باشگاه های بولینگ تهران | آدرس + قیمت و ساعت کار

معصومه صادقپور
معصومه صادقپور دوشنبه، ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۵
باشگاه های بولینگ تهران | آدرس + قیمت و ساعت کار

بولینگ های تهران در شمال، جنوب، شرق و غرب شهر تهران به‌منظور ورزش، تفریح و سرگرمی افراد تاسیس شده‌اند و از جاهای تفریحی تهران به شمار می‌روند. 

تاریخ بولینگ به مصر باستان برمی‌گردد؛ اما به‌شکل بازی کنونی نبوده است و گفته می‌شود که بازی بولینگ امروزی از آلمان شروع شده و قوانین حرفه‌ای آن در سال ۱۸۹۵ در نیویورک به ثبت رسیده است. بیشتر از صد سال می‌گذرد که بولینگ در تمام دنیا به‌عنوان یک ورزش پرتحرک و نشاط‌آور در تمام رده‌های سنی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

در شهر تهران نیز در دهه‌های اخیر علاقه‌مندان به بولینگ، این ورزش را به‌طور حرفه‌ای دنبال می‌کنند؛ از این‌رو، باشگاه‌‌های بولینگ که از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود در بسیاری از نقاط این شهر تاسیس شده است. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با باشگاه‌ های بولینگ تهران و قواعد بازی بولینگ آشنا کنیم.

با بهترین باشگاه های بولینگ تهران آشنا شوید:

باشگاه‌ های بولینگ شمال تهران

باشگاه بولینگ عبدو تهران

 • آدرس: استان تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل صدر، رو‌به‌روی ایستگاه مترو صدر، باشگاه بولینگ عبدو (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۰۲۱۲۲۶۸۹۴۵۳
 • ساعت فعالیت: ۱۱ تا ۲۳

باشگاه بولینگ عبدو

منبع عکس: اسمارتیز، عکاس:ناشناس 

برای بسیاری از قدیمی‌های شهر تهران واژه بولینگ با پسوند عبدو گره خورده است. «باشگاه بولینگ عبدو» که از معروف‌ترین باشگاه‌های بولینگ به شمار می‌رود، در شمال تهران قرار دارد و دسترسی به آن به‌وسیله خودرو شخصی یا از طریق مترو ایستگاه صدر در خط یک مترو تهران امکان‌پذیر است.

بولینگ عبدو مجموعه‌ای قدیمی است که حدود ۵۰ سال پیش توسط علی عبدو ساخته شد. این باشگاه در ابتدا دارای ۲۰ لین (LANE) یا مسیر بولینگ بود که از بزرگ‌ترین باشگاه‌های بولینگ آسیا به شمار می‌رفت؛ اما در سال ۱۳۵۸ در آتش‌سوزی مهیبی تمام تجهیزات و امکانات خود را از دست داد. این باشگاه بعدها با نام مجموعه فرهنگی ورزشی چمران بازسازی و راه‌اندازی شد.

 باشگاه بولینگ عبدو چمران از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین باشگاه‌ های بولینگ شهر تهران است

بولینگ عبدو در حال حاضر دارای هشت لین مجهز با استانداردهای بین‌‌‌المللی است و یکی از برترین باشگاه‌های بولینگ در تهران و ایران به شمار می‌رود. از امکانات مجموعه ورزشی چمران علاوه بر باشگاه بولینگ باید به سالن سینما، شهربازی، سالن‌های ورزشی، استخر، فودکورت و... اشاره کرد. در اسفند ۱۴۰۰، قیمت بازی بولینگ در باشگاه بولینگ عبدو برای هر گیم با ۲۰ توپ، برابر ۶۰ هزار تومان است که با استفاده از سایت‌های تخفیف می‌توان این مبلغ را کاهش داد.

باشگاه بولینگ انقلاب تهران

 • آدرس: استان تهران، خیابان ولیعصر، اتوبان نیایش، حد فاصل بزرگراه کردستان و سئول، باشگاه بولینگ انقلاب (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن:  ۲۶۲۱۶۳۷۸ ۰۲۱
 • ساعت فعالیت: ۹ تا ۲۳:۳۰

باشگاه بولینگ انقلاب

منبع عکس: فانزی، عکاس: ناشناس

«باشگاه بولینگ انقلاب» واقع در مجموعه فرهنگی ورزشی انقلاب از باشگاه‌ های بولینگ شمال تهران است که در منطقه سه شهرداری قرار دارد. این باشگاه که در سال ۱۳۸۵ افتتاح شد و ۲۴ لین (lane) بولینگ با مکانیزم توپ‌برگردان اتوماتیک و سیستم امتیازدهی پیشرفته دارد. 

باشگاه بولینگ انقلاب، فروشگاهی مخصوص لوازم و تجهیزات بولینگ حرفه‌ای دارد که از این جهت در ایران منحصربه‌فرد است. با وجود این امکانات، باشگاه بولینگ انقلاب مدرن‌ترین و بهترین باشگاه بولینگ ایران به شمار می‌رود. این باشگاه توسط مهندسان ایتالیایی ساخته شده است که معماری مدرن و زیبایی دارد. سطح بازیکنان باشگاه بولینگ انقلاب بالاتر از سطح آماتور است. 

باشگاه بولینگ انقلاب، باشگاه حرفه‌ای‌های این ورزش است 

صدای تشویق، صدای برخورد توپ با پین‌ها، پر بودن تمام لین‌ها، زمان طولانی انتظار برای بازی و صفحه نمایشگر امتیازها که عدد آن هر لحظه بالا می‌رود، حال و هوای مسابقات حرفه‌ای را به باشگاه بولینگ انقلاب می‌دهد.

قیمت باشگاه بولینگ انقلاب در اسفند ۱۴۰۰، برای هر ساعت ۱۷۰ هزار تومان است که با سایت‌های تخفیف می‌توان این مبلغ را کاهش داد.

باشگاه بولینگ اریکه ایرانیان

 • آدرس: استان تهران، بلوار فرحزادی، نبش خیابان حافظی، مرکز خرید اریکه ایرانیان، بولینگ اریکه ایرانیان (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن:  ۵-۲۲۳۷۰۰۰۱ ۰۲۱
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۲

باشگاه بولینگ اریکه ایرانیان

منبع عکس:ره بال آسمان، عکاس: ناشناس

«باشگاه بولینگ اریکه ایرانیان» در شمال غربی تهران و در محله سعادت‌آباد واقع شده است و در مجتمع تجاری هشت طبقه اریکه ایرانیان قرار دارد. این باشگاه بولینگ که هم‌زمان با مجتمع تجاری در سال ۱۳۷۹ تاسیس شده است، از قدیمی‌ترین باشگاه‌ های بولینگ تهران به شمار می‌رود. باشگاه بولینگ اریکه دارای ۱۲ لین استاندارد بولینگ با سیستم ثبت امتیاز پیشرفته و اتوماتیک است که در بالای هر یک از این لین‌ها، بالاترین رکوردها از زمان تاسیس ثبت می‌شود تا بازیکنان برای پرتاب بهتر و کسب امتیاز بیشتر انگیزه بیشتری داشته باشند.

در باشگاه بولینگ اریکه ایرانیان با رکوردداران این ورزش رقابت کنید

بولینگ اریکه ایرانیان با پخش موسیقی و فضای دلنشین این امکان را به متقاضیان می‌دهد که به‌صورت خانوادگی و گروهی سرگرم بازی شوند. مجموعه اریکه علاوه بر باشگاه بولینگ، امکاناتی مانند سالن بدن‌سازی، سالن بیلیارد و اسنوکر، پردیس سینمایی، استخر بانوان، استخر آقایان و... نیز دارد که استفاده از آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

در اسفند ۱۴۰۰، قیمت باشگاه بولینگ اریکه ایرانیان برای هر لین، یک ساعت برابر ۸۰ هزار تومان و هر نیم ساعت برابر ۶۵ هزار تومان است.

باشگاه بولینگ اپال تهران

 • آدرس: استان تهران، بلوار فرحزادی، میدان کتاب، ابتدای بلوار کوهستان، مرکز خرید اپال (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۲۶۶۵۴۹۲۱ ۰۲۱    
 • ساعت فعالیت: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۱ تا ۲۲، پنجشنبه و جمعه ساعت ۱۱ تا ۲۳

باشگاه بولینگ اپال

منبع عکس: مرکز تجاری اپال، عکاس: ناشناس

باشگاه بولینگ اپال از باشگاه های شمال غرب تهران واقع در منطقه دو شهرداری است که در سال ۱۳۹۸، در مرکز تجاری اپال افتتاح شده است. اپال دارای ۱۴ طبقه روی زمین و هفت طبقه زیر زمین است و با مساحت بیش از ۱۳۰,۰۰۰ مترمربع یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید تهران به‌ شمار می‌رود. باشگاه بولینگ اپال در طبقه هشتم این مرکز تجاری در منطقه سعادت‌آباد قرار دارد. دسترسی به باشگاه بولینگ اپال از طریق بزرگراه یادگار امام و بزرگراه نیایش امکان‌پذیر است. همچنین می‌توان از اتوبوس‌های میدان صنعت و ایستگاه مترو میدان صنعت در خط هفت مترو تهران استفاده کرد.

بولینگ، بیلیارد و بازی‌های واقعیت مجازی را در طبقه هشتم اپال تجربه کنید

باشگاه بولینگ اپال با ۱۲ لین استاندارد و سیستم ثبت امتیاز اتوماتیک و پیشرفته محل مناسبی برای سرگرمی نوجوانان و بزرگسالان است. قیمت بازی بولینگ اپال در اسفند سال ۱۴۰۰، در ایام شنبه تا چهارشنبه برای هر لین ۲۰۰ هزارتومان و در روزهای آخر هفته ۲۵۰ هزار تومان است.

باید توجه داشت که ظرفیت بازیکنان هر لین حداکثر چهار نفر است و این باشگاه کفش مخصوص بولینگ را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. در این مرکز تجاری علاوه بر باشگاه بولینگ می‌توانید از فروشگاه‌ها، مارکت، شهربازی، فودکورت، رستوران، کافی‌شاپ، قنادی، پردیس سینمایی، کلینیک زیبایی و... استفاده کنید.

باشگاه‌ های بولینگ مرکز تهران

هیئت بولینگ استان تهران

 • آدرس: استان تهران، خیابان حافظ، پایین‌تر از خیابان انقلاب، خیابان واعظی، هیئت بولینگ استان تهران (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۶۶۷۵۶۶۱۰ ۰۲۱
 • ساعت فعالیت: ۹ تا ۱۷

هیات بولینگ استان تهران

منبع عکس: اینستاگرام هیئت بولینگ بیلیارد تهران، عکاس: ناشناس 

«هیئت بولینگ استان تهران» برخلاف نام آن، یک مجموعه یا باشگاه بولینگ نیست. هیئت بولینگ، بیلیارد و بولس استان تهران در مرکز شهر تهران در باشگاه حیدرنیا قرار دارد. این هیئت، محل برگزاری سمینارهای مربوط به ورزش‌های بولینگ، بیلیارد و بولس است و سالن یا امکانات خاصی برای بازی بولینگ ندارد.

از دیگر فعالیت‌های هیئت بولینگ استان تهران می‌توان به برگزاری دوره‌های تئوری آموزش مربی‌گری، برگزاری دوره داوری اسنوکر، تنظیم بخشنامه مسابقات استانی و کشوری، برگزاری مسابقات بولینگ جایزه بزرگ در باشگاه‌های بولینگ اپال، انقلاب و باشگاه‌های مختلف کشور، معرفی نفرات برتر مسابقات آزاد بولینگ در باشگاه بولینگ ایران مال، برگزاری نشست‌هایی با محوریت آینده بولینگ ایران، کارگاه‌های دانش‌افزایی رشته بیلیارد بانوان، اهدای تقدیرنامه و جوایز به نفرات برتر مسابقات بولینگ اشاره کرد.

باشگاه‌ های بولینگ در شرق تهران

باشگاه بولینگ شیان  

 • آدرس: استان تهران، میدان هروی، ضلع شرقی پارک صدف، مجموعه ورزشی صدف، بولینگ شیان (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۲۲۹۷۳۴۹۵ ۰۲۱
 •  ساعت فعالیت: ۱۰:۳۰ تا ۲۴  

باشگاه بولینگ شیان

منبع عکس: جارجو، عکاس: ناشناس

«باشگاه بولینگ شیان» در مجموعه ورزشی صدف واقع شده است که در شرق تهران و در نزدیکی پارک جنگلی شیان قرار دارد. این مجموعه ورزشی دارای باشگاه بولینگ، بیلیارد، اسنوکر، بازی‌های کامپیوتری، فوتبال‌دستی، ایر هاکی و دارت است و امکاناتی مانند کافی‌شاپ و رستوران دارد. مجموعه صدف با مساحت هزار مترمربع فضای بسیار خوبی دارد و دارای امکانات مخصوص بانوان است؛ به‌طوری که بانوان و آقایان به‌طور هم‌زمان می‌توانند از باز‌ی‌های این مجموعه استفاده کنند.

سالن بولینگ شیان دارای هشت لین با سیستم اتوماتیک توپ‌برگردان است و از سیستم امتیازدهی پیشرفته‌ای بهره می‌گیرد. این سالن برای کسانی که علاقه‌مند به یادگیری ورزش بولینگ به‌صورت حرفه‌ای هستند، کلاس‌های آموزشی در سطوح مختلف برگزار می‌کند. قیمت باشگاه بولینگ شیان مقرون‌به‌صرفه است.

باشگاه‌ های بولینگ در غرب تهران

باشگاه بولینگ سرزمین عجایب

 • آدرس: استان تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، مجتمع تجاری تیراژه، طبقه سوم، بولینگ سرزمین عجایب (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۴۴۴۹۲۰۰۰ ۰۲۱
 • ساعت فعالیت: ۱۶ تا ۲۴

باشگاه بولینگ تیراژه

منبع عکس: سایت سرزمین عجایب، عکاس: ناشناس

«باشگاه بولینگ سرزمین عجایب» یا «بولینگ تیراژه» یکی از باشگاه های بولینگ غرب تهران است که در مجتمع تجاری تیراژه قرار دارد. برای دسترسی به این باشگاه می‌توان از خودرو شخصی، ایستگاه مترو شهید اشرفی اصفهانی در خط ۶ مترو تهران یا ایستگاه اتوبوس تیراژه در سامانه ۱۰ اتوبوس‌های تندرو استفاده کرد. این مجتمع که در سال ۱۳۸۲ افتتاح شده است، امکانات بسیاری مانند فروشگاه‌‌ها، کافی‌شاپ، هایپر مارکت،فودکورت، سالن سینما و شهربازی سرزمین عجایب را شامل می‌شود. شهربازی این مجموعه، در طبقه سوم تیراژه و دارای دو سالن مجزای بولینگ است.

در سرزمین عجایب، از هشت تا هشتاد ساله با بولینگ سرگرم شوید

سالن مینی بولینگ تیراژه با چهار لین، مخصوص کودکان است که تمام شرایط بولینگ بزرگسالان مانند تعداد پین و قوانین بازی را دارد و تفاوت فقط در اندازه پین‌ها و سایز لین‌ها است. باشگاه بولینگ تیراژه برای بزرگسالان ۱۲ لین مجهز با سیستم مکانیزم توپ‌برگردان دارد.

هنگامی که کودک شما در سرزمین عجایب مشغول بازی و تفریح است، باشگاه بولینگ تیراژه این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا به‌صورت گیمی یا تایمی از بازی بولینگ لذت ببرید. 

باشگاه بولینگ سرزمین عجایب تیراژه

منبع عکس: ره بال آسمان، عکاس: ناشناس

در ماه اسفند سال ۱۴۰۰، هزینه ورودی به باشگاه بولینگ تیراژه برای هر نفر پنج هزار تومان است. قیمت هر لین برای یک ساعت ۲۰۰ هزار تومان و برای نیم ساعت ۱۲۰ هزار تومان است. در هر لین حداکثر پنج نفر می‌توانند حضور داشته باشند. قبل از مراجعه سانس خود را رزرو کنید؛ چراکه بولینگ تیراژه فقط در ساعت رزرو شده موظف به سرویس‌دهی است.

باشگاه تیراژه کفش مخصوص بولینگ را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر علاقه‌مند به این ورزش مفرح هستید می‌توانید از این باشگاه کارت عضویت سالانه گلد (GOLD) یا وی آی پی (VIP) بگیرید و از خدماتی مانند آموزش رایگان توسط مربیان مجرب، ورودی رایگان و کفش بولینگ رایگان بهره‌مند شوید.  

باشگاه بولینگ مگامال

 • آدرس: استان تهران، بزرگراه ستاری، شهرک اکباتان، میدان شهید صارمی، باشگاه بولینگ مگامال (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۴۴۶۹۴۴۷۱ ۰۲۱
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۱

باشگاه بولینگ مگامال

منبع عکس: طرفداری، عکاس: ناشناس

«باشگاه بولینگ مگامال» با مساحتی حدود ۱۳۰۰ مترمربع، یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین باشگاه های بولینگ غرب تهران است. این باشگاه در طبقه دوم مجتمع تجاری مگامال قرار دارد. دسترسی به بولینگ مگامال با خودرو شخصی از طریق بزرگراه ستاری و با مترو از طریق ایستگاه اکباتان در خط چهار متروی تهران امکان‌پذیر است.

باشگاه بولینگ مگامال دارای ۱۲ لین استاندارد بولینگ با مانیتور امتیازدهی پیشرفته است که چهار لین آن به‌صورت خانوادگی یا گروهی استفاده می‌شود و مزیتی برای جمع‌های دوستانه یا خانوادگی به شمار می‌رود. هزینه بولینگ مگامال نیز مقرون‌‌به‌صرفه است. مجتمع مگامال علاوه بر باشگاه بولینگ، دارای امکانات بسیاری مانند شهربازی، فروشگاه‌، پردیس سینمایی، سالن ورزشی، هایپرمارکت، فود کورت و... است که پس از بازی هیجان‌انگیز بولینگ می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. 

 بولینگ گنجینه شادی

 • آدرس: استان تهران، تهرانسر، بلوار لاله، مجتمع تجاری الماس یک، طبقه سوم، بولینگ گنجینه شادی (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۴۴۵۹۲۹۸۰ ۰۲۱
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۴

بولینگ گنجینه شادی

منبع عکس: نت برگ، عکاس: ناشناس

«بولینگ گنجینه شادی» در تهرانسر یکی از بهترین باشگاه های بولینگ غرب تهران است که در مجتمع تجاری الماس یک قرار دارد. این مجموعه تجاری شامل امکاناتی مانند فروشگاه‌ها، سفره‌خانه سنتی، پارکینگ، سینما ۶ بعدی، شهربازی و... است. در شهربازی مجموعه با نام شهربازی گنجینه شادی وسایل بازی مشت‌زنی، چکش‌زنی، شبیه‌ساز موتور، شبیه‌ساز ماشین، ایر هاکی بزرگسالان، بازی‌های کامپیوتری، خانه بازی کودکان، بازی‌های جایزه‌ای و باشگاه بولینگ وجود دارد.

باشگاه گنجینه شادی فضای بسیار مناسبی برای تمرکز و هدف‌گیری دارد و به علاقه‌مندان کمک می‌کند تا مهارت بالایی در این ورزش کسب کنند. این باشگاه هزینه مقرون به‌صرفه‌ای دارد و محیط آن کاملا خانوادگی است. فعالیت این باشگاه به‌طور موقت متوقف شده است. قبل از رفتن بهتر است با شماره مجموعه تماس بگیرید.

باشگاه بولینگ ایران مال

 • آدرس: استان تهران، بزرگراه شهید خرازی، بازار بزرگ ایران (ایران مال)، باشگاه بولینگ ایران مال (مشاهده روی نقشه
 • تلفن: ۴۷۶۷۲۱۵۱ ۰۲۱
 • ساعت فعالیت: ۱۰ تا ۲۴

باشگاه بولینگ گلکسی ایران مال

منبع عکس: منیبان، عکاس: ناشناس

«باشگاه بولینگ ایران مال» با نام بولینگ گلکسی ایران مال در مجموعه تازه تاسیس بازار بزرگ ایران قرار دارد و از بزرگ‌ترین باشگاه های بولینگ غرب تهران در منطقه ۲۲ شهرداری به شمار ‌می‌رود. برای دسترسی به بولینگ گلکسی می‌توان از خودرو شخصی یا مترو استفاده کرد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو ایستگاه دریاچه خلیج فارس در خط پنج مترو تهران است.

مساحت باشگاه بولینگ گلکسی ایران مال به ۱۸۰۰ مترمربع می‌رسد و دارای ۱۶ لین بازی استاندارد با سیستم امتیازدهی پیشرفته است که در بام ایران مال قرار دارد. این باشگاه که چشم‌انداز زیبایی به دریاچه خلیج فارس دارد، به ورزشکاران این فرصت را می‌دهد تا در زمان استراحت خود از منظره زیبای دریاچه لذت ببرند.

در بام ایران مال در کنار آبنمای موزیکال مجموعه، بولینگ بازی کنید

مجموعه ایران مال که از مراکز بزرگ خرید تهران به شمار می‌رود، دارای فروشگاه‌های خرید، بازار سنتی، باغ‌ها، تالار آینه، باغ رستوران، پردیس سینمایی، مجموعه ورزشی، هتل و پارکینگ اختصاصی است. در اسفند ۱۴۰۰، هر لین باشگاه بولینگ گلکسی ایران مال برای یک ساعت ۲۵۰ هزار تومان و برای هر نیم ساعت ۱۲۵ هزار تومان هزینه دارد و تعداد نفرات هر لین حداکثر چهار نفر است. با تهیه بلیط از سایت‌های تخفیف می‌توان این مبلغ را تا ۲۰ درصد کاهش داد.

قیمت بازی بولینگ در تهران

باشگاه بولینگ تهران

منبع عکس: ایرنا زندگی، عکاس: ناشناس

هزینه بولینگ در تهران از باشگاهی به باشگاه دیگر متفاوت است. بعضی از باشگاه‌ها ورودی دریافت می‌کنند و برخی دیگر هزینه ورودی ندارند. همچنین تعدادی از آن‌ها محدودیت توپ دارند و برخی دیگر محدودیتی برای توپ در نظر نگرفته‌اند. قیمت بازی بولینگ در باشگاه‌های مختلف برای هر لین به‌طور متوسط از ساعتی ۶۰ هزار تومان شروع می‌شود و تا ساعتی ۲۵۰ هزار تومان بالا می‌رود.

در هرلین امکان بازی حداکثر چهار نفر وجود دارد که این مبلغ بین آن‌ها تقسیم می‌شود. آموزش بازی بولینگ نیز در برخی از باشگاه‌ها وجود دارد که آموزش مبتدی معمولا ۱۰ جلسه است که هر جلسه یک ساعت زمان می‌برد و هزینه‌ آن از سه میلیون تومان به بالا است.

قواعد و مراحل بازی بولینگ

مراحل بازی بولینگ

بولینگ های تهران

منبع عکس: secret london، عکاس: ناشناس

برای شروع بازی بولینگ به وسایلی مانند کفش مخصوص بولینگ، یک توپ حفره‌دار و ۱۰ پین نیاز است. پین‌ها همان نشانه‌هایی هستند که با پرتاب توپ مورد هدف قرار می‌گیرند. لین یک مسیر سطح صاف است که توپ روی آن حرکت می‌کند تا به پین‌ها برسد. در مرحله اول باید توپ را از روی ریل برگشت با دو دست بردارید، بازوها را خم کنید و به‌سمت لین بولینگ بروید. بهتر است قبل از اینکه نوبت پرتاب به شما برسد انگشت خود را داخل حفره توپ فرو نبرید؛ چراکه ممکن است دست شما عرق کند و پرتاب خوبی نداشته باشید. 

