تور مجازی سرزمین پوتورانا؛ فلاتی منجمد در روسیه

علی گودرزی
علی گودرزی دوشنبه، ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۱
تور مجازی سرزمین پوتورانا؛ فلاتی منجمد در روسیه

فلات پوتورانا سرزمینی سراسر زیبایی و مملو از کوه‌های سربه‌فلک کشیده است. سرزمینی منجمد که در این مطلب از طریق تور مجازی به آن سفر می‌کنیم.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۳/۳/۲۱ به‌روزرسانی شده است.

فلات پوتورونا (Putorana) منطقه‌ای کوهستانی در سرزمین روسیه است. این فلات، سرزمینی وسیع است که توسط‌ رشته‌کوه‌هایی مرتفع، محاصره می‌شود. نزدیک‌ترین شهر به فلات پوتورونا، نوریلسک (Norilsk) نام دارد. سفر افراد خارجی به این شهر ممنوع است. این منطقه و کوهستان‌های اطرافش، از منابع غنی «نیکل‌» در روسیه به شمار می‌رود.

فلات پوتورونا منطقه‌ای مرتفع است که در بخش شمال غربی فلات مرکزی صربستان قرار دارد؛ مکانی در عرض جغرافیای ۶۷ تا ۷۰ درجه‌ای رودخانه‌ انسی (Yensei) و در قسمت جنوب غربی فلات انابار (Anabar). فلات پوتورونا با کوه‌های سربه‌فلک کشیده و آبشارهای پرتعداد اطرافش شناخته می‌شود. بلندترین قله‌ اطراف این فلات، کوه کامن (Kamen) نام دارد که با ارتفاع ۱,۶۷۸ متری خود، چشم گردشگران را خیره می‌کند. فلات پوروتونا منطقه‌‌ای برفی و کوهستانی است که مورد توجه کوهنوردان قرار دارد و مطلوب کسانی است که از منظره‌های سراسر سفید و آرام کوهستان لذت می‌برند.‌ همراه ما باشید که در تازه‌ترین قسمت از سری مقاله‌های تور مجازی، به این فلات زیبا سفر می‌کنیم.

منطقه‌ پوتورانای روسیه روی دایره‌ قطبی واقع شده است. آب‌وهوایی به‌شدت سرد و استخوان‌سوز دارد و زمستان‌هایش بسیار طولانی است. با این وجود، در برخی مناطق مثل نزدیکی رودخانه‌ لاما (Lake Lama) آب‌وهوا معتدل است که دلیل آن، منطقه‌ جغرافیایی و قرارگیری رودخانه‌ لاما در مسیر بادهای شمالی است. به‌جز ماه‌های ژوئن، جولای و اوت که آب‌وهوای بهاری، تابستانی و پائیزی دارند؛ باقی روزهای سال با دمای منفی ۳۲ تا منفی ۴۰ درجه‌ سانتی‌گراد، حال‌وهوای زمستانی دارند و توریست‌ها را به‌چالش می‌کشند.

منطقه‌ حفاظت‌شده‌ پوتورانا در سال ۱۹۸۸ میلادی جهت محافظت از گوزن‌ها و گوسفندهای شمالی، شکل گرفت. این منطقه زیر نظر منطقه‌ شهری نوریسلک مدیریت می‌شود و به‌طبع‌ توریست‌هایی که به آن سفر می‌کنند، باید انتظار مواجهه با حیوانات یادشده را داشته باشند.

تصویری از یک منظره زیبا در فلات پوتورانا

در سال ۲۰۱۰ میلادی فلات پوتورانا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این منطقه از منظر پوشش‌ گیاهی، دارای زیست‌بوم توندرا، تایگا و صحرایی است. کوهستان‌های این منطقه با سنگ‌هایی از جنس بازالت، مگنتیت، هماتیت، آپتیت، نیکل، مس و... شکل گرفته‌اند. معدن‌های زغال در این سرزمین چندان پرتعداد نیستند؛ اما باز هم می‌توان آن‌ها را پیدا کرد.

در ادامه و از طریق قسمت ابتدایی، می‌توانید از قاب تور مجازی به فلات پوتورانا سفر کنید. کجارو روزانه مطالب مختلفی را با محوریت تورهای مجازی و سفرهای تصویری منتشر می‌کند. اگر به این جنس از مطالب علاقه‌مند هستید، بازدید روزانه را از کجارو فراموش نکنید.

مطالب مرتبط:

منبع AIRPANO

دیدگاه