ابزار و تجهیزات لازم برای کمپینگ و هایکینگ چیست؟

سارا حسینقلی‌زاده
سارا حسینقلی‌زاده سه شنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۵
 ابزار و تجهیزات لازم برای کمپینگ و هایکینگ چیست؟

کمپنیگ و هایکینگ به سبک‌های سفر رایج امروزی تبدیل شده‌اند. همراه داشتن وسایل و تجهیزات مناسب در این سفرها به شما کمک می‌کند تا سفر راحت‌تری را داشته باشید.

 سفر به سبک کمپینگ و هایکینگ بیش از پیش رایج شده‌اند. با توجه به شرایط خاص این سبک سفرها تجهیزات مناسب به خود را نیاز دارند. در هنگام کمپ زدن یا هایکینگ ممکن است با مشکلات به خصوصی مواجه شوید که در صورت داشتن تجهیزات مناسب و ضروری به راحتی می‌توانید از پس آن‌ها بربیایید و بهتر است که با داشتن بعضی تجهیزات از وقوع یک سری مشکلات پیشگیری کنید. در زیر به این تجهیزات اشاره کردیم تا با تهیه‌ی آن‌ها سفر آسوده‌تر و کم‌دردسرتری را داشته باشید.

اصولا سبک‌های کمپینگ و هایکینگ در یک سفر با یکدیگر همراه می‌شوند. به این ترتیب مسافران هم می‌توانند در طبیعت باشند و از طبیعت وحشی لذت برند و هم با کمپ زدن به جای صرف هزینه برای هاستل یا هتل‌ها، کمی از پول‌شان را پس‌انداز کنند. 

هدف شما از کمپ زدن یا هایکینگ هرچه که باشد، در زیر به تجهیزات لازم برای این سبک سفر اشاره کردیم.

تجهیزات برای کمپ زدن

انتخاب چادر مناسب برای سفر

انتخاب چادر مناسب ضروری است

چادر

چادرها دارای اندازه‌ها و اشکال و قیمت‌های متفاوتی هستند. اگر قصد دارید سبک سفر کنید و نمی‌خواهید درگیر باز و جمع کردن چادر شوید، می‌توانید از انواع swag، bedroll و bivouac sack استفاده کنید که جمع و جور، بدون چارچوب و ضدآب هستند و به راحتی برپا می‌شوند. 

چادر مدل swag

چادر مدل swag

چادر مدل bedroll

چادر مدل bedroll

چادر مدل bivouac sack

چادر مدل bivouac sack

اگر در سفرتان احتمال هوای ابری در جنگل وجود دارد، برای گلی نشدن و داشتن خوابی راحت، یک بانوج (هاموک- hammock) ضدآب طویل با خود ببرید. این هاموک‌ها شما را از گل محفوظ می‌دارد و نوع با پشه‌بند آن، شما را از شر حشرات نیز نجات می‌دهد.

هاموک با پشه بند

هاموک با پشه بند

کیسه خواب

کیسه خوابی مناسب با شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که به آن سفر می‌کنید را با خود بردارید. به‌طور کلی هرچقدر که هزینه‌ی بیشتری برای آن صرف کنید، کیسه خواب سبک‌تر و کوچک‌تری خواهید داشت. البته بردن یک زیرانداز بلند را هم فراموش نکنید. زیرانداز نه تنها خواب راحت‌تری را برای شما رغم می‌زند، بلکه سرمای زمین را به خود می‌گیرد و کمتر با زمین در ارتباط هستید.

کیسه خواب

کوله‌پشتی

لباس‌هایتان (مخصوص جوراب‌ها و لباس زیرتان) حتما باید خشک باشند. تجهیزات و لباس‌هایتان را در کیف‌های خشک بگذارید (ضدآب باشند) به‌عنوان مثال کیف‌های برند «اورتلیب» (Ortelib) بسیار مناسب هستند. از یک کوله‌پشتی راحت و خوب استفاده کنید و وسایل زیادی را با خود نبرید.

