گوگل لنز چیست و چه کاربردی در سفر دارد؟

علی محمدپناه
علی محمدپناه جمعه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۲
گوگل لنز چیست و چه کاربردی در سفر دارد؟

گوگل لنز ابزاری برای جست‌و‌جو بر اساس تصویر است؛ شناسایی، ترجمه و ارائه اطلاعات در مورد یک شیء، متن یا مکان، از قابلیت‌های این تکنولوژی محسوب می‌شود.

شرکت گوگل، از جمله شرکت‌های پیش‌رو در زمینه تکنولوژی هوش مصنوعی است. یکی از برنامه‌های اخیر این شرکت، برنامه گوگل لنز است که در چند سال اخیر توانسته محبوبیت بالایی کسب کند؛ با استفاده از این برنامه در گوشی هوشمند خود می‌توانید اطلاعات جالبی را در مورد اشیای مقابل خود به‌دست آورید.

گوگل لنز با استفاده از دوربین تلفن همراه و تکنولوژی هوش مصنوعی خود، از میان داده‌های بسیار زیاد، مفیدترین و مرتبط‌ترین اطلاعات لازم را به شما ارائه می‌کند. این برنامه، یک برنامه بسیار کاربردی است که نقش پررنگ آن در حوزه سفر و گردشگری نیز قابل‌توجه است.

در مورد گوگل لنز بیشتر بدانید:

گوگل لنز چیست؟

امکانات گوگل لنز

منبع: Future

گوگل لنز برنامه‌ای است که روی گوشی‌های هوشمند تلفن همراه نصب می‌شود و کمک می‌کند اطلاعات مفید و جالبی را درباره آنچه که ما در اطراف خود می‌بینیم، به دست بیاوریم. این سرویس با پردازش تصویر دریافت شده از طریق دوربین گوشی هوشمند و جست‌وجو در منابع گوگل، سعی می‌کند تا دقیق‌ترین اطلاعات را به‌دست بیاورد.

کاربرد گوگل لنز

گوگل لنز به‌عنوان یک موتور جست‌و‌جوی بی‌نیاز از تایپ عمل می‌کند. این برنامه مناظر، اشیا و متن‌های داخل تصاویر دریافتی از طریق دوربین گوشی هوشمند را تشخیص می‌دهد؛ سپس به شما این امکان را می‌دهد تا در مورد آن‌ها اطلاعات بیشتری به‌دست بیاورید. این ابزار می‌تواند در زندگی واقعی، اطلاعات مورد نیاز شما را بسیار راحت‌تر به شما بدهد؛ به عبارت دیگر،‌ گوگل لنز بهترین ابزار برای جست‌و‌جوی تصویری به شمار می‌رود. 

علاوه بر این، گوگل لنز یک ابزار کاربردی در سفر است؛ گردشگران و مسافران می‌توانند با استفاده از این برنامه در گوشی هوشمند خود، در مورد جاهای دیدنی مختلفی که به آن سفر می‌کنند، اطلاعات بسیار زیادی به‌دست بیاورند و همین باعث می‌شود که بتوان از گوگل لنز به‌عنوان یک راهنمای سفر عالی یاد کرد.

امکانات گوگل لنز

گوگل لنز با تکیه بر دوربین تلفن هوشمند توانسته امکانات جالب و برجسته‌ای را ارائه کند. این امکانات، برخی از مشکلات روزمره ما را بر طرف کرده‌اند و جست‌وجو به‌صورت آنی و تصویری را به سطح بالاتری برده‌اند.

تبدیل متن روی تصویر به متن قابل ویرایش

امکانات گوگل لنز

منبع: pocket-lint

حتما برای شما هم پیش آمده که نیاز داشته باشید متن نوشته شده‌ای داخل کتاب، روی دیوار یا هر جای دیگر را به‌صورت فایل متنی در اختیار داشته باشید؛ اما نوشتن این متن ممکن است بسیار خسته‌کننده به نظر برسد و حتی در مواردی، غیرممکن باشد. با کمک گوگل لنز این کار بسیار ساده و راحت‌ شده است. این برنامه قادر است کلمات را از روی یک متن فیزیکی، یک کتاب، تخته سیاه یا روی هر چیز دیگری به‌دست بیاورد و آن را به‌صورت یک فایل متنی در تلفن همراه، یا از طریق ایمیل در اختیارتان قرار دهد. این ویژگی، یکی از برجسته‎‌ترین امکانات کاربردی است.

