی کف دریاها و اقیانوس‌ها را به تصویر می‌کشند، بلکه بر شکنندگی این اکوسیستم‌ها تاکید می‌کنند. با آوردن بافت‌ها و فرم‌های موجود در اقیانوس به فضاهای زندگی باعث می‌شوم که مردم درک عمیق‌تری از جهان طبیعی پیدا کنند و به رابطه خود با آن بیشتر بیندیشند.

دیوارکوب بافتنی از اقیانوس

بافتنی مدرن

اثری هنری به شکل توپ

استفاده از نخ برای اثر هنری

طرح اقیانوس در دیوارکوب بافت

هنر بافتنی در طراحی اقیانوس

زنی در میان دست بافته ای رنگارنگ

عناصر اقیانوس در دست بافته مدرن

دیوارکوب و کف‌پوش بافتنی

تاپستری رنگارنگ

نمای نزدیک یک تاپستری

دیوارپوش بافتنی

دیوارپوشی از دست بافته رنگی

زنی روی دست بافته دیواری

دست بافته رنگی

اثری هنری با بافتنی

اثری هنری به شکل اجزای اقیانوس

اثری هنری با نخ های رنگی

اثری مدور با نخ‌ها روشن

تابلوی بافتنی از اقیانوس

آویز بافتنی روی دیوار

از تماشای اقیانوس در میان تاروپود نخ‌های رنگارنگ لذت بردید؟ کدام اثر هنرمند پرتغالی برایتان جذاب‌تر بود؟ حتما دیدگاه خود را با کاربران کجارو در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه