با تور مجازی از شهر ارواح در کشور نامیبیا دیدن کنید

پوریا  محمدی پیوند
پوریا محمدی پیوند جمعه، ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۱
با تور مجازی از شهر ارواح در کشور نامیبیا دیدن کنید

با تورمجازی از شهر کلمنسکوپ، واقع در کشور نامیبیا بازدید کنید تا تجربه سفر به شهر ارواح را به‌دست آورید.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹/۰۳/۲۲ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۱۷ به‌روزرسانی شده است.

حتما تابه‌حال فیلم‌هایی در ژانر پسارستاخیزی دیده‌اید. فیلم‌هایی که در آن‌ها، انسان‌های زیادی از بین رفته‌اند، شهرها ویران شد‌ه‌اند، بزرگ‌راه‌های پررفت‌و‌آمد، خالی و بی‌جان شده‌اند و در خانه‌هایی که زمانی مملو از آوای کودکان بود، حیوانات وحشی سکنی گزیده‌اند. در دنیای واقعی نیز می‌توانید یکی از این شهرها را ببینید. با ما همراه شوید تا به اتفاق هم، به «کلمنسکوپ» یا شهر ارواح در کشور نامیبیا سفر کنیم.

داستان کلمنسکوپ به دوران تب الماس در نامیبیا و در آغاز قرن بیستم میلادی باز می‌گردد. در سال ۱۹۰۴، پس از کشف اولین قطعه الماس در نامیبیا، مهاجران زیادی به امید ثروتمند شدن، راه این کشور را در پیش گرفتند. یکی از این افراد، «آگست استوچ» آلمانی بود که به‌عنوان بازرس راه‌آهن در سواحل اقیانوس اطلس منصوب شده بود. استوچ علاقه بسیاری به کانی‌شناسی داشت و حتی موفق شد تا مجوز بهره‌برداری از مناطق الماس‌خیز را به‌دست آورد. او از کارگران خود خواسته بود که به‌دنبال سنگ‌های براق غیرعادی بگردند. زمانی که چند قطعه از آن‌ها کشف شد، استوچ زمین‌های اطراف را خریداری کرد و در آن منطقه یک شهرک مسکونی ساخت.

عکس هوایی از شهر ارواح نامیبیا

استوچ از همکاران آلمانی خود دعوت کرد تا برای اکتشاف به این منطقه بیایند؛ کم‌کم شهرکی که احداث شده بود، به شهری با معماری آلمانی بدل شد و تمام امکانات لازم، از جمله شهربازی، بیمارستان، مدرسه، تئاتر و استادیوم نیز در آن فراهم شد. کلمنسکوپ تا آنجا رونق یافت که اولین مرکز تصویربرداری با اشعه ایکس درنیم‌کره جنوبی زمین، در آن به‌وجود آمد و همچنین اولین تراموای قاره آفریقا در خیابان‌های آن حرکت کرد.

برای حدود دو دهه همه چیز به‌خوبی پیش می‌رفت. گاه میزان الماس‌های کشف شده چشمگیر نبودند؛ اما همان‌مقداری که کشف می‌شد، مانند سایر الماس‌های نامیبیایی، ذره‌ای ناخالصی نداشت. این الماس‌ها در واقع کانی‌هایی بودند که طی سالیان دراز، توسط فشار زیرزمینی تشکیل شده‌ بودند و توسط جریان‌های اقیانوسی و باد، سر از خشکی در آورده بودند.

منازل خاک گرفتع در شهر ارواح نامیبیا

با گذشت زمان، زمین‌هایی که معدن الماس بودند، خالی شدند و ساکنان دیگر دلیلی برای ماندن در خانه‌هایشان نداشتند. از طرفی کشف یکی از غنی‌ترین معادن الماس در سال ۱۹۲۸ و در ۲۷۰ کیلومتری کلمنسکوپ، باعث تسریع مهاجرت شهروندان شد. به همین دلیل بسیاری از ساکنان کلمنسکوپ خانه‌های خود را پشت سر گذاشتند و  راه جنوب را در پیش گرفتند.

در دهه ۵۰ میلادی، کلمنسکوپ کاملا تخلیه شد؛ اما نمی‌توان آن را شهری کاملا متروکه دانست؛ چراکه کلمنسکوپ اکنون به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی نامیبیا شهرت یافته است و با نام شهر ارواح شناخته می‌شود. شهر ارواح در محدوده کویر «نامیب» قرار دارد و محدوده‌ای ۲۶,۰۰۰ کیلومتر مربعی را در بر می‌گیرد. اراضی این شهر، اکنون متعلق به یک شرکت حفاری الماس است. تنها پنج درصد از این اراضی هنوز حاوی الماس هستند و بازدید از برخی مناطقی که احتمال وجود الماس درآن‌ها می‌رود، نیازمند مجوزهای خاصی است. عدم وجود الماس در بافت شهری کلمنسکوپ ثابت شده است و مجوز ورود را می‌توان در ورودی شهر خریداری کرد.

به کمک لینک بالا، می‌توانید تجربه قدم زدن در خیابان‌های متروک و خانه‌های خالی از سکنه شهر ارواح را به‌دست آورید و تجربه‌ای متفاوت را که بازتاب‌هایی فلسفی در ذهن شما ایجاد می‌کند، به دست آورید. کجارو به‌صورت روزانه مطالب مختلفی را با محوریت تورهای مجازی و سفرهای تصویری منتشر می‌کند. اگر به این جنس از مطالب علاقه‌مند هستید، بازدید روزانه را از کجارو فراموش نکنید.

مطالب مرتبط:

منبع airpano

دیدگاه