صفر تا صد سفر به کیش با ماشین شخصی

مینا بهزادی‌منش
مینا بهزادی‌منش چهار شنبه، ۲۹ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۶
صفر تا صد سفر به کیش با ماشین شخصی

سفر به کیش با ماشین شخصی چالش‌هایی جالب‌توجه برای گردشگران در بر دارد و علاقه‌مندان به ماجراجویی در سفرهای زمینی را با تجربه‌هایی به‌یادمادنی روبه‌رو می‌کند.

جزیره کیش یکی از معروف‌ترین جزایر ایرانی خلیج فارس در استان هرمزگان است که در طول سال گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران از آن بازدید می‌کنند. در سفر زمینی به کیش، باید با وسیله نقلیه خود سوار بر کشتی‌های بزرگ ماشین‌بر (لندیگراف یا لندیکرافت) شوید، تا پس از طی مسافتی دریایی به این جزیره زیبا برسید.

سفر به کیش با ماشین شخصی مزایا و معایب مختلفی دارد و انتخابی مناسب برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت‌گردی و ماجراجویی در طول مسیر سفر است. برای آمادگی این سفر، باید اطلاعات کاملی از قوانین ورود به جزیره کیش با خودروی شخصی و همچنین چالش‌های پیش رو، در طول مسیر داشته باشید. در این مقاله ما از صفر تا صد سفر به کیش با ماشین شخصی را بررسی خواهیم کرد، تا بتوانید برنامه‌ریزی کاملی برای سفر زمینی به کیش انجام دهید.

چگونه با ماشین شخصی به کیش سفر کنیم؟

مزایا و معایب سفر با ماشین شخصی به جزیره کیش

سفر زمینی با ماشین شخصی در مسیرهای طولانی مزایایی منحصربه‌فرد نسبت به سایر سفرها دارد که به‌خصوص برای گردشگران علاقه‌مند به ماجراجویی در سفر جذاب است؛ اما سختی‌های پیمودن مسافت‌های طولانی با ماشین نیز کم نیستند. آگاهی از مزایا و معایب سفر زمینی به کیش، امکان انتخابی مناسب برای گردشگران با سلیقه‌های متنوع را به وجود می‌آورد.

ماشین ها سوار بر لندیگراف در مسیر جزیره کیش از نمای بالا، منبع عکس: جاباما، عکاس نامشخص

منبع عکس: جاباما، عکاس نامشخص

مزایا

 • عبور از شهرهای مختلف در طول مسیر: جزیره کیش در منتهی الیه جنوبی ایران، در آب‌های خلیج فارس قرار دارد و برای دسترسی به این جزیره از هرکدام از شهرهای ایران، از مناطق و شهرهای مختلفی باید عبور کنید. با برنامه‌ریزی مناسب در طول سفر زمینی به کیش، فرصت گشت‌وگذار در جاهای دیدنی واقع در طول مسیر را خواهید داشت که سفر طولانی شما را خاطره‌انگیز می‌کند.
 • امکان تجربه کشتی سواری با ماشین شخصی خود: ماشین‌های گردشگران با استفاده از شناورهای بزرگ و مخصوص حمل ماشین به نام لندیگراف (Landicraft)، مسافت دریایی تا جزیره کیش را طی می‌کنند.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل‌ونقل در جزیره: در جزیره کیش جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متنوعی قرار دارند که از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب این جزیره پراکنده هستند. فاصله جاهای دیدنی کیش از یکدیگر چندان زیاد نیست؛ اما مانند دیگر شهرهای گردشگری جهان، هزینه‌های کرایه تاکسی در جزیره کیش بالا است. در صورت تردد با وسیله نقلیه شخصی در جزیره، صرفه‌جویی قابل‌ملاحظه‌ای در هزینه‌های ئفر خواهید داشت و دیگر نیازی به اجازه روزانه خودرو نیز ندارید.

خودروهای سوار بر لندیگراف به سمت جزیره کیش از نمای بالا، منبع عکس: سایت های تور، عکاس نامشخص

منبع عکس: سایت‌های تور، عکاس نامشخص

 • تردد آسان در ساعات پایانی شب: در جزیره کیش برنامه‌های تفریحی مانند کنسرت‌های موسیقی، جنگ شادی و تئاترهای متنوع شبانه برگزار می‌شوند. برخی از این برنامه‌ها تا پاسی از شب ادامه دارند و در صورت تردد با ماشین شخصی، دغدغه‌ای برای تردد به هتل یا سکونتگاه خود در این جزیره در ساعت‌های پایانی شب نخواهید داشت.
 • حذف هزینه بلیط هواپیما: از مهم‌ترین مزایای سفر زمینی به کیش می‌توان به کاهش هزینه‌های سفر اشاره کرد. هزینه سفر هوایی به کیش به‌خصوص در روزهای تعطیل و پایانی هفته بالا است و خانواده‌های پرجمعیت نیز باید به مراتب هزینه‌هایی بیشتری برای پرواز بپردازند. از طرفی تعداد پروازهای جزیره کیش در طول هفته نسبت به برخی دیگر شهرها محدودتر است و به همین خاطر گاهی امکان انتخاب پروازهای با قیمت مناسب‌تر وجود ندارد.
 • خرید، بدون نگرانی از اضافه بار: مراکز خرید کیش در گوشه و کنار این جزیره از جاذبه‌های محبوب میان گردشگران هستند. در سفر به کیش با ماشین شخصی، می‌توانید برای خرید اجناس مورد نیاز خود برنامه‌ریزی بهتری داشته باشیدو بدون نگرانی از حمل بار اضافی، فرصت خرید کافی تا ظرفیت موجود در ماشین خود را دارید.
 • آزادی عمل بیشتر: بهره‌مندی از محیطی خصوصی و آرام در وسیله نقلیه شخصی، مزیت مورد توجه بسیاری از گردشگران است. در این سبک سفر شما آزادی عمل بالایی برای توقف، استراحت، صرف نوشیدنی و غذا و انتخاب موسیقی مطلوب در طول مسیر را خواهید داشت. همچنین با خودروی شخصی خود می‌توانید، در کوچه و پس‌کوچه‌های دور از چشم گردشگران، به ماجراجویی بپردازید.

خیابان تمیز جزیره کیش با درختان سبز، منبع عکس: سایت ویکی مدیا، عکاس نامشخص

منبع عکس: سایت ویکی مدیا، عکاس نامشخص

معایب

 • مسافت طولانی: پیمودن مسیر سفر زمینی به کیش از تهران و بسیاری شهرهای ایران در استان‌های شرقی، غربی و شمالی کشور، خستگی بسیار برای گردشگران به‌دنبال دارد. تحمل این مسافت‌ها برای افراد با ناتوانی‌های حرکتی، سالمندان و کودکان نیز طاقت‌فرسا خواهد بود.
 • احتمال ایراد یا خرابی وسیله نقلیه: برای سفر زمینی به کیش باید وسیله نقلیه‌ای مناسب با ایمنی کافی و سالم از نظر فنی داشته باشید. حتی با وجود بررسی کامل موارد فنی خودرو پیش از آغاز سفر نیز، باید خود را برای وقوع خرابی یا ایرادهای احتمالی در طول مسیر آماده کنید.
 • نیاز به فرصت بیشتر برای سفر: سفر زمینی به کیش برای افراد دارای مشغله بالا و فرصت محدود مناسب نیست. این سبک سفر مدت زمان بیشتری نسبت به سفرهای هوایی طول می‌کشد و گردشگران برای آغاز سفر زمینی به برنامه‌ریزی دقیق‌تری نیاز دارند. از طرفی اگر برای سفر به کیش تعطیلات رسمی را انتخاب کنید، مدت زمان زیادی را در ترافیک جاده‌ای یا صف لندیگراف‌ها خواهید گذراند.
 • مقررات رانندگی در جزیره کیش: چالش‌هایی مانند فشار بالا بر راننده در طول سفر و همچنین مقررات سخت‌گیرانه راهنمایی و رانندگی در جزیره کیش، از دیگر معایب سفر با خودروی شخصی به کیش هستند.

مسافت تهران تا کیش با ماشین چقدر است؟

مسافت تهران تا جزیره کیش در حدود ۱,۴۰۰ کیلومتر است. برای دسترسی به این جزیره از تهران و سایر شهرهای ایران باید خود را به شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان برسانید. بندرهای آفتاب و چارک در غرب استان هرمزگان، دسترسی به جزیره کیش را در مسیر دریایی با لندیگراف میسر می‌کنند.

تردد ماشین در مسیر جاده ای جنوب ایران، منبع عکس: خبرگزاری تسنیم، عکاس نامشخص

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم، عکاس نامشخص

بندرهای چارک و آفتاب به‌ترتیب در فاصله‌های تقریبی ۲۷۰ کیلومتری و ۳۰۰ کیلومتری از غرب بندرعباس قرار دارند. دسترسی به این بندرها از تهران از مسیرهای متفاوتی انجام می‌شود که گردشگران می‌توانند یکی از آن‌ها را انتخاب کنند.

بندر آفتاب فاصله دریایی کوتاه‌تری (در حدود یک ساعت و نیم) نسبت به بندر چارک تا جزیره کیش دارد و به‌دلیل تردد لندیگراف‌های بیشتر از این بندر به مقصد جزیره، بسیاری از گردشگران بندر آفتاب را برای سفر با لندیگراف انتخاب می‌کنند.

مسیرهای پیش رو از تهران به مقصد بندر آفتاب به شرح زیر است:

 • تهران، ساوه، اصفهان، شهرضا، شیراز، فیروزآباد، بندر آفتاب ( در حدود ۱,۴۰۰ کیلومتر)
 • تهران، قم، کاشان، نطنز، اصفهان، شهرضا، سمیرم، یاسوج، بندر کنگان، بندر عسلویه، بندر مقام، بندر آفتاب (در حدود ۱,۵۰۰ کیلومتر)

هر دو مسیر بالا از غرب استان هرمزگان و شهرستان پارسیان به‌سمت بندر آفتاب می‌روند و از بندرعباس نمی‌گذرند. مسیر نخست برای علاقه‌مندان به عبور از شیراز مناسب است و در مسیر دوم امکان بازدید از شهرهایی مانند یاسوج، بندر کنگان، بندر عسلویه و بندر مقام را خواهید داشت. جاده محلی پارسیان به بندر مقام در طول این مسیر، جاده «بستانو» نام دارد و از زیباترین مسیرهای جاده‌ای جنوب ایران، در کرانه خلیج فارس است.

هر دو مسیر بالا از اصفهان عبور می‌کنند و گردشگران در بخش نخست مسیر تا این شهر، می‌توانند هرکدام از جاده‌ها را انتخاب کنند. بندر آفتاب در حدود ۲۰ کیلومتر در مسیر مستقیم دریایی تا جزیره کیش فاصله دارد.

فاصله بندر چارک تا جزیره کیش نسبت به بندر آفتاب تا این جزیره بیشتر است. این بندر در فاصله تقریبی ۳۳ کیلومتری در مسیر مستقیم دریایی از جزیره کیش قرار دارد و لندیگراف‌ها این مسافت را در فاصله زمانی دو ساعت و نیم تا سه ساعت طی می‌کنند.

مسیرهای دسترسی به بندر چارک از تهران به شرح زیر هستند:

 • تهران، ساوه، اصفهان، شهرضا، شیراز، فیروزآباد، رکن آباد، بندر چارک ( در حدود ۱,۴۰۰ کیلومتر)
 • تهران، قم، کاشان، نطنز، اصفهان، شهرضا، سمیرم، یاسوج، بندر کنگان، بندر عسلویه، بندر چارک (در حدود ۱,۵۰۰ کیلومتر)

در صورت تمایل به بازدید از بندرعباس در مسیر دسترسی به بندر چارک از تهران، باید پس از کاشان مسیر خود را به‌سمت رفسنجان و سپس سیرجان ادامه دهید و پس از آن به‌سمت بندرعباس حرکت کنید. این مسیر در حدود ۱,۵۵۰ کیلومتر است و از شرق بندر چارک شما را به این بندر می‌رساند.

پس از ورود به بندرگاه‌های ورودی به جزیره کیش و طی مراحل دریافت مجوز ورود به این جزیره، به لندیگراف‌ها وارد خواهید شد. میزان انتظار شما برای ورود به شناورهای ماشین‌بر به میزان شلوغی بندرگاه مورد نظر بستگی دارد. بندرگاه کیش در بخش شمال شرقی این جزیره واقع شده است و تنها گزینه برای ورود و خروج با لندیگراف به جزیره کیش به شمار می‌رود.

هزینه‌های سفر زمینی به کیش

هزینه‌های سفر زمینی به کیش شامل مواردی مانند هزینه‌های سوخت خودرو، عوارض جاده‌ای، طول مسیر و کاپوتاژ ماشین به این جزیره می‌شود. به‌طور کلی می‌توان هزینه‌های سفر با خودروی شخصی به کیش را در مقایسه با سفر هوایی به این جزیره کمتر دانست؛ اما سبک سفر شما و میزان توقف در طول راه، تاثیر قابل‌توجهی بر میزان هزینه‌ها خواهند داشت. چنانچه در طول مسیر زمینی تا جزیره کیش در شهرهای مختلف توقف یا در هتل‌های متنوع اقامت کنید؛ هزینه‌های سفر شما به میزان قابل‌توجهی بالا می‌رود.

ماشین ها سوار بر لندیگراف به سمت جزیره کیش، منبع عکس: خبرگزاری تسنیم، عکاس نامشخص

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم، عکاس نامشخص

یکی از راه‌های سفر به کیش با ماشین شخصی، حمل خودرو با قطار تا بندرعباس است. این شیوه گزینه‌ای مناسب برای علاقه‌مندان به گشت‌وگذار در کیش با وسیله نقلیه، بدون تحمل سختی رانندگی در مسافت‌های طولانی به شمار می‌رود.

در سال ۱۴۰۲، تنها از سه شهر تهران، اصفهان و مشهد، امکان حمل خودرو تا بندرعباس وجود دارد و این هزینه‌ها به‌ترتیب برابر با ۱۲,۹۳۰,۰۰۰، ۷,۱۲۴,۵۰۰ و ۱۰,۴۳۵,۵۰۰ ریال است. به خاطر داشته باشید در صورت انتقال ماشین خود با قطار به بندرعباس، باید هزینه‌ بلیط قطار یا هواپیما برای اعضای خانواده یا همسفران خود را نیز در نظر بگیرید.

هزینه بنزین سفر زمینی به کیش

مسافت زمینی از تهران تا بنادر آفتاب و چارک هرکدام نزدیک به ۱,۴۰۰ کیلومتر است. برای طی این مسیر با توجه به نوع خودروی شما و میزان مصرف سوخت آن، عددی بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ لیتر بنزین را در مسیر رفت و به همین میزان در مسیر برگشت، صرف خواهید کرد؛ بنابراین به‌طور معمول تنها برای مسیر رفت و برگشت در سفر به کیش از تهران، بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ لیتر بنزین مصرف می‌شود. این مقدار برای ماشین‌های آفرود و خودروهای با حجم موتور بالا، به ۲۸۰ تا ۳۲۰ لیتر افزایش می‌یابد.

تردد خودروهای گردشگران و ماشین های لوکس در جزیره کیش، منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان، عکاس نامشخص

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان، عکاس نامشخص

هزینه هر لیتر بنزین سهمیه‌ای در سال ۱۴۰۲ برابر با ۱۵,۰۰۰ ریال و هر لیتر بنزین آزاد ۳۰,۰۰۰ ریال است. با احتساب هزینه بنزین آزاد، در سفر زمینی به کیش مبلغی در حدود ۷,۰۰۰,۰۰۰ ریال برای ماشین‌های معمولی و نزدیک به ۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال برای ماشین‌های آفرود، در سال ۱۴۰۲ هزینه سوخت برآورد می‌شود.

برای تردد در جزیره کیش نیز باید مصرف سوخت جداگانه‌ای در نظر بگیرید. این هزینه با توجه به‌مدت اقامت شما و میزان تردد در بخش‌های مختلف این جزیره، قابل پیش‌بینی است. طول جاده‌های ساحلی «جهان» و کمربندی ساحلی این جزیره از میدان جاسک تا پارک دلفین‌ها که دورتادور جزیره کیش قرار دارند، درمجموع کمتر از ۵۰ کیلومتر است؛ اما در تعطیلات سالانه این جاده‌ها پرترافیک می‌شوند.

در زمان تعطیلات، جایگاه‌های عرضه سوخت در جزیره کیش بسیار شلوغ می‌شوند؛ برای آسایش بیشتر، پیش از ورود به این جزیره، باک خودروی خود را پر کنید. برای جلوگیری از سرگردانی در بندرگاه‌ها نیز بهترین راهکار استعلام تلفنی از زمان فعالیت شناورها است.

هزینه حمل دریایی خودرو به کیش

برای استفاده از لندیگراف‌ها در هر یک از بنادر چارک و آفتاب باید هزینه‌هایی جداگانه پرداخت کنید. بندر آفتاب کمترین فاصله تا جزیره کیش را نسبت به دیگر بنادر اطراف خود دارد و لندیگراف‌ها از این بندر مسافتی در حدود یک‌ساعت و نیم تا جزیره کیش، پیش رو دارند.

خودروها بر لندیگراف در مسیر دریایی خلیج فارس به سمت جزیره کیش از نمای بالا، منبع عکس: سایت بدو کیش، عکاس نامشخص

منبع عکس: سایت ایران تراول، عکاس نامشخص

در سال ۱۴۰۲، هزینه کاپوتاژ ماشین از بندر آفتاب تا جزیره کیش با احتساب هزینه‌های رفت و برگشت با چهار سرنشین و عوارض خودرو در مسیر دریایی، در حدود ۲۳,۰۰۰,۰۰۰ ریال است. در روزهای منتهی به تعطیلات رسمی و نوروز با توجه به حجم بالای مسافران، ساعت حرکت کشتی‌ها متناسب با تقاضا تغییر می‌کند و حرکت شناورها تنها در صورت وضعیت مساعد آب‌وهوا انجام می‌شود.

هزینه کاپوتاژ ماشین از بندر چارک تا جزیره کیش نیز در مسیرهای رفت و برگشت با احتساب عوارض مسیر دریایی در حدود ۲۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال است. برای تردد لندیگراف‌ها در این مسافت نیز شرط لازم، مساعد بودن آب و هوا است.

هزینه کاپوتاژ خودرو به کیش

هزینه کاپوتاژ خودرو به کیش برابر با هزینه حمل دریایی خودروها است که با احتساب هزینه‌های رفت و برگشت با چهار سرنشین و عوارض خودرو در مسیر دریایی، در سال ۱۴۰۲ به حدود ۲۳,۰۰۰,۰۰۰ ریال می‌رسد.

شرایط و قوانین ورود خودرو به کیش

برای ورود با ماشین شخصی به جزیره کیش توجه به برخی نکات ضروری است. هرکدام از بنادری که دسترسی به این جزیره را میسر می‌کنند ساعت کار و هزینه‌های متفاوتی برای حمل خودروها دارند. پس از انتخاب بندرگاه مورد نظر خود، با استعلام تلفنی از هرکدام از این بندرها، زمان و محدودیت‌های حرکت شناورها را استعلام کنید.

خودروهای مسافران در تعطیلات نوروزی در حال ورود به جزیره کیش، منبع عکس: سایت بدو کیش، عکاس نامشخص

منبع عکس: سایت بدو کیش، عکاس نامشخص

در نوروز ۱۴۰۲، محدودیت‌هایی برای ورود برخی از ماشین‌ها به جزیره کیش وجود داشت و از ورود ماشین‌هایی مانند پراید، پیکان، ون، کامیون، اتوبوس، مینی‌بوس، تاکسی و وانت به این جزیره ممانعت می‌شد. همچنین امکان ورود ماشین‌های با عمر بالای ۱۰ سال به این جزیره وجود نداشت. ممنوعیت ورود ماشین‌های مدل پایین به‌دلیل عدم دسترسی به نمایندگی‌های مجاز این خودروها در جزیره اعمال می‌شد تا گردشگران در جزیره دردسرهای خرابی احتمالی ماشین را نداشته باشند.

ورود ماشین‌های سنگین نیز به‌دلیل ترافیک در طول تعطیلات به جزیره کیش ممنوع بود. این قانون شامل حال خودروهای حامل سوخت نمی‌شد. در طول سال ۱۴۰۲ و پس از پایان تعطیلات نوروزی، محدودیت‌ها برای ورود خودروها از بین رفتند و شرایط برای ورود انواع ماشین‌ها به حات عادی بازگشت؛ با این وجود در صورت تمایل به سفر به کیش با ماشین شخصی در طول تعطیلات خاص، حتما اطلاعات به روز را دریافت کنید.

