با تور مجازی از کوهستان آی پتری دیدن کنید

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند دوشنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۱
با تور مجازی از کوهستان آی پتری دیدن کنید

رشته‌کوه آی‌پتری در ایالت خودمختار کریمه یکی از جاذبه‌های رویایی شرق اروپا محسوب می‌شود که مناظری بی‌بدیل را پیشکش گردشگران می‌کند.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۴/۲۶ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۲۵ به‌روزرسانی شده است.

آی پتری کوهستانی عظیم با وسعت ۳۰۰ کیلومتر مربع محسوب می‌شود که از شرق به غرب گسترش یافته است. نام این رشته‌کوه را از کلمات تحریف‌شده یونانی برگرفته‌اند که شامل «agios» به‌معنای «قدیس» و کلمه «پیتر» (نام سنت پیتر) می‌شود. به افتخار سنت پیتر، معبدی نیز در این کوهستان ساخته شده است. با کجارو همراه شوید تا از دریچه تور مجازی به این کوهستان افسانه‌ای سفر کنیم.

بلندترین قله این رشته‌کوه، قله «بلدرچین» نامیده می‌شود که ۱,۳۳۴ متر ارتفاع دارد. از منطقه «میسخور» (Miskhor) تا این قله، تله‌سیژی به‌طول سه کیلومتر احداث شده است که طولانی‌ترین تله‌سیژ بدون‌حفاظ اروپا محسوب می‌شود.

اکنون تصور این موضوع دشوار به‌نظر می‌رسد؛ اما زمانی رشته‌کوه آی‌پتری زیر اقیانوس پنهان شده بود. به‌طورکلی، حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش سراسر قلمرو کریمه را اقیانوسی باستانی پوشانده بود. این موضوع هنگامی باورپذیر می‌شود که دریابیم آی‌پتری در واقع کوه نیست؛ بلکه صخره‌ای مرجانی و عظیم‌الجثه‌ است که سراسر آن از فسیل‌های لوله‌ای و رشته‌ای و شاخ‌و‌برگ گیاهان دریایی تشکیل شده است.

بادها و سایر پدیده‌های زمین‌شناختی پس از دوره مرجانی، ظاهر امروزی کوهستان آی‌پتری را شکل داده‌اند. علاوه بر این، دره‌ای عظیم با نام «گرند کنیون کریمه» در این منطقه دیده می‌شود که ۳۲۰ متر عمق دارد. در کف این دره، رودی در جریان است که گودال‌ها و حفره‌های مختلف مسیر را پر می‌کند. یکی از این گودال‌ها، حمام جوانان نام دارد و میانگین دمای آن در تمام فصول بین ۱۱ تا ۱۴ درجه سانتی‌گراد است. مطابق افسانه‌ها، هرکس در این گودال استحمام کند، می‌تواند جوان بماند و حتی بر بیماری‌ها غلبه کند.

دندانه‌های رشته کوه آی پتری

عکس‌ از وب‌سایت Airpano

آی‌پتری مه‌آلودترین کوهستان کریمه و تمام اوکراین است؛ به‌طوری که ۲۰۰ روز از سال، ابرهای متراکم این کوهستان را پوشانده‌اند. همچنین آی‌پتری بادخیزترین کوه در این منطقه خودمختار نیز محسوب می‌شود و تا چندی پیش، نیروگاهی بادی در این رشته‌کوه فعال بود. در دوره شوروی، مجموعه‌ای از ایستگاه‌های راداری مریوط به سیستم‌های هوا و فضا در کوه بلدرچین مستقر بود که به‌دلیل شرایط نامساعد جوی و جغرافیایی، هر سال کاری برای کارکنان آن‌ها به میزان دو سال محاسبه می‌شد.

به‌رغم اینکه مناظر این کوهستان به‌حد کافی زیبا و رویایی است، انسان‌ها نیز تغییراتی در آن پدید آورده‌اند. پرچمی قرمز در این محدوده به‌چشم می‌خورد که ورودی غار گردشگری آی‌پتری را نمایان می‌سازد. این غار دارای ورودی سه‌شاخه است که آن را به غار «سه‌چشم» مشهور می‌کند و دمای آن در تمام طول سال، از ۱۰ درجه سانتی‌گراد بیشتر نمی‌شود‌. همین موضوع، این غار را به یخچالی طبیعی تبدیل کرده است که توده‌های برفی، درون آن مشاهده می‌شود. نقل است که «کنت ورونتسوف» از یخ‌های این غار برای خنک نگاه داشتن خوراکی‌ها، نوشیدنی‌ها و محصولات کشاورزی خود استفاده می‌کرد. قسمت‌های اره‌شده یخ در وان‌های بزرگ قرار داده می‌شد و توسط گاوها تا مکان مورد نظر حمل می‌شد.

صلیب چوبی کوهستان آی پتری

عکس‌ از وب‌سایت Airpano

مجموعه‌ای از معادن طبیعی، غارها، شکاف‌ها و دهانه‌ها که تعداد آن‌ها به ۳۰۰ مورد نیز می‌رسد، قلمرو این محدوده طبیعی را منحصر‌به‌فرد کرده است. دیگر شاخصه قابل‌توجه این محدوده، صلیبی چوبی است که روی یکی از دندانه‌ها قرار دارد. این صلیب چوبی به‌عنوان بخشی از لوکیشن فیلمبرداری «در جست‌و‌جوی کاپیتان گرانت» محصول ۱۹۸۵ روی این دندانه ظاهر شد.

کوهستان آی‌پتری بهترین مکان در کریمه برای لذت بردن از طلوع خورشید است. به‌واسطه پنجره‌ای که در ابتدای این مقاله قرار گرفته است، شما نیز قادر خواهید بود تا از زیبایی‌های کوهستان آی‌پتری در کریمه لذت ببرید. کجارو روزانه مطالب مختلفی را با موضوع تورهای مجازی و سفرهای تصویری به اشتراک می‌گذارد، اگر به این دست از مطالب علاقه‌مندید، بازدید روزانه را از کجارو فراموش نکنید.

عکس‌ کاور از وب‌سایت Airpano

مطالب مرتبط:

منبع airpano

دیدگاه