تشخیص تصاویر

بسیاری از افراد دوست دارند در مورد یک تصویر به‌خصوص اطلاعاتی به‌دست بیاورند یا اینکه در داخل یک تصویر مورد خاصی را جست‌وجو کنند؛ اما جست‌و‌جوی مبتنی بر کلمه ممکن است دشوار باشد یا در برخی موارد،‌ نتایج دلخواه را ارائه نکند. گوگل لنز با تشخیص تصاویر و جست‌وجوی در میان موارد شبیه به آن تصویر در منابع خود، جستجویی آسان‌تر و نتایج بهتری را برای ما به ارمغان آورده است.

اسکن کردن بارکدها

اسکن کردن بارکدها و کدهای QR یکی دیگر از امکاناتی است که در گوگل لنز وجود دارد. با استفاده از این برنامه، به‌راحتی می‌توان بارکدهای روی محصولات یا کدهای QR در مکان‌های مختلف را اسکن کرد. با اینکه اسکن کردن بارکدها از طریق برنامه‌های دیگر نیز ممکن است، این قابليت در گوگل لنز آن را به برنامه جامع‌تری تبدیل کرده است.

جمع‌آوری اطلاعات تماس

با استفاده از گوگل لنز می‌توان اطلاعات تماس موجود روی یک کارت ویزیت را به سریع‌ترین شکل ممکن در تلفن همراه ذخیره کرد؛ کارت را مقابل دوربین گوشی خود نگه می‌دارید و با استفاده از گوگل لنز، اطلاعات تماس روی کارت به فهرست مخاطبان در دفترچه تلفن گوشی شما اضافه خواهد شد. این ویژگی خوانش اطلاعاتی از قبیل نام، شماره تلفن، آدرس پستی، آدرس وب‌سایت و آدرس ایمیل را انجام می‌دهد. در نظر داشته باشید که این قابلیت برای زبان فارسی فعال نیست.

جست‌وجو در مورد کتاب، فیلم و موسیقی

امکانات گوگل لنز

منبع: iide

اگر کاور یک کتاب را در مقابل دوربین گوشی خود نگه دارید، گوگل لنز با تشخیص عنوان کتاب، اطلاعاتی را راجع به آن به شما ارائه خواهد کرد. علاوه بر این، نقدهای منتشر شده برای این کتاب نیز در دسترس شما قرار خواهند گرفت. گوگل لنز به‌خوبی قادر است تا تنها با استفاده از کاور یک کتاب، فیلم، آلبوم موسیقی یا بازی ویدیویی، اطلاعات کلی آن را به‌دست بیاورد. 

قابلیت‌های گوگل لنز

علاوه بر قابلیت‌های یاد‌شده، این برنامه دارای قابلیت‌های دیگری است که آن را به یک برنامه ایدئال برای سفر تبدیل کرده است.

خواندن نقدها و اطلاعات رستوران‌ها

بارها پیش آمده است که به هنگام عبور از خیابان‌ها، از جلوی یک رستوران گذر می‌کنید و با یک نگاه مختصر، ممکن است این رستوران، نظر شما را جلب کند و دوست داشته باشید تا بدون آنکه به داخل آن بروید، به سرعت اطلاعات بیشتری از آن به‌دست بیاورید یا حتی نقدها و نمرات مشتریان قبلی را درباره این رستوران مشاهده کنید. کافی است با استفاده از گوگل لنز، عکسی از ورودی رستوران موردنظر بگیرید تا این برنامه، در صورت موجود بودن اطلاعاتی درباره رستوران، آن‌ها را در اختیار شما قرار دهد.

