با تور مجازی از دریاچه عروس های دریایی دیدن کنید

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند پنجشنبه، ۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۱
با تور مجازی از دریاچه عروس های دریایی دیدن کنید

دریاچه عروس‌های دریایی در کشور پالائو یکی از اکوسیستم‌های منحصربه‌فرد کره زمین است که گردشگران و محققان بسیاری را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ به‌روزرسانی شده است.

میان آب‌های اقیانوس آرام، جایی در ۸۰۰ کیلومتری شرق فیلیپین و ۱۰۰۰ کیلومتری شمال گینه نو، جمهوری پالائو واقع شده است. این کشور از ۳۰۰ جزیره مختلف تشکیل شده است که بیشتر آن‌ها غیرمسکونی هستند. شناخته‌شده‌ترین این جزایر، «ایل مالک» (Eil Malk) نام دارد که بخشی از مجمع‌الجزایر «چلباچب» یا «جزایر راک» محسوب می‌شود. این جزایر مرجانی که از جنگل‌های انبوه پوشیده شده‌اند، ۶ کیلومتر طول و ۴٫۵ کیلومتر عرض دارد و ۱۰ دریاچه کوچک و بزرگ در سطح آن یافت می‌شود. گرچه این دریاچه‌ها به‌واسطه شکاف در صخره‌های آهکی به اقیانوس راه دارند، از اکوسیستمی منحصربه‌فرد برخوردارند و یکی از آن‌ها به غنی‌ترین زیستگاه عروس‌های دریایی در کره زمین تبدیل شده است. با ما همراه باشید تا از طریق تور مجازی، به‌تماشای این دریاچه زیبا بپردازیم.

قدمت این دریاچه ۱۲ تا ۱۵ هزار سال تخمین زده می‌شود. بی‌تردید نخستین موجودات این دریاچه، از اقیانوس به آن وارد شده‌اند؛ اما به‌گونه‌ای متمایز تکامل یافته‌اند و این مکان را به اکوسیستمی منحصربه‌فرد تبدیل کرده‌اند. تا جایی که تنها دو نوع «عروس دریایی طلایی» (Mastigias Papua) و «عروس دریایی ماه» (Aurelia Aurita) در این دریاچه یافت می‌شوند و از سایر عروس‌های دریایی جهان، حتی آن‌هایی که در همسایگی این دریاچه هستند، متفاوتند. زیست‌شناسان به بررسی این عروس‌های دریایی می‌پردازند و آنان را به‌عنوان گونه‌ای خاص طبقه‌بندی می‌کنند.

عروس دریایی ماه، عمری جاودانه دارد

عروس دریایی طلایی ظاهری غیرعادی دارد. این جاندار، دارای یک قسمت چتر مانند و چهار شاخک است. این عروس‌های دریایی با رنگ زرد روشن خود، در سطح آب جمع می‌شوند و به‌نوعی، رنگ آب را تغییر می‌دهند. از طرفی عروس دریایی ماه دارای رنگی شفاف است و طول ‌عمری غیرعادی دارد. این جانداران به‌جای رشد بیشتر، مجددا به‌ دوره پولیپ (نوزادی) باز می‌شوند و عمری جاودانه دارند. تنها یک نوع عروس دریایی نامیرای دیگر در جهان وجود دارد که «Turritopsis dohrnii» نامیده می‌شود.

دریاچه عروس های دریایی در پالائو

عروس‌های دریایی طلایی، نزدیک به سطح آب زندگی می‌کنند؛ چراکه در قسمت‌های تحتانی دریاچه، اکسیژن کمتری وجود دارد. آنان همچنین در طول روز، بین نقاط مختلف دریاچه در حرکت هستند. در اوایل صبح، این جانداران از غرب به شرق نقل مکان می‌کنند و هنگام غروب خورشید، مجددا به‌سمت غرب باز می‌شوند. پس از غروب خورشید عروس‌های دریایی طلایی بار دیگر به شرق باز می‌شوند و شب را در آنجا سپری می‌کنند. علت این حرکت که برخلاف جهت عقربه‌های ساعت انجام می‌شود، جذب مواد مغذی معلق در آب، شکار زئوپلانگتون‌ها و استفاده از نور خورشید است.

عروس‌های دریایی ماه شیوه زندگی متفاوتی دارند. آن‌ها تنها شب‌هنگام، زمانی که سخت‌پوستان کوچک در لایه‌های فوقانی دریاچه شناور می‌شوند، به سطح آب می‌آیند. از همین رو، عکس‌برداری از این‌گونه به سهولت امکان‌پذیر نیست.

گرچه از تعداد دقیق عروس‌های دریایی این ناحیه اطلاعات دقیقی در دست نیست، جانورشناسان آنان را تا دو میلیون عدد تخمین می‌زنند. همین موضوع، دریاچه عروس‌های دریایی را به یکی از جاهای دیدنی پالائو و جاذبه‌ای منحصربه‌فرد تبدیل می‌کند.

عروس دریایی طلایی با ظاهری متفاوت

باید به یاد داشت که غواصی در دریاچه عروس‌های دریایی با خطرهای بالقوه‌ای همراه است؛ چراکه این دریاچه به‌صورت طبیعی به دو لایه مجزا تقسیم می‌شود. لایه فوقانی که اکسیژن کافی دارد، برای زندگی جانداران مناسب است؛ اما لایه زیرین که در عمق ۱۰ تا ۱۵ متری واقع شده است، اکسیژن بسیار رقیقی دارد و در عوض، مقادیر هنگفتی سولفید هیدروژن، فسفر و آمونیاک در آن وجود دارد. این محیط طبعا برای زندگی جانداران سمی است و تنها یک نوع باکتری خاص توانایی زیستن در چنین محیطی را دارد. از همین رو غواصی در این آب‌ها برای گردشگران ممنوع است؛ زیرا مواد سمی موجود در آب توسط روزنه‌های پوست جذب می‌شوند و مشکلات جدی برای سلامتی به‌همراه دارند. اگرچه امکان شنا کردن در سطح دریاچه فراهم است؛ شنایی که احتمالا متفاوت‌ترین آب‌تنی زندگی گردشگران خواهد بود.

شما نیز می‌توانید با استفاده از پنجره‌ای که در ابتدای این مطلب قرار داده شده است، تجربه‌ای مشابه به شنا کردن همراه با عروس‌های دریایی را به‌دست آورید. کجارو روزانه مطالب مختلفی را با محوریت تورهای مجازی و سفرهای تصویری به اشتراک می‌گذارد. اگر به این دست از مطالب علاقه‌مند هستید، بازدید روزانه را از کجارو فراموش نکنید.

مطالب مرتبط:

منبع airpano

دیدگاه