در تبریز با کودکان کجا بریم؟

معصومه صادقپور
معصومه صادقپور سه شنبه، ۲۰ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۶
در تبریز با کودکان کجا بریم؟

شهربازی‌ها، بوستان‌ها، پارک‌های موضوعی،‌ خانه‌های بازی، شهر مشاغل، موزه‌ها و کتاب‌فروشی‌های تبریز از بهترین مکان‌های تفریحی و آموزشی برای کودکان به شمار می‌روند. 

کودکان برای رشد جسمی و پرورش فکری به تحرک، بازی و سرگرمی نیاز دارند. شهربازی‌ها، بوستان‌ها، پارک‌های موضوعی، خانه‌های بازی، شهر مشاغل، موزه‌ها و کتاب‌فروشی‌های شهر تبریز، این فرصت را برای آن‌ها فراهم می‌کنند. کودکان در این فضاها از بازی با هم‌سالان خود لذت می‌برند، مهارت‌های مختلفی می‌آموزند و تمرکز و اعتمادبه‌نفس آن‌ها افزایش می‌یابد.

در تبریز با کودکان کجا بریم؟

اگر به‌دنبال پاسخ این سوال هستید که «در تبریز با کودکان کجا بریم؟»، باید بدانید که لوناپارک باغلار باغی، پارک شادی لاله، شهربازی قلعه شادی، پارک ائل گلی، پارک ائل داغی، بوستان مینیاتوری، خانه بازی پوکویو، خانه کودک بادکنکیا، موزه کاریکاتور، موزه تاریخ طبیعی، کافه کتاب کاف، شهر کتاب و خانه کتاب تبریز از بهترین جاهای تفریحی برای کودکان در تبریز به شمار می‌روند.

شهربازی‌های تبریز برای کودکان

لونا پارک باغلار باغی | پارک شادی لاله | شهربازی رویال | شهربازی قلعه شادی | شهربازی شهر عجایب 

لونا پارک باغلار باغی

 • آدرس: بلوار گلکار، خیابان بعثت (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۳۲۸۸۵۰۰ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۷ تا ۱:۳۰ بامداد، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت ۱۶ تا دو بامداد

«باغلارباغی» یکی از پارک‌های قدیمی تبریز است که در سال ۱۳۷۳ خورشیدی در زمینی به‌وسعت ۲۲ هکتار، فعالیت خود را آغاز کرد. این مجموعه با امکانات رفاهی و تفریحی مناسب، تمام گروه‌های سنی از خردسال تا بزرگسال را جذب می‌کند. مجموعه تفریحی باغلارباغی شامل شهربازی روباز و باغ پرندگان و حیوانات می‌شود. 

لونا پارک باغلار باغی تبریز

منبع عکس: google maps، عکاس: amin arabzadeh

در لونا پارک باغلارباغی کودکان می‌توانند با وسایلی مانند چرخ‌وفلک، تکان‌دهنده‌ها، قطار کودک، ترامبولین، کشتی صبا کودک، فریزبی، اسب پرنده، استخر توپ، استخر قو و ماشین‌برقی سرگرم شوند؛ همچنین وسایلی نظیر سفینه، سورتمه، رنجر، کشتی صبا، گردش فضایی، یوفو، ماشین‌برقی، آبشار، کلبه وحشت، کارتینگ و زیپ‌لاین برای سرگرمی بزرگسالان وجود دارد.

باغ پرندگان و باغ حیوانات باغلارباغی از بخش‌های محبوب و پرطرف‌دار در میان کودکان است که در آن می‌توانند از طاووس، عقاب، پرندگان بومی، شیر، خرس، گربه گوش‌سیاه، بز کوهی، گرگ، میش، خرگوش و... بازدید کنند. از دیگر امکانات این پارک می‌توان به چند آب‌نمای زیبا، آلاچیق، نیمکت، بوفه و غرفه‌های خوراکی، رستوران، آب‌خوری، نمازخانه و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

شهربازی روباز باغلارباغی به‌علت برودت هوا تنها در فصل بهار و تابستان فعالیت دارد.

پارک شادی لاله

 • آدرس: بزرگراه پاسداران، شرق میدان شهید فهمیده، بارنج، مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک، طبقه دوم (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۹۲-۳۶۶۰۰۲۸۹ ۰۴۱ 
 • ساعت فعالیت: ۱۱ تا ۲۲:۳۰
 • صفحه اینستاگرام: parkshadilaleh98@

«پارک شادی لاله» با مساحت ۱,۴۰۰ متر مربع، در طبقه دوم «مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک» قرار دارد و یکی از بهترین شهربازی‌های سرپوشیده کودکان در تبریز است.

مجتمع لاله پارک، با زیربنایی به‌ وسعت حدودی ۴۳,۰۰۰ متر مربع، در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ خورشیدی به بهره‌برداری رسید. این مجموعه از لحاظ وسعت، موقعیت جغرافیایی و دسترسی به شبکه بزرگراهی، از طرح‌های بزرگ و ممتاز تجاری تفریحی کشور به شمار می‌رود.

پارک شادی لاله تبریز در مجتمع تجاری لاله پارک

منبع عکس: lalehpark.com، عکاس: ناشناس

لاله پارک دارای واحدهای تجاری، پارک شادی کودکان، پردیس سینمایی، هایپرمارکت، فودکورت با انواع رستوران و فست‌فود، کافی‌شاپ،  پارکینگ روباز و سرپوشیده، بانک و اتاق کمک‌های اولیه می‌شود. کودکان در پارک شادی لاله با وسایلی نظیر قطار کودک، استخر توپ، انواع تکان‌دهنده، مری گو راند، بازی‌های جایزه‌ای، ماشین برقی، ایرهاکی، تاب، کشتی صبا، گیم سرعت، گیم موتور و گیم ماشین سرگرم می‌شوند.

شهربازی رویال

 • آدرس: بلوار آزادی، ضلع جنوب شرقی میدان جهاد، مجتمع تجاری تفریحی رویال، طبقه پنجم (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۴۳۹۴۰۹۶ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۲

«شهربازی رویال» با مساحتی در حدود ۱,۵۰۰ متر مربع، یکی از شهرباز‌ی‌های سرپوشیده تبریز برای کودکان است که در «مجتمع تجاری رویال» قرار دارد. این مجتمع پنج طبقه شامل دو طبقه تجاری، یک طبقه شهربازی و فودکورت و دو طبقه پارکینگ است. وسایل شهربازی رویال می‌تواند تمام اعضای خانواده را سرگرم کند.

شهربازی رویال تبریز

منبع عکس: google maps، عکاس: mitra ramezanzade

از وسایل بازی و سرگرمی شهربازی رویال می‌توان به چرخ‌وفلک کودکان، تاب کودک، فوتبال‌دستی، ایرهاکی، انواع دستگاه‌های گیم و بازی‌های رایانه‌ای، سینما هفت‌بعدی با انواع فیلم‌های مهیج، کشتی صبا، هواپیما، کشتی ترس، ماشین برقی و... اشاره کرد. این مجموعه سالن بولینگ نیز دارد.

شهربازی قلعه شادی 

 • آدرس شعبه ستاره باران: میدان جهاد، بلوار ۲۲ بهمن، مجتمع تجاری ستاره باران، طبقه دوم (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۴۴۲۰۰۲۳ ۰۴۱
 • آدرس شعبه اطلس: ولیعصر، خیابان نگین پارک، مجتمع تجاری اطلس، طبقه چهارم (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۳۲۴۹۰۷۵ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: ۱۱ تا ۲۳
 • صفحه اینستاگرام: happinesscastlepark@
 • وب‌سایت: happinesscastle.ir

«شهربازی قلعه شادی» یکی از شهربازی‌های زنجیره‌ای است که در تبریز، زنجان، ارومیه، کرج و تهران شعبه دارد. این مجموعه با الهام از فضای قلعه و عناصر داخلی آن طراحی و اجرا شده و فضای جذاب و هیجان‌انگیزی برای کودکان فراهم کرده است.

شعبه شهربازی قلعه شادی در مجتمع تجاری ستاره باران و شعبه مرکز خرید اطلس تبریز از بهترین شهربازی‌های سرپوشیده این شهر محسوب می‌شود.

شهربازی قلعه شادی تبریز، شعبه مجتمع ستاره باران

منبع عکس: happinesscastle.ir، عکاس: ناشناس

شعبه ستاره باران قلعه شادی با وسعت تقریبی ۱,۰۰۰ متر مربع، در اردیبهشت ۱۳۹۵ خورشیدی در طبقه دوم این مجتمع فعالیت خود را آغاز کرد و شعبه اطلس تبریز با مساحتی در حدود ۷۰۰ متر مربع، در اسفند ۱۳۹۵ در طبقه چهارم این مرکز خرید افتتاح شد. این شهربازی با امکانات متنوع و وسایل بازی‌ استاندارد، در محیطی خانوادگی میزبان تمام رده‌های سنی کودکان و بزرگسالان است.

شهربازی قلعه شادی تبریز، شعبه مجتمع اطلس

منبع عکس: happinesscastle.ir، عکاس: ناشناس

شهربازی قلعه شادی با انواع بازی‌های سرگرم‌کننده مانند چرخ‌وفلک، استخر توپ، ماشین پرنده، مری گو راند، قطار کودک، گیم ماشین، گیم موتور، ماشین‌های کوبنده، کشتی صبا، خانه کودک، لگو، فوتبال‌دستی، ایرهاکی، بسکتبال، مشت آهنین، زورآزمایی، غرفه جوایز، بازی‌های کامپیوتری، غرفه جوایز، بازی‌های واقعیت مجازی (وی‌‌آر) و گیم‌نت اوقات خوشی را برای گردشگران رقم می‌زند. در شعب مختلف این شهربازی امکان برگزاری جشن تولد کودکان با تم دلخواه و قابلیت پذیرش اردوی مدارس با تعیین وقت قبلی وجود دارد.  

شهربازی شهر عجایب

 • آدرس: شهرک زعفرانیه، خیابان میرداماد، خیابان میخک (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۱۰۲۵۶۶۲ ۰۹۱۴
 • ساعت فعالیت: روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ تا ۲۳ و روزهای جمعه‌ از ساعت ۱۶ تا ۲۳

«شهربازی شهر عجایب» از نخستین شهربازی‌های سرپوشیده تبریز برای کودکان است که با نام شهربازی میرداماد نیز شناخته می‌شود. این شهربازی در فاصله نزدیکی از پارک سرسبز میرداماد قرار دارد؛ ازاین‌رو، امکان بازی و شادی کودکان در فضای سالم شهربازی و استفاده بزرگسالان از طبیعت پارک، به‌طور هم‌زمان فراهم شده و شهر عجایب را به محل مناسبی برای تفریح خانوادگی تبدیل کرده است.

شهربازی شهر عجایب میرداماد تبریز

منبع عکس: googke maps، عکاس: Najaf Abdollahian

کودکان در شهربازی شهر عجایب میرداماد، با امکانات و وسایلی نظیر تکان‌دهنده‌ها، استخر توپ، چرخ‌وفلک، قطار کودک، مری گو راند، هلی‌کوپتر، فوتبال‌دستی، ایرهاکی، تاب، ماشین برقی و انواع بازی‌های کامپیوتری و مکانیکی سرگرم می‌شوند. با بازدید از این شهربازی می‌توانید اوقات فراغت خوشی را برای خود و فرزندتان رقم بزنید.

پارک‌های تبریز برای کودکان

پارک ائل گلی | پارک ائل باغی | پارک جنگلی عباس میرزا | باغ شهر | بوستان مینیاتوری | بوستان فرشتگان

پارک ائل گلی

 • آدرس: آزادراه کنارگذر جنوبی تبریز (آزادراه شهید کسایی)، بزرگراه ایل گلی (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت فعالیت: شبانه‌روزی

«پارک ائل گلی» یا «بوستان شاه گلی» در بخش اصلی شهر تبریز قرار دارد. در زبان ترکی، «گل» به‌معنای «استخر» است. این منطقه در ابتدا شاه گلی (استخر شاه) نام داشت و پس از انقلاب به ائل گلی (استخر مردم) تغییر نام داد. 

ائل گلی مجموعه‌ای از امکانات رفاهی و تفریحی متنوع را در خود جای داده است که تمام رده‌های سنی از کودکان تا بزرگسالان را جذب می‌کند.

پارک ائل گلی تبریز

منبع عکس: lahzeakhar.com، عکاس: ناشناس

استخر شاه گلی در گذشته و پیش از دوره صفویه، بزرگ‌ترین منبع ذخیره آب جهت آبیاری باغ‌های شرق تبریز بود. این استخر بر اساس روایتی در زمان حکومت سلطان محمود آق‌قویونلو ساخته شده و در دوره صفویه گسترش یافته است. در دوره قاجار مسیرهایی برای رفت‌وآمد در اطراف ائل گلی ایجاد شد و با درختان تبریزی و بید مجنون و گل‌های اطلسی زینت یافت. انعکاس تصویر درختان کهنسال در آب، زیبایی چشمگیری به فضا بخشیده است. در دوره پهلوی، شهرداری این محل را به گردشگاه عمومی تبدیل کرد. 

در وسط دریاچه ائل گلی، بنایی دوطبقه و به‌شکل هشت‌ضلعی وجود دارد که به کاخ شاه گلی شهرت دارد. در ضلع جنوبی این دریاچه، مسیری تا مرکز دریاچه کشیده شده است و کاخ همانند شبه‌جزیره‌ای در وسط استخر خودنمایی می‌کند. این بنا در سال ۱۳۴۶ تخریب شد و به‌جای آن ساختمان زیبا و مقاومی به همان شکل گذشته ساخته شد.

از سرگرمی‌ها و امکانات پارک ائل گلی تبریز می‌توان از قایق‌سواری در دریاچه، مینی‌گلف، درشکه‌سواری، مسیر مخصوص دوچرخه‌سواری، فضای مخصوص کمپ، بوفه، رستوران، سرویس بهداشتی و پارکینگ نام برد؛ همچنین مجموعه ورزشی موجود در پارک از امکاناتی نظیر بیلیارد، زمین اسکیت استاندارد، سنگ‌نوردی، دارت و... برخوردار است. در یکی از ورودی‌های پارک، تعدادی رستوران و غذاخوری‌ وجود دارد. کاخ ائل گلی نیز امروزه به‌عنوان تالار و رستوران مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوناپارکی در مجموعه ائل گلی وجود داشت که در سال ۱۳۹۹ خورشیدی به فعالیت خود خاتمه داد.

پارک ائل باغی

 • آدرس: خیابان نصر جنوبی، بلوار فتح، بلوار نیایش (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت فعالیت: شبانه‌روزی

«پارک ائل باغی» یا «پارک ائل داغی» با وسعتی برابر ۲۳۰ هکتار، از پارک‌های جدید تبریز است که در ضلع جنوبی ائل گلی قرار دارد. این پارک با وجود طبیعت سرسبز، آبشار مصنوعی، وسایل بازی کودکان و امکان سورتمه‌سواری، به محلی برای تفریح و گذران اوقات فراغت خانواده‌ها تبدیل شده است.

سورتمه‌سواری در پارک ائل باغی تبریز

منبع عکس: toptourist.ir، عکاس: ناشناس

سورتمه از بخش‌های جذاب ائل باغی برای کودکان است که ایستگاه آن در بالای کوه قرار دارد و برای دسترسی به آن باید مسیر سربالایی را از کنار آلاچیق‌ها در پیش گرفت. طول این مسیر زیبای درخت‌کاری و گل‌کاری‌شده، حدود چهار کیلومتر است. آبشار مصنوعی این پارک نیز در بالای کوه قرار دارد و در بالای آبشار، استخر بزرگی به چشم می‌خورد. چشم‌انداز شهر تبریز از این نقطه، به‌ویژه در شب بسیار تماشایی است. وسایل وزشی متعددی برای استفاده عموم در کنار استخر تعبیه شده است.

از دیگر امکانات پارک ائل باغی می‌توان به آلاچیق‌های متعدد، نیمکت، نورپردازی مناسب در شب، مسیرهای پیاده‌روی، لوازم ورزشی، بوفه، رستوران و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

پارک جنگلی عباس میرزا

 • آدرس: جنوب شرق تبریز، آزادراه کسائی غرب به شرق، خروجی میدان پلیس، خروجی پارک جنگلی عباس میرزا (خروجی اول میدان) (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت فعالیت: شبانه‌روزی

«پارک جنگلی عباس میرزا» با وسعت ۱,۸۰۰ هکتار، یکی از بزرگ‌ترین مراکز تفریحی شمال غرب کشور و بهترین پارک‌های تبریز به شمار می‌رود که در جنوب شهر تبریز و در اراضی ضلع جنوبی اتوبان کسائی واقع شده است.

عباس میرزا، فرزند فتحعلی‌شاه قاجار و والی آذربایجان بود که به دستور او در شهرهای اردبیل، خوی و تبریز، عمارت‌ها، خیابان‌ها و تفرجگاه‌های بسیاری ساخته شد. پارک جنگلی عباس میرزا در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به بهره‌برداری رسید و به‌دلیل تاثیر بسزا در کاهش آلودگی هوای این شهر به ریه شهر تبریز، شهرت دارد.

پارک جنگلی عباس میرزا تبریز

منبع عکس: irantourismonline.com، عکاس: ناشناس

پارک جنگلی عباس میرزا را درختان و گیاهانی همچون اقاقیا، عرعر، سرو خمره‌ای، سرو نقره‌ای، زبان گنجشک، کاج سیاه، سنجد، زالزالک، داغداغان، برگ نو، پیراکانتا، نارون، بید مجنون، زرشک، انواع گل‌های زینتی، رز، یاس زرد، یاس طاووسی و آقطی پوشش می‌دهد. دشت شقایق این پارک جنگلی نیز در فصل بهار منظره‌ای شگفت‌انگیز خلق می‌کند.

امکاناتی مانند بازیکده سرپوشیده خانواده، مجموعه باغ پرندگان، موزه حیات وحش، اکوموزه عشایر، محوطه کمپینگ خانواده، زمین بازی کودکان، آلاچیق‌های متعدد، نمازخانه و سرویس بهداشتی، بوستان عباس میرزا را به محلی مناسب برای پیک‌نیک و بازی و سرگرمی کودکان تبدیل کرده است و اوقات خوشی را برای تمام اعضای خانواده رقم می‌زند.

باغ شهر 

 • آدرس: بلوار ۲۲ بهمن غرب به شرق، بین چهارراه خطیب و میدان جهاد، خیابان صفاری (مشاهده روی نقشه)

«باغ شهر تبریز» با مساحت ۱٫۳ هکتار در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ خورشیدی در اختیار عموم قرار گرفت. این پارک با تملک واحدهای مسکونی توسط شهرداری، به فضای سبزی به‌سبک باغ سنتی تغییر کاربری داد. باغ شهر تبریز پس از ائل گلی، بزرگ‌ترین پارک درون‌شهری تبریز است.

باغ شهر تبریز

منبع عکس: balad.ir، عکاس: ناشناس

تابلوی سردر ورودی با عنوان باغ شهر تبریز، نرده‌های چوبی حریم پارک و کتیبه بزرگ و چوبی «یا مفتح الابواب» در بدو ورود به پارک، ایران قدیم را به گردشگران یادآوری می‌کند. از ورودی تا انتهای پارک، حوضچه‌ای پلکانی به‌چشم می‌خورد که مسیرهای گل‌کاری‌شده دو طرف آن، پیاده‌راه باغ را به گردشگران نشان می‌دهد.

از ویژگی‌های باغ شهر تبریز می‌توان به ایمن‌سازی و ایجاد امکانات مناسب برای کودکان و توان‌یابان اشاره کرد؛ به‌عنوان مثال، در کنار تمام پله‌ها رمپ (سطح شیب‌دار) وجود دارد و آب‌خوری‌ها و سطل‌های زباله‌ها در دو ارتفاع مختلف نصب شده است.

آلاچیق‌های باغ شهر و تعداد صندلی‌ها و نیمکت‌های موجود در آن متناسب با تعداد اعضای خانواده و به‌صورت دونفره، سه‌نفره و... طراحی شده است. زمین بازی استانداردی نیز برای کودکان وجود دارد که با حفظ سبک باغ، محیطی جذاب و متفاوت برای کودکان فراهم کرده است. یکی از دیوارهای باغ شهر نیز، نقاشی‌های کودکان را به نمایش می‌گذارد.

بوستان مینیاتوری

 • آدرس: محله آنالار آتالار باغی، بلوار گلکار، انتهای پارک آنالار و آتالار (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت فعالیت: شبانه‌روزی

«بوستان مینیاتوری» اولین پارک موضوعی تبریز است که در سال ۱۳۹۰ خورشیدی توسط سازمان زیباسازی شهرداری به بهره‌برداری رسید. در این پارک ماکت بسیاری از بناهای تاریخی و معروف شهر تبریز گردآوری شده است.

بوستان مینیاتوری تبریز، ماکت عمارت شهرداری

منبع عکس: google maps، عکاس: SAJJAD NAZI

با پیشرفت هنر مینیاتور در جهان، پارک‌ها و بوستان‌هایی در برخی از کشورها ساخته شد که در آن‌ها بناهای تاریخی و فرهنگی آن کشور، در ابعاد کوچک‌تر و به‌صورت مینیاتوری در یک فضای مشخص گردآوری می‌شود. پارک‌های مینیاتوری برای کسانی بسیار جذاب و مفید است که نمی‌توانند به تک‌تک شهرها سفر و از این مکان‌های تاریخی به‌طور جداگانه دیدن کنند.

پارک میناتوری تبریز یکی از پارک‌های مینیاتوری ایران است که در آن ماکت اماکن تاریخی تبریز شامل کاخ ائل گلی، عمارت شهرداری، ارگ علیشاه، مقبره‌الشعرا، برج خلعت‌پوشان، کلیسای مریم مقدس، مسجد کبود، برج یانقین، ساختمان بانک ملی، ساختمان ایستگاه راه‌آهن، پل کابلی و کاخ استانداری در ابعاد کوچک طراحی و جای‌گذاری شده است.

ماکت‌های بوستان مینیاتوری یا مینیاتور پارک تبریز از جنس فایبرگلاس و مقاوم در برابر سرما و گرمای محیط است. در کنار هر ماکت، تابلوی راهنمای سخنگویی وجود دارد که به زبان‌‌های مختلف، آن جاذبه را معرفی می‌کند. بازدید از این بوستان، این امکان را برای خانواده‌ها فراهم آورده است که اطلاعات کودکان را در زمینه تاریخ و فرهنگ شهر و کشور خود افزایش دهند.

بوستان فرشتگان

 • آدرس: خیابان باغچه‌بان، خیابان شاه گلی، ضلع شرقی مجموعه ائل گلی تبریز (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت فعالیت: شبانه‌روزی

«بوستان فرشتگان» اولین پارک متعلق به کودکان اوتیسم در کشور است که در سال ۱۳۹۲ خورشیدی با مساحتی حدود ۱٫۵ هکتار، در کنار مجموعه ائل گلی تبریز افتتاح شد. این پارک برای رفع نیازهای تفریحی کودکان مبتلا به اوتیسم و خانواده‌های آن‌ها به‌صورت هم‌سطح، طراحی و اجرا شده است.

پارک فرشتگان تبریز (پارک اوتیسم)

منبع عکس: behtarino.com، عکاس: ناشناس

در پارک فرشتگان تفریحات مختلفی برای کودکان وجود دارد. بازی‌های آبی شامل فواره‌هایی می‌شود که در ارتفاع کوتاهی از سطح زمین تعبیه شده است تا آب‌بازی بچه‌ها در ایمنی کامل صورت پذیرد. وسایل بازی نظیر تاب، سرسره و الاکلنگ، از جنس پلاستیک نرم تهیه شده است؛ همچنین زمینی با کف‌پوش نرم و ماسه‌های شسته‌شده به شن‌بازی کودکان اختصاص دارد. 

در پارک اوتیسم، استفاده بهینه‌ای از درختان خشک کهنسال برای ساخت مجسمه‌های حیواناتی نظیر طوطی، قرقاول، خرگوش، طاووس، خروس و دلفین شده است. با توجه به علاقه کودکان اوتیسم به حیوانات، این اقدام علاوه بر افزایش زیبایی پارک، موجب ایجاد فضای توام با آرامش برای این فرشتگان می‌شود.  

خانه‌های بازی تبریز برای کودکان

خانه بازی و شهر مشاغل فندقی | خانه کودک تبریز | خانه بازی پوکویو | خانه کودک و شادی بادکنکیا | خانه بازی کودک آدم‌برفی | خانه بازی سرزمین کوچولوها | خانه بازی شادکنک  

خانه بازی و شهر مشاغل فندقی 

 • آدرس: بلوار استاندارد، ابتدای خیابان همام تبریزی، کوچه شقایق، کوچه رز (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۳۳۲۵۱۸۸ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۰:۳۰
 • صفحه اینستاگرام: fandoghi2018@
 • رده سنی: یک تا ۱۰ سال

«خانه بازی و شهر مشاغل فندقی» به‌عنوان اولین خانه بازی و شهر مشاغل دارای مجوز رسمی در تبریز، فعالیت خود را در سال ۱۳۹۷ خورشیدی آغاز کرد. این مجموعه در ساختمانی یک‌طبقه با مساحت تقریبی ۲۵۰ متر مربع قرار دارد و با وجود امکانات، وسایل بازی و مربیان مجرب و کارآزموده، یکی از خانه بازی‌های محبوب کودکان در این شهر است. 

خانه بازی و شهر مشاغل فندقی تبریز

منبع عکس: اینستاگرام fandoghi2018، عکاس: ناشناس

خانه بازی فندقی با امکاناتی نظیر استخر توپ، تاب، سرسره، ترامبولین، انواع بازی‌های فکری (پازل، لگو و...) برای سنین مختلف، کلبه بازی، فوتبال‌دستی، میز بازی، میز نقاشی و بازی‌های مونته سوری فرزندان شما را سرگرم می‌کند؛ همچنین کودکان می‌توانند با ابزار ایمن و راهنمایی مربیان مجموعه، مشاغلی مانند آشپزی، تعمیرگاه، پزشکی، پلیس، آتش‌نشانی و موسیقی را تجربه کنند. اتاق کودک با وسایل و تجهیزات میز آرایش، صندلی و... از بخش‌های محبوب دختران و پیست ترافیک با ماشین‌های پدالی (لودر، تراکتور و...) و پمپ بنزین از بخش‌های پرطرف‌دار شهر مشاغل برای پسران است.  

خانه بازی و شهر مشاغل فندقی با برگزاری جشن تولد کودکان، لحظات شاد و به‌یادماندنی برای کودکان رقم می‌زند. شما می‌توانید با هماهنگی قبلی، از خدمات بادکنک‌آرایی، دیزاین با تم دلخواه و پذیرایی مجموعه نیز استفاده کنید. در این خانه بازی پذیرش کودکان زیر دو سال با حضور والدین صورت می‌گیرد.

مربیان مجموعه در تمام بخش‌های خانه فندقی برای نگهداری و مراقبت از کودکان حضور دارند. از دیگر فعالیت‌های این خانه بازی می‌توان به برگزاری کلاس‌های آموزشی دوره‌ای مادر و کودک و انواع کارگاه‌‌های خلاقیت اشاره کرد. خانه فندقی دارای بوفه خوراکی است.

خانه کودک تبریز

 • آدرس: محله باغمیشه، خیابان شهریار، کوی استاد شهریار‬، بین کوچه جعفری یک و دو (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۴۰۹۷۲۸۲ ۰۹۲۲
 • ساعت فعالیت: ۸:۳۰ تا ۲۱
 • صفحه اینستاگرام: tabrizkidsland@
 • رده سنی: سه تا ۱۰ سال

«خانه کودک تبریز» به‌عنوان اولین مجموعه تخصصی ورزشی کودکان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی فعالیت خود را آغاز کرد. این مجموعه در یک سالن ورزشی سرپوشیده با سقفی به ارتفاع هفت متر و مساحت تقریبی ۵۰۰ متر مربع قرار دارد.

هدف خانه کودک تبریز، افزایش مهارت‌‌های حرکتی کودکان، افزایش تمرکز و انجام فعالیت‌های بدنی در قالب بازی‌های گروهی است. فعالیت‌های کودکان زیر نظر مربیان مجرب و خلاق مجموعه صورت می‌گیرد.

خانه کودک تبریز

منبع عکس: اینستاگرام tabrizkidsland، عکاس: ناشناس

خانه کودک تبریز شامل بازی‌ها و تفریحاتی مانند دیوار صخره‌نوردی، جامپینگ، ترامبولین، پلی گراند، استخر توپ، سرسره، فضای شن‌بازی، پل معلق، موانع طنابی، بازی‌های تعادلی و انواع دارت است. همچنین کلاس‌های دوره‌ای کاراته، ژیمناستیک و انواع بازی‌های خانوادگی در این مجموعه برگزار می‌شود. در خانه کودک تبریز، امکان برگزاری جشن تولد با تم دلخواه کودکان وجود دارد. شما می‌توانید با هماهنگی قبلی و رزرو سالن، جشن تولدی متفاوت همراه با شادی و نشاط برای فرزندتان ثبت کنید.

خانه بازی پوکویو

 • آدرس: محله فجر، شهرک نور، فلکه امیرالمومنین، خیابان نور غربی، روبه‌روی ساختمان پزشکان (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۴۴۸۸۷۲۵ ۰۴۱ - ۹۲۵۹۴۵۴ ۰۹۱۴
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۲
 • صفحه اینستاگرام: pokoyo_tabriz@
 • رده سنی: دو تا هشت سال

«خانه بازی پوکویو» از مجموعه‌های تفریحی تازه تاسیس در تبریز به شمار می‌رود که در دی ماه ۱۴۰۱ خورشیدی در سالنی یک طبقه با مساحت تقریبی ۲۳۰ متر افتتاح شد. این خانه بازی با وجود مربیان مجرب و امکانات مناسب برای تمام سنین، فضای شاد و سرگرم‌کننده‌ای برای کودکان فراهم می‌کند.

خانه بازی پوکویو تبریز

منبع عکس: واتس‌اپ خانه بازی پوکویو، عکاس: ناشناس

از وسایل بازی پوکویو می‌توان از سرسره بادی، پلی گراند، استخر توپ، پیست ماشین‌های پلازماکار، ترامبولین، فواره توپ، تاب، سرسره، لگو دیواری، انواع بازی‌های فکری و ایرهاکی نام برد؛ همچنین کودکان می‌توانند کار با وسایل نجاری، آشپزی و میوه‌فروشی را در این خانه بازی تجربه کنند. بازی‌های گروهی مفرح، خمیربازی، آموزش اوریگامی و قصه‌خوانی نیز توسط مربیان مجموعه انجام می‌شود. 

پوکویو هرروز صبح، زمانی به‌مدت نیم ساعت را به ورزش صبحگاهی اختصاص داده است. شما می‌توانید برای بهبود سلامت فیزیکی، فرزندتان را در تایم ورزش به این مجموعه بسپارید.

کلاس‌های آموزش دوره‌ای پوکویو شامل نقاشی، کاردستی و خلاقیت، کار با وسایل مونته‌ سوری، موسیقی (بلز)، رقص و کارگاه‌های مادر و کودک می‌شود. این مجموعه با برگزاری مراسم جشن تولد، روزی شاد و به‌یادماندنی برای کودکان رقم می‌زند.

خانه کودک و شادی بادکنکیا

 • آدرس: آبرسان، بلوار آزادی، نبش خیابان گلباد (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۴۳۲۸۴۸۲ ۰۹۱۴
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۰
 • صفحه اینستاگرام: badkonakia.kids@
 • رده سنی: یک تا ۱۰ سال 

«خانه کودک و شادی بادکنکیا» یکی از خانه‌های بازی و سرگرمی تازه تاسیس در شهر تبریز است که در سال ۱۴۰۰ خورشیدی در سالنی به وسعت ۵۰۰ متر مربع فعالیت خود را آغاز کرد. این مجموعه با وجود مربیان مجرب، وسایل بازی سرگرم‌کننده و شهر مشاغل، محل مناسبی برای سرگرمی و تفریح کودکان به شمار می‌رود.

خانه کودک و شادی بادکنکیا تبریز

منبع عکس: اینستاگرام badkonakia.kids، عکاس: ناشناس

در بادکنکیا، کودکان با وسایل و تجهیزاتی مانند تاب، سرسره، الاکلنگ، ماهی تعادلی، پیست ماشین، پمپ بنزین، استخر توپ، استخر شن، پلی گراند، ترامپولین و صخره‌نوردی بادی سرگرم می‌شوند و مشاغلی مانند دندان‌پزشکی، نانوایی، نجاری، آرایشگری، آشپزی و سوپر مارکت را تجربه می‌کنند. در این مجموعه امکان برگزاری مراسم جشن تولد کودکان با رزو قبلی امکان‌پذیر است. پذیرش کودکان زیر سه سال با حضور والدین صورت می‌گیرد.

خانه بازی کودک آدم‌برفی

 • آدرس: میدان مصدق، خیابان همام تبریزی، بن‌بست احسانی (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۴۱۹۰۳۱۵ ۰۹۱۴
 • ساعت فعالیت: شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ و جمعه‌ (VIP)
 • صفحه اینستاگرام: adambarfii.tabriz@
 • رده سنی: دو تا هشت سال

«خانه بازی کودک آدم‌برفی» از سال ۱۳۹۸ خورشیدی، فعالیت خود را در فضایی به وسعت ۱۵۰ متر مربع، در زیرزمین ساختمانی چهارطبقه آغاز کرد؛ مجموعه‌ای که امکان بازی و سرگرمی کودکان را در فضای سرپوشیده سالن و فضای روباز حیاط فراهم می‌کند. فضای بازی کودکان، پنجره‌‌هایی به‌سوی حیاط دارد و از نورگیری مناسبی برخوردار است. آن‌ها با همراهی مربیان می‌توانند برای صرف غذا، آب‌بازی، گل‌بازی و... از حیاط استفاده کنند.

خانه بازی کودک آدم برفی تبریز

منبع عکس:  اینستاگرام adambarfii.tabriz، عکاس: ناشناس

کودکان در خانه بازی آدم‌برفی با وسایلی مانند سرسره، ماشین، موتور و لگو دیواری و فعالیت‌هایی نظیر نقاشی، شن‌بازی، توپ‌بازی، صخره‌نوردی، ترن‌سواری و بازی‌های گروهی سرگرم می‌شوند و در بخش‌های آشپزخانه، آرایشگاه، بیمارستان، تعمیرگاه و سوپرمارکت، مشاغل مختلف را تجربه می‌کنند؛ همچنین می‌توانند با پوشیدن لباس مخصوص، نقش پلیس یا آتش‌نشان‌ را بازی کنند.

در خانه بازی آدم‌برفی، کلاس‌های آموزشی موسیقی (بلز و فلوت)، کارگاه نجاری و کارگاه خلاقیت برگزار می‌شود. این مجموعه با وجود مربیان مجرب، قابلیت نگهداری از کودکان دو سال به بالا را دارا است. جمعه‌های آدم‌برفی به برگزاری جشن تولد و مراسم ویژه اختصاص دارد. شما می‌توانید این مجموعه را با هماهنگی قبلی رزرو کنید و روزی خوش و به‌یادماندنی برای فرزندتان رقم بزنید.

خانه بازی سرزمین کوچولوها

 • آدرس: محله مرزداران، کوی نیاوران، خیابان ملا محمد فضولی، بین خیابان ترنم یک و ستارخان (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۶۳۸۷۴۱۶ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹:۳۰ تا ۲۱:۳۰، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۲۱
 • صفحه اینستاگرام: sarzamine_kocholoha_tabriz@
 • رده سنی: یک تا ۱۰ سال

«خانه بازی سرزمین کوچولوها» در سال ۱۴۰۱ خورشیدی فعالیت خود را در سالنی به‌وسعت تقریبی ۲۵۰ متر مربع آغاز کرد. این مجموعه تازه تاسیس، با وجود مربیان مجرب، وسایل بازی گوناگون و شهر مشاغل، امکان تفریح و سرگرمی کودکان را فراهم کرده است.

خانه بازی سرزمین کوچولوها تبریز

منبع عکس: اینستاگرام sarzamine_kocholoha_tabriz، عکاس: ناشناس

از وسایل بازی و تفریحات سرزمین کوچولوها می‌توان به سرسره بادی، استخر توپ، قلعه شن‌بازی، میز نقاشی با شن، پیست ماشین‌سواری، دیوار صخره‌نوردی، ترامپولین، ماهیگیری، وسایل نقاشی، بازی‌های فکری، لگو، ایرهاکی و فوتبال‌دستی اشاره کرد؛ همچنین در کف سالن منچ و مارپله بزرگی برای بازی طراحی شده که برای کودکان جذاب است.

کودکان در خانه بازی سرزمین کوچولوها، مشاغلی مانند پزشکی، آرایشگری، آشپزی، خانه‌داری، نانوایی، سوپرمارکت، پلیس و آتش‌نشانی را با وسایل ایمن تجربه می‌کنند. در این مجموعه، کلاس‌های آموزشی هوش و خلاقیت، رنگ‌آمیزی و نقاشی و تخلیه هیجان برگزار می‌شود و امکان برگزاری جشن تولد کودکان و اردوی مهدکودک‌ها و مدارس با هماهنگی قبلی وجود دارد.

خانه بازی شادکنک

 • آدرس: خیابان شریعتی جنوبی، خیابان والمان، کوچه بارون آواک، نبش کوچه بادامچی (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۵۵۱۴۴۷۳ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ تا ۲۱، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت ۱۵ تا ۲۱
 • صفحه اینستاگرام: shadkonak_kids@
 • رده سنی: یک تا ۱۰ سال

«خانه بازی شادکنک» از خانه‌ بازی‌های تازه تاسیس در شهر تبریز است که در بهمن ۱۴۰۱ در فضایی به‌وسعت تقریبی ۱۸۰ متر مربع افتتاح شد. این مجموعه با وسایل بازی و امکانات خود از جاهای تفریحی تبریز برای کودکان محسوب می‌شود.

خانه بازی شادکنک تبریز

منبع عکس: google maps، عکاس: Hadi Lankarani

در خانه بازی شادکنک، کودکان با وسایلی مانند استخر توپ، سرسره بادی، الاکلنگ، پیست ماشین‌سواری، ترامبولین، بازی‌های فکری، پازل حروف، لگو دیواری و ایرهاکی سرگرم می‌شوند و از شن‌بازی، آشپزی در آشپزخانه و خریدوفروش در سوپرمارکت لذت می‌برند.

در خانه بازی شادکنک، کلاس‌های آموزشی دوره‌ای خلاقیت، آموزش رقص فارسی و ترکی، نقاشی و مونته سوری برگزار می‌شود. در این مجموعه امکان برگزاری جشن تولد کودکان با هماهنگی قبلی و رزرو وجود دارد. شادکنک، مجهز به دوربین مداربسته و بوفه خوراکی است. 

موزه‌های تبریز برای کودکان

موزه خودروهای کلاسیک | موزه آذربایجان | موزه کاریکاتور | موزه تاریخ طبیعی آذربایجان | موزه صدا

موزه خودروهای کلاسیک 

 • آدرس: جاده تبریز - بستان آباد غرب به شرق، یک کیلومتر بعد از سه‌راهی اهر (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۱۱۶۰۳۰۶ ۰۹۱۴
 • ساعت فعالیت: ۱۱ تا ۲۰

«موزه خودروهای کلاسیک» یکی از موزه‌های محبوب کودکان و علاقه‌مندان به اتومبیل‌ است. این موزه به اولین مجموعه‌دار خودروهای قدیمی در تبریز تعلق دارد که پس از تلاشی ۴۰ ساله، در سال ۱۳۹۳ خورشیدی درهای خود را به‌روی عموم گشود.

موزه خودروهای کلاسیک تبریز

منبع عکس: safarbazi.com، عکاس: ناشناس

در موزه خودروهای کللاسیک تبریز، ۲۰ خودرو ساخت کشورهای آلمان، آمریکا و ژاپن در معرض نمایش قرار دارد که برخی از آن‌ها در تعداد بسیار محدودی در جهان تولید شده‌ است. قدمت قدیمی‌ترین خودروی موجود در این موزه به سال ۱۹۳۶ میلادی (۱۳۱۵ خورشیدی) بازمی‌گردد. این خودروها از برندهایی مانند بنز، بی‌.ام‌.دبلیو، فورد، شورلت، بیوک، دوج، فولکس واگن و دیگر برندهای مطرح دنیا جمع‌آوری شده است. برخی از خودروهای مجموعه به بزرگان و افراد مشهور ایرانی تعلق دارد.

موزه آذربایجان 

 • آدرس: محله خاقانی، خیابان امام خمینی، جنب مسجد کبود (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۵۲۶۱۶۹۶ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: ۹ تا ۲۱

«موزه آذربایجان» از مهم‌ترین موزه‌های ایران و دومین موزه باستان‌شناسی کشور پس از موزه ملی ایران است. این موزه در سال ۱۳۳۷ خورشیدی، به‌عنوان موزه‌ای جامع در شهر تبریز بنیان‌گذاری شد، عملیات احداث آن در سال ۱۳۴۱، به اتمام رسید و در همان سال به بهره‌برداری رسید. آثار تاریخی و هنری موزه آذربایجان به دوران پیش از اسلام و دوره اسلامی تعلق دارد.

موزه آذربایجان تبریز

منبع عکس: eneshat.com، عکاس: ناشناس

موزه آذربایجان، دارای گنجینه‌ای باارزش از ۱۲,۰۰۰ قطعه اشیای عتیقه و هنری است که ۲,۳۰۰ قطعه از آن‌ها به ثبت رسیده است و به‌دلیل کمبود فضا، تنها بخش محدودی از این آثار در معرض بازدید دوست‌داران تاریخ، فرهنگ و هنر قرار دارد. این موزه با زیربنایی در حدود ۲,۴۰۰ متر مربع، شامل سه طبقه و مجهز به سالن نمایش، کتابخانه و اتاق‌های اداری می‌شود. ابعاد سالن نمایش موجود در هر طبقه، حدود ۱۲ متر در ۳۷ متر است.

در طبقه زیرزمین موزه آذربایجان، می‌توانید مجسمه‌های نفیس، اثر مجسمه‌ساز شهیر تبریزی «احد حسینی»، را مشاهده کنید. این مجسمه‌ها بیانگر سرگذشت و اخلاق و رفتار انسانی در طول سده‌های گذشته است. همچنین سنگ‌نگاره‌های قدیمی، سنگ قبرهایی از دوران مختلف اسلامی، قوچ‌ها و مجسمه‌های سنگی، پیکره‌های انسانی و نمونه‌هایی از سنگ‌های کتیبه‌دار در این بخش وجود دارد.

موزه آذربایجان تبریز

منبع عکس: eneshat.com، عکاس: ناشناس

در سالن نمایش طبقه همکف موزه، آثار و اشیای تاریخی مربوط به دوران پیش از تاریخ و دوران پیش از اسلام مشاهده می‌شود. سفالینه‌های تپه اسماعیل‌آباد با قدمت ۷,۰۰۰ سال، سنگ‌های معدنی سرپانتین جیرفت کرمان متعلق به دوران پیش از تاریخ، مجسمه الهه زن، یافته‌شده در رستم‌آباد گیلان با ۳,۰۰۰ سال قدمت، ریتون‌های متعلق به دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان با قدمت ۲,۰۰۰ تا ۳,۰۰۰ سال اشاره کرد؛ همچنین در انتهای این سالن، سنگ «بسم الله الرحمن الرحیم»، از نادرترین آثار هنری ایران، قرار گرفته است که از چهار قسمت قاب و یک قسمت متن تشکیل می‌شود و توسط هنرمند ایرانی، محمد علی قوچانی، حجاری شده است. 

در طبقه اول موزه آذربایجان تبریز، اشیای بازمانده از تمدن نیشابور در قرن چهارم هجری قمری قرار دارد که استفاده از لعاب سفیدرنگ با نقش‌ونگارهای اسلامی و خط کوفی از مشخصه این اشیا است. در این بخش از موزه، آثار مهم دیگری همچون ظروف سفالی دوره ایلخانی و قفل رمزی مربوط به اواخر قرن ششم هجری قمری به چشم می‌خورد؛ همچنین قدیمی‌ترین سکه‌های ضرب‌شده در ادوار مختلف ایران از دوره هخامنشی تا قاجاریه و نادرترین مهرهای قدیمی در سالن جدید این طبقه قرار دارد.

موزه کاریکاتور

 • آدرس: محله باغ گلستان، میدان نادر، بلوار خرمشهر، ضلع شمالی باغ گلستان (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۲۸۴۳۰۹۴ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۴

«موزه کاریکاتور» یا «خانه هنر تبریز» در ضلع شمالی باغ گلستان و در ساختمان سابق کتابخانه ملی قرار گرفته است. این بنای تاریخی که قدمت آن به دوره پهلوی اول بازمی‌گردد، در طول تاریخ دستخوش تغییرات و تحولات بسیاری شده و امروزه میزبان هنرمندان تبریز و برنامه‌های متنوع هنری است.

موزه کاریکاتور یا خانه هنر تبریز

منبع عکس: bultannews.com، عکاس: ناشناس

خانه هنر تبریز دارای سه سالن مخصوص برپایی نمایشگاه‌های هنری و نگارخانه با ظرفیت ۱۵۰ تابلو و یک سالن آمفی‌تئاتر با معماری قدیمی و گچ‌بری‌های زیبا جهت اجرای تئاتر، موسیقی و همایش‌های فرهنگی و هنری با ظرفیت ۳۵۰ نفر است؛ همچنین این موزه دو سالن ویدئو آرت با گنجایش ۶۰ نفر در هر سالن و یک سالن انتظار دارد.

موزه کاریکاتور، یکی از اولین موزه‌های کاریکاتور قاره آسیا، در سال ۱۳۸۵ خورشیدی در بخش غربی خانه هنر تبریز تاسیس شد. در مخزن این موزه، حدود ۱۴,۰۰۰ اثر از استادان و کارتونیست‌های مشهور جهان نگهداری می‌شود.

موزه کاریکاتور شامل دو گالری با مجموعه‌ای از ۶۰ اثر از آثار اصلی بزرگ‌ترین کارتونیست‌های جهان و همچنین محل استقرار انجمن کارتونیست‌های تبریز است و برگزاری جشنواره‌های متعدد بین‌المللی را در کارنامه خود دارد.

در قسمت ورودی و حیاط موزه، دو مجسمه از آقای «محمد مغفوریون»، کارتونیست و مجسمه‌ساز مشهور تبریزی، به چشم می‌خورد. مجسمه ورودی تجسمی از یک شخصیت طنز در نشریه ملانصرالدین و مجسمه حیاط از نقاشی یک جهانگرد اروپایی الهام گرفته شده است که که از بارفروشی تبریزی کشیده شده بود. آرشیو موزه مجموعه‌ای از پوسترها، کارت پستال‌ها، تمبرها، کارت ویزیت‌های کارتونی و کتاب‌های کارتون را در خود جای می‌دهد. آثار کاریکاتور این موزه و مجسمه‌ها برای کودکان بسیار جذاب است. 

