راهنمای کاربردی و مفید برای کاهش مشکلات سفر تابستانی

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۰
راهنمای کاربردی و مفید برای کاهش مشکلات سفر تابستانی
گاهی اوقات در یک سفر تابستانی طولانی‌مدت با وجود مهیا بودن همه‌ی شرایط، مشکلات جزئی و مسائلی که کاملا بی‌اهمیت به نظر می‌رسند، مانع لذت بردن از  سفر می‌شوند. درحالی‌که با رعایت یکی سری نکات ساده و پیش‌پاافتاده، تمام این مشکلات به‌راحتی قابل‌حل هستند.
مسائلی ساده و ظاهرا بی‌اهمیت مثل همراه نداشتن دارو و لوازم شخصی به‌اندازه‌ی کافی، طولانی بودن مسیر و استاندارد نبودن صندلی هواپیما یا اتوبوس و ... می‌توانند یک سفر تابستانی لذت‌بخش را به فعالیتی خسته‌کننده و ناخوشایند تبدیل کنند. آشنایی با رایج‌ترین مشکلات مسافرت و به کار بردن راهنمایی‌های کاربردی و مفید برای سفر تابستانی ارائه‌شده در این مقاله، می‌تواند این مشکلات را برطرف کند و سفر خوشایند و دلپذیری برای شما به ارمغان بیاورد.

از یک حوله‌ی لوله شده برای کاهش دردهای مفصلی استفاده کنید

در طول سفر تابستانی عوامل مختلفی مثل پرواز طولانی، خودروی غیراستاندارد، تخت خواب ناآشنا و صندلی‌های ساحلی باعث بروز کمردرد می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکل یک حوله‌ی لوله شده را در محل قوس کمر قرار دهید. با این کار انحنای طبیعی کمر حفظ می‌شود و خستگی عضلات آن به دلیل نشستن طولانی‌مدت باعث وارد شدن فشار به ستون مهره‌ها و درنتیجه کمردرد نخواهد شد.backpain گاهی اوقات استفاده‌ی طولانی‌مدت از صندلی‌های ساحلی باعث ایجاد درد در مفاصل مختلف می‌شود. اگر دراز کشیدن به پشت باعث درد در زانوهایتان شد، یک حوله لوله شده زیر آن‌ها بگذارید. اگر با دراز کشیدن به رو مشکل دارید، حوله‌ی لوله شده را زیر شکم خود قرار دهید. خوابیدن بر روی تختخواب ناآشنا ممکن است باعث درد در ناحیه‌ی گردن شود. یک حوله را در امتداد طول لوله کرده و در لبه‌ی پایینی داخل روبالشی قرار دهید. به‌این‌ترتیب در طول شب فشار کمتری به گردن وارد می‌شود.

فهرست ترجمه‌شده‌ی همه داروهای خود را به همراه داشته باشید

در طول سفر تابستانی ممکن است داروهای موردنیاز شما تمام شوند یا آن‌ها را گم کنید. به همین دلیل بهتر است فهرستی ترجمه‌شده از داروها به زبان کشور مقصد تهیه کنید و همیشه در کیف پول یا ساک سفری خود به همراه داشته باشید. List all your medicines علاوه بر این شرایط خاص پزشکی و حساسیت‌های غذایی خود را نیز ترجمه کنید و برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در مواقع اضطراری آن را در دسترس بگذارید. یادگیری یکی سری جملات خاص، مثل (من دیابت دارم) یا (من فشارخون بالا دارم) به زبان کشور مقصد چندان سخت نیست و در شرایط اورژانسی بسیار مفید است.

