لوکیشن های فیلم بتمن (The Batman) در دنیای واقعی را بشناسید

علی گودرزی
علی گودرزی دوشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۲
لوکیشن های فیلم بتمن (The Batman) در دنیای واقعی را بشناسید

انتخاب تعدادی از جاهای دیدنی انگلستان با اتمسفر گوتیک در شهرهای لیورپول، گلاسگو، لندن و... ، به‌خلق فضایی سنگین و اسرارآمیز در فیلم The Batman منجر شده است.

جدیدترین ساخته «مت ریوز»، کارگردان مشهور و تحسین‌شده آمریکایی با نام بتمن (The Batman) که از اول ماه مارس (۱۰ اسفند ۱۴۰۰) در سینماهای جهان اکران شده، توجه علاقه‌مندان را جلب کرده است. این اقتباس‌ سینمایی بتمن، قصه‌ای متفاوت از ماجراهای شوالیه تاریکی را بازگو می‌کند؛ داستانی تامل‌برانگیز که به‌لطف هنرنمایی «رابرت پتینسون» در نقش بتمن (بروس وین) تحسین منتقدان و تماشاگران را به‌دست آورد.

فیلم بتمن در چند کشور مختلف فیلم‌برداری شد. تمام اتفاقات داستان بتمن در شهر خیالی گاتهام رخ می‌دهد و سازندگان فیلم برای آفرینش نسخه‌ای اتمسفریک از شهر گاتهام، اتفاقات فیلم را در لوکیشن‌های مختلف از شهرهایی همچون لیورپول، گلاسگو و لندن ضبط کردند. فیلم‌های قبلی بتمن عموما در یک شهر فیلم‌برداری می‌شدند؛ آثاری که عموما از مناطق شیکاگو (فیلم شوالیه تاریکی) و دیترویت (فیلم Batman vs Superman) برای آفرینش گاتهام استفاده می‌کردند؛ در حالی که برای خلق این شهر در فیلم The Batman، نگرشی کاملا متفاوت دنبال شده است. همراه کجارو باشید تا در این مقاله با لوکیشن‌های واقعی فیلم The Batman آشنا می‌شویم.

۱. تونل Kingsway در منطقه ساوث‌همپتون از لندن

تونل کینگزوی در لندن

منبع عکس: screenrant

بخش قابل‌توجهی از صحنه‌‌های فیلم The Batman در بریتانیا فیلم‌برداری شده است. دو گروه مستقر در بریتانیا و آمریکا تعداد زیادی از سکانس‌های فیلم را در شهرهایی مثل لندن، لیورپول، گلاسگو و شیکاگو ضبط کردند. برخی از لوکیشن‌های فیلم نیز در استودیوی «براداران وارنر» خلق شده است. صحنه ورود بروس وین به‌غار بتمن (Batcave) در شهر لندن فیلم‌برداری شد. در ابتدای فیلم، شخصیت بروس وین سوار بر موتور به‌سمت غار بتمن حرکت می‌کند و بعد از ورود به‌‌تونلی تاریک، وارد غار می‌شود.

این مسیر تونلی در واقع تونل Kingsway Tram است که در منطقه ساوث‌همپتون از شهر لندن قرار دارد. محله ساوث‌همپتون یکی از مناطق مشهور پایتخت انگلستان به شمار می‌رود که حجم بالایی از جاهای دیدنی لندن در آن واقع شده‌ است.

بروس وین پس از عبور از این تونل، وارد غار بتمن می‌شود. غار بتمن یک بنای کاملا ساختگی است که در استودیو برادران وارنر ایجاد و صحنه‌های داخل آن، در استودیو نام‌برده فیلم‌برداری شده است.

۲. قبرستان نکروپولیس در شهر گلاسگو 

قبرستان نکروپولیس در اسکاتلند

منبع عکس: screenrant

قبرستان نکروپولیس یکی از دو لوکیشنی است که «قبرستان گاتهام» را شکل می‌دهند. این منطقه در سال ۱۸۳۲ و در شهر گلاسگوی اسکاتلند ایجاد شده است. معماری ویکتوریایی قبرستان نکروپولیس با ساختار گوتیک شهر گاتهام کاملا هماهنگ بوده و احتمالا همین ویژگی باعث شد تا سازندگان فیلم از آن بهره بگیرند.

سکانسی که بتمن و کت‌وومن طی آن سوار بر موتور از قبرستان خارج می‌شوند، در قبرستان نکروپولیس فیلم‌برداری شده است.

۳. قبرستان آنفیلد در شهر لیورپول 

قبرستان آنفیلد در شهر لیورپول

منبع عکس: screenrant

قبرستان آنفیلد دومین لوکیشن مورد نظر سازندگان برای نمایش قبرستان گاتهام به شمار می‌رود. این قبرستان در سال ۱۸۶۳ و در شهر لیورپول ایجاد شد. این مکان را هم در سکانس موتورسواری بتمن و کت‌وومن می‌بینیم.

۴. خانه جلسات در شهر لیورپول 

خانه جلسات در شهر لیورپول

منبع عکس: screenrant

خانه جلسات لیورپول به‌عنوان «دادگاه گاتهام» در فیلم بتمن نمایش داده می‌شود. معماری و ظاهر این بنا خیلی خوب با حال‌وهوای فیلم بتمن ترکیب شده و اتمسفر گوتیک فیلم را به‌‌تصویر می‌کشد؛ مخصوصا که این مکان پیش‌تر دادگاه بوده و استفاده از آن در سکانس دادگاه، انتخابی درست از سوی عوامل فیلم به‌حساب می‌آید.