تابلوی راهنمای مسیر در جزیره کیش، منبع عکس: سایت ایمن راهکار، عکاس نامشخص

منبع عکس: سایت ایمن راهکار، عکاس نامشخص

برای ورود به جزیره کیش با ماشین شخصی، تعداد سرنشینان هر ماشین نباید بیشتر از حد مجاز باشد؛ در غیر این صورت از ورود خودروها به جزیره ممانعت می‌شود. خودروی شخصی شما در ورود به جزیره کیش نباید دارای باربند باشد. هر خودرو پس از ورود به جزیره کیش تا ۱۰ روز اجازه تردد در آن را دارد و پس از آن برای تمدید مدت حضور در جزیره، باید از اداره گمرک مجوز دریافت کند. در صورت عدم دریافت مجوز برای تردد بیشتر، خودروی شما به‌صورت روزانه جریمه می‌شود. بیشترین زمان مجوز برای تردد پشت سر هم در جزیره کیش دو ماه است. پس از این مدت، ماشین مورد نظر باید از جزیره خارج شود و از یک سال پس از آن مجوز ورود دوباره برای این خودرو صادر خواهد شد.

در صورت رعایت قوانین موجود برای ورود به جزیره کیش، ارائه مدارک لازم در بندرگاه‌ها و شرایط مناسب آب و هوایی، محدودیتی برای ورود به این جزیره وجود ندارد.

در طول مسیر دریایی رعایت موارد ایمنی و قوانین شناورها ضروری است. در طول سفر با لندیگراف‌ها، وسایل گازسوز همراه خود را به متصدیان کشتی تحویل دهید و ماشین خود را در طول مسیر روشن نکنید. با توجه به اعمال جریمه در جزیره کیش برای ماشین‌های کثیف، پیش از ورود به لندیگراف ماشین خود را به کارواش ببرید یا تمیز کنید.

از کدام بنادر می‌توان با ماشین وارد کیش شد؟

در حالت کلی سه بندر آفتاب، جاسک و لنگه در استان هرمزگان، امکان تردد گردشگران با لندیگراف به جزیره کیش را میسر می‌کنند. از میان این بنادر، بندر لنگه تنها در صورت نیاز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و بنادر جاسک و آفتاب در طول سال فعال هستند.

بندر آفتاب | بندر چارک | بندر لنگه

بندر آفتاب

 • آدرس: شهرستان بندر لنگه، بخش شیبکوه (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت حرکت لندیگراف: ساعت‌های ۵:۰۰، ۱۰:۰۰ و ۱۵:۰۰
 • تلفن: ۴۴۲۸۵۰۵۴-۰۷۶

بندر آفتاب گزینه اصلی بسیاری از گردشگران برای حمل خودرو با لندیگراف به جزیره کیش است. در این بندر تردد به‌سمت جزیره کیش به‌خصوص در روزهای شلوغ و تعطیلات نوروزی، با نظم بیشتری نسبت به بندر چارک انجام می‌شود. هزینه استفاده از شناورهای ماشین‌بر در بندر آفتاب نیز، نسبت به دیگر بنادر کمتر است.

تابلوی هفت کیلومتری بندر آفتاب از نمای پایین، منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان، عکاس نامشخص

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان، عکاس نامشخص

بندر آفتاب در حدود ۲۰ کیلومتر در مسیر دریایی تا بندرگاه جزیره کیش فاصله دارد؛ اما لندیگراف‌ها مسافت دریایی طولانی‌تری را برای دسترسی به این جزیره طی می‌کنند. در طول روز سه شناور از صبح تا بعدازظهر از بندر آفتاب به سوی جزیره کیش حرکت می‌کنند و بین ساعت ۸:۳۰ تا ۱۸:۳۰ نیز، از جزیره کیش به‌سمت بندر آفتاب بازمی‌گردند.

در تعطیلات رسمی سالانه و به‌خصوص روزهای نوروز، فاصله زمانی حرکت لندیگراف‌ها با توجه به حجم ماشین‌های ورودی به بندر آفتاب تغییر می‌کند. طول مسیر لندیگراف‌ها از بندر آفتاب تا جزیره کیش در حدود یک ساعت و نیم است.

بندر چارک

 • آدرس: شهرستان بندر لنگه، بخش شیبکوه (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت کار بندرگاه: ۷:۰۰ تا ۲۰:۰۰ (لندیگراف‌ها پس از تکمیل ظرفیت حرکت می‌کنند.)
 • تلفن: ۴۲۸۰۵۴۴-۰۷۶

بندر چارک در فاصله تقریبی ۳۳ کیلومتری جزیره کیش در مسیر دریایی قرار دارد. لندیگراف‌ها برای طی این مسیر در حدود دو ساعت و نیم روی آب هستند و به همین سبب هزینه سفر به جزیره کیش از این بندر نسبت به بندر آفتاب بیشتر است.