موزه تاریخ طبیعی آذربایجان

 • آدرس: بلوار آزادی، بین رزقیان و ناصیحه چهارم، اداره‌ کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان شرقی (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۳۳۴۳۵۱۳ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: ۸:۳۰ تا ۱۴:۳۰

«موزه تاریخ طبیعی آذربایجان» که با نام «موزه حیات وحش تبریز» نیز شناخته می‌شود، یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های تاریخ طبیعی در شمال غرب ایران است. این موزه با مساحت ۲۰۰ متر مربع در سال ۱۳۷۲ خورشیدی و در محل اداره حفاظت محیط‌زیست استان آذربایجان شرقی تاسیس شد.

موزه تاریخ طبیعی آذربایجان در تبریز

منبع عکس: mihmansho.com، عکاس: ناشناس

در موزه تاریخ طبیعی آذربایجان، نمونه‌هایی بی‌نظیر از گیاهان، جانوران و فسیل‌ها مشاهده می‌شود. در این موزه، مجموعه‌ای متشکل از ۳۸ گونه پستاندار، ۴۹ گونه پرنده، ۱۳ گونه خزنده، ۹ گونه آبزی، دو نوع سنگواره و نمونه‌هایی از سخت‌پوستان و بندپایان در معرض نمایش قرار دارد.

موزه صدا

 • آدرس: محله بازار، خیابان ارتش شمالی، خیابان بازار کره نی خانا، کوچه کرباسی (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۱۰۴۴۸۱۹ ۰۹۱۴
 • ساعت فعالیت: ۹ تا ۲۰

«موزه صدا» از جالب‌ترین موزه‌ها و جاهای دیدنی تبریز است و نخستین موزه تخصصی صدا در ایران به شمار می‌رود. این موزه در «خانه قدیمی امیر پرویز» قرار دارد و قدمت آن به دوره پهلوی اول باز می‌گردد. در بدو ورود به خانه، بنایی دوطبقه با آجرکاری‌های زیبا و درب و پنجره‌های چوبی، چشم‌ها را خیره می‌کند. این خانه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

موزه صدا تبریز

منبع عکس: seeiran.ir، عکاس: ناشناس

موزه صدا با هدف حفظ گنجینه‌های هنری، شناخت فرهنگ ایران و آذربایجان، آموزش و تقویت بنیان‌های فرهنگی و ایجاد جاذبه گردشگری در تبریز راه‌اندازی شد. این موزه فضای مناسبی برای معرفی آیین‌های ملی و بومی و زمینه‌ای برای استفاده هنرجویان حوزه موسیقی ایران و آذربایجان فراهم کرده است.

موزه صدا، گنجینه‌ای ارزشمند از اشیای مرتبط با صدا و آلات و ادوات موسیقی را در تالارهای مختلف به نمایش گذاشته است که شامل تالار سازهای زهی، تالار سازهای مضرابی (تالار استاد سلیمی)، تالار سازهای زهی آرشه‌ای (تالار استاد زاون)، تالار سازهای کوبه‌ای (تالار استاد فرنام)، تالار سازهای کلاویه‌‌دار و تالار سازهای بادی (تالار استاد بابایان) می‌شود.

در تالار ادوات موسیقی (تالار استاد اقبال آذر) وسایلی مانند رادیوهای لامپی قدیمی، دستگاه‌های نمایش اسلاید، آپارات، تلویزیون‌های مبله سیاه و سفید، گرامافون‌های هندلی و ضبط‌صوت‌های قدیمی به چشم می‌خورد. علاوه بر آلات موسیقی، وسایلی مانند کوبه و کلون درب‌های دارالحکومه‌ها و کاروانسراها، زنگوله‌های مربوط به دوره صفویه، در بخش‌های مختلف موزه صدا به نمایش درآمده است.

موزه صدای تبریز دارای آرشیو صوتی شامل اذان موذن‌ها، مجموعه صوتی قاریان، تعزیه‌خوانان، چاوش‌خوانان، شبیه‌خوانان، سرودخوانان، آوازخوانان، نوازندگان، آهنگ‌سازان و آثار ارزشمندی از موسیقی‌های فاخر است.

کافه‌های کتاب و کتاب‌‌فروشی‌های تبریز برای کودکان

کافه کتاب کاف | شهر کتاب تبریز | خانه کتاب تبریز

کافه کتاب کاف

 • آدرس: خیابان امام خمینی غرب به شرق، قبل از چهارراه آبرسان، بین خیابان بزرگمهر و خیابان سهند (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۳۳۷۱۸۱۹ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: ۹:۳۰ تا ۲۳
 • صفحه اینستاگرام: kaf.book@

«کافه کتاب کاف» از کتاب‌فروشی‌های محبوب تبریز است که از سال ۱۳۹۹ خورشیدی در ساختمانی سه طبقه در خیابان امام تبریز فعالیت دارد و با وجود بخش‌های مختلف فروش کتاب، نوشت‌افزار، لوازم کادویی و کافه، فضایی دنج و دلنشین برای علاقه‌مندان به کتاب‌خوانی فراهم کرده است.

کافه کتاب کاف تبریز

منبع عکس: google map، عکاس: Tana

طبقه زیرزمین کافه کتاب کاف به قفسه‌های کتاب، طبقه همکف به نوشت‌افزار و لوازم کادویی و طبقه اول مجموعه به کافه اختصاص یافته است. کتاب‌های بسیاری با موضوعات مختلف آموزشی، کمک درسی، روابط فرزند و والدین، تربیتی، رمان، کتاب‌های خلاقیت، کتاب‌هایی در زمینه غلبه بر احساس ترس، خجالت، خشم و خشونت و همچنین مجموعه کتاب‌های آموزنده برای کودکان و نوجوانان در این کتاب‌فروشی وجود دارد. 

همچنین کتاب‌های بسیاری در زمینه‌های هنری، موسیقی، تئاتر و سینما، فلسفه، روان‌شناسی، تاریخ، ادبیات، دایره‌المعارف، رمان‎‌های ایرانی و خارجی و کتاب‌های نفیس قرآن، نهج‌البلاغه و شعر برای بزرگسالان عرضه می‌شود. 

بخش نوشت‌افزار و لوازم کادویی کاف با انواع بازی‌های فکری، لگو، عروسک، ماشین فلزی،‌ چراغ مطالعه، آباژور، مجسمه،‌ شمع، ماگ و قمقمه‌های رنگی از بخش‌های جذاب مجموعه برای کودکان است. پس از خرید کتاب به‌همراه فرزندتان سری به کافه کاف بزنید و از منوی متنوع آن، انواع قهوه، نوشیدنی‌های سرد و گرم، کیک و دسر را سفارش دهید. در فضای دنج این کافه، قفسه‌های کتاب در اطراف شما قرار دارد و کتاب‌هایی برای مطالعه روی میزها به چشم می‌خورد.

شهر کتاب تبریز

 • آدرس شعبه  ۱۳ آبان: محله خیاوران، خیابان امام خمینی غرب به شرق، نرسیده به چهارراه آبرسان، ابتدای کوی ۱۳ آبان، پلاک سه (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۹-۳۳۳۷۹۷۱۷ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ تا ۲۲، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۲۲
 • صفحه اینستاگرام: tabrizbookcity@
 • آدرس شعبه ستاره باران: محله کوچه باغ، بلوار ۲۲ بهمن شرق به غرب، نرسیده به میدان جهاد، مجتمع تجاری ستاره باران، طبقه مثبت یک (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن:  ۹-۳۴۳۹۳۴۰۴ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: همه‌روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۲
 • صفحه اینستاگرام: setarebaranbookcity@
 • آدرس شعبه ولیعصر: محله ولیعصر، بلوار مخابرات غرب به شرق، بلوار شریعتی، ابتدای خیابان اوحدی (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۳۳۳۱۵۹۰ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۲۲، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت ۱۱ تا ۲۲
 • صفحه اینستاگرام: valiasrbookcity@

«شهر کتاب» با بیش از ۸۰ شعبه فعال در تهران، تبریز و شهرهای دیگر، از اواخر سال ۱۳۷۴ خورشیدی با افتتاح نمایشگاه و فروشگاه تخصصی فعالیت خود را آغاز کرد و در اردیبهشت سال ۱۳۷۵ به ثبت رسید.