لباس‌ها

بهترین لباس‌هایی که توانایی خریدشان را دارید، تهیه کنید. لباس‌های سبک با پارچه‌ی قابل تنفس مثل گرتکس که زود خشک می‌شوند، بسیار مناسب هستند. بردن یک بارانی یا بادگیر را فراموش نکنید و یک حوله با بافت ریز بردارید، چراکه هم رطوبت را به خود جذب می‌کند و هم زودتر خشک می‌شود.

وسایل سفر

چای یا قهوه

قرار نیست که انرژی‌دهنده‌ی خود را به طبیعت نبرید. بهتر است که از یک لیوان عایق استفاده کنید.

خوراکی‌ها و گاز

گازهای مناسب زیادی برای کمپینگ وجود دارد، ولی می‌توانید از نوع با دود کم و بسیار کارآمد «گاز کمپینگ وودگس» (Woodgas Camp Stove) استفاده کنید.

گاز کمپینگ

تصفیه‌ کننده‌های آب 

اگر قصد ندارید که آب با خود بردارید و منطقه‌ای که به آن می‌روید آب تصفیه شده ندارد، بهتر است از قرص‌های تصفیه آب استفاده کنید یا اگر قصد استفاده از ابزار تصفیه آب دارید، می‌توانید از «استرپین» (steripen) (steripen.com) یا میکروفیلترهای MSR استفاده کنید. استریپن باکتری‌ها را با استفاده از اشعه‌ی فرابنفش از بین می‌برد و میکروفیلتر MSR با استفاده از فیلترهایی، آب را تمیز می‌کند.

فیلتر آب

شارژرهای خورشیدی

اگر نیاز دارید که وسایل دیجیتال‌تان همیشه شارژ داشته باشند، می‌توانید از شارژرهای خورشیدی همچون شارژرهای تولیدشده توسط شرکت «جوز» (solarjoos.com) استفاده کنید. البته می‌توانید از ابزارهای تکنولوژی هیچ استفاده‌ای نکنید و از بودن در طبیعت لذت ببرید.

شارژر خورشیدی در سفر

پماد، کرم و پودر

فراموش کردن دفع‌کننده‌ی حشرات و کرم ضد‌آفتاب باعث می‌شود که در انتهای سفر به دلیل سوزش ناشی از آفتاب سوختگی و پوست پشه‌زده‌‌تان بسیار رنج ببرید، که این شرایط قطعا چندان خوشایند نخواهد بود. در مناطق استوایی حتما از «پودر گرمای پریکلی» (prickly heat powder) (که یک پودر خنک‌کننده و صاف‌کننده برای از بین بردن خارش‌ها، جوش‌های به‌وجود آمده از گرما و سوزش‌های پوستی در اثر مواجهه با آب داغ است. این پودر از روغن‌های اصلی و طبیعی خنک‌کننده ساخته شده است) این پودر همچینین شما را از شر سوزش‌های عرق نیز در امان می‌دارد. با زدن این کرم در شب، آسایش خود را برای داشتن خوابی آرام رغم خواهید زد.

جعبه کمک‌های اولیه‌ی کوچک

جعبه‌ای را که حاوی کمپرس سرد، باندها، دستمال مرطوب استریل‌شده، چسب نواری، کرم یا ژل ضدعفونی کننده، مرهم و مسکن‌ها باشد را با خود بردارید. بهتر است که یک دوره‌ی ابتدایی احیا قلبی ریوی و تنفسی (CPR) را نیز یاد گرفته باشید.

