فرق پرواز چارتر و سیستمی چیست؟

زهرا مهری نیاری
زهرا مهری نیاری سه شنبه، ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۶
فرق پرواز چارتر و سیستمی چیست؟

برای سفر با هواپیما می‌توانید بلیط‌ چارتری یا سیستمی را خریداری کنید که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند.

اگر از علاقه‌مندان به سفر با هواپیما هستید یا به‌دلایل مختلف سفر هوایی را ترجیح می‌دهید، هنگام تهیه بلیط پرواز با دو گزینه بلیط چارتری و سیستمی روبه‌رو خواهید شد. اگر با تفاوت این بلیط‌ها آشنایی ندارید بهتر است پیش از خرید، با قوانین و مقررات آن‌ها بیشتر آشنا شوید. در این مقاله از کجارو مزایا، معایب و تفاوت‌های بلیط‌های سیستمی و چارتری را برای شما شرح داده‌ایم. 

آنچه باید درباره بلیط‌های چارتری و سیستمی بدانید:

بلیط چارتری چیست؟

بلیط هواپیما

منبع عکس: flyanu.com

چارتر در لغت به‌معنای اجاره کردن دربست و پرواز چارتر (Charter flights) به معنی اجاره دربست هواپیما است. زمانی که آژانس‌های مسافرتی همه یا تعدادی از صندلی‌های هواپیما را اجاره می‌کنند و به مسافران می‌فروشند، به آن پرواز، پرواز چارتری و به بلیطی که مسافر تهیه می‌کند، بلیط چارتری گفته می‌شود. به‌طور معمول، پروازهای مسیرهای پرتردد و پرتقاضا بیشتر چارتر می‌شوند؛ مانند پروازهایی به مقصد مشهد و کیش. 

مهم‌ترین مزیت بلیط‌های چارتری، نرخ پایین‌تر آن‌ها در برخی روزهای سال، نسبت به بلیط‌های سیستمی است

با توجه به قرارداد میان ایرلاین و آژانس‌های مسافرتی چارتر کننده، آژانس‌ها باید هزینه کامل تمام صندلی‌های هواپیما را پرداخت کنند، حتی اگر تعدادی از بلیط‌ها به فروش نرسد. به همین دلیل آژانس‌ها این اجازه را دارند که قیمت‌ فروش بلیط را خودشان تعیین کنند و گران‌تر یا ارزان‌تر از شرکت هواپیمایی به فروش برسانند؛ اما این قیمت باید در بازه تعیین شده توسط سازمان هواپیمایی کشوری باشد. 

خرید آنلاین بلیط هواپیما

منبع عکس: citymagazine.si

بلیط‌های چارتر با توجه تعداد صندلی اجاره شده توسط آژانس‌های مسافرتی در دو گروه‌ «اجاره صندلی» (Seat Charter) و «چارتر کامل» (Full Charter) قرار می‌گیرند. در مدل اجاره صندلی تنها بخشی از صندلی‌های یک پرواز اجاره شده و در مدل چارتر کامل تمامی صندلی‌ها در اختیار یک آژانس هواپیمایی قرار می‌گیرد.

در صورت قرارداد فول چارتر، شرکت چارتر کننده و ایرلاین زمان پرواز را نهایی می‌کنند؛ از این‌رو امکان تغییر در برنامه پروازهای چارتر بیشتر از پروازهای سیستمی است. اگرچه تغییرات معمولا به درخواست ایرلاین انجام می‌شود، در صورت درخواست چارتر کننده نیز امکان جابه‌جایی تاریخ و ساعت پرواز وجود دارد.

اگرچه می‌توان بلیط چارتر را به‌صورت انفرادی نیز خریداری کرد اما معمولا این بلیط‌‌ها در اختیار آژانس‌های مسافرتی قرار می‌گیرند. قیمت‌ فروش بلیط‌های چارتر به میزان تقاضای مسافر بستگی دارد. در مواقعی که میزان تقاضا بالا باشد، مانند روزهای تعطیل یا اواخر هفته، قیمت بلیط چارتر بالا می‌رود و زمانی که تقاضا کمتر باشد، مانند اواسط هفته و ایام غیر تعطیل، این بلیط‌ها با قیمت پایین‌تر عرضه می‌شود. همچنین در صورت داشتن ظرفیت خالی در روزهای نزدیک به تاریخ پرواز، بلیط‌های چارتر با قیمت پایین‌تری به فروش می‌رسد.

مزایا و معایب بلیط چارتری

فرودگاه

منبع عکس: globaltimes.cn

مزایا

 • اغلب بلیط‌های چارتر در بازه‌های زمانی نزدیک به پرواز قیمت ارزان‌تری از بلیط سیستمی دارند؛ اما باید توجه داشت که در زمان‌های مختلف، قیمت‌های متغیری دارند.

معایب

 • قیمت بلیط چارتری برای کودکان و بزرگسالان یکسان است؛ فقط نرخ نوزاد تفاوت دارد.
 • در صورت نیاز به تغییر یا لغو بلیط‌های چارتری، قابلیت بازگشت وجه وجود ندارد.
 • قیمت بلیط چارتری نوسان زیادی دارد و در روزهای پرگردشگر افزایش و در روزهای کم گردش کاهش پیدا می‌کند.
 • امکان خریداری بلیط‌های چارتری برای تاریخ‌هایی با فاصله زمانی زیاد از زمان خرید، وجود ندارد.
 • احتمال تغییر زمان حرکت در پروازهای چارتری (فول چارتر) بیشتر از پروازهای سیستمی است.

 بلیط سیستمی چیست؟

بلیط سیستمی

منبع عکس:  gnlifeassurance.com

به بلیط پروازهای سیستمی (Scheduled flights) بلیط سیستمی گفته می‌شود که قیمت و برنامه‌ زمانی آن‌ها مستقیم از سوی شرکت هواپیمایی مشخص و تعیین می‌شود. نرخ این پروازها در تمام طول سال و در نمایندگی‎‌های رسمی شرکت هواپیمایی و آژانس‌های گردشگری ثابت است. بلیط پروازهای سیستمی توسط آژانس‌های مسافرتی و نیز توسط شرکت‌های هواپیمایی در اختیار مسافران قرار می‌گیرند و در هر دو صورت قیمت آن‌ها یکسان است.

مزایا و معایب بلیط سیستمی

system ticket

منبع عکس: thekrazycouponlady.com

مزایا

 • این پروازها، برنامه و ساعت مشخصی دارند و مسافران می‌توانند برای فواصل زمانی بلندمدت بلیط تهیه کنند. به‌طور مثال، مسافر می‌تواند برای یک تا دو ماه آینده برای پروازهای داخلی و برای یک سال آینده برای پرواز خارجی بلیط تهیه کند.
 • مهم‌ترین مزیت این بلیط‌‌ها قابلیت لغو یا استرداد آن‌هاست و اگر به هر دلیلی سفر توسط مسافر لغو شود، پس از کسر درصدی به‌عنوان جریمه باقی هزینه به مسافر بازگردانده می‌شود.
 • قیمت بلیط با توجه به کلاس نرخی پرواز و سن مسافر محاسبه می‌شود و برای نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است.

معایب

 • در بازه‌های زمانی نزدیک به پرواز، بلیط‌های سیستمی قیمت بیشتری نسبت به بلیط‌های چارتری دارند.

تفاوت اصلی بلیط چارتری و سیستمی

charter ticket

منبع عکس: khabaronline.ir

پس از آشنایی با معایب و مزایای بلیط سیستمی و چارتری بهتر است به‌طور کلی تفاوت‌های آن‌ها را جمع‌بندی کنیم:

ویژگیچارتریسیستمی
امکان استرداددر صورت تغییر یا کنسلی، بازگشت وجه وجود ندارد.در صورت تغییر یا کنسلی، بازگشت وجه با توجه به قوانین ایرلاین انجام می‌شود.
قیمت
 • دارای نوسان قیمت در بازه‌های زمانی مختلف؛ در ایام پیک گران‌تر، در ایام کم مسافر ارزان‌تر
 • قیمت بلیط‌ کودکان و بزرگسالان یکسان و فقط قیمت بلیط‌ نوزاد متفاوت است.
 • قیمت ثابت در طول سال
 •  قیمت بلیط‌ نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است.
نحوه فروش

آژانس‌ها و شرکت‌های چارتر کننده

آژانس‌های مسافرتی و خطوط هواپیمایی

زمان‌بندی فروش
 • فروش در زمان‌های خاصی از سال
 • بیشتر در مسیرهای پروازی پر تردد به چشم می‌خورد.
 • فروش در تمام طول سال
 • پروازهای منظمی با زمان‌بندی مشخص به مقاصد مختلف دارند.
برنامه پروازامکان تغییر در برنامه پروازها به درخواست شرکت چارترکنندهبرنامه‌ زمانی مستقیم از سوی شرکت هواپیمایی تعیین می‌شود.
میزان بارمیزان بار مجاز همراه مسافر بیشتر (در پروازهای داخلی)میزان بار مجاز همراه مسافر کمتر (در پروازهای داخلی)
تاریخ پروازامکان خرید در فاصله زمانی کوتاه تا پرواز ممکن است.خرید بلیط برای فواصل زمانی بلند مدت (چند ماه تا یک سال) امکان‌پذیر است.

در آخر باید به این نکته توجه کنید که با وجود قیمت پایین بلیط‌های چارتری نسبت به بلیط‌های سیستمی در اکثر روزهای سال، در بازه‌های پیک سفر مانند تعطیلات آخر هفته، اعیاد و... که با ازدحام مسافر مواجه هستیم، بلیط‌های چارتر نه‌تنها ارزان‌تر ارائه نمی‌شوند، بلکه با نزدیک شدن به زمان پرواز با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند.

سفر با هواپیما

منبع عکس: sourtik.ir

چنانچه تجربه سفر با پروازهای سیستمی و چارتری را داشته‌اید، تجربیات خود را با کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

چارتر به چه معنی است؟

چارتر در لغت به‌معنای اجاره کردن دربست و پرواز چارتر (Charter flights) به معنی اجاره دربست هواپیما است.

چرا بلیط چارتری گران‌تر است؟

با توجه به قرارداد میان ایرلاین و آژانس‌های مسافرتی چارتر کننده، آژانس‌ها باید هزینه کامل تمام صندلی‌های هواپیما را پرداخت کنند، حتی اگر تعدادی از بلیط‌ها به فروش نرسد. به همین دلیل آژانس‌ها این اجازه را دارند که قیمت‌ فروش بلیط را خودشان تعیین کنند و گران‌تر یا ارزان‌تر از شرکت هواپیمایی به فروش برسانند

بلیط سیستمی چیست؟

به بلیط پروازهای سیستمی (Scheduled flights) بلیط سیستمی گفته می‌شود که قیمت و برنامه‌ زمانی آن‌ها مستقیم از سوی شرکت هواپیمایی مشخص و تعیین می‌شود.

چرا بلیط سیستمی ارزان‌تر است؟

نرخ این پروازها در تمام طول سال و در نمایندگی‎‌های رسمی شرکت هواپیمایی و آژانس‌های گردشگری ثابت است.

منبع عکس کاور: usatoday.com

مطالب مرتبط:

دیدگاه