کسب اطلاعات در مورد منوی رستوران‌ها

گاهی اوقات ممکن است نام غذایی را در داخل منوی یک رستوران مشاهده کنید؛ اما دقیقا ندانید این غذا چیست یا مواد تشکیل دهنده آن را ندانید. بدون آنکه مزاحم کسی شوید، می‌توانید با استفاده از گوگل لنز و عکس گرفتن از منوی غذا، اطلاعات جامعی درباره غذا و مواد تشکیل‌دهنده آن به‌دست بیاورید. در مواقعی که از یک غذا خوشتان آمده است و دوست دارید تا دستور پخت آن را داشته باشید، می‌توانید با استفاده از گوگل لنز به دستور پخت غذا دست پیدا کنید.

بررسی قیمت محصولات

 گوگل لنز ابزاری عالی برای بررسی قیمت محصولات به شمار می‌رود. با این ابزار می‌توانید عکسی از محصول مقابل خود بگیرید و قیمت آن را با قیمت فروشگاه‌های آنلاین مختلف مقایسه کنید.

کسب اطلاعات در مورد ساختمان‌ها و بناهای تاریخی

امکانات گوگل لنز

منبع: iide

اگر در به هنگام سفر به کسب اطلاعات در مورد یک ساختمان یا بنای تاریخی نیاز پیدا می‌کنید، گوگل لنز می‌تواند عکس آن بنا را برای شما جست‌وجو کند و اطلاعات زیادی را در دسترس شما قرار دهد. در حقیقت، گوگل لنز همانند راهنمای سفر عمل خواهد کرد.

ترجمه به‌صورت آنی

ترجمه یکی از مفیدترین ابزارهای گوگل لنز به شمار می‌رود. این برنامه با استفاده از دیگر برنامه گوگل یعنی گوگل ترنسلیت، به‌صورت آنی، متن‌ها را ترجمه می‌کند. این ویژگی برنامه در سفر به کشورهای خارجی بسیار پرکاربرد است. مسافران و گردشگران ممکن است با علائم و مواردی برخورد کنند که نیازمند ترجمه آن‌ها باشند که با استفاده از این برنامه، می‌توان به آسانی و به سرعت، ترجمه یک متن را به زبان دلخواه به‌دست آورد.

ترجمه علائم،‌ بلیط‌ها، منوی رستوران‌ها و... تنها بخشی از مواردی است که در آن می‌توان از ویژگی ترجمه گوگل لنز استفاده کرد. در خصوص ترجمه به زبان فارسی، هرچند متن نهایی در بالاترین سطح ممکن نیست؛ اما می‌تواند به‌عنوان یک گردشگر و در شرایط ضروری، پاسخگوی نیاز شما باشد.

خواندن متن

یکی دیگر از ویژگی برجسته گوگل لنز، خواندن متن از روی یک کتاب، کاغذ و در کل، هر جایی است. با استفاده از این ویژگی، گوگل لنز، متن مورد نظر شما را اسکن می‌کند و سپس آن را برای شما می‌خواند. این ویژگی برای کسانی که در خواندن مشکل دارند و ارتباط شنیداری را ترجیح می‌دهند، ابزاری فوق‌العاده محسوب می‌شود.

تشخیص حیوانات و گیاهان

امکانات گوگل لنز

منبع: iide

گوگل لنز ابزاری عالی برای جست‌وجو و تشخیص حیوانات و گیاهان مختلف است. این برنامه با جست‌و‌جوی تصویر یک حیوان یا گیاه در میان تصاویر مشابه موجود در منابع مختلف، اطلاعات موجود درباره آن را به شما نمایش می‌هد. به هنگام سفر و طبیعت‌گردی ممکن است با یک حیوان یا گیاه نادر برخورد کنید و هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد آن نداشته باشید، در این شرایط، گوگل لنز ابزاری ایدئال به شمار می‌رود.

چگونه از گوگل لنز استفاده کنیم؟

امکانات گوگل لنز

منبع: Future

برای استفاده از گوگل لنز ابتدا باید آن را در گوشی هوشمند خود نصب کرده باشید. پس از اجرای این برنامه، آن را به‌سمت شیء یا مکان مد نظر خود بگیرید؛ سپس دکمه جست‌و‌جو را در پایین صفحه فشار بدهید و پس از آن، نقاطی آبی رنگ در تصویر پدیدار می‌شوند که نشان‌دهنده اجزای متمایز و قابل جست‌و‌جوی تصویر است؛ در صورت جست‌وجوی متن، نوشته‌های داخل تصویر به‌صورت یک بلوک سفید رنگ قابل‌ مشاهده است. با کلیک روی این موارد، نتایج مورد نظر به نمایش در خواهند آمد. در پایین صفحه برنامه گوگل لنز، دکمه‎‌های مختلفی وجود دارند که به‌جای جست‌و‌جوی عمومی، می‌توانید از طریق آن‌ها نوع جست‌و‌جوی موردنظر خود را از قبیل متن، مکان، غذا و... برای برنامه تعریف کنید تا در سریع‌ترین زمان به مرتبط‌ترین نتایج دست بیابید.

کدام نوع گوشی‌ ها از گوگل لنز پشتیبانی می‌ کنند؟

شرکت گوگل، در ابتدا سرویس گوگل لنز را برای گوشی‌های هوشمند خود این شرکت ارائه کرده بود. پس از مدتی، این برنامه در تمام گوشی‌های اندروید عرضه شد؛ مدتی کوتاه پس از آن  نیز این سرویس در گوشی‌های آیفون در دسترس قرار گرفت.

در کل، تقریبا تمام گوشی‌های هوشمند چند سال اخیر، از گوگل لنز پشتیبانی می‌کنند. در برخی از این گوشی‌ها، گوگل لنز در داخل برنامه دوربین خود گوشی قرار دارد و در برخی گوشی‌های دیگر به‌صورت یک برنامه جداگانه است. لازم به ذکر است که به‌دلیل تحریم‌های مختلف اعمال شده از سوی آمریکا، برخی از امکانات و قابلیت‌های گوگل لنز در داخل ایران و بعضی از دیگر کشورها در دسترس نیستند و برای استفاده از آن به اپلیکیشن‌های تغییر IP نیاز خواهید داشت.

چرا گوگل لنز ابزاری ضروری برای سفر است؟

امکانات گوگل لنز

منبع: Future

یکی از مواردی که قبل از سفر باید در نظر داشت، داشتن اطلاعات کافی در مورد مقصد سفر و همچنین جاهای دیدنی آن است. قبل از هر سفری، می‌توان برنامه‌ریزی کرد و جاهایی که قرار است از آن‌ها بازدید کرد را به‌خوبی شناخت؛ با این حال، گاهی اوقات در حین سفر، با یک جاذبه گردشگری روبه‌رو می‌شوید و دوست دارید اطلاعات بیشتری از آن داشته باشید؛ در صورتی که همراه خود یک راهنمای کاربلد نداشته باشید، می‌توانید از گوگل لنز استفاده کنید. با استفاده از گوگل لنز می‌توان به اطلاعاتی درباره هتل‌ها، رستوران‌ها و جاذبه‌های گردشگری دست پیدا کرد؛ علاوه بر این، قابلیت ترجمه آنی این سرویس نیز از جمله ویژگی‌های کارآمد آن به هنگام سفرهای خارجی محسوب می‌شود.

پرسش‌های متداول

گوگل لنز چیست؟

گوگل لنز برنامه‌ای  برای گوشی‌های هوشمند که با جست‌وجو بر اساس تصویر دریافتی دوربین، اطلاعاتی را در خصوص آن ارائه می‌کند.

چرا گوگل لنز برای سفر ضروری است؟

با استفاده از گوگل لنز می‌توان به آسانی اطلاعاتی درباره هتل‌ها، رستوران‌ها و جاذبه‌های گردشگری کسب کرد.

آیا امکان نصب گوگل لنز در تمام تلفن‌های همراه وجود دارد؟

تقریبا تمام گوشی‌های هوشمند چند سال اخیر، از گوگل لنز پشتیبانی می‌کنند.

آیا گوگل لنز قابلیت ترجمه دارد؟

بله

منبع عکس کاور: guide.servify.in

مطالب مرتبط:

دیدگاه