۵. تالار سنت جورج در شهر لیورپول 

تالار سنت جورج در شهر لیورپول

منبع عکس: screenrant

تالار سنت جورج یکی دیگر از دیدنی‌های شهر لیورپول است که در جریان ساخت فیلم بتمن مورد توجه سازندگان اثر قرار گرفت. در محصول جنایی مت ریوز، این مکان به‌تالار شهر گاتهام تبدیل شده است. تالار شهر گاتهام محل برگزاری یک مراسم بزرگداشت مهم است که طی دقایق آغازین فیلم اتفاق می‌افتد؛ مراسمی بسیار مهم که یکی از سکانس‌های تنش‌آور فیلم در آن رخ می‌دهد.

۶. ساختمان رویال لیور در شهر لیورپول 

ساختمان رویال لیور در شهر لیورپول

منبع عکس: Hotels.com

یکی از جذاب‌ترین لحظات فیلم بتمن در اداره پلیس گاتهام شکل می‌گیرد؛ سکانس‌ مربوط به‌اداره پلیس گاتهام در بنای «رویال لیور» شهر لیورپول فیلم‌برداری شده است. تعقیب و گریز بتمن در راهروهای این سازه را که به‌‌پرش او از بلندترین نقطه ساختمان و پروازش بر فراز شهر گاتهام ختم می‌شود، می‌توان یکی از نقاط عطف فیلم The Batman به‌شمار آورد.

۷. گالری هنر Walker در شهر لیورپول 

گالری هنر Walker در شهر لیورپول

منبع عکس: وب‌سایت رسمی موزه‌های شهر لیورپول (liverpoolmuseums.org)

سازندگان فیلم بتمن با تبدیل گالری هنر Walker به‌بیمارستان مرکزی گاتهام، یکی دیگر از لوکیشن‌های مهم فیلم را خلق کردند. بیمارستان گاتهام در کنار دادگاه و تالار شهر قرار دارد؛ اما به‌اندازه دو لوکیشن ذکر شده، در جریان اتفاقات فیلم حضور پررنگی ندارد.

۸. بیمارستان روانپزشکی هارتوود در شهر شاتز 

بیمارستان روانی هارتوود در اسکاتلند

منبع عکس: screenrant

بیمارستان روانی هارتوود در منطقه شاتز اسکاتلند طی سالیان اخیر به‌‌ساختمانی متروکه بدل شده بود تا اینکه سازندگان فیلم بتمن تصمیم گرفتند در محصول خود، از این بنای فراموش‌شده استفاده کنند. سکانس مربوط به‌ «یتیم‌خانه گاتهام» در این مکان ضبط شده است. جایی که بتمن در آن سرنخ‌هایی بسیار مهم را پیدا می‌کند.

۹. میدان ولینگتون در شهر لیورپول

میدان ولینگتون در شهر لیورپول

منبع عکس: Trip Advisor

یکی از مهم‌ترین سکانس‌های فیلم بتمن در میدان ولینگتون شهر لیورپول فیلم‌برداری شده است. جایی که بروس وین در میدان اصلی شهر گاتهام، در میان مردم شهر قدم می‌زند و افکار خود را مرور می‌کند. سازندگان فیلم بتمن از حداکثر پتانسیل میدان ولینگتون استفاده کردند تا وضعیت تاریک، غم‌زده و سنگین گاتهام را در مقیاسی بزرگ نمایش بدهند. در فیلم بتمن 2022، میدان مرکزی گاتهام با تعداد زیادی از بیلبوردهای بزرگ و رنگارنگ تزیین شده تا جلوه‌ای همچون میدان تایمز در نیویورک را داشته باشد؛ اما در واقعیت، حجم کمتری از بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی روی ساختمان‌های اطراف این میدان نصب شده است.

۱۰. ساختمان Two Temple Place در شهر لندن 

ساختمان Two Temple Place

منبع عکس: screenrant

ساختمان Two Temple Place یکی دیگر از لوکیشن‌های بسیار مهم فیلم به شمار می‌رود. این ساحتمان میزبان سکانس افتتاحیه‌ فیلم است که در آن اتفاقاتی شوکه‌کننده رخ می‌دهند.

سازندگان فیلم بتمن با فیلم‌برداری در مناطق مختلف جهان توانستند یک شهر واحد با نام گاتهام را خلق کنند. البته که آن‌ها می‌توانستند حجم بالایی از محیط گاتهام را در استودیو و به‌لطف تکنولوژی پیشرفته انیمیشن‌سازی (موسوم به CGI) ایجاد کنند؛ اما تلاش آن‌ها برای ارائه واقعی‌ترین و گیراترین تجربه ممکن و زحمت مضاعف‌شان برای فیلم‌برداری سکانس‌های مختلف در چند کشور آن هم در پاندمی کرونا، خروجی واقعا باکیفیتی داشته است. اشخاص علاقه‌مند به‌داستان‌های جنایی در کنار افرادی که ماجراهای بتمن را دوست دارند، قطعا از تماشای این فیلم لذت خواهند برد.

پرسش‌های متداول

آیا شهر گاتهام در فیلم بتمن 2022 واقعی است؟

خیر. سازندگان فیلم بتمن با فیلم‌برداری در مناطق مختلف جهان توانستند یک شهر واحد با نام گاتهام را خلق کنند.

فیلم بتمن 2022 در کدام شهرهای انگلستان فیلمبرداری شده است؟

لیورپول، گلاسگو و لندن

لوکیشن یتیم‌خانه گاتهام کجاست؟

بیمارستان روانی هارتوود

تالار شهر گاتهام کجاست؟

تالار سنت جورج لیورپول

مطالب مرتبط:

دیدگاه