لندیگراف بندر چارک با مسافران و خودروها در مسیر جزیره کیش، منبع عکس: مجله گردشگری تراولتا، عکاس نامشخص

منبع عکس: مجله گردشگری تراولتا، عکاس نامشخص

در بندر چارک لندیگراف‌های کمتری نسبت به بندر آفتاب به‌سمت جزیره کیش تردد می‌کنند و به همین دلیل مدت انتظار برای ورود به شناورها در این بندر بالاتر است. تردد از بندر چارک به‌سمت جزیره کیش از ساعت هفت آغاز می‌شود و تا زمان غروب آفتاب ادامه دارد؛ اما شرط حرکت لندیگراف‌ها از این بندر تکمیل ظرفیت آن‌ها است.

در تعطیلات نوروز بازه زمانی بین حرکت شناورها و ساعت کار بندر چارک با توجه به حجم خودروها تغییر می‌کند. در صورتی که قصد سفر با ماشین شخصی به جزیره کیش از این بندر را دارید، خود را برای انتظاری دو تا چند ساعته در صف لندیگراف آماده کنید.

بندر لنگه

بندر لنگه در طول سال‌ ۱۴۰۲ فعالیتی برای انتقال مسافران با وسایل نقلیه به جزیره کیش نداشته است. از زمان فعالیت این بندر در آینده نیز هنوز اطلاعی در دست نیست. برای آگاهی از فعالیت بندر لنگه در تعطیلات نوروز، باید در روزهای پایانی سال، ساعت کار این مرکز را استعلام کنید.

بندر لنگه طولانی‌ترین مسیر دریایی تا جزیره کیش را نسبت به بندرهای آفتاب و جاسک دارد. این فاصله در حدود ۹۰ کیلومتر است و شناورهای ماشین‌بر در حدود پنج ساعت برای عبور از این مسیر در حرکت هستند. به‌دلیل فعالیت لندیگراف‌های محدود در این بندرگاه، مدت زمان انتظار مسافران برای ورود به جزیره کیش از بندر لنگه بسیار بالا است.

تنها بندر خروجی از جزیره کیش در بخش شمال شرقی این جزیره و در مجاورت خیابان ایران قرار دارد. بندرگاه کیش از ساعت هشت فعالیت خود را آغاز می‌کند و تا زمان غروب خورشید نیز پذیرش خودرو و مسافر دارد. در تعطیلات با توجه به حجم مسافران، ساعت کار این بندرگاه بیشتر می‌شود.

مدارک لازم برای حمل خودروی شخصی به کیش

در زمان ورود به جزیره کیش باید مدارک کامل خودرو یعنی اصل کارت شناسایی خودرو، بیمه نامه شخص ثالت، مدارک شناسایی راننده (و مالک خودرو) و گواهینامه رانندگی را همراه داشته باشید. برگه معاینه فنی ماشین خود را نیز باید پیش از دریافت رسید کاپوتاژ ماشین به بندرگاه ارائه دهید.

تردد ماشین های لوکس در خیابان های جزیره کیش، منبع عکس: سایت academic accelerator، عکاس نامشخص

منبع عکس: سایت academic accelerator، عکاس نامشخص

پس از پر کردن فرم اظهارنامه گمرکی و طی مراحل ورود به لندیگراف در بندرهای ورودی به جزیره کیش، برگه ورود موقت به این جزیره و رسید پرداخت هزینه کاپوتاژ ماشین، به شما داده می‌شود. این دو مدرک را در طول تردد در جزیره کیش و زمان خروج از آن، نیاز خواهید داشت.

در زمان ورود به جزیره کیش باید پلاک خودروی شما سالم، بدون خط خوردگی و کاملا نصب به ماشین باشد. در زمان پرداخت هزینه‌های عوارض و کاپوتاژ ماشین خود برای ورود به جزیره کیش، تنها می‌توانید از کارت بانکی استفاده کنید.

مراحل خروج خودرو از کیش

برای خروج از جزیره کیش باید پیش از ورود به لندیگراف، فرم اظهارنامه مالیاتی را پر و هزینه عوارض خروج از این جزیره را با کارت بانکی خود پرداخت کنید. اگر در مدت زمان تردد در این جزیره جریمه شده باشید نیز، باید جریمه‌ها را در بندرگاه کیش پرداخت کنید.