توپ‌های بولینگ وزنی برابر ۶ تا ۱۶ پوند (۲٫۷ تا ۷٫۲ کیلوگرم) دارد. توپ‌های معمولی بولینگ دارای سه حفره است که دوتای آن‌ها در کنار هم و یک حفره بزرگ‌تر در زیر این دو حفره قرار دارد. دو حفره کنار هم برای انگشت وسط (انگشت سوم) و انگشت حلقه و حفره پایین برای انگشت شست تعبیه شده است. انگشت‌ها را تا جایی که حفره‌های توپ فضا دارند (تا بند دوم انگشت) داخل ببرید. این حفره‌ها نباید برای انگشت شما تنگ یا گشاد باشد. ازنکات مهم بازی بولینگ، نشانه‌گیری و حفظ تعادل بدن است. 

بولینگ در تهران کجا بریم

منبع عکس: ره بال آسمان، عکاس: ناشناس

برای پرتاب توپ بایدبه انتهای محوطه اپروچ بروید. چهار یا پنج قدم بردارید تا به فر لین (خط مرز لین) برسید. این نقطه بهترین مکان برای شروع حرکت توپ است. زانوها را کمی خم کنید و سر خود را بالا و توپ را در نزدیکی کمر نگه دارید. اگر راست دست هستید توپ در راست بدن و اگر چپ‌دست هستید توپ در قسمت چپ بدن قرار گیرد. شما می‌توانید خود پین‌ها یا علامت‌های پیکان روی لین بولینگ را هدف بگیرید و سپس توپ را به‌ نرمی پرتاب کنید.

هر بازی بولینگ در ۱۰ مرحله انجام می‌شود که هر مرحله فریم نام دارد. هر بازیکن در هر فریم می‌تواند دو بار پین‌ها را نشانه بگیرد و توپ خود را پرتاب کند. این پین‌ها از نگاه بالا به‌شکل مثلث چیده شده‌اند. امتیاز هر فریم بر اساس مجموع پین‌هایی است که بازیکن در انتهای دو پرتاب خود واژگون می‌کند.

قواعد بازی بولینگ 

بولینگ های تهران ترتیب قرار گرفتن پین‌ها

منبع عکس: capitol bowl، عکاس: ناشناس

برای بازی ابتدا باید بدانید که می‌خواهید به کجا ضربه بزنید. اگر بخواهید با پرتاب مستقیم، هد‌پین (پین ۱) را بزنید، باید پیکان وسط لین را هدف بگیرید. اما معمولا زدن پین ۱ باعث ریختن تمام پین‌ها نمی‌شود. بهترین حالت، زاویه دادن به توپ و زدن نقطه‌ای است که نقطه پاکت نام دارد و سبب کسب امتیاز بیشتری می‌شود. این نقطه برای افراد راست‌دست جایی بین پین ۱ و ۳ است و برای افراد چپ‌دست بین پین ۱ و ۲ است. بنابراین بهترین مکان نشانه‌گیری برای افراد راست‌دست کمی متمایل به راست پیکان وسط و برای افراد چپ‌دست کمی متمایل به‌سمت چپ پیکان وسط خواهد بود.

 بولینگ های تهران لین بولینگ

منبع عکس: hoge.com، عکاس: ناشناس

برای یادگیری قواعد بازی بولینگ ابتدا باید با اصطلاحات مهم این بازی مانند استرایک، اسپیر، فریم باز (اوپن فریم) و ضربه میس آشنا شد.«استرایک» به حرکتی گفته می‌شود که بازیکن تمام پین‌ها را در پرتاب اول می‌اندازد. «اسپیر» حرکتی است که تمام پین‌ها در پرتاب دوم می‌افتد و بازیکن امتیاز کامل این ضربه را به‌دست می‌آورد. اگر بعد از هر فریم که شامل دو پرتاب است، هنوز پینی باقی مانده باشد به آن فریم، «فریم باز» یا اوپن فریم گفته می‌شود. «ضربه میس» ضربه‌ای است که بازیکن در پرتاب خود نمی‌تواند هیچ پینی را بیندازد و امتیازی به‌دست نمی‌آورد.