هنگام نشستن طولانی‌مدت از جوراب‌ ساق بلند مسافرتی استفاده کنید

به توصیه‌ی پروفسور مارک ویتلی (Mark Whiteley) مشاور جراحی عروق در کلینیک ویتلی، همه‌ی افراد بالغ در پروازهایی که بیش از ۴ ساعت طول می‌کشند، باید از جوراب ساق بلند راحت استفاده کنند تا خطر ایجاد لخته‌ی خون در رگ‌های عمقی (DVT) کاسته شود. نشستن طولانی‌مدت با جوراب تنگ می‌تواند باعث ایجاد لخته‌ی خون در رگ‌های عمقی پا شود و جدا شدن تکه‌ای از این لخته و انتقال آن به شش‌ها عوارض احتمالی مرگباری مثل آمپولی ریوی در پی دارد. travel stockings با افزایش سن خطر DVT افزایش پیدا می‌کند. البته عواملی مثل سیگار کشیدن، کم‌تحرکی، انجام عمل جراحی، ابتلا به سرطان و یا سابقه‌ی داشتن لخته‌ی خون در گذشته نیز احتمال DVT را افزایش می‌دهند. در کنار همه‌ی این عوامل، پرواز طولانی‌مدت نیز یک از دلایل عمده‌ی ایجاد DVT است. در شرایط عادی، عضلات ساق پا عملکرد رگ‌های این عضو را به‌خوبی مدیریت می‌کنند و به‌سرعت خون دریافتی را به قلب بازمی‌گردانند. ولی اگر به دلایلی مثل نشستن طولانی‌مدت و یا ضخیم‌تر شدن دیواره‌ی رگ‌ها به خاطر کم‌آبی، سرعت گردش خون در ساق پا کاهش پیدا کند، احتمال تشکیل لخته‌ی خون افزایش می‌یابد. تأثیر عامل ذکرشده در پروازهای کمتر از ۲ ساعت محسوس نیست ولی بعد از ۴ ساعت پرواز، عوارض منفی آن بسیار جدی‌ می‌شود. به‌طورکلی همه‌ی افراد بدون در نظر گرفتن سن و شرایط دیگر، بهتر است در پروازهای طولانی‌مدت از جوراب‌های ساق بلند سفری و کاملا اندازه‌ی پا استفاده کنند تا احتمال DVT به حداقل برسد. سفر تابستانی با اتوبوس، قطار یا خودروی شخصی خطر کمتری دارد چراکه امکان بروز کم‌آبی در آن‌ها کمتر است ولی بااین‌وجود پروفسور ویتلی استفاده از جوراب‌های ساق بلند سفری در همه‌ی سفرهای طولانی‌مدت را توصیه می‌کند. جوراب‌های ساق بلند مخصوص پرواز، فشار به ساق و پنجه‌ی پا را به حداقل می‌رسانند و مزاحمتی برای عملکرد رگ‌ها و ماهیچه‌ها ایجاد نمی‌کنند و بازگشت خون از پا به قلب به‌راحتی انجام می‌شود. البته بهتر است برای استفاده از آن‌ها و انتخاب بین نوع معمولی و طبی با یک متخصص مشورت کنید.

برای برطرف کردن درد گوش‌ها از یک بادکنک استفاده کنید

مسافرت هوایی به دلیل تغییر سریع فشار هوا و ارتفاع هواپیما، ممکن است با درد گوش‌ها همراه باشد که در حالت عادی با حرکت دادن فک‌ها، خمیازه کشیدن یا تکنیک والساوا (Valsalva - گرفتن بینی و تلاش برای تنفس با دهان بسته به‌منظور متعادل کردن فشار هوا در دو طرف پرده‌ی گوش) برطرف می‌شود. ولی گاهی بچه‌ها دچار این مشکل می‌شوند و انجام راه‌حل‌های رایج برایشان امکان‌پذیر نیست. برای حل این مشکل می‌توان از دستگاه اتووِنت (Otovent) استفاده نمود. اتوونت یک بادکنک کوچک است که به یک قطعه‌ی پلاستیکی متصل شده. برای حل مشکل باید قطعه‌ی پلاستیکی را در داخل یکی از حفره‌های بینی قرار دهیم و حفره‌ی دیگر را با دست ببندیم. در مرحله بعد باید بادکنک را به خارج کردن هوا از حفره‌ی بینی باد کنیم. از این دستگاه می‌توان برای حل مشکل کودکان و بزرگ‌ترها استفاده کرد. استفاده از دستگاه اتوونت در زمان آغاز اوج گرفتن هواپیما بیشترین تأثیر را دارد ولی از آنجایی کار کردن با آن برای بچه‌ها آسان نیست، بهتر است قبل از پرواز در خانه چند بار با آن‌ها استفاده از آن را تمرین کنید.

لوازم حل موقتی مشکلات دندان را به همراه داشته باشید

در هنگام سفر تابستانی، یک دندان‌درد ساده می‌تواند به‌کلی لذت سفر را از بین ببرد درحالی‌که به همراه داشتن لوازم حل موقتی مشکلات دندان به‌راحتی مشکل را حل می‌کند. Dentanurse امروز لوازمی ابداع شده‌اند که دردهای جزئی و حتی بعضی از مشکلات جدی مثل شکستن تاج و سایر قسمت‌های سطحی و همین‌طور افتادن بخش‌های ترمیم‌شده‌ی دندان را موقتا حل می‌کنند و تا زمان رسیدن به دندان‌پزشک درد را تسکین می‌دهند. علاوه بر این افزایش فشار هوا در پرواز، سینوس‌ها را تحریک می‌کند که این مسئله باعث ایجاد درد در ریشه‌ی دندان‌های آسیای بزرگ و کوچک می‌شود. با به همراه داشتن لوازم حل موقتی مشکلات دندان، همه‌ی این مسائل قابل‌حل هستند و مانع لذت بردن از سفر تابستانی نمی‌شوند.

همیشه بیشتر از نیاز دارو به همراه داشته باشید

اگر به‌صورت روزانه داروهای تجویزشده مصرف می‌کنید، بهتر است در هنگام مسافرت بیش از میزان موردنیاز در طول مدت سفر دارو به همراه داشته باشید تا در صورت مواجه‌شدن با تأخیرهای غیرمنتظره با مشکل مواجه نشوید. به گفته‌ی دکتر الیسون فری‌منتل (Alison Freemantle)؛ در جریان طوفان گردوغبار ایسلند در سال ۲۰۱۰، بیش از ۱۰۰ هزار پرواز متوقف شدند و مسافران آن‌ها در فرودگاه به دام افتادند. برای آماده بودن در مقابل حوادث غیرقابل‌پیش‌بینی ازاین‌دست، باید همیشه مقدار زیادی داروی تجویزشده و ضروری به همراه داشت. tablets داروها را در جعبه‌های اصلی با برچسب جزییات تجویز و نحوه‌ی مصرف نگهداری کنید تا در موقع لزوم به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. مقداری از داروها را در کیف‌دستی خود حمل کنید تا در صورت گم‌شدن ساک‌های مسافرتی با مشکل مواجی نشوید. البته ممکن است حمل بعضی از داروهای خاص تزریقی و مایع، به دلیل ملاحظات قانونی یا بهداشتی با مشکل همراه باشد. به‌عنوان‌مثال انجمن دیابت کشور انگلستان به مسافران توصیه می‌کند که به دلیل سرمای شدید در ارتفاع زیاد و خطر خراب شدن انسولین، از حمل آن در قسمت بار هواپیما خودداری کنند. برای به همراه داشتن داروهایی مثل انسولین که حمل آن‌ها در بعضی از فرودگاه‌ها مجاز نیست، از پزشک متخصص خود بخواهید در یک نامه‌ی رسمی بدون تاریخ (برای استفاده در مسافرت‌های متعدد) نیاز شما به انسولین، سرنگ و سایر وسایل تزریق را تائید کنید. اگر مجبور به حمل مقدار زیادی انسولین در قسمت بار هواپیما هستید، حتما آن‌ها را در محفظه‌ای محکم و داخل پلاستیک حبابدار محافظ بگذارید و بعد یک حوله در اطراف محفظه بپیچید و آن را در وسط چمدان مسافرتی قرار بدهید.

در هواپیما یک بطری آب بنوشید

نوشیدن یک بطری کوچک آب در شروع پرواز علاوه بر کاهش خطر DVT، از بیمار شدن جلوگیری می‌کند.  Glug bottles of water بر اساس مقاله‌ای که توسط نشریه‌ی تحقیقات بهداشت محیط در سال ۲۰۰۴ منتشر شده است، مسافرت با هواپیما خطر ابتلا به سرماخوردگی را ۱۰۰ برابر افزایش می‌دهد. یکی از دلایل این مسئله بودن در نزدیکی افراد سرماخورده است. به همین دلیل در هواپیما تا جایی که ممکن است دست‌های خود را بشوید و یا با مایع پاک‌کننده‌ی ضد باکتری، ضدعفونی کنید. دلیل دیگر خشکی هوا است. سیستم ایمنی بدن انسان در رطوبت ۵۰ درصد بهترین عملکرد خود را دارد. کمتر شدن رطوبت هوا از ۱۰ درصد، باعث کم‌آبی بدن و درنتیجه خشک شدن مخاط در سینوس‌ها، گلو و حفره‌های بینی می‌شود. با خشک شدن مخاط، قابلیت جذب آلودگی‌ها توسط آن کاهش می‌یابد و احتمال بروز عفونت بیشتر می‌شود.

برای کاهش مشکلات پرواز از قرص هورمون خواب استفاده کنید

یک از مشکلات مسافرت، به هم خوردن ساعت خواب است که علاوه بر از بین بردن لذت سفر تابستانی، سیستم ایمنی بدن را نیز تضعیف کرده و شمارا در مقابل بیماری‌ها آسیب‌پذیر می‌کند. چاره‌ی این مشکل افزایش سطح هورمون ملاتونین یا به‌اصطلاح هورمون خواب است که ساعت بیولوژیکی بدن را تنظیم می‌کند. برای افزایش ملاتونین می‌توانید قرص هورمون خواب مصرف کنید. sleep hormone در حال حاضر قرص هورمون خواب فقط در انگلستان و بعد از پر کردن یک پرسشنامه در مورد وضعیت سلامتی به فروش می‌رسد. استفاده از هورمون ملاتونین برای مبتلایان به نارسایی‌های سیستم ایمنی، دیابت، در دوره‌های بارداری و شیردهی و یا به همراه قرص‌های پیشگیری از بارداری و داروهای فشارخون توصیه نمی‌شود. برای کاهش عوارض ناشی از به هم خوردن ساعت بیولوژیکی در هنگام  سفر تابستانی، بهتر است از مدتی قبل وعده‌های غذایی و زمان خواب خود را با ساعت رسمی مقصد و محل‌های توقف در طول مسیر تنظیم کنید. برای تنظیم خواب می‌توانید تکنیک خواب چندمرحله‌ای در بخش‌های ۴ ساعته را به کار ببرید.

نکاتی برای رفع مشکلات جزئی در مقصد

·        کرم‌های ضد آفتاب خود را در یخچال نگه‌داری کنید. بسیاری از محصولات ضد آفتاب که مرطوب‌کننده یا خنک‌کننده نیز هستند، ترکیباتی فرار دارند و به‌سرعت تبخیر می‌شوند. اگر این محصولات را خنک مصرف کنید، تأثیر و ماندگاری آن‌ها چندین برابر می‌شود. ·        محصولاتی که برای راندن حشرات مزاحم تولید می‌شوند. معمولا در دو نوع کرم و اسپری به فروش می‌رسند. باوجوداینکه استفاده از کرم به راحتی اسپری نیست ولی تأثیر بیشتری دارد. کرم‌های ضد حشرات موذی پوست بدون محافظ را کاملا پوشش می‌دهند و حشرات نمی‌توانند راهی برای رسیدن به آن پیدا کنند. منبع : DailyMail

مطالب مرتبط:

دیدگاه