مانند زمان ورود به جزیره کیش، ارائه مدارک خودرو (شامل اصل کارت شناسایی خودرو، بیمه نامه شخص ثالت، مدارک شناسایی راننده (و مالک خودرو) و گواهینامه رانندگی) در زمان خروج از این جزیره نیز الزامی است. پس از واریز وجوه بالا باید برگه عبور موقت خود را برای ثبت خروج از جزیره کیش به بخش اداری بندرگاه تحویل دهید. پس از ثبت مهر خروج بر این برگه و ارائه آن به انتظامات، می‌توانید وارد لندیگراف شوید.

قوانین راهنمایی و رانندگی در کیش

از مهمترین نکات مورد توجه رانندگان در جزیره کیش، توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی در این جزیره است. این قوانین به‌جز در مواردی محدود، تفاوتی با قوانین رانندگی در دیگر شهرهای ایران ندارد؛ اما نظارت بالا بر اجرای آن‌ها، اهمیت این قوانین در جزیره کیش را دوچندان کرده است.

پلیس و سرباز راهنمایی و رانندگی در جزیره کیش مقابل ماشین راهنمایی و رانندگی، منبع عکس: خبر آنلاین، عکاس نامشخص

منبع عکس: خبر آنلاین، عکاس نامشخص

جزیره کیش به‌عنوان یکی از پرترددترین مقاصد گردشگری جنوب ایران، در جهان شناخته می‌شود. جایگاه ویژه گردشگری این جزیره، حساسیت‌هایی بر اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی ایجاد کرده‌ است. با احترام به این قوانین در جزیره کیش، ضمن آسودگی در سفر، از بروز تصادف‌های احتمالی نیز جلوگیری خواهید کرد.

مهم‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی و نکات مهم برای رانندگی در جزیره کیش به شرح زیر هستند:

 • رعایت حق تقدم عابر پیاده در جزیره کیش اهمیت بالایی دارد.
 • در جزیره کیش نباید با دنده عقب حرکت کنید.
 • بوق زدن در همه بخش‌های جزیره کیش ممنوع است.
 • خفظ فاصله مناسب تا خودروی جلویی الزامی است.
 • در جزیره کیش سرعت‌گیر و چراغ قرمز وجود ندارد؛ اما دوربین‌های کنترل سرعت در همه خیابا‌ن‌ها نصب شده است.
 • اتومبیل‌های کثیف در تردد در جزیره کیش مشمول جریمه می‌شوند؛ پیش از ورود به این جزیره وسیله نقلیه خود را تمیز کنید.
 • در خیابان‌ها بین خطوط حرکت کنید و حرکات نمایشی با اتومبیل خود انجام ندهید.
 • از پنجره اتومبیل زباله به بیرون پرتاب نکنید.
 • توقف کامل پیش از ورود به خیابان‌های اصلی و میدان‌ها ضروری است.
 • روی خطوط عابر پیاده پارک نکنید.
 • زمان ورود و خروج در معابر مختلف حتما راهنما بزنید.
 • مدارک کامل خودرو، برگه معاینه فنی و رسید کاپوتاژ ماشین را همراه داشته باشید.
 • پخش موسیقی با صدای بلند و آزاردهنده در جزیره کیش، سبب جلب چندروزه خودروی شما خواهد شد.
 • در صورت جریمه شدن در کیش، پیش از خروج از این جزیره، باید جریمه‌های خود را پرداخت کنید.
 • تنها موتورهای برقی اجازه تردد در جزیره کیش را دارند.
 • دوربین‌های کنترل راهنمایی و رانندگی همه تخلفات مانند حرکت دنده عقب، سبقت ممنوع و حرکت خارج از خطوط را ثبت می‌کنند و تنها روی سرعت غیرمجاز حساس نیستند.

جزیره کیش در کرانه دریای آبی خلیج فارس از نمای بالا و دور، منبع عکسک سایت visit iran، عکاس نامشخص

منبع عکس: سایت visit iran، عکاس نامشخص

در این مقاله به بررسی راه‌های سفر به جزیره کیش با خودروی شخصی پرداختیم. شما نیز می‌توانید در ادامه، تجربه‌های خود از سفر به این جزیره با خودروی شخصی و رانندگی در جزیره کیش را با ما و دیگر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

عکس‌ کاور از وب‌سايت مناطق آزاد ایران

مطالب مرتبط:

دیدگاه