تور مجازی سوالبارد؛ کرانه آسمان در نروژ

علی گودرزی
علی گودرزی شنبه، ۲۷ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۱
تور مجازی سوالبارد؛ کرانه آسمان در نروژ

سوالبارد منطقه‌ای به‌شدت دیدنی با طبیعتی بکر است که در نروژ قرار دارد. همراه کجارو باشید که در این مطلب، از طریق تور مجازی به سوالبارد سفر خواهیم کرد.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۸ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۲۳ به‌روزرسانی شده است.

بدون ذره‌ای شک، می‌توان سوالبارد (Svalbard) را به‌عنوان یکی از عجیب‌ترین مناطق دنیا به‌حساب آورد. این منطقه‌ قطبی عظیم که در اقیانوس منجمد شمالی واقع شده، سرزمینی است که در شمالی‌ترین نقطه‌ کشور دانمارک قرار گرفته و به‌عنوان یکی از دیدنی‌های آن کشور، مشهور است.

انعقاد پیمان سوالبارد میان کشورهای نروژ، آمریکا، دانمارک، فرانسه و دیگر مملکت‌های دنیا در سال ۱۹۲۰ میلادی، وضعیت بین‌المللی این مجمع‌الجزایر زیبا را به‌رسمیت شناخت. این سند بین‌المللی همچنین مالکیت نروژ بر این جزیره‌ها را رسمی کرده است. با این وجود، کشورهای مختلف همچنان این اجازه را دارند تا بخشی از ذخایر طبیعی سوالبارد را مصرف کنند. اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۳۵ میلادی به عهدنامه‌ سوالبارد اضافه شد. با وجود اینکه ۵۰ کشور در این عهدنامه وجود دارند، این روسیه‌ است که مالکیت دومین جزیره‌ بزرگ این مجمع‌الجزایر را به‌دست آورده است. روسیه به دو بخش دیگر از مناطق سرزمین سوالبارد هم دسترسی داشت؛ این مناطق در پایان قرن ۲۰ میلادی تخلیه شدند. با این وجود، زبان روسی به‌عنوان بخشی از زبان اصلی حاکم بر مردمان سرزمین سوالبارد، تکلم می‌شود. نروژی و روسی، زبان رایج میان مردم سوالبارد است. سوالبارد سرزمینی بسیار زیبا همراه با دیدنی‌های پرتعداد است که در این مطلب، از قاب تور مجازی به آن سفر خواهیم کرد. همراه ما باشید.

آب‌وهوای قطبی، شرایط جوی منطقه‌ سوالبارد را تحت‌تاثیر خود قرار داده و فضای برودتی این منطقه، کاملا قطبی است؛ حتی با وجود اینکه این سرزمین در مسیر عبور جریان هوایی گلف استریم قرار دارد، باز هم این آب‌وهوای قطبی است که بر شرایط جوی منطقه سایه انداخته است. ماه ژوئیه با میانگین دمای ۴/۴ درجه‌ سانتی‌گراد، گرم‌ترین زمان سال در منطقه‌ سوالبارد است. اولین بارش برف سالِ سوالبارد، در فصل اوت برپا می‌شود. گونه‌های گیاهی زیادی نیستند که بتوانند در این منطقه سالم بمانند و رشد کنند. بیدهای قطبی، انواع خزه‌ها، گلسنگ‌ها و یک سری گونه‌ محدود گیاهی، از جمله موجودات سبزی هستند که می‌توانند در شرایط سوالبارد زنده بمانند و رشد داشته باشند. این منطقه به‌اندازه‌ای سرد است که کمتر میکروب، باکتری یا سایر میکروارگانیزم‌های مضر پیدا می‌شود که توانایی رشد در آن را داشته باشد.

سه منطقه‌ بیابانی و سه پوشش گیاهی به‌خصوص در سوالبارد وجود دارد. این مناطق، نیمی از جمعیت ساکن سرزمین مورد بحث را در خود جای داده‌اند. ذخیره‌های طبیعی از دیگر مواردی است که سوالبارد را به سرزمینی بااهمیت تبدیل می‌کند. از قرن ۲۰ میلادی، استخراج زغال از مناطق سوالبارد شروع شد و همین قضیه، به‌شکل‌گیری معدن‌های بسیار زیادی در این مجمع‌الجزایر منجر شده است. سوالبارد خانه‌ خرس‌ها و روباه‌های قطبی است. در کنار این حیوانات، گوزن‌های شمالی هم زندگی می‌کنند. وال‌ها هم از گونه‌های آب‌زی برجسته‌ سوالبارد هستند. گفتنی است که بیش از ۹۰ گونه‌ از پرندگان در این سرزمین زندگی می‌کنند.

شمالی‌ترین شهر جهان با بیش از هزار نفر جمعیت، در مرکز سوالبارد واقع شده است. شمالی‌ترین فرودگاه دنیا هم در سوالبارد تاسیس شده است. این منطقه جایی است که دانشمندانی پرتعداد، از جغرافیدان‌ها گرفته تا باستان‌شناسان، زیست‌شناسان، یخچال‌شناسان و کیهان‌شناسان، فعالیت‌های خود را در آن مستقر کرده‌اند. پایگاه‌های هواشناسی پرتعدادی در گوشه‌گوشه‌ سوالبارد تاسیس شده‌ است.

منظره‌ای از کوهستان‌های برفی سوالبارد در نروژ

در سال ۱۹۲۰ منطقه‌ سوالبارد به‌مهم‌ترین منطقه‌ پروازی قطب شمال تبدیل شد. از این سال بود که گردشگرها و محققان پرتعدادی به سوالباردِ نروژ سفر کردند. سالانه توریست‌های پرتعدادی به سوالبارد سفر می‌کنند. تا از طبیعت زیبای آن لذت ببرند. در تازه‌ترین قسمت از مطالب تور مجازی کجارو و از طریق بخشی که در قسمت ابتدایی متن قرار دارد، به‌دور از سرمای قطبی و موارد این‌چنینی می‌توانید با خیالی آسوده به سوالباردِ زیبا سفر کنید. کجارو روزانه مطالب مختلفی را با محوریت تورهای مجازی و سفرهای تصویری منتشر می‌کند. اگر به این جنس از مطالب علاقه‌مند هستید، بازدید روزانه را از کجارو فراموش نکنید.

مطالب مرتبط:

منبع AIRPANO

دیدگاه