راهنمای سفر به جزایر جیلی

حمیده خادم زاده | یکشنبه, ۹ خرداد ۹۵ ساعت ۲۲:۱۵

هر چند جزایر جیلی در اندونزی به اندازه‌ی جزایر بالی معروف نیستند، اما جاذبه‌های قابل توجهی دارند. در آب‌های اطراف این جزایر می‌توانید ورزش‌های آبی و انواع مختلف غواصی را تجربه کنید ضمن اینکه از فضای آرامش‌بخش داخل جزیره هم برخوردار شوید. در ادامه با کجارو همراه باشید.

جزایر زیبای جیلی در امتداد خلیج لومبوک اندونزی قرار داد. این سه جزیره به نام‌های جیلی ایر، جیلی منو و جیلی تراوانگان معروف هستند. در طول این سال‌ها، حال و هوای این جزایر با ورود گردشگران کوله‌پشتی‌گرد جان دوباره‌ای پیدا کرده است. هر چند که هزینه‌ی سفر به جیلی مانند گذشته ارزان محسوب نمی‌شود، اما چنانچه به دنبال جایگزینی برای جزایر بالی می‌گردید که سواحل و غذای دریایی بهتری را هم تجربه کنید، جیلی را به شما پشنهاد می‌کنیم. این جزایر مکان فوق‌العاده‌ای برای استراحت زیر نور دلنشین آفتاب به شمار می‌آیند. ضمن اینکه از آرامش و فضای خلوت اینجا بلذت خواهید برد.

هزینه‌های معمول

اسکان

 هتل‌ها و مهمان‌خانه‌های ارزانی در جزایر جیلی وجود دارد. قیمت این هتل‌ها در حالت ارزان از شبی ۳۰۰۰۰ تومان شروع می‌شود و بسته به امکانات هتل و شرایط فصلی افزایش می‌یابد. هزینه‌ی یک اتاق دو نفره با سرویس بهداشتی خصوصی و تهویه‌ی هوا ۷۵۰۰۰ تومان است.

خوراک

 قیمت اغلب وعده‌های غذایی در جیلی بین ۹۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ تومان است. هزینه‌ی یک غذای دریایی خوشمزه هم حدود ۳۰۰۰۰ تومان می‌شود.

حمل و نقل

در جیلی هیچ خودرویی نمی‌بینید، پس می‌توانید با خیال راحت به پیاده‌روی بپردازید. برای رفت و آمد بین جزیره‌ای هم می‌توانید از قایق استفاده کنید که هزینه‌ی بلیت آن‌ها ۵۷۰۰ تومان است. از فرصت استفاده کنید و با پای خود از کشف جزیره لذت ببرید!

تفریح

 هزینه‌ی تفریحاتی مثل درشکه سواری حدود ۶۰۰۰ تومان است. غواصی هم تفریح سرگرم‌کننده‌ای است که قیمت آن ۱۶۰۰۰۰ تومان است که اگر تخفیف بگیرید یا تجهیزات از خودتان باشد، قیمت آن هم کم‌تر می‌شود. بیشتر تفریحات این منطقه مربوط به نواحی ساحلی و اطراف اقیانوس است.

نکاتی درباره‌ی صرفه‌جویی در هزینه

کرایه‌ی دوچرخه

 کرایه‌ی دوچرخه برای هر ساعت حدود ۳۰۰۰ تومان می‌شود و می‌توانید با آن کل جزیره را بگردید.

دکه‌های خیابانی

دکه های خیابانی غذا

 در جزیره دکه‌های خیابانی به وفور یافت می‌شود و غذای خوشمزه‌ی آن‌ها تنها حدود ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان است. از این رو برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خود می‌توانید به جای رستوران از غذای این دکه‌ها استفاده کنید.

جاذبه‌های جزایر جیلی

غواصی

هر سه جزیره مراکز مطرح غواصی به حساب می‌آیند. در آب‌های اطراف این جزایر جاندارانی چون عقرب‌ماهی، هشت‌پا، سپیداج و انواع مختلف آبزیان وجود دارد. بعضی از گردشگران، غواصی در جیلی را به بالی ترجیح می‌دهند. ضمن اینکه هزینه‌ی یادگیری در جیلی ارزان‌تر است.

غواصی با لوله‌ی تنفسی

غواصی با لوله تنفسی

چنانچه با یک گروه سفر کرده باشید می‌توانید یک قایق خصوصی برای نصف روز کرایه کنید. ضمنا این امکان برای شما فراهم است تا لوازم غواصی سطحی را از مراکز آن کرایه کنید. آب‌های اطراف هر سه جزیره‌ی جیلی مکان مناسبی برای غواصی سطحی هستند و شما می‌توانید در آن آبزیانی چون ماهی گرمسیری، لاک‌پشت و حیات وحش داخل آب را از نزدیک ببینید.

آفتاب گرفتن در ساحل

آفتاب گرفتن در ساحل

 جزایر جیلی سواحل زیبایی دارند که مردم زیادی در آن‌ها مشغول آفتاب گرفتن هستند. از شن و ماسه‌ی سفید و نرم ساحل گرفته تا آب شفاف و گرم دریا موقعیت را برای آفتاب گرفتن شما فراهم کرده است.

ورزش‌های آبی

 با کرایه‌ی یک قایق ماهی‌گیری می‌توانید ورزش‌هایی مثل اسکی روی آب، تخته روی آب و دیگر ورزش‌ها را امتحان کنید.

قایق‌‌سواری

قایق سواری در جزیره جیلی

در بخش شمالی تراوانگان با کرایه‌ی یک قایق کایاک یا شرکت در تور کایاک می‌توانید قایق‌‌سواری در آب‌های این منطقه را تجربه کنید. مرکز "کارما کایاک" محل خوبی برای کرایه‌ی این نوع قایق‌ها است.

موج‌‌سواری

موج سواری

بخش جنوبی تراوانگان مخصوص موج‌‌سواری است. امواج این منطقه در طول سال روند متعادلی دارند. برای موج‌سواری در اینجا لازم نیست حرفه‌ای باشید، چرا که برای همه‌ی سطوح مربیانی هستند که شما را تعلیم می‌دهند!

فرصتی برای استراحت

استراحت در جزیره جیلی

تا زمانی که در این جزیره هستید می‌توانید یک زندگی بی‌دغدغه را تجربه کنید. صدای امواج اقیانوس مانند یک موسیقی دل‌نواز به شما احساس آرامش می‌دهد و می‌توانید هنگام دراز کشیدن روی بانوج با خیال راحت کتاب مورد علاقه‌ی خود را بخوانید.

تماشای لاک‌پشت‌های دریایی

 آب اطراف جزایر جیلی تراونگان و جیلی مونو محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی است و شما می‌توانید در میان انبوهی از لاک‌پشت‌ها غواصی کنید.

جزیره‌گردی

گشت و گذار با دوچرخه

 جزیره‌های جیلی خیلی کوچک هستند، از این رو به راحتی می‌توانید با یک دوچرخه در آن‌ها به گشت و گذار مشغول شوید. پس بسته‌ای از تنقلات بردارید و یک بعد از ظهر را به دوچرخه‌سواری در جزیره اختصاص دهید.

جزیره‌ی لومبوک

جزیره لمبوک

 اگر تا به حال این جزیره را ندیده‌اید وقتی برای آن در نظر بگیرید. با یک قایق به راحتی می‌توانید به لومبوک بروید و سفر ساده‌ای را تجربه کنید. لومبوک فرصت‌های خوبی برای کوهنوردی و موج سواری در اختیار شما قرار می‌دهد.

غواصی آزاد

 بعضی از مراکز آموزشی غواصی در جیلی، غواصی را به شکل آزاد پیشنهاد می‌دهند؛ بنابراین اگر در این زمینه تجربه دارید بد نیست که آن را امتحان کنید. البته قبل از هر گونه عملی نکات ایمنی را با دقت جویا شوید.

مطالب مرتبط:

منبع nomadicmatt

دیدگاه