شهر کتاب در اولین نمایشگاه با عرضه ۶,۰۰۰ عنوان کتاب داخلی و خارجی، با استقبال بسیاری از گروه‌های مختلف مردمی مواجه شد؛ استقبالی که چهره‌ فروشگاه‌های کتاب در ایران را تغییر داد و کتاب‌فروشی را با مراکز فروش سایر محصولات فرهنگی پیوند زد.

مجموعه فروشگاه‌های شهر کتاب، ایجاد فضای آٰرام برای مطالعه، را‌ه‌اندازی کافه کتاب و عرضه محصولات فرهنگی متنوع مانند نوشت‌افزار، موسیقی، بازی فکری و صنایع دستی را در دستور کار خود قرار داد.

شهر کتاب تبریز شعبه ۱۳ آبان

منبع عکس: اینستاگرام tabrizbookcity، عکاس: ناشناس

شعبه ۱۳ آبان شهر کتاب تبریز با فضای بزرگ دو طبقه، قدیمی‌ترین شعبه شهر کتاب تبریز است که از سال ۱۳۸۹ خورشیدی فعالیت خود را آغاز کرد. پس از آن شعبه ولیعصر و شعبه ستاره باران به‌عنوان بزرگ‌ترین و کامل‌ترین شعبه در سال ۱۳۹۸ افتتاح شد. شعبه‌های شهر کتاب تبریز، گنجینه‌ای درخشان از کتاب‌های مورد نیاز تمام رده‌های سنی را در اختیار افراد اهل مطالعه قرار می‌دهد.

شهر کتاب تبریز، کتاب‌هایی از بهترین انتشارات در زمینه آموزش لوحه‌نویسی، رنگ‌آمیزی، رمان کودک، کتاب و پازل، قصه‌هایی برای دختران، قصه‌هایی برای پسران، کتاب‌های تفکر و خلاقیت، کتب کمک درسی ابتدایی تا دبیرستان، قصه‌های شاهنامه، کتاب‌هایی در زمینه غلبه بر احساس ترس، خشم، استرس و خجالت و همچنین مجموعه کتاب‌های آموزنده را برای کودکان و نوجوانان ارائه می‌کند.

از دیگر کتب موجود در شهر کتاب تبریز می‌توان به کتاب‌هایی در زمینه روابط فرزند و والدین، ادبیات، رمان‌های معروف جهان، روان‌شناسی، هنر، نمایشنامه، سینما و تئاتر، جامعه‌شناسی، فلسفه، علوم سیاسی، تاریخ، آموزش زبان خارجی، کتب زبان اصلی و... اشاره کرد. این مجموعه در شعبه ۱۳ آبان و ستاره باران، نشست‌هایی در زمینه نقد فیلم، نقد ادبی، معرفی و بررسی کتب برگزار می‌کند.  

بخش نوشت‌افزار و بخش گالری شعب شهر کتاب تبریز با انواع لوازم مورد نیاز برای مدرسه، لوازم نقاشی و طراحی، چراغ مطالعه، مجسمه، شمع‌های معطر، ظرف غذا، فلاسک، کره زمین، گوی برفی موزیکال، جعبه‌های موزیکال، ماشین فلزی، اسباب‌بازی و بازی‌های فکری و استراتژیک از بخش‌های جذاب شهر کتاب تبریز است.

در شعبه ۱۳ آبان کافه‌ای وجود دارد که پس از خرید کتاب می‌توانید در آن استراحت یا مطالعه کنید، از منوی متنوع آن قهوه، آب‌میوه، کیک و دسر سفارش دهید و لحظات خوشی را با فرزندتان سپری کنید.

خانه کتاب تبریز

 • آدرس: محله ولیعصر، خیابان کریم خان، بین خیابان اوحدی و خیابان گلستان، جنب خانه‌های سازمانی آذرآب (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۳۳۳۱۰۳۵۹ ۰۴۱
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۲
 • صفحه اینستاگرام: tabriz.bookhouse@

«خانه کتاب» یکی از کتاب‌فروشی‌های معروف و پرطرف‌دار در تبریز است که در سال ۱۳۹۳ خورشیدی فعالیت خود را آغاز کرد. این کتاب‌فروشی از بخش‌های فروش کتاب، نوشت‌افزار، لوازم کادویی و کافه تشکیل می‌شود و فضایی جذاب برای کتاب‌خوان‌های کافه‌گرد ایجاد کرده است.

خانه کتاب تبریز

منبع عکس: اینستاگرام tabriz.bookhouse، عکاس: ناشناس

کودکان و نوجوانان در خانه کتاب، می‌توانند کتاب‌های متنوع و متناسب با رده سنی خود در زمینه‌های کمک‌درسی، آموزشی، رمان، تربیتی،‌ تخیلی، روابط فرزند و والدین، کتاب‌های خلاقیت، کتاب‌هایی در زمینه غلبه بر احساس ترس، خشم و استرس و همچنین مجموعه کتاب‌های آموزنده را خریداری کنند. در این مجموعه، کتاب‌های کودکان به دسته‌های صفر تا سه سال و سه تا ۶ سال تقسیم می‌شود. کتاب‌های مربوط به کودکان بالای ۶ سال و نوجوانان، بر اساس نام ناشر و سن دسته‌بندی شده است.

در خانه کتاب تبریز، کتاب‌های بسیاری در زمینه روان‌شناسی، تاریخ، ادبیات، رمان‎‌های ایرانی و خارجی، کسب‌وکار، فلسفه، سیاست و هنر  برای بزرگسالان وجود دارد. در این مجموعه، کتب نفیس نیز عرضه می‌شود.

بخش نوشت‌افزار خانه کتاب با وسایل مورد نیاز برای مهد کودک، مدرسه، لوازم نقاشی و طراحی و بخش لوازم کادویی با انواع ماشین فلزی، عروسک‌، فلاسک، ماگ، مجسمه‌های زیبا،‌ جاعودی، جعبه موزیکال و...، از بخش‌های موردعلاقه کودکان است. کافه کتاب نیز با منوی متنوع و جذاب خود در بالکن سرپوشیده مجموعه از افراد اهل مطالعه پذیرایی می‌کند. پس از گشت‌وگذار و خرید کتاب با فرزندتان سری به این کافه بزنید و لحظات خوشی را ثبت کنید.

خانه بازی سرزمین کوچولوها تبریز

منبع عکس: اینستاگرام sarzamine_kocholoha_tabriz، عکاس: ناشناس

اگر تجربه تفریح در جاهای دیدنی تبریز برای کودکان را دارید یا محل مناسبی برای تفریح و سرگرمی کودکان در تبریز می‌شناسید که در این مقاله ذکر نشده است، آن را با ما و همراهان کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

بهترین شهربازی تبریز برای کودکان کجاست؟

لونا پارک باغلار باغی، پارک شادی لاله، شهربازی رویال، شهربازی قلعه شادی و شهربازی شهر عجایب 

بهترین خانه بازی تبریز کجاست؟

خانه بازی و شهر مشاغل فندقی، خانه کودک تبریز، خانه بازی پوکویو، خانه کودک و شادی بادکنکیا، خانه بازی کودک آدم‌برفی، خانه بازی سرزمین کوچولوها و خانه بازی شادکنک 

منبع عکس کاور: sarzamine_kocholoha_tabriz، عکاس: ناشناس

مطالب مرتبط:

دیدگاه