جعبه کمکهای اولیه در سفر

تجهیزات برای هایکینگ

تجهیزات هایکینگ

قبل از آنکه سفر را شروع کنید، برنامه سفرتان را حتما با جنگل‌بان محلی در میان بگذارید

دوربین دو چشمی

یک دوربین دوچشمی خوب را برای تماشای حیوانات (به‌خصوص پرنده‌ها) با خود ببرید. اگر پول داشتید، حتما یک دوربین دوچشمی دیجیتال تهیه کنید تا قادر به ضبط صحنه‌هایی که شاهد آن هستید، باشید. دوربین دوچشمی با ضبط دیجیتال سونی (مدل DEV) این صحنه‌ها را با کیفیت فول‌اچ‌دی ضبط می‌کند و به این ترتیب در صورت مشاهده‌ی کروکودیل آب‌های شور مدرکی برای اثبات گفته‌های خود خواهید داشت.

دوربین دوچشمی

کیسه‌ی آب

اگر دوست ندارید از بطری‌های آب استفاده کنید، کیسه‌ آب همچون کیسه‌های طراحی شده توسط «کمل‌بک» (Camelback) می‌توانند جایگزین مناسبی باشند. این کیسه‌ حاوی لوله‌ای است که به کیسه‌ی آب موجود در کوله‌پشتی متصل شده است و به راحتی به آب دسترسی خواهید داشت. البته هنگامی که در حال صخره‌نوردی با هر دو دست‌تان هستید، بهتر است از آن ننوشید.

کمل بک

جی‌پی‌اس

گرچه می‌توانید از جی‌پی‌اس گوشی هوشمندتان استفاده کنید (البته در صورتی که نرم‌افزار مناسب برای این کار را تهیه کنید و صرفا متکی به اپلیکیشن‌های نقشه‌ی تلفن‌تان که با قطع ارتباط کارایی ندارند، نباشید)؛ اما بسیاری از اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند مخصوص هایکینگ نیستند و عمر باتری ضعیفی دارند. شما می‌توانید از یک جی‌پی‌اس دستی مخصوص همچون جی‌پی‌اس‌های «گارمین» (Garmin) یا «مگلان» (magellangps.com) استفاده کنید. این جی‌پی‌اس‌ها نقشه‌های توپوگرافی با جزئیات دارند و بسیار قوی هستند و در صورت افتادن و ضربه، مقاوم هستند و از آن به‌عنوان قطب‌نما نیز می‌توانید استفاده کنید.

جی پی اس در سفر

حواس‌تان به زالوها باشد

اگر به منطقه‌ای سفر می‌کنید که زالو دارد، کمی احتیاط کنید. گرچه روش تضمینی برای در امان ماندن از دست آن‌ها وجود ندارد، ولی هایکرها با استفاده از روش‌هایی، از گزند آن‌ها به خوبی در امان مانده‌اند. می‌توانید از دفع‌‌کننده‌ی حشرات یا روغن اکالیپتوس استفاده کنید یا جوراب‌های محافظت‌کننده در برابر زالو، بوت و کفش ضدآب یا گتر بپوشید یا یک تکه چوب آغشته به نمک با خود حمل کنید. به نظر می‌رسد که زالوها از نمک متنفر هستند، بنابراین در صورت مشاهده‌ی آن‌ها کمی نمک به لباس‌های خود بزنید.

در امان ماندن از زالو در سفر

باتوم‌

باتوم پیاده‌روی یا چوب هایکینگ یا هر اسم دیگری که می‌خواهید روی آن بگذارید، بسیاری از هایکرها به ضرورت استفاده از آن هنگام پیاده‌روی، مخصوصا در مسیرهای شیب‌دار تاکید می‌کنند.

باتوم کوهنوردی در سفر

ابزار ضروری

یک جعبه کمک‌های اولیه، تعدادی کبریت یا یک فندک و یک ابزار گرمایشی در صورت اقامت در شب در یک منطقه‌ی سرد، همراه خود داشته باشید. همچنین یک چاقو و هدلایت (یا چراغ قوه) نیز با خود ببرید. اگر به منطقه‌ای برفی می‌روید، یک یخ‌شکن و لباس اضافه نیز می‌تواند مفید باشد.

ابزار ضروری در سفر

مطالب مرتبط:

منبع lonelyplanet

دیدگاه