بزرگترین و مهمترین موزه های ایران کدامند؟

اکرم زمانی نوری
اکرم زمانی نوری پنجشنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۵
بزرگترین و مهمترین موزه های ایران کدامند؟

با تاریخ و فرهنگ ایران‌زمین می‌توان در بزرگ‌ترین موزه‌های ایران از جمله موزه ملی ایران، موزه ملی ملک، موزه جواهرت ملی، موزه هنرهای معاصر و موزه آذربایجان آشنا شد.

این مقاله در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۳ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۲۲ توسط نگین توکلی به‌روز رسانی شده است.

موزه های معروف ایران گنجینه‌های باارزش و گران‌بهایی هستند که گوشه‌هایی از تاریخ و فرهنگ ایران را به نمایش گذاشته‌اند. برای افرادی که به تاریخ و گذشته علاقه فراوانی دارند، موزه‌ها بهترین جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی محسوب می‌شوند. غنای تمدنی و فرهنگی ایران موجب شده است که موزه‌های متعدد و متنوعی در زمینه‌های مختلف وجود داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی بزرگترین موزه‌های ایران بپردازیم؛ پس در این موزه‌گردی همراه ما باشید.

موزه های معروف ایران:

موزه ملی ایران

 • ساعت بازدید: بهار و تابستان همه‌روزه از ساعت ۹ تا ۱۹؛ پاییز و زمستان همه‌روزه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷
 • قیمت بلیط (۱۴۰۲): بازدیدکنندگان ایرانی ۱۰,۰۰۰ تومان؛ بازدیدکنندگان خارجی ۱۰۰ هزارتومان  (رزرو گروهی بازدید از موزه ملی ایران)
 • شماره تلفن: ۶-۶۶۷۰۲۰۶۱-۰۲۱
 • آدرس: تهران، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک (مشاهده روی نقشه)

موزه ملی ایران- موزه ایران باستان

موزه ملی ایران قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین موزه ایران محسوب می‌شود که در سال ۱۳۱۶ افتتاح شده است. این موزه دارای دو بخش موزه ایران باستان و موزه باستان‌شناسی و هنر اسلامی ایران است که در دو ساختمان مجزا قرار دارند. موزه ملی ایران در برگیرنده اشیایی است که حاصل کاوش‌های علمی و باستان‌شناسی است. این آثار بازدیدکنندگان را با دوران پیش از تاریخ ایران آشنا می‌کند و دوره‌های مختلف تاریخی و اسلامی را در معرض نمایش قرار می‌دهد.

موزه ملی ملک

 • ساعت کاری کتابخانه و موزه ملی ملک: شنبه تا پنجشنبه: ۹ تا ۱۶:۵۰
 • قیمت بلیط موزه ملی ملک (۱۴۰۲): ۵۰۰۰ تومان
 • شماره تلفن موزه ملی ملک: ۶۶۷۰۰۹۸۸
 • آدرس: تهران، میدان امام خمینی، سر در باغ ملی، خیابان ملل متحد یا میدان مشق (مشاهده روی نقشه)

کتابخانه و موزه ملی ملک

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان (سعید ربیعی)

موزه ملک، بزرگ‌ترین موزه وقفی ایران است

کتابخانه و موزه ملی ملک، بزرگ‌ترین موزه وقفی و خصوصی ایران است که توسط حاج حسین آقا ملک وقف آستان قدس رضوی شده است. این موزه تا سال ۱۳۷۵ در خانه ملک واقع در بازار بزرگ تهران برپا بود و از این سال به محل کنونی در باغ ملی تهران منتقل شد.

در موزه ملی ملک مجموعه‌های متعددی از دوره‌های مختلف فرهنگی ایران به نمایش گذاشته است. نسخ خطی، تمبر، سکه و نشان، منسوجات، فلز، نقاشی، آثار لاکی، فرش، شیشه، سنگ، خوش‌نویسی، چوب، نگارگری، سفال، سرامیک، چینی و آثاری چون عکس و آلبوم، اسناد و فرامین، مطبوعات و نشریات، نقشه، عاج و استخوان، اسناد کتابخانه‌ای و کتاب‌های چاپی زینت‌بخش تالارهای موزه ملی ملک است.

کتابخانه موزه ملک یکی از بزرگ‌ترین گنجینه‌های خطی کشور به شمار می‌رود. در این کتابخانه مجموعه‌های خطی نفیس از خوش‌نویسان بزرگی چون قبله‌الکتاب، یاقوت مستعصمی و میرزا احمد نیریزی، کتاب‌های متعدد به زبان‌های مختلف، نشریات ادورای و... نگهداری و در اختیار مخاطبان قرار داده می‌شود. ‎ ‎

موزه جواهرات ملی

 • ساعت کاری موزه جواهرات ملی ایران (۱۴۰۱): روزهای شنبه تا سه‌شنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶:۳۰ (موزه جواهرات ملی در زمان نگارش این مقاله خرداد ۱۴۰۲ تا اطلاع ثانوی تعطیل است)
 • قیمت بلیط موزه جواهرات ملی ایران (۱۴۰۱): بازدیدگنندگان داخلی: ۶۰۰۰ تومان؛ بازدیدکنندگان خارجی: ۵۰ هزار تومان؛ دانشجویان و دانش‌آموزان: ۳۰۰۰ تومان (موزه جواهرات ملی در زمان نگارش این مقاله خرداد ۱۴۰۲ تا اطلاع ثانوی تعطیل است)
 • شماره تلفن موزه جواهرات ملی: ۶۴۴۶۳۰۳۰، ۶۴۴۶۳۷۹۳،۶۴۴۶۳۷۹۰
 • آدرس: تهران، میدان امام خمینی (ره)، خيابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، نبش کوچه بانک مرکزی، ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران (مشاهده روی نقشه)

موزه جواهرات ملی ایران یا خزانه جواهرات ملی، مجموعه‌ای از گران‌بهاترين گنجینه جواهرات جهان است. این گنجینه در سال ۱۳۳۴ ساخته و در سال ۱۳۳۹ با تأسيس بانک مرکزی افتتاح شد. از آن زمان تا اکنون موزه جواهرات زیر نظر اين بانک قرار دارد. از آثار شاخص گنجینه ملی جواهرات می‌توان به تاج کيانی، کره جواهرنشان، دريای نور، تاج پهلوی، جقه نادری، تخت طاووس یا تخت خورشيد اشاره کرد.

در این گنجینه جواهرات ملی انواع زيورآلات تزئينی، تاج و نيمتاج، جقه یا پيش‌کلاه، گلدان، سرپوش‌های غذا، قليان، آينه، تنگ‌های مينا، شمعدان، فيروزه، شمشير، خنجر، سپر، ساعت، قلمدان، انفيه‌دان، اشيای آراسته به ياقوت و لعل، تفنگ، عصا، مدال، تخت، سنجاق و گل سينه، مرواريد در معرض نمایش قرار دارد.

موزه هنرهای معاصر تهران

 • ساعت کاری موزه هنر معاصر تهران: نیمه اول سال: همه‌روزه غیر از دوشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۹؛ نیمه دوم سال: همه‌روزه غیر از دوشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۸
 • قیمت بلیط موزه هنرهای معاصر (۱۴۰۱): ۱۰,۰۰۰ تومان؛ دانشجویان ۵۰۰۰ تومان؛ بازدیدکنندگان خارجی ۵۰ هزار تومان
 • آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، امیرآباد، ضلع غربی پارک لاله (مشاهده روی نقشه)

موزه هنرهای معاصر

منبع عکس: خبرگزاری برنا

موزه هنرهای معاصر، بزرگ‌ترین مرکز هنری کشور است

موزه هنرهای معاصر تهران بزرگترین مرکز هنری ایران محسوب می‌شود که در سال ۱۳۵۶ شروع به کار کرده است. این موزه شامل جامع‌ترین و مهم‌ترین گنجینه‌های هنر مدرن در خارج از اروپا و آمریکای شمالی است و مالک یکی از پنج تا ۱۰ مجموعه مهم هنر نوگرا در دنیا به شمار می‌رود. موزه هنرهای معاصر همچنین مجموعه بسیار مهم و جامعی از هنر نوگرا و معاصر ایران را در خود جای داده است.

در موزه هنرهای معاصر بیش از سه هزار اثر در زمینه هنرهای تجسمی از سراسر جهان گردآوری شده است. آثار خارجی این مجموعه، یک دوره ۱۵۰ ساله از امپرسیونیسم تا هنر مفهومی را شامل می‌شود. در این موزه کارهای مهمی از جنبش‌های هیجان‌نمایی انتزاعی، پاپ آرت، مینیمالیسم، مفهومی، و فوتورئالیسم در معرض نمایش است.

در گنجینه دائمی موزه هنرهای معاصر تهران بیش از سه هزار اثر ارزشمند از نخبگان هنرهای تجسمی نگهداری می‌شود که ارزش هنری بالایی هستند. تابلوهای گوگَن، رُنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لُویت و جاکومتی از جمله آثار فاخری است که در این موزه می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

کاخ گلستان

 • ساعت کاری کاخ گلستان: از ساعت ۹ لغایت ۱۹ (فروش بلیط از ساعت ۹ لغایت ۱۷:۱۵ است)
 • شماره تلفن کاخ گلستان: ۳۳۱۱۳۳۳۵
 • قیمت بلیط‌های کاخ گلستان (۱۴۰۲): ورودی کاخ گلستان به‌ازای هر بازدیدکننده داخلی ۴۶,۰۰۰ تومان و بازدیدکننده خارجی ۶۵۰,۰۰۰ تومان است. قیمت بلیط بازدید از بخش‌های کاخ گلستان متفاوت است. بازدید از خلوت کریم خانی، تالار ظروف و تالار برلیان رایگان است؛ طبقات فوقانی عمارت شمس العماره نیز بازدید ندارد.
 • آدرس: تهران، خیابان پانزده خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ (مشاهده روی نقشه)

کاخ گلستان

مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان یکی از مهم‌ترین کاخ‌ موزه‌های ایران و نخستین اثر ثبت شده تهران در میراث جهانی یونسکو است. قدمت این مجموعه به دوران صفویه بازمی‌گردد و دوران شکوه و جلال آن به عهد پادشاهان قاجار می‌رسد و بناها و عمارت‌های باشکوهی از دوران قاجاریه را در خود جای داده است.

عمارت تخت مرمر، خلوت کریم خانی، موزه نگارخانه، موزه مخصوص، کاخ اختصاصی، تالار برلیان، موزه حوضخانه، عمارت شمس العماره، موزه عکس خانه، عمارت بادگیر، عمارت الماس و موزه مردم‌شناسی بخش‌های دیدنی کاخ گلستان است.

کاخ موزه سعدآباد

 • ساعت کاری کاخ سعد آباد: نیمه اول سال: از ساعت ۹ لغایت ۱۹؛ نیمه دوم سال: از ساعت هشت لغایت ۱۷
 • شماره تلفن کاخ سعدآباد: ۹ - ۲۲۷۵۲۰۳۱
 • قیمت ورودی کاخ سعدآباد (۱۴۰۲):‌ ورودی محوطه ۵۰۰۰ تومان برای گردشگران داخلی و ۱۰۰,۰۰۰ تومان برای گردشگران خارجی؛ برای بازدید از بخش‌های مختلف کاخ باید هزینه جداگانه پرداخت کنید. (قیمت بلیط موزه‌های کاخ سعدآباد)
 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی یا زعفرانیه، انتهای خیابان شهید کمال طاهری (مشاهده روی نقشه)

کاخ موزه سعدآباد

منبع عکس: سایت کاخ موزه سعدآباد

مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد یکی از بزرگ‌ترین کاخ موزه‌های ایران محسوب می‌شود که ۱۸ کاخ کوچک و بزرگ از دوره‌های قاجار و پهلوی را در خود جای داده است. این مکان در دوره قاجار محل سکونت تابستانی پادشاهان این سلسله بود. بعد از به قدرت رسیدن رضاخان، سعدآباد به اقامتگاه تابستانی وی تبدیل و با گذر زمان کاخ و کوشک‌هایی به مناسبت‌های مختلف در آن ساخته شد.