قوانین امتیازگیری در بولینگ

باشگاه بولینگ تهران نمایشگر امتیاز

منبع عکس: ره بال آسمان، عکاس: ناشناس

ضربه استرایک در مانیتور امتیازدهی به‌صورت «ضربدر» نمایش داده می‌شود که برابر ۱۰ امتیاز است. این امتیاز با امتیاز هر دو پرتاب فریم بعدی بازیکن جمع می‌شود و مجموع آن‌ها کل امتیاز بازیکن را نشان می‌دهد. به‌طور مثال اگر فردی در پرتاب اول خود استرایک انجام دهد و در فریم بعدی با دو پرتاب امتیازهای ۴ و ۵ کسب کند، مجموع امتیاز او در فریم استرایک برابر ۱۹=۵+۴+۱۰ است. امتیاز فریم بعدی نیز که به‌طور جداگانه ۹ است به امتیاز او افزوده می‌شود و به امتیاز ۲۸ می‌رسد. اگر یک بازیکن بتواند سه استرایک پشت هم ثبت کند، امتیاز فریم اول او ۳۰ محاسبه می‌شود.

ضربه اسپیر در تابلوی امتیاز به‌شکل «/» نشان داده می‌شود که برابر ۱۰ امتیاز است. بازیکن در پرتاب اول فریم بعدی هر امتیازی که کسب کند به امتیاز اسپیر او اضافه می‌شود. به‌طور مثال اگر بازیکن در فریم اول اسپیر کند و در فریم بعدی با توپ اول ۶ پین و با توپ دوم ۳ عدد پین را بیندازد، مجموع امتیاز او در اسپیر برابر ۱۶=۶+۱۰ خواهد بود. امتیاز فریم دوم نیز که به‌صورت جداگانه برابر با ۹ است به امتیاز او افزوده و عدد ۲۵ در تابلو نشان داده می‌شود.

بولینگ های تهران نمایشگر امتیاز

منبع عکس: بیجاده، عکاس: ناشناس

در فریم باز مجموع پین‌های افتاده شده محاسبه می‌شود. در ضربه میس بازیکن هیچ امتیازی کسب نمی‌کند و در تابلو با علامت «-» نشان داده می‌شود. همچنین اگر پای بازیکن قبل از پرتاب از خط خطا بگذرد، هیچ امتیازی برای او محاسبه نمی‌شود که از این خطا به‌عنوان متداول‌ترین خطا در بولینگ یاد می‌کنند.

امتیاز نهایی بازیکن‌ با استفاده از دوربین و نرم‌افزار مخصوص ثبت می‌شود. در انتهای بازی نیز نرم‌افزار دیگری محاسبه امتیازهای بازیکن را انجام می٬دهد و نتیجه کل روی نمایشگر امتیاز ظاهر می‌شود. بیشترین امتیازی که در بازی بولینگ می‌توان به‌دست آورد، امتیاز ۳۰۰ است.

اگر شما نیز تجربه‌ای از باشگاه‌های بولینگ تهران داشته‌اید، نظر خود را با ما و دیگر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

معروف‌ترین باشگاه بولینگ تهران کدام است؟

باشگاه بولینگ عبدو در مجموعه فرهنگی ورزشی شهید چمران

مدرن‌ترین باشگاه بولینگ تهران کدام است؟

باشگاه بولینگ انقلاب در مجموعه فرهنگی ورزشی انقلاب

باشگاه‌ های شمال تهران کدام است؟

باشگاه بولینگ عبدو، باشگاه بولینگ انقلاب، باشگاه بولینگ اریکه ایرانیان، باشگاه بولینگ اپال

باشگاه های غرب تهران کدام است؟

باشگاه بولینگ سرزمین عجایب (تیراژه)، باشگاه بولینگ مگامال، باشگاه بولینگ گنجینه شادی (تهرانسر)، باشگاه بولینگ ایران مال

منبع عکس کاور: طرفداری، عکاس: ناشناس

مطالب مرتبط:

دیدگاه