کاخ موزه ملت، موزه آب، موزه پوشاک سلطنتی، موزه استاد حسین بهزاد، موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه برادران امیدوار، موزه استاد فرشچیان، کاخ موزه سبز، موزه هنر ملل، موزه هنرهای زیبا، موزه سلاح‌های درباری و موزه خط و کتابت میرعماد قسمت‌ها مختلف مجموعه سعدآباد را تشکیل می‌دهند که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

موزه خودروهای کلاسیک

 • قیمت بلیط (۱۴۰۲): بازدیدکنندگان داخلی زیر هفت سال ۲۸ هزار تومان، بازدیدکنندگان داخلی هفت سال به بالا ۴۰ هزار تومان، بازدیدکنندگان خارجی ۲۵۰ هزار تومان
 • ساعات کار: همه‌روزه جز شنبه‌ها از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۷:۳۰ (موزه خودروهای تاریخی روزهای شنبه، تعطیلات رسمی و ایام سوگواری فعالیت ندارد.)
 • شماره تماس: ۴۴۵۳۷۷۶۳-۰۲۱
 • وب‌سایت رسمی: www.cio-museums.org
 • آدرس موزه خودرو: میدان آزادی، جاده مخصوص کرج، بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱، نبش خیابان ۲۵، جنب فروشگاه سپه (مشاهده روی نقشه)

خودروهای کلاسیک موزه خودرو تهران

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان (عکاس: دامون پورنعمتی)

موزه خودروهای تاریخی تهران یا تماشاگه خودرو، اولین و بزرگ‌ترین موزه خودرو در ایران محسوب می‌شود. این موزه در سال ۱۳۸۲ افتتاح شده است و در آن ۴۵ خودروی کلاسیک و دو کالسکه نگهداری می‌شود. در این مجموعه خودروهایی با برند آلفا رومئو، فراری، لامبورگینی، کرایسلر، رولزرویس، کادیلاک، جگوار، بنتلی و بنز به نمایش گذاشته شده‌اند.

موزه آذربایجان

 • ساعت کاری موزه آذربایجان: ایام هفته از ۹ تا ۱۹
 • شماره تلفن موزه آذربایجان: ۳۵۲۶۱۶۹۶ (۰۴۱)
 • قیمت بلیط موزه آذربایجان (۱۴۰۲): برای گردشگران داخلی ۵۰۰۰ تومان و گردشگران خارجی ۱۰۰,۰۰۰ تومان
 • آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی، جنب مسجد کبود (مشاهده روی نقشه)

موزه اذربایجان

منبع عکس: خبرگزاری ایرنا (عکاس: کاظم یوسفی)

موزه آذربایجان، دومین موزه باستان‌شناسی کشور است

موزه آذربایجان یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران است و به‌عنوان دومین موزه باستان‌شناسی کشور پس از موزه ملی ایران شناخته می‌شود که اشیا و یافته‌های باارزش حاصل از کاوش‌های باستان‌شناسی را در خود جای داده است. آندره گدار، معماری نامی فرانسوی نقشه موزه آذربایجان را تنظیم و اسماعیل دیباج، رئیس وقت اداره فرهنگ تبریز آن را ترسیم کرده‌ است. این موزه در سال ۱۳۴۱ افتتاح شده است.

در موزه آذربایجان آثار و اشیایی متعلق به دوران پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی نگهداری می‌شود که در سه سالن به نمایش گذاشته شده است. سکه‌ها و مهرهای تاریخی ایران سنگ‌نگاره‌های تاریخی سنگ‌های کتیبه‌دار، قوچ‌های سنگی و مجسمه‌های سنگی سفال و پیکره‌های انسانی از جمله دیدنی‌های این موزه است.

موزه های آستان قدس رضوی

 • ساعت کار موزه آستان قدس رضوی: همه‌روزه به‌جز ایام تعطیل، از ساعت هشت تا ۱۸. در ایام تابستان و عید نوروز از هشت تا ۲۰:۴۵ 
 • قیمت بلیط موزه آستان قدس رضوی (۱۴۰۲): هزینه بازدید از دو موزه مرکزی و موزه فرش (یک بلیط) برای هموطنان ایرانی، ۵۰۰۰ تومان و گردشگران خارجی ۳۰۰۰۰ تومان است؛ هزینه بازدید از موزه قرآن، هدایای مقام معظم رهبری و تالار آثار استاد فرشچیان (یک بلیط) برای تمامی بازدیدکنندگان، ۲۰۰۰ تومان و موزه مردم شناسی نیز برای تمامی بازدیدکنندگان، ۲۰۰۰ تومان است.
 • شماره تلفن موزه آستان قدس رضوی: ۳۲۲۴۱۱۰۵ (۰۵۱)
 • آدرس: مشهد، حرم امام رضا (ع)، صحن کوثر، ضلع شرقی (مشاهده روی نقشه)

موزه آستان قدس رضوی یکی از بزرگ ترین موزه‌ های ایران است که در حرم مطهر رضوی جای دارد. این مجموعه در سال ۱۳۱۶ و در محل کنونی قبر شیخ بهایی برپا شد و سپس در سال ۱۳۲۴ با ساخت و اختصاص ساختمانی به این منظور به محل کنونی منتقل شد. در این موزه آثار قدیمی حرم مطهر، اماکن متبرکه و همچنین  آثار نفيسی كه در طول زمان توسط علاقه‌مندان به اهل بيت عصمت و طهارت (ع) وقف و اهدا شده است، نگهداری می‌شود.

موزه آستان قدس رضوی متشکل از چند موزه، مرکز اسناد آستان قدس و کتابخانه است. موزه مرکزی، موزه قرآن و نفایس، موزه فرش، موزه هدایای مقام معظم رهبری، تالار آثار استاد فرشچیان و موزه مردم‌شناسی بخش‌های مختف موزه آستان قدس را تشکیل می‌دهند. در این موزه‌ها مجموعه‌های باارزشی چون هنرهای تجمسمی، فرش، تمبرها، سلاح‌ها، نجوم، اسکناس، ساعت و ظروف در معرض نمایش قرار دارد.

موزه آستان قدس رضوی

منبع عکس: سایت موزه‌های آستان قدس رضوی

اگر از موزه های معروف ایران دیدن کرده‌اید یا موزه معروف دیگری می‌شناسید، نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

موزه های معروف ایران کدامند؟

موزه ملی ایران، موزه ملی ملک، موزه جواهرات ملی، موزه هنرهای معاصر تهران، موزه‌های آستان قدس رضوی و موزه آذربایجان.

مهمترین موزه ایران چه نام دارد؟

موزه ملی ایران، مهمترین، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین موزه ایران محسوب می‌شود که در سال ۱۳۱۶ افتتاح شده است.

بزرگترین موزه خودروی کشور کدام موزه است؟

موزه خودرو تهران یا تماشاگه خودرو، اولین و بزرگ‌ترین موزه خودرو در ایران محسوب می‌شود که در سال ۱۳۸۲ افتتاح شده است و در آن ۴۵ خودروی کلاسیک و دو کالسکه نگهداری می‌شود.

عکس کاور: آژانس عکس تهران (عکاس: شایان محرابی)

مطالب مرتبط